دندانسازی

دندانسازی چیست ؟ آیا دندانسازی راه حلی به صرفه برای ترمیم دندان کی باشد؟ + معرفی انواع خدمات دندانسازی و پروتز دندان

دندان ها عضوی بسیار حساس هستند. مراقبت و نگهداری از آنها مهم و ضروری است. با توجه به نرخ های سرسام آور درمان دندانپزشکی، بهتر است که با مراقبت از دندان های خود، از هزینه خدمات دندانپزشکی جلوگیری کنیم. در دندانپزشکی معاصر، ساخت پروتز دندانی معمولابه یک لابراتوار دندانپزشکی تجاری واگذار می‌گردد. دانشکده‌های دندانپزشکی به ندرت در زمینه روش‌های ساخت پروتز تجربه عملی فراهم می‌نمایند. در نتیجه، اکثر دندانپزشکان فقط یک آگاهی سطحی از روش‌های دقیقی که برای ساخت یک پروتز با کیفیت لازم است، دارند. متأسفانه مجموعه این عوامل اغلب شرایطی را پیش می‌آورد که دندانپزشک طراحی پروتز را همانند ساخت آن به لابراتوار محول می‌کند. اما برای شما که دندان هایتان اسیب دیده است و بودجه ی زیادی برای ترمیم آن ندارید؛ پیشنهاد می کنم که سراغ دندانسازی تجربی و دندانسازان بروید. کسانی که می توانند با هزینه ای کم برای شما دندان مصنوعی بسازند.


فهرست مطالب


دندانسازی چیست؟

دندانسازی یکی از مهارت‌های پزشکی بسیار کاربردی و پرطرف‌دار است که در سراسر دنیا علاقه‌مندان بسیار زیادی دارد. مهم ترین کار تکنسین دندانسازی، ساخت انواع پروتزهای دندانی می‌باشد. معمولاً ممکن است که چندین دندانساز در یک لابراتوار دندانسازی مشغول به کار شوند و در این زمینه به خدمات‌ رسانی بپردازند.

لابراتوار دندانسازی یا لابراتوار ساخت پروتزهای دندانی، جایی است که انواع پروتزهای دندانی ویژهٔ هر بیمار به سفارش و توصیه دندان‌پزشکان ساخته می‌شود. تکنیسین‌های دندانسازی، با توجه به نسخه دندانپزشک، اقدام به ساخت انواع پروتزها می‌کنند. در واقع، دندانسازها که در لابراتوار دندانسازی فعالیت دارند، یک عضو از تیم دندان‌پزشکی محسوب می‌شوند که با همکاری یکدیگر به بازسازی دندان‌های از دست ‌رفته یا اصلاح دندان‌های آسیب‌دیده می‌پردازند. دندان‌پزشک، قالب را پس از ضدعفونی به لابراتوار دندانسازی ارسال و دندانساز، با توجه به طرح درمانِ مربوط، اقدام به ساختِ پروتز موردنظر می‌کند؛ در این میان، ممکن است چند بار کار توسط دندان‌پزشک مربوط بررسی و چک شود تا کاملاً مناسب با شرایط دهانی بیمار باشد؛ پس از آن، کار نهایی برای دندان‌پزشک ارسال و به بیمار تحویل داده خواهد شد. (پست دندان چیست)

بخوانید
هر آنچه درباره کیست دندان باید بدانید

دندانساز کیست؟

دندان‌سازان افراد متخصص و متبحری هستند که در زمینه ساخت انواع پروتزها، ایمپلنت‌ها، روکش‌های دندانی، پروتزهای متحرک، پلاک‌ها و اپلاینس‌های ارتودنسی، انواع دندان مصنوعی، روکش دندان طلا و غیره فعالیت می‌کنند. در واقع مفهوم و معنی دندانساز به شخصی اشاره می‌کند که به ساخت انواع پروتز و روکش دندان مشغول است. شاید شما نیز برای انجام اعمالی همچون لمینت کردن یا کاشت دندان به دندانپزشک خود مراجعه کرده باشید.

در این هنگام معمولا دندانپزشکان از دهان بیماران قالب‌هایی می‌گیرند که نیاز است برای آن‌ها ایمپلنت، بریج و روکش ساخته شود. ساخت این موارد بر عهده دندانساز است.

دندانسازی تجربی
دندانساز

دندانسازی از مشاغل زیر‌شاخه گروه علوم پزشکی است و در‌واقع حرفه‌ای است که در کنار حرفه دندانپزشکی وظیفه ارائه خدمات بهداشتی و درمانی را به دسته‌ای از بیماران دندانپزشکی بر عهده دارد. وظیفه و شغل یک دندانساز بدین‌ترتیب است که پس‌از‌اینکه دندانپزشک از بیمار قالب‌گیری کرد و این قالب را برای لابراتوار ارسال نمود دندان‌ساز بایستی براساس طرح درمان و نظر دندانپزشک، پروتز دندانی مناسب برای بیمار را تهیه نماید. با توجه به این توضیحات یک دندانساز و یا لابراتوار دندانسازی بـه‌هیچ وجه حق پذیرش مستقیم بیمار (از قبیل پذیرش بیمار، معاینه، امتحان پروتز، تطبیق رنگ دندان‌ها، قالب‌گیری و… ) را ندارد. (تجهیزات لابراتوار دندانسازی)

جهت یادگیری رشته دندانسازی، هم می‌توان رشته تکنسین پروتزهای دندانی را در دانشگاه دنبال کرد و هم اینکه می‌توان به‌صورت تجربی اقدام به یادگیری این حرفه کرد. باید توجه داشت که از لحاظ قانونی مجوز تاسیس “لابراتوار دندانسازی” فقط به دارندگان مدرک دانشگاهی پروتزهای دندانی داده می‌شود. تمامی کلینیک‌ها و بهترین کلینیک دندانپزشکی برای ساخت پروتزهای دندانی نیاز به همکاری به دندانساز یا لابراتوارهای دندانسازی دارند.

دندانپزشک کیست؟

دندانپزشکی شاخه ای از علم پزشکی است که به سلامت دهان و دندان می پردازد. دندان‌پزشک، کسی است که در زمینه پیشگیری، بررسی علائم و درمان بیماری های دهان و دندان تخصص دارد. دندانپزشک به درمان بیماری‌های دهان و دندان ، جلوگیری از پیشرفت این نوع بیماری‌ها و بالابردن میزان بهداشت دهان و دندان می‌پردازد. دندانپزشکی دانشی است که فرد علاوه بر داشتن دانش، علم و مهارت کافی، باید هنر و مهارت دستی لازم جهت خلق دوباره اثر هنری مانند دندان را داشته باشد.

بخوانید
عوارض باز شدن و سوراخ سینوس حین کشیدن دندان؛ علائم و درمان

دندانپزشکی ۱۰ رشته تخصصی دارد:

 1. متخصص روت کانال
 2. متخصص ترمیمی
 3. متخصص پروتز
 4. متخصص پریو ( لثه )
 5. متخصص جراحی فک و صورت
 6. متخصص تشخیص
 7. متخصص پاتولوژی
 8. متخصص ارتودنسی
 9. متخصص اطفال
 10. متخصص رادیولوژی

دندانپزشک عمومی یا جراح دندانپزشک بعد از گذراندن دوران عمومی می‌تواند در یکی از رشته‌های فوق به تحصیل تخصصی بپردازد که این مستلزم قبولی در امتحان جامع تخصصی می‌باشد. طول مدت تحصیل در رشته‌های تخصصی، بین ۳ تا ۵ سال بسته به رشته تخصصی متغیر است.عده‌ای دندانپزشکی را با کار عملی و تکنیکی صرف، یکی می‌دانند در حالی که اگر دانشجوی دندانپزشکی تنها فن و تکنیک این رشته را فراگرفته اما در علوم پایه ضعیف باشد، در نهایت یک دندانساز خواهد شد یعنی چنین فردی کار روی دندان را فراگرفته است اما از علم پزشکی بی نصیب می باشد. (اجزای تشکیل دهنده دندان)

تفاوت دندانساز تجربی و دندانساز آکادمیک چیست؟

اول از هر چیز، جهت کار و فعالیت در حرفه دندانسازی، شما بایستی امور لابراتواری دندانسازی را بلد باشید که جهت یادگیری این امور، هم می توانید رشته تکنیسین پروتزهای دندانی را در دانشگاه دنبال کنید و هم اینکه می توانید بصورت تجربی اقدام به یادگیری این حرفه نمایید. در واقع در سراسر دنیا در زمینه داشتن مدرک تحصیلی برای تکنیسین های لابراتواری چندان سخت گیری نمی شود و علت آنهم این است که این گروه شغلی در هیچ حالتی اجازه کار برروی بیمار را ندارند و وظیفه ارتباط با بیمار و تمام مسئولیت درمان برعهده خود دندانپزشک خواهد بود.

ساخت دندان مصنوعی
دندانساز تجربی

البته نکته این جاست که از لحاظ قانونی مجوز تاسیس “لابراتوار دندانسازی” فقط به دارندگان مدرک دانشگاهی پروتزهای دندانی اعطا می گردد گرچه در سراسر دنیا تعداد لابراتوارهای دندانسازی بدون مجوز چندین برابر مجوز دارها می باشد و به همان دلیل عدم وجود ارتباط مستقیم بین لابراتوار و بیمار ، معمولا دولتها در موضوع لابراتوارهای بدون مجوز ورود نکرده و تا شاکی خصوصی وجود نداشته باشد اقدامی نمی کنند. (شماره گذاری دندان ها)

بخوانید
شلوغی و نامرتبی دندان ها و درمان آن

در حال حاضر افراد بسیار زیادی هستند که در سایر رشته های دانشگاهی همچون مهندسی یا گروه انسانی تحصیل کرده اند ولی بدلیل بازار کاری بسیار مناسب حرفه دندانسازی، اقدام به یادگیری دندانسازی کرده اند و یا در لابراتوارهای دندانسازی دیگران مشغول بکار شده اند و یا خودشان اقدام به راه اندازی و تاسیس لابراتوار ،البته بدون مجوز،کرده اند.

از سوی دیگر دندان سازی از حرفه هایی است که در سایر کشورها نیز بازار کاری بسیار خوبی دارد بنابراین یادگیری حرفه دندانسازی را به کسانی که قصد مهاجرت به خارج و یا تحصیل در خارج از کشور را دارند قویا توصیه می شود. دندانساز چه آکادمیک باشد و چه تجربی، بایستی بر روی قالب هایی که دندانپزشک از بیمار تهیه می کند کار کرده و طبق طرح درمان و تنظیمات مورد درخواست دندانپزشک، پروتز مورد نظر را تهیه نماید.

معرفی انواع خدمات دندانسازی و پروتز دندان

پروتزهای مختلفی توسط تکنسین‌های دندانساز در لابراتوارهای دندانسازی ساخته و آماده می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به پروتز دندان متحرک ، پروتز دندان ثابت و پروتز ایمپلنت جهت جایگزینی دندان یا دندان‌های از دست رفته اشاره نمود. که معمولا بعد از مرحله قالب گیری توسط دندانپزشک از بیمار، این قالب‌ها به لابراتوار دندانسازی ارسال شده و پروتزهای دندانی توسط تکنسین دندانساز ساخته و آماده می‌شود. البته نیازمند تجهیزات دندانپزشکی خاصی است. در ادامه به معرفی این خدمات دندانسازی خواهیم پرداخت. (نایت گارد دندان)

پروتز دندان مصنوعی متحرک

به پروتزی که توسط بیمار قابل درآوردن از دهان باشد، گفته می‌شود که مورد استفاده افراد بی‌دندان یا با تعدادی دندان از دست رفته قرار می‌گیرد و بر سه نوع است:

 1. پروتز دندانی پارسیل در میان مردم به دندان تکه‌ای معروف است و کاربرد آن برای بیماری است که یک یا چند دندان خود را از دست داده باشد و خود بر دو نوع است:دندان مصنوعی پارسیل اکریلی که سطح خارجی آن به طور کامل از آکریل که همان مواد جایگزین لثه در دندان مصنوعی است، ساخته می‌شود و در صورت نیاز سیم‌های فلزی مخصوصی به عنوان گیره در آن استفاده می‌شود. پروتزهای پارسیل تمام آکریل (فلیپر)، معمولا به عنوان یک درمان موقتی در بسیاری از موارد مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 2. دندان مصنوعی پارسیل کرم کبالت که پروتزی است که مخصوص افرادی که دندان‌های خلفی خود را از دست داده‌اند و دندانی جهت پایه برای پروتز ثابت ندارند و یا کسانی که به هر دلیل تمایل به استفاده از پروتز ثابت دندان ندارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 3. پروتز کامل دندان پارسیل یا دست دندان که در دو نوع معمولی و لثه نرم ساخته می‌شود و ویژه افرادی است که تمام دندان‌های خود را از دست داده باشند که با گسترش ایمپلنت استفاده از این پروتز‌های متحرک کمتر شده ولی هنوز یکی از روش‌های درمانی محسوب می‌شود.
بخوانید
رادیولوژی فک و صورت چیست و چه کاربردی دارد؟ + معرفی متخصصان رادیولوژی دهان و فک و صورت در سنندج

پروتز دندان متحرک اوردنچر

از دیگر انواع خدمات دندانپزشکی و دندانسازی، نوعی پروتز به صورت یک دست کامل دندان است.

دندان مصنوعی
پروتز دندان متحرک اوردنچر

که بر روی پایه‌های دندانی و یا چند ایمپلنت می‌نشیند و مشکل لقی پروتزهایی که در بالا نام برده شد را ندارد و در واقع توسط ایمپلنت که مانند دگمه فشاری عمل می‌کند، محکمتر به فک می چسبند.

پروتز دندان ثابت

پروتز ثابت دندان همان روکش دندان از دیگر خدمات دندانپزشکی و دندانسازی است که در صورت ضعف ساختار دندان و نیاز به حفاظت و حمایت و همچنین به جهت زیبایی از آن استفاده می‌شود که به دو صورت روکش تک واحدی دندان به جهت پوشاندن یک دندان بدرنگ، بدشکل، آسیب دیده یا شکسته شده که ریشه آن سالم است، پوشاندن دندان به منظور حفظ ظاهر و زیبایی آن، نگهداری یک پرکردگی، محافظت از یک دندان ضعیف و گاهی برای اتصال یک بریج مورد استفاده قرار می‌گیرندو یا به صورت بریج دندان برای یک یا چند دندان از دست رفته به صورت پلی بین دو دندان سالم مجاور ساخته می‌شود و باعث پر شدن جای خالی می‌شود که نوع ثابت آن فقط توسط دندانپزشک قابل خرج شدن می‌باشد. (ایمپلنت با لیزر)

ایمپلنت دندان

از انواع پروتز ثابت است که امروزه به دلیل ظاهر زیبا و ماندگاری بالا بهترین نوع جایگزینی دندان‌های از بین رفته محسوب می‌شود، ایمپلنت نام دارد که در واقع پایه‌ای فلزی و پیچی شکل است که درون استخوان فک کار گذاشته شده و جنس آن از تیتانیوم خالص می‌باشد و به عنوان پایه‌ای برای روکش‌های جایگزین تاج دندان به کار می رود. معمولا برای اینکار از آمپول بی حسی استفاده می شود.

بخوانید
ارتودنسی ثابت چیست؟ + بررسی انواع انواع ارتودنسی ثابت دندان و روند درمان آن

نحوه گرفتن مدرک دندانسازی تجربی چگونه است؟

متقاضیان ورود به این حرفه به منظور اخذ مدرک دندانسازی تجربی، می توانند به یکی از روش های ذیل اقدام نمایند:

1- کاردانی رشته دندانسازی تجربی

متقاضیان می توانند در مقطع کاردانی از طریق کنکور سراسری و با بررسی دفترچه آزمون سراسری، دانشگاه های مجاز پذیرش را انتخاب نمایند. در این دفترچه ها، این رشته تحت عنوان کاردانی تکنسین پروتزهای دندانی نیز مشاهده می گردد که داوطلبان رشته تجربی می توانند در صورتی که واجد شرایط باشند، آن را انتخاب نمایند.

2- کارشناسی رشته دندانسازی

رشته دندانسازی در دانشگاه دارای مقطع کارشناسی پیوسته نمی باشد و برای این منظور داوطلبان گروه آزمایشی تجربی می توانند ابتدا از طریق آزمون در مقاطع کاردانی که در بالا توضیح داده شد، پذیرش شوند. برای ادامه تحصیل در مقطع کاردانی به کارشناسی همان طور که ذکر گردید از طریق سوابق تحصیلی یا بدون کنکور، وارد مقطع کارشناسی ناپیوسته بگردند.

3- آموزشگاه های آزاد و غیر حضوری

متقاضیان شرکت در کلاس های آموزش دندانپزشکی تجربی ، می توانند در آموزشگاه های آزاد و بعضا غیر حضوری که در برگزاری این دوره ها ثبت نام می کنند، شرکت نموده و مدرک معتبر داخلی و بین المللی در این رشته اخذ نمایند.

اخذ مدرک دندانسازی تجربی از طریق آکادمیک چیست؟

همانطور که پیش‌تر توضیح داده شد اخذ مدرک دندانسازی تجربی برای سال‌ها قبل بوده و دیگر چنین مدرکی وجود ندارد، صرفاً روش آکادمیک یعنی قبولی در کنکور تجربی برای رشته پروتز دندان است که می‌توان با فارغ التحصیلی از آن رشته مدرک دندانسازی دریافت کرد و دقیقاً با همان مدرک اقدام به دریافت مجوز و تاسیس لابراتوار کرد. (امپول دندانپزشکی)

شما در این روش درست مانند سایر داوطلبان آزمون سراسری، در کنکور شرکت می‌کنید. در قدم بعد در مقطع کارشناسی و کاردانی در رشته تکنسین پروتزهای دندانی، مشغول به تحصیل می‌شوید. به این موضوع توجه داشته باشید که داوطلبانی می‌توانند این رشته را انتخاب کنند که دیپلم تجربی داشته باشند.

بخوانید
ابسلانگ دندانپزشکی چه کاربردهایی دارد؟

این مدرک دیگر مدرک دندانسازی تجربی نیست که دندانسازان قدیمی در این حوزه بدون شرکت در دانشگاه دریافت کرده بودند، دقیقا مدرک دندانسازی آکادمیک است، دیگر اینکه به این موضوع توجه داشته باشید حتماً باید شرایط عمومی پذیرفته‌شدگان این رشته را مطالعه فرمایید تا در ادامه راه مشکلی برای پذیرش شما پیش نیاید.

چه راهی برای اخذ مدرک دندانسازی وجود دارد؟

در حقیقت تنها راه دریافت مدرک دندانسازی در ایران شرکت در آزمون سراسری و کسب تراز حد نصاب لازم برای رشته تکنسین پروتزهای دندانی می باشد. البته این رشته از سطح کاردانی به کارشناسی ارتقاء پیدا کرده بود که متاسفانه برگشت به عقب داشته و در مقطع کاردانی دانشجو می پذیرد. در صورت قبولی در کنکور و گذراندن دوره دو ساله تحصیلی می توانید هم به صورت مستقل اقدام به تأسیس لابراتور کنید و یا در مراکز دندان پزشکی فعالیت کنید.

مدرک معتبر دندانسازی را از کجا می شود تهیه کرد؟

دوستان مراقب باشید چون در فضای مجازی تا دلتون بخواهد در این زمینه کلاهبرداری می شود. هیچگونه مدرکی جز مدرک فارغ التحصیلی رشته پروتز دندان در این زمینه اعتبار ندارد. راه دریافت آن هم تنها قبولی در کنکور تجربی است و تحصیل در رشته پروتز دندان.

لابراتوار دندانسازی چیست؟

لابراتوار دندانسازی جایی است که انواع پروتزهای دندانی ویژهٔ هر بیمار به سفارش و توصیه دندان‌پزشکان ساخته می‌شود. تکنیسین‌های دندانسازی، با توجه به نسخه دندانپزشک، اقدام به ساخت انواع پروتزها می‌کنند. در واقع، دندانسازها که در لابراتوارهای دندانسازی فعالیت دارند، یک عضو از تیم دندان‌پزشکی محسوب می‌شوند که با همکاری یکدیگر به بازسازی دندان‌های ازدست‌رفته یا اصلاح دندان‌های آسیب‌دیده می‌پردازند.

لابراتوار دندانسازی

دندانپزشک، قالب را پس از ضدعفونی به لابراتوار دندانسازی ارسال و دندانساز، با توجه به طرح درمانِ مربوط، اقدام به ساختِ پروتز مورد نظر می‌کند؛ در این میان، ممکن است چند بار کار توسط دندانپزشک مربوط بررسی و چک شود تا کاملاً مناسب با شرایط دهانی بیمار باشد؛ پس از آن، کار نهایی برای دندانپزشک ارسال و توسط دندانپزشک به بیمار تحویل داده خواهد شد.

بخوانید
چرا دندان‌ها را شماره‌گذاری می‌کنند؟ + اسم گذاری و شماره‌گذاری دندان‌ها به چه صورت است؟

لابراتوار دندانپزشکی چیست؟

لابراتوار دندان سازی یا لابراتوار ساخت پروتزهای دندانی، جایی است که انواع پروتزهای دندانی ویژهٔ هر بیمار به سفارش دندان‌پزشکان ساخته می‌شود. انواع پروتزهای دندانی شامل روکش، دندان مصنوعی و غیره است. تکنیسین‌های دندان سازی، با توجه به درخواست دندان‌پزشک مبنی بر چگونگی ساخت، اقدام به ساخت انواع پروتزها می‌کنند. این تولیدات، هم شامل قطعات دندان‌مانند و هم شامل قطعات درمانی مثل ارتودنسی می‌شود. در واقع، دندانسازها که در لابراتوارهای دندانسازی فعالیت دارند، یک عضو از تیم دندان‌پزشکی محسوب می‌شوند که با همکاری یکدیگر به بازسازی دندان‌های ازدست‌رفته یا اصلاح دندان‌های آسیب‌دیده می‌پردازند.

لابراتوار دندانپزشکی

دندان‌پزشک، قالب را پس از ضدعفونی به لابراتوار ارسال و دندانساز، با توجه به طرح درمانِ مربوط، اقدام به ساختِ پروتز موردنظر می‌کند؛ در این میان، ممکن است چند بار کار توسط دندان‌پزشک مربوط بررسی و چک شود تا کاملاً مناسب با شرایط دهانی بیمار باشد؛ پس از آن، کار نهایی برای دندان‌پزشک ارسال و توسط دندان‌پزشک به بیمار تحویل داده خواهد شد.

چگونه می توان یک لابراتوار دندانپزشکی تاسیس کرد؟

تأسیس لابراتوار در ایران منوط به داشتن مدرک کاردانی یا کارشناسی (۱۳۴ واحد) در رشتهٔ «ساخت پروتزهای دندانی» است. در این دوره‌های دوساله یا چهارساله، دانشجویان واحدهای مربوط به آناتومی دندان‌ها، بهداشت و کنترل عفونت، آشنایی با مواد دندانی، چگونگی ساخت قطعات دندانی و درمانی (نظری و عملی)، تعدادی واحد برای آشنایی با کسب‌وکار، و نیز تعدادی دروس عمومی را می‌گذرانند و آمادهٔ ورود به بازار کار می‌شوند. از لحاظ قانونی، مجوز تأسیس «لابراتوار دندانسازی» فقط به دارندگان مدرک دانشگاهیِ پروتزهای دندانی اعطا می‌شود. (ایا ارتودنسی امپول دارد)

وظایف و نحوه تعامل لابراتوار با دندانپزشک چگونه است؟

لابراتوار دندانپزشکی تلفیقی از علم و هنر است ، از آنجائی که نیاز هر بیمار در دندانپزشکی متفاوت است، درنتیجه وظایف یک لابراتوار دندانپزشکی، جامع و متنوع می‌باشد، اگرچه تکنسین‌های درمانی به‌ندرت به‌طور مستقیم با بیمار کار می‌کنند اما تحت نظر پزشک متخصص می‌توانند این کار را انجام دهند. آن‌ها اعضای باارزش تیم مراقبت از دندان می‌باشند. تکنسین‌های دندان‌سازی به‌طور مستقیم با دندان‌پزشکان از طریق پیروی از دستورالعمل‌های متنی و با استفاده از قالب‌های دندانپزشکی که از دندان‌ها و همچنین بافت نرم دهان تهیه‌شده‌اند کار می‌کنند.

بخوانید
کامپوزیت دندانپزشکی و مزایا و معایب انجام کامپوزیت

چه چیزهایی در لابراتوار دندانپزشکی و دندانسازی ساخته میشود؟

در لابراتوار های تخصصی دندانپزشکی ، تکنسین‌های لابراتوارهای دندان‌سازی طبق مشخصات و دستورالعمل های دندانپزشک به ساخت مواردی چون :

 • دندان مصنوعی کامل برای بیمارانی که تمام دندان‌های خود را ازدست‌داده‌اند.
 • پروتزهای متحرک جزئی و همچنین پل‌های ثابت برای بیمارانی که یک یا چند دندان خود را ازدست‌داده‌اند.
 • روکش‌های دندان که به‌عنوان کلاهی برای بازگرداندن اندازه و شکل اصلی دندان طراحی‌شده است.
 • روکش‌هایی که زیبایی و عملکرد بیمار را افزایش می‌دهند.
 • روکش‌های ارتودنسی و اسپیلنت هایی که به صاف کردن و محافظت از دندان‌ها کمک می‌کنند.

شغل و درآمد دندانسازی چگونه است؟

دندان سازی یکی از مهارت‌های پزشکی بسیار کاربردی و پرطرف‌دار است که در سراسر دنیا علاقه‌مندان بسیار زیادی دارد. همه شما می‌دانید که شغل دندانپزشکی شغل پر درآمدی است، از این رو شغل دندانسازی نیز از این قاعده مستثنی نیست. شاید دندانسازی به اندازۀ دندانپزشکی پردرآمد نباشد، اما در مقایسه با سایر شغل‌های دیگر، شما با خدمات دندانسازی می‌توانید درآمدهای بسیار زیادی را کسب کنید.

در حقیقت اگر یک فرد دندانساز را که داخل لابراتواری بعنوان تکنسین کار می‌کند در نظر بگیریم شاید نسبت به دندانپزشک درآمد کمتری داشته باشد اما اگر یک لابراتوار دندانسازی را در نظر بگیریم چون یک کسب و کار است و در آن افراد متعددی کار می‌کنند به مراتب می‌تواند درآمد بیشتری نسبت به شغل دندانپزشکی داشته باشد.

سخن پایانی

شما در این مقاله با دندانسازی و ویژگی های آن آشنا شدید. همچنین از انواع خدمات دندانسازی و پروتز دندانی آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن رادر کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

️ چه افرادی امکان تاسیس مراکز دندانسازی را دارند؟

متقاضیانی که دارای مدارک کاردانی یا کارشناسی پروتزهای دندانی با شرایط گفته شده در متن مقاله می باشد می توانند اقدام به دریافت مجوز نمایند .

مدارک لازم برای تاسیس لابراتوار پروتزهای دندانی چیست؟

داشتن مدرک تحصیلی مرتبط با دندانسازی و ارائه تقاضا نامه متقاضی از جمله شرایط اولیه تاسیس لابراتوار دندانسازی است و سایر ضوابط در مقاله توضیح داده شده است .

پیشنهاد ما به شما

بهترین برندهای ایمپلنت دندان سوئیسی

بهترین برندهای ایمپلنت دندان سوئیسی

از دست دادن دندان‌ها، چه به دلیل پوسیدگی و چه سایر دلایل، می‌تواند تاثیر قابل …

دیدگاهتان را بنویسید