نایت گارد دندان

نایت گارد دندان چیست؟ + مزایای استفاده از انواع نایت گارد

برای محافظت از دندان‌ها نایت گارد گزینه مناسبی است زیرا دندان قروچه می‌تواند انواع ناراحتی‌ها و عوارض جانبی دردناکی را برای فرد به همراه داشته باشد. اگر به طور مرتب دندان‌های خود را به هم فشار می‌دهید یا به هم می‌سایید، نایت گارد دندان یک گزینه درمانی غیرتهاجمی در دندانپزشکی است که عوارض ناشی از دندان قروچه و ساییدن دندان‌ها به هم را، تا حد زیادی کاهش می‌دهد. اگر در مورد عوارض نایت گارد, جایگزین نایت گارد و همچنین مزایای استفاده از آن شک دارید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.


فهرست مطالب


نایت گارد چیست؟

استفاده از نایت گارد (night guard teeth) برای افرادی که هنگام خوابیدن دچار دندون قروچه یا بروکسیم میشوند بهترین راه حل است. نایت گارد به محافظ دندان قروچه نیز معروف است.بدین صورت که نایت گارد را شبها به هنگام خوابیدن درون دهان قرار میدهند. البته از نایت گارد فقط برای درمان دندون قروچه استفاده نمیشود بلکه مشکلات دیگری مانند خر و پف کردن، اختلال مفاصل فکی، اختلال مفاصل گیج گاهی و آپنه یا همان وقفه تنفسی در هنگام خواب را به صورت خفیف تا متوسط را رفع میکند.

نایت گارد دندان
نایت گارد

برخی از افراد بر اساس تجویز پزشک از نایت گارد نه تنها در هنگام خوابیدن بلکه در هنگام ورزش کردن برای محافظت از دندان، لثه و لبها استفاده میکنند. نایت گاردها به محافظ دندان قروچه و یا گاردهای دهانی نیز معروف هستند. (پست دندان)

معرفی انواع نایت گارد

انواع مختلفی از نایت گارد وجود دارد که در زیر به آن‌ها می‌پردازیم.

۱. نایت گاردهای سخت (Hard)

نایت گاردهای سخت برای بیمارانی که با دندان قروچه یا ساییدن دندان‌ها در حد متوسط تا شدید مراجعه می‌کنند توصیه می‌شود. نایت گاردهای سخت معمولاً از اکریلیک یا پلاستیک سخت ساخته می‌شوند و به اندازه محافظ‌های شب نرم انعطاف پذیر نیستند.

۲. نایت گاردهای نرم (Soft)

برای بیمارانی که با دندان قروچه خفیف یا ساییدن دندان‌های خفیف تا متوسط مراجعه می‌کنند، محافظ‌های شب نرم توصیه می‌شود. محافظ‌های شب نرم معمولاً از یک ماده لاستیک مانند با ضخامت ۳ میلی‌متر ساخته می‌شوند که به عنوان یک بالشتک عمل می‌کند. متریال نایت گاردهای نرم، راحتی بیشتری فراهم می‌کنند اما به اندازه مواد محافظ شب سخت بادوام نیستند.

بخوانید
گوتا پرکا در دندانپزشکی چه کاربردهایی دارد؟

۳. نایت گاردهای دو لمینتی

این ابزارهای دندانی سفارشی که به‌عنوان نایت گاردهای سخت/نرم نیز شناخته می‌‌شوند، دارای یک قسمت داخلی نرم و انعطاف‌ پذیر و یک لایه بیرونی محکم هستند. نایت گاردهای دو لمینتی، راحتی یک گارد نرم را با دوام یک محافظ سخت ترکیب می‌کنند. (لابراتور دندانسازی چیست)

۴. گاردهای اکلوزالFlat plane 

نایت گاردهای اکلوزال صفحه صاف، می‌توانند سخت، نرم یا هیبریدی باشند. با این حال، آن‌ها با نایت گاردهای سفارشی استاندارد از این لحاظ که دارای صفحه اکلوزال صاف هستند، متفاوت می‌باشند. گاردهای اکلوزال صفحه صاف معمولاً به عنوان محافظ بایت یا اسپلینت تخت نیز شناخته می‌شوند. این نوع محافظ دهان معمولاً برای افرادی که از دندان قروچه یا TMJ در نتیجه مال اکلوژن یا بایت بد رنج می‌برند توصیه می‌شود. این گاردها با یک صفحه مسطح به دندان‌ها اجازه می‌دهند به راحتی در امتداد سطح به جای ساییدن روی یکدیگر سر بخورند. این کار از دندان‌های بالا و پایین در برابر آسیب دندان قروچه محافظت می‌کند. همچنین ممکن است گارد صفحه صاف برای درمان TMJ توصیه شود زیرا می‌تواند از فعالیت بیش از حد عضلات فک جلوگیری نماید.

۵. نایت گاردهای Astron

نایت گاردهای Astron با طراحی منحصر به فرد و مواد بادوام ساخته شده‌اند. این مدل از نایت گاردها که برای جلوگیری از دندان قروچه و فشردن دندان تجویز می‌‌شوند، مشابه نایت گاردهای  سخت بوده اما انعطاف‌پذیرتر هستند و راحتی بیشتری برای بیماران فراهم می‌کنند. بعلاوه، استفاده‌کنندگان از نایت گاردهای Astron هیچ‌گونه درد یا تنشی را پس از استفاده طولانی مدت گزارش نمی‌کنند. (تعداد دندان های انسان)

۶. نایت گاردهای بدون نسخه ( نایت گارد داروخانه )

نایت گاردهای بدون نسخه در داروخانه‌ها یا یک فروشگاه‌های ورزشی در دسترس هستند. این‌ها عموماً یا از نوع گاردهای استوک (stock) تک سایز هستند یا مدل‌های بویل‌اند‌بایت (boil-and-bite). آنها قیمت پایینی دارند زیرا با مواد بادوام ساخته نمی شوند و عموما برای دندان قروچه های شدید موثر نیستند زیرا متریال آنها به راحتی تجزیه می شود. این محافظ ها برای ورزش های تماسی مناسب تر هستند و در واقع کاربرد اصلی آنها در همین زمینه است.

نایت گارد دندان چیست؟

نایت گارد یک محافظ دندانی پلاستیکی است که روی دندان های بالایی را پوشش می دهد. هنگام فشار دادن دندان ها یا دندان قروچه نیروی زیادی به نایت گارد وارد می شود.

به جایی که دندان تحت فشار قرار بگیرد، نایت گارد باعث می شود که از آسیب دیدگی دندان ها به یکدیگر جلوگیری شود. بدون آن ممکن است مشکلاتی از جمله پوسیدگی، حفره های دندانی و حساسیت دندان اتفاق بیفتد و همچنین احتمال شکستگی و ترک دندانی هم هست و در نتیجه فرد باید درمان و ترمیم را انجام دهد.

بخوانید
بهترین مواد ضدعفونی کننده کانال دندان

معرفی انواع نایت گارد دندان

گاردهای دندان به سه دسته تقسیم میشوند که این ۳ دسته عبارت است از ‌: محافظهای آماده، محافظ‌های سفارشی و محافظ‌های بول اند بایت.

 • محافظ دهان پیش ساخته یا آماده

گاردها و یا محافظ دندان قروچه در سه سایز مختلف وجود دارد که اگر قصد اندازه کردن آن را داشته باشید با استفاده از وسایلی که قابلیت بریدن دارد مثل چاقو و قیچی میتوانید این کار را انجام دهید که البته امنیت پایینی دارد. (شماره دندانها در دندانپزشکی)

نایت کارد پیش ساخته یا آماده

این نوع از گاردهای درجه پایین ترین سطح محافظت از دندان را دارد و جزو ارزان قیمت ترین گاردهای موجود است.

 • محافظ بول اند بای

نوع دیگری از گاردها و محافظهای دندانی هستند که برای تهیه آنها هیچ نیازی به مراجعه به پزشک وجود ندارد زیرا این محافظها را در سطح داروخانه های کشور  میتوانید تهیه کنید. طرز استفاده از این محافظ‌های بول اند بایت به این صورت است که بعد از خریداری آن را به منزل ببرید و درون آب داغ قرار دهید  سپس آن را درون دهان خود بگذارید و مشاهده میکنید که شکل دندانهای شما را گرفته است.

محافظ بول اند بای

لابراتوارهای دندانسازی وجود دارند که با گرفتن این نوع محافظها از شما میتوانند برایتان  محافظهای سفارشی تهیه کنند اما بهتر است که برای تهیه محافظهای سفارشی از ابتدا به دندانپزشک مراجعه کنید. (srp در دندانپزشکی چیست)

 • محافظ دندان سفارشی

بهترین نوع گارد و یا محافظ دندانی که بالاترین سطح محافظت از دندان را دارد محافظهای سفارشی دندان است. این محافظها بسیار گران قیمت تر از سایر محافظهای دندانی است زیرا برای تهیه آن باید به دندانپزشک مراجعه کنید و این محافظها در مطب دندانپزشک متناسب با شرایط دهانی و دندانی شما ساخته میشود که علاوه بر سطح محافظت بالای آن استفاده از آنها بسیار راحت‌تر و موثرتر است. این محافظها میتواند برای کودکان، بزرگسالان و ورزشکاران نیز تهیه شود. توصیه ما برای تمامی کسانی که ترمیمهای گران قیمتی انجام میدهند استفاده از محافظهای سفارشی است.

توجه کنید که تمامی این محافظهای دندانی بعد از هر بار استفاده و قبل از هر بار استفاده باید به خوبی شست و شو شود  و در کیسه‌های مخصوص خود که استرلیزه هم هستند قرار بگیرند. از هر نوع محافظ دندانی که استفاده میکنید نیاز است که به صورت مرتب آن را بررسی کنید تا اگر ساییدگی در آن ایجاد شد بلافاصله  اقدام به تعویض آن کنید.

بخوانید
ایمپلنت لیزری چیست و چه مزیت هایی دارد؟ + نقش لیزر در جراحی ایمپلنت دندان چیست؟

معرفی انواع مختلف محافظ دهان

1- محافظ دهانی برای جلوگیری از مکیدن انگشت

اگر فرزند شما عادت مکیدن انگشت خود را داشته باشد و این عادت تا بعد از سه سالگی نیز ادامه داشته باشد و در متوقف کردن آن ناموفق بوده‌اید، می‌توانید درمان با ابزار مخصوصی مانند محافظ‌های ثابت کام یا نوع جداشدنی آن را مد نظر قرار دهید. این محافظ برای زمان خواب نمی‌باشد بلکه یک وسیله‌ی فلزی کوچک است که در داخل دهان و متصل به دندان‌های بالایی قرار می‌گیرد.

2- محافظ دندان ورزشی

اصلی‌ترین و متداول‌ترین مورد استفاده‌ی گاردهای دهانی کودکان، هنگام فعالیت‌های ورزشی است. گاردهای دهانی با محافظ دندان ورزشی برای ورزش به منظور محافظت از دندان‌ها در هنگام ورزش‌هایی چون هنرهای رزمی، بوکس و فوتبال مورد استفاده قرار می‌گیرند.علاقه‌مندان به ورزش‌های تناسب اندام و ورزشکاران سایر ورزش‌ها نیز از این نوع گاردها برای جلوگیری از کوبیده شدن یا گاز گرفتن لب‌های خود توسط دندان‌ها و نیز بهبود ظاهر خود استفاده می‌نمایند. گاردهای دهانی ورزشی بیشتر در انواع استاک و بویل اند بایت موجود می‌باشند. این نوع گاردها را می‌توان در فروشگاه‌های لوازم ورزشی تهیه کرد. هر چند این محافظ‌ها ممکن است نامتناسب با دهان، ناراحت‌کننده یا بسیار بزرگ باشند. تهیه گاردهای سفارشی می‌تواند این مشکل را برطرف کند. (عکس امپول دندانپزشکی)

3- گاردهای دهانی برای زمان خواب

بطور معمول از دو نوع محافظ دهانی برای زمان خواب صحبت می‌شود که یک نوع آن به افراد در صورت خروپف کردن یا داشتن مشکل تنفسی در هنگام خواب کمک می‌کند و نوع دیگر نیز برای محافظت از دندان‌ها در برابر ساییده شدن غیر ارادی آنها روی یکدیگر استفاده می‌شود.

 • گاردهای دهانی جهت خروپف

خروپف زمانی رخ می‌دهد که راه‌های هوایی بسته شده و موجب ارتعاش می‌گردند. نایت گارد دندان برای خروپف موجب باز شدن مسیر جریان هوا شده و به کاهش این ارتعاشات و در نتیجه از بین رفتن خروپف کمک می‌کنند. این گاردها فک پایینی را کمی به طرف جلو هدایت کرده و انتهای مسیر هوایی بازتر می‌شود. بهترین نوع این محافظ‌ها بصورت سفارشی ساخته می‌شوند زیرا متناسب با ابعاد دهان شما بوده و بطور دقیق میزان صحیح بازشدگی راه‌های هوایی را تنظیم می‌کنند.

4- محافظ دندان قروچه

این نوع گاردها تحت عنوان نایت گاردنیز شناخته می‌شوند و معمولاً بر روی دندان‌های پایینی قرار می‌گیرند و از ساییده شدن غیر ارادی دندان‌ها روی همدیگر در هنگام خواب جلوگیری می‌کنند. این امر می‌تواند به کاهش نیاز به ابزار ارتودنسی دندان و کم شدن مشکلات دندان‌ها به علت ساییده شدن کمک کند. همچنین موجب کاهش درد عضلات و سردردهای مرتبط با درد فک که در اثر دندان قروچه ایجاد می‌شود، می‌گردد. محافظ‌های دهانی برای جلوگیری از دندان سایش دندان‌ها و درمان دندان قروچه بصورت پیش ساخته در فروشگاه‌ها نیز وجود دارند، با این حال بهترین نتایج با استفاده از گاردهای دهانی سفارشی حاصل می‌شوند زیرا انواعی که بصورت انبوه تولید می‌شوند نمی‌توانند بطور دقیق و متناسب در داخل دهان جای بگیرند.

بخوانید
جراح دهان، فک و صورت کیست؟ + خدمات تخصصی جراحی فک و صورت

مزایای استفاده از نایت گارد چیست؟

محافظ دندان به صورت کلی می‌تواند به عنوان یک پیشگیری کننده از نامنظمی دندان ااستفاده شود. اما در ادامه با چند مورد از مهمترین مزایای آن آشنا خواهیم شد.

یک) باعث متوقف شدن درد ناشی از دندان قروچه می‌شود

اگر صبح به صبح با درد یا ناراحتی در فک ، گوش یا سر خود از خواب بیدار شدید ، احتمال دارد به این خاطر باشد که شما در طول خواب دندان قروچه می‌کنید. اگرچه عادات خوبی مثل حذف کافئین از رژیم غذایی و ورزش کردن یا انجام سایر راهکارهای مقابله با استرس می‌توانند کمک کنند. اما این‌ها روش‌های درمانی قابل اطمینانی نیستند. کارکرد نایت گارد آن است که دندان‌ها را مهار کرده و فشار ناشی از دندان قروچه را جذب خود می‌کند. برای استفاده از آن تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که هنگام رفتن به رختخواب یا وقتی دچار استرس می‌شوید. آن را روی دندان‌های خود فشار دهید. نیاز به هیچ کار دیگری نیست و هیچ دردی هم حس نخواهید کرد.

دو) از مینای دندان و لثه محافظت می‌کند

علاوه بر احساس بهتر ، استفاده از نایت گارد در جلوگیری از ساییدگی مینا و آسیب‌دیدگی لثه‌ها نیز موثر است. مینا لایه محافظی است که روی دندان را پوشانده و به عنوان مثال هنگامی که چیزی سرد یا گرم می‌نوشیم، از دندان در مقابل حساسیت دندانی محافظت می‌کند. خط لثه ریشه دندان‌ها را پوشش داده و از آن‌ها در برابر درد و عفونت‌های باکتریایی محافظت می‌کند.

محافظ دندان
استفاده از نایت گارد

آسیب رسیدن به مینا و لثه اثرات مخرب پنهان دندان قروچه هستند. اغلب تا چک-آپ دوره‌ای بعدی دندان‌ها مشخص نمی‌شوند. تا آن زمان ، ممکن است بافت آسیب دیده باشد. تاج دندان یا سایر ساختارهای دندان نیاز به ترمیم و درمان گسترده‌ای پیدا کرده باشند.

سه) خطر به هم خوردن تراز دندان‌ها را کاهش می‌دهد

فرسایش مینای دندان و پایین رفتن خط لثه تنها بخشی از مشکلات مربوط به جا به جا شدن دندان‌ها است. اگر ارتودنسی کرده باشید حتما تمام مدتی که در دهانتان بریس داشتید تا بتوانید دندان‌های ردیف و مرتبی پیدا کنید. تراز و ردیف کردن دندان‌ها اغلب به عنوان یک درمان زیبایی در نظر گرفته می‌شود. اما ردیف نبودن دندان‌ها ممکن است باعث دندان درد و یا گاز گرفتن گونه یا زبان در هنگام غذا خوردن می‌شود. یا حتی مانع از آن شود که فرد بتواند به خوبی از راه بینی تنفس کند. (آیا ارتودنسی نیاز به بیحسی دارد)

بخوانید
پست و کور دندان چیست؟ + چگونه دندان با پست و کور ترمیم می شود؟

عوارض نایت گارد چیست؟

نایت گارد یا محافظ‌ دهانی که در زمان خوابیدن به‌کاربرده می‌شود به از بین بردن مشکلات خرو پف، توقف تنفسی (آپنه) در خواب کم تا متوسط، مشکل دندان‌قروچه (ساییدن و فشار دادن دندان‌ها بر روی یکدیگر) یا اختلال مفصل فکی ـ گیجگاهی خیلی از افراد کمک کرده است. محافظ دهانی افزون بر این‌که برای از بین بردن مسائل خواب یا خرو پف استفاده می‌شود، برای نگهداری و حفظ کردن دندان‌ها، لثه‌ها و لب‌ها در زمان ورزش کردن هم پیشنهاد می‌شود.

هر گارد افزون بر اینکه فواید و ویژگی‌های مخصوص به خود را دارد، عوارض و مشکلاتی هم دارد که موجب می‌شود برخی از اشخاص به‌سوی آن کشیده نشوند. برای اینکه بتوانید رویه درمانی فاقد مشکلی داشته باشید باید پیش از انتخاب درمان مورداستفاده خود، به پژوهش در مورد عوارض و مشکلات آن‌هم بپردازید تا آن‌ها را با وضعیت جسمانی خود مقایسه نمایید و اگر مسئله‌ای به این خاطر وجود نداشت، اقدام به انجام رویه درمانی کنید.

عادت به استفاده از نایت گارد تنها مشکلی است که افراد با آن مواجه می‌شوند. معمولاً چند هفته طول می‌کشد تا بیماران به استفاده از نایت گارد دندان عادت کنند.

 • توصیه می‌شود حدود 10 دقیقه قبل از رفتن به رختخواب محافظ دندان قروچه را در دهان قرار دهید تا به وجود آن در فضای دهانتان عادت کنید. اگرچه ممکن است برخی افراد وسوسه شوند که هر شب از آن استفاده نکنند، اما استفاده مداوم از آن برای جلوگیری از مشکلات مرتبط با فشردن دندان‌ها بسیار مهم است.
 • یکی دیگر از عوارض نایت گارد مشکلات بهداشتی است که ممکن است در طول استفاده از آن پیش بیاید. نایت گارد نیز مانند دیگر وسایل بهداشتی نیاز به تمیز کردن مداوم دارد تا از انتقال آلودگی‌ها به دهان جلوگیری شود. از محلول تمیز کننده مناسب استفاده کنید و هر شب قبل از استفاده نایت گاردتان را به خوبی ضد عفونی کنید. در این صورت مشکلات بهداشتی به کلی حذف خواهند شد.

چه مدت باید از نایت گارد استفاده کرد؟

نایت گارد را می توان برای فک بالا یا پایین استفاده کرد. ولی معمولا برای فک بالا بهتر و راحت تر است. زمان استفاده از نایت گارد بستگی به شدت مشکل پیش آمده در بیمار دارد. و معمولا” بین ۵ تا ۱۰ سال بسته به شدت آن طول می کشد.

بخوانید
پریودنتیست یا متخصص جراحی لثه و ایمپلنت کیست؟ + همه چیز در مورد جراحی درمان لثه

قیمت نایت گارد چقدر است؟

برای تهیه کردن گارد دهانی به چند شاخصه مهم توجه میشود اعم از اینکه بیمار چه مشکلهایی دارد و برای درمان آنها چه گاردی مناسب است؟ اما به طور کلی تمامی گاردهای آماده جزو ارزانترین گاردهای دهان هستند که کمترین بهره‌وری را دارند اما گاردهای سفارشی که توسط دندان پزشک ساخته میشود گران قیمت ترین گاردهای دهانی هستند که بیشترین بهره درمانی را هم دارند.

کسانی که بر اثر علل مختلفی مثل جفت نشدن دندانها بر روی هم، اختلال بایت و وقفه تنفسی دچار دندون قروچه میشوند حتما لازم است که برای درمان به دندان پزشک مراجعه کنند و قاعدتا دندانپزشک برای درمان آنها از گاردهای پیچیده‌تری استفاده میکند که ساخت انها نیز هزینه بیشتری دارد.

نایت گارد قیمت متفاوتی به صورت تک سایز و سفارشی وجود دارد که هر کدام از آنها هزینه‌های خود را دارند. طبیعتا نوع سفارشی که با راحتی بیشتری همراه است، قیمت بالاتری نسبت به نوع تک سایز دارد.

امروزه نایت گاردها در انواع مختلف با جنس های متفاوت از داروخانه ها، فروشگاه های لوازم ورزشی و یا پزشکی قابل تهیه است که با توجه به گزینه انتخابی فرد هر یک از قیمت متفاوتی برخوردار می باشند. به طور کل همانطور که در قسمت های قبلی اشاره کردیم اگر محافظ دندان را بخواهید به صورت سفارشی تهیه کنید، بدون شک بخاطر زمان که صرف پرداخت و قالب گیری آن می شود باید هزینه ای بیشتر نسبت به نایت گاردهای آماده پرداخت کنید.

قیمت نایت گارد در داروخانه ها:

قیمت نایت گارد داروخانه معمولا از 150 هزار تومان شروع می‌شود.

طول عمر نایت گارد دندان چقدر است؟

طول عمر گارد دهان برای هر بیمار متفاوت با فرد دیگر است. زیرا میزان و شدت دندون قروچه برای هر فرد متفاوت است اما کسانی که دچار دندان قروچه بسیار شدید هستند مدت زمانی که گارد دندان برای آنها عمر میکند کمتر از بقیه افراد است و زمانی که گارد دهان آن‌ها فرسوده میشود باید آن را تعویض کنند. جنس و نوع گاردی که مورد استفاده قرار میگیرد نیز در طول عمر آن بسیار تاثیر گذار است

قیمت نایت گارد

برای مثال گارد سفارشی که توسط دندان پزشک و لابراتوار ساخته میشود طول عمر بیشتری نسبت به گاردهای آماده پلاستیکی دارد. اگر هنگام استفاده از گارد دهان باز هم متوجه درد در فک و دندان خود شدید این به معنا است که دیگر نایت گارد شما فرسوده شده است و دیگر قدرت کافی برای مقاومت در برابر فشاری که به آن وارد میکنید را ندارد و دیگر زمان تعویض آن با یک گارد جدید فرا رسیده است.

بخوانید
بررسی تخصصی و مقایسه برند های برتر کامپوزیت دندانپزشکی

در نهایت آنچه باید بدانید آن است که طبق منابع معتبر خارجی در حال حاضر هیچ درمانی جز نایت گارد برای درمان دندان قروچه وجود ندارد. نایت گارد دارای انواع مختلفی با هزینه‌های مختلفی است. اگر قصد درمان دندون قروچه خود را دارید حتما به دندان پزشک مراجعه کنید تا یک نایت گارد سفارشی متناسب با پیچیدگی درمان شما ساخته شود که البته هزینه بیشتری نسبت به سایر گاردهای آماده دارد اما به دلیل اینکه تنها راه حل برای این مشکل استفاده از این گاردها است ارزش هزینه کردن برای درمان را دارد. اغلب نایت گارد در طول شب استفاده میشود و کسانی که در طول روز هم دچار دندون قروچه میشوند میتوانند از آن استفاده کنند.

نظافت دهان و دندان و همچنین نظافت گارد بسیار اهمیت دارد و سعی کنید در هوای متعادل در جعبه‌های مناسبی که هوا در آن عبور میکند از آن نگهداری کنید. نایت گارد فاصله‌ای مناسب بین دندانهای فک بالا و فک پایین ایجاد میکند. این فاصله فشاری که بر اثر دندون قروچه به دندان شما وارد میشود را گرفته و عضلات فک را به حفظ این فاصله عادت میدهد که در بلند مدت موجب درمان آن میشود. مدت زمانی که برای درمان داین مشکل نیاز است رابطه مستقیمی با میزان پیچیدگی علت دندان قروچه شما دارد.

روش نگه‌داری و مراقبت از نایت گارد چیست؟

نایت‌گارد هم مانند هر وسیله دیگر نیاز به مراقبت دارد و از آنجایی که مدت زمان زیادی در دهان باقی می‌ماند، باید در رعایت بهداشت و مراقبت از آن تلاش بیشتری کرد. از جمله مواردی که باید در مراقبت از نایت‌گارد رعایت کرد، به صورت زیر است:

 • شست و شوی نایت گارد بعد از هر استفاده با مسواک و آب.
 • حفظ و نگه‍داری ازمحافظ دندان قروچه در جعبه مخصوص به خودش.
 • قبل از استفاده از نایت گارد، دندان‌ها را با مسواک و نخ‌دندان تمیزز کنید.
 • جلوگیری از خم کردن و شکستن نایت گارد.
 • نایت گارد را در نور مستقیم آفتاب قرار ندهید.

آیا با نایت گارد می‌توان غذا خورد؟

خیر. درست است که نایت گارد با توجه به فک و دندان‌های شما قالب گیری می‌شود و بدون هیچ مسئله‌ای می‌توان می‌توان در هنگام حرف زدن هم از آن استفاده کرد اما در هنگام غذا خوردن باید نایت گارد را از دهان خارج کرد زیرا ذرات غذا در بین دندان‌ها و نایگارد جای می‌گیرد و فضای خوبی برای رشد باکتری‌ها را فراهم می‌کنند و سبب پوسیدگی دندان‌ها می‌شوند.

بخوانید
روکش زیرکونیوم چیست؟ + بررسی مزایا و معایب استفاده از روکش زیرکونیا

اینکه نایت گارد می‌تواند خواب راحت و آرامش شبانه را به شما بازگرداند و یا نه، کاملاً به خود شما بستگی دارد. بسیاری از افراد در مقابل به خواب با یک جسم خارجی در دهان جبهه می‌گیرند و برای عادت به آن تلاش نمی‌کنند. اما در نظر داشته باشید که در صورت نگاه مثبت به روند درمان و صبوری، پس از مدتی رو به بهبودی خواهید رفت و عادت دندان قروچه کم کم محو خواهد شد. همه چیز به خود شما بستگی دارد. البته فراموش نکنید که استفاده از یک نایت گارد با کیفیت، روند درمان را برای شما آسان‌تر می‌کند. توصیه‌های پزشک متخصص برای استفاده از نایت گارد را رعایت کنید و سعی کنید با دید مثبت به سمت درمان بروید تا نتیجه مطلوب خیلی سریع‌تر و در بازه زمانی کمتر حاصل شود.

سخن پایانی

شما در این مقاله با نایت گارد دندان آشنا شدید. همچنین از مزایای استفاده از انواع نایت گارد آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا استفاده از محافظ دندان در طول روز بی‌ خطر است؟

بله اما اکثر افراد در طول شب از این وسیله استفاده می کنند اما زمانی که سطح اختلالات در فرد بسیار بالا باشد، ممکن است پزشک به فرد توصیه کند تا در طول روز نیز از این وسیله استفاده کند تا بتواند مانع ورود فشار به فک و دندان ها شود. گاردهای دندان فقط برای جلوگیری از دندان قروچه نیست بلکه افرادی که به وقفه های تنفسی در خواب مبتلا هستند نیز می توانند از این وسیله استفاده کنند.

آیا محافظ دندان می تواند باعث تخریب دندان ها شود؟

خیر! در صورتی که به درستی از یک محافظ دندان استفاده شود، این وسیله از بروز آسیب به دهان و دندان جلوگیری می کند نه آنکه منجر به آسیب دیدن آن شود. با این حال در صورتی که از یک محافظ آلوده یا آسیب دیده استفاده کنید که به درستی در جای خود قرار نگرفته است، محافظ دندان های شما می تواند به سلامت شما آسیب وارد کند. برای این که محافظ دندان شما پاکیزه بماند، حداقل ماهی یک بار آن را به بهترین شکل تمیز کنید.

پیشرودنت

پیشنهاد ما به شما

مواد دهانشویه ی خوب

دهان شویه چیست و از چه موادی تشکیل شده است؟ + آموزش روش استفاده از دهانشویه + ویدیو

دهانشویه چیست سؤالی است که راه‌های سلامت هرچه بیشتر دندان را برای شما روشن می‌کند. …

دیدگاهتان را بنویسید