تجهیزات دندانپزشکی

لابراتوار دندان پزشکی چیست و چه کارهای در آن انجام می شود؟ + بهترین لابراتوار دندانسازی چه ویژگی هایی دارد؟

لابراتوار دندان پزشکی
1.06KViews

وظایف یک لابراتوار دندانپزشکی با توجه به نیاز بیمار، جامع و متنوع می باشد. به تدرت پیش می آید که تکنسین های لابراتوار بصورت مستقیم با بیمار در ارتباط باشند و بدلیل اینکه تمام مسئولیت بیمار با دندانپزشک می باشد اکثرا تحت نظر دندانپزشک کار می کنند. از آنها می توان به عنوان اعضای با ارزش تبم مراقبت از دندان می باشند که در ادامه به بررسی نوع کار آنها می پردازیم.


فهرست مطالب


لابراتوار دندانسازی چیست؟

لابراتوار دندانسازی یا همان لابراتوار ساخت پروتز های دندانی جایی است برای ساخت و تولید محصولات متنوعی اعم از پروتز های دندانی که شامل دندان مصنوعی، رو کش و غیره می شود. روش کار به این صورت است که دندانپزشکان بعد از بررسی بیمار برای ساخت پروتز های دندان به لابراتوار دندانسازی سفارش می دهند.

بررسی وظایف دندانساز

دندانساز تجربی ماهر فردی است که تلاش می‌کند با استفاده از بهترین و باکیفیت‌ترین مواد اولیه، پروتزهای مورد نیاز بیماران را بسازد. معمولاً این افراد اگر تخصص کافی داشته باشند، می‌توانند به ‌خوبی نیاز بیمار را تشخیص دهند و بهترین و باکیفیت‌ترین پروتز را برای او تهیه نمایند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بی حسی موضعی در دندانپزشکی چیست را بخوانید.

معمولاً یک دندانساز حرفه‌ای باید دارای مدرک کاردانی رشته تخصصی خود و چند سال تجربه کاری به ‌عنوان تکنسین و دانش فنی اثبات ‌شده داشته باشد تا بتواند به ‌خوبی نیاز بیمار را تشخیص دهد. معمولاً دندانپزشکان برای ساخت انواع پروتزها به صورت کتبی دستور کار می‌‌نویسند و تمام نیازهای مورد انتظار خود و بیمارشان را با دندانساز در میان می‌گذارند و با آن ارتباط می‌گیرند‌. در این نوشته کتبی انواع اطلاعات مهم برای مثال رنگ دندان ‌ها، نحوه ساخت پروتز و به‌ طور کلی هدف پزشک از ارتباط گرفتن با تکنسین دندانساز مشخص می‌شود. با این نوشته کتبی، دندانساز میتواند راحت‌تر از تخصص خود بهره ببرد.

رابطه دندانساز و دندانپزشک چگونه است؟

پیش‌تر گفتیم که معمولاً دندانسازها به واسطه ارتباطشان با دندانپزشک‌ها درمان‌هایی را روی بیماران پیاده‌سازی می‌کنند. شاید با بیان این نکته، برای شما این سوال پیش ‌آمده باشد که ارتباط دندانساز و دندانپزشک چگونه است و بیماران چگونه می‌توانیم از خدمات بهترین لابراتوار دندانسازی بهره ببریم؟

هنگامی ‌که شما به‌ عنوان یک بیمار به دندانپزشک مراجعه می‌کنید، ممکن است که دندانپزشک تشخیص دهد شما به انواع مختلف پروتزها نیاز دارید. در این شرایط، دندانپزشک، وضعیت دندان‌های شما را بررسی و قالبگیری می‌کند. در ادامه قالب گرفته ‌شده و همچنین نکات درمانی (برای مثال نوع پروتز استفاده ‌شده و ویژگی ‌های آن)، به‌مراه اطلاعات مورد نیاز برای دندانساز ارسال می‌گردد.

سپس، این دندانساز است که با استفاده از تخصص خود و همچنین اطلاعات انتقال داده ‌شده؛ پروتز مورد نظر را می‌سازد و آن را به دندانپزشک ارائه می‌دهد. در آخر شما به ‌عنوان بیمار به دندانپزشک مراجعه می‌کنید و پروتز مورد نظر بر روی دندان‌های شما نصب می‌شود. اگر پروتز ایرادات و اشکالاتی داشته باشد، دوباره پزشک آن را به دندانساز تحویل می‌دهد و از او می‌خواهد که اصلاحات مورد نیاز را روی پروتز مورد نظر اعمال کند.

در لابراتوار دندانسازی چه کارهایی انجام می شود؟

تکنیسین‌های دندانسازی، با توجه به درخواست دندانپزشک مبنی بر چگونگی ساخت، انواع پروتزها را با استفاده از تجهیزات پیشرفته و طیف گسترده ای از مواد می سازند. ما در سایت پایا مدیکال انتخاب این تجهیزات و مواد لابراتوار را برای دندانپزشکان و دندانسازان آسان نموده ایم.

این تولیدات، هم شامل قطعات دندان‌مانند و هم شامل قطعات درمانی می‌شود. دندانسازهایی که در لابراتوارهای دندانسازی فعالیت می کنند را می توان یک عضو از تیم دندانپزشکی محسوب کرد که با همکاری یکدیگر به اصلاح دندان‌های آسیب‌دیده و یا بازسازی دندان‌های ازدست‌رفته می‌پردازند. دندانپزشکان قالب را پس از ضدعفونی به لابراتوار ارسال می کنند و دندانساز با توجه به طرح درمان، پروتز مورد نظر را می سازند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ترمیم دندان چیست را بخوانید.

چه چیزهایی در لابراتوار دندانپزشکی ساخته می شود:

 • روتز برای بیماراتی که تمام دندان هایشان را از دست داده اند که همان دندان مصنوعی است.
 • پروتز های متحرک جزئی یا پل های ثابت برای بیمارانی که یک یا چند دندان خود را از دست داده اند.
 • تاج هایی که دندان را می پوشانند و برای بازگرداندن اندازه و شکل اصلی آن طراحی شده اند.
 • روکش هایی که زیبایی و عملکرد بیمار را افزایش می دهند.
 • وسایل و آتل های ارتودنسی که برای کمک به صاف نگه داشتن و محافظت از دندان ها استفاده می شود.

در لابراتوار دندانپزشکی از چه مواد و تجهیزاتی استفاده کنیم؟

برای تکنسین های دندانپزشکی علاوه بر عملکرد، جذاب بودن پروتز جایگزین کننده دندان نیز اهمیت ویژه ای دارد. آنها از مواد و تجهیزات دندانپزشکی متنوعی در کارشان استفاده می کنند. تصمیم گیری در مورد انتخاب نوع موادی که برای لابراتوار نیاز می شود به موارد متفاوتی بستگی دارد. اولین نکته هنگام انتخاب یک ماده دندانی این است که آیا این ماده برای نوع ترمیم و مراحل ساختی که می خواهید استفاده کنید ساخته شده است یا خیر. نکته دوم بعد از سرمایه گذاری در ماده، تجهیزات لازم برای استفاده از مواد می باشد که در بیشتر موارد هنگام تجهیز لابراتوار خریداری می شود.

بررسی ویژگی‌های بهترین لابراتوار دندانسازی

بهترین لابراتوارهای دندانسازی باید ویژگی‌های منحصر به ‌فردی داشته باشند که به شرح زیر است:

ارائه خدمات آموزشی مناسب

بهترین لابراتوار دندانسازی لابراتواری است که علاوه‌ بر ارائه خدمات درمانی، دوره آموزش دندانساز را نیز برای همکاران و پرسنل خود برگزار می‌کند. این دوره‌ها می‌توانند به پرسنل کمک کنند تا همیشه با بهترین روش‌ها و متدها آشنا شوند و آن‌ها را در لابراتوار برای ساخت پروتزها اجرا کنند.

استفاده از تجهیزات با کیفیت

هر چه تجهیزات استفاده ‌شده در یک لابراتوار دندانسازی با کیفیت‌تر و به روزتر باشد؛ قاعدتاً خروجی و نتیجه کار نیز بالا خواهد رفت. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله پودر استخوان چیست را بخوانید.

ارائه خدمات کامل

یک لابراتوار دندانسازی حرفه‌ای، باید خدمات کامل و جامعی را ارائه دهد. علاوه ‌بر ارائه دوره آموزش دندانسازی، این لابراتوار باید خدمات کاملی را در اختیار دندانسازان و یا علاقه‌مندان قرار دهد.هر چه خدمات یک لابراتوار دندانسازی خدمات کامل‌تری باشد، قاعدتاً نیاز بیمار را نیز در مدت ‌زمان سریع‌تر و با کیفیت بالاتری برطرف خواهد شد.

یک لابراتوار تخصصی باید خدماتی مانند ساختن:

 • انواع متفاوت ایمپلنت‌های دندانی
 • لمینت‌های سرامیکی
 • دندان‌های مصنوعی با لثه نرم
 • انواع دندان‌‌های نشکن
 • انواع کرم کبالت
 • و انواع مختلف لمینت متحرک و ثابت

را ارائه کند.

علاوه‌ بر این موضوع، یک لابراتوار تخصصی باید خدمات پولیش دندان‌های قدیمی و همچنین ساخت بلیچینگ دندان‌ها را نیز به مشتریان ارائه دهد. طراحی ساخت انواع پلاک‌های ارتودنسی و همچنین انواع روکش‌های دندانی نیز جزو وظایف یک لابراتوار دندانسازی مجهز می‌باشند.

ارتباط همیشگی با پزشک و در صورت نیاز، ارتباط با بیمار

از دیگر ویژگی‌های بهترین لابراتوار دندانسازی، می‌توانیم به ارتباط مناسب و مستمر با پزشک اشاره کنیم.یک تکنسین دندانساز متعهد، باید همواره در دسترس پزشک باشد تا در صورت نیاز پزشک بتواند با او ارتباط بگیرد و نکات مهم را به او یادآوری کند. هر چه این ارتباط دوستانه‌تر و دقیق‌تر باشد، لابراتوار موفق‌تر خواهد بود.

به این نکته توجه داشته باشید که شغل دندانسازی شغل حساس و پرکاربردی است، پس اگر نیاز دارید که با یک لابراتوار دندانسازی متخصص ارتباط بگیرید، حتما به سراغ تخصصی‌ترین و با کیفیت‌ترین خدمات ‌دهندگان بروید تا بتوانید بدون هیچ ‌گونه مشکلی از خدمات مورد نظر خودتان بهره ببرید.

سخن پایانی

شما در این مقاله با لابراتوار دندانسازی آشنا شدید. همچنین از وظایف دندانساز و ارتباط دندانساز و دندانپزشک آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالا متداول

 مدارک لازم برای تاسیس لابراتوار پروتزهای دندانی چیست ؟

داشتن مدرک تحصیلی مرتبط با دندانسازی و ارائه تقاضا نامه متقاضی از جمله شرایط اولیه تاسیس لابراتوار دندانسازی است

چه تجهیزاتی برای تاسیس لابراتوار پروتزهای دندانی نیاز است ؟

فضای مرکز باید دارای تهویه و نور مناسب بوده و از ابزارآلات مورد نیاز برخوردار باشد .

دیدگاهتان را بنویسید لغو پاسخ

خروج از نسخه موبایل