بررسی تخصصی و مقایسه برند های برتر کامپوزیت دندانپزشکی

کامپوزیت دندانپزشکی در واقع همان موادی هستند که برای پر کردن دندان‌ها استفاده می‌شود. مواد کامپوزیتی به صورت خمیری بوده و همرنگ دندان‌هاست که یک لایه نازک از آن بر روی سطح دندان قرار می‌گیرد و فرم داده می‌شود. برای تثبیت این مواد، دندانپزشک پس از فرم‌دهی بر روی دندان، آن را به کمک نور آبی سخت می‌کند. در ادامه این مطلب می‌خواهیم شما را با برند های مختلف کامپوزیت آشنا کنیم. سپس هر مزیت‌های برند را به صورت تخصصی بررسی می‌کنیم.


فهرست مطالب


معرفی انواع کامپوزیت

کامپوزیت ترکیبی از مواد است که می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد. از جمله‌ی آن می توان به کامپوزیت‌های مخصوص ونیر دندان، ماکروفیل، میکروفیل، هیبرید و نانوکامپوزیت و… اشاره کرد. ذرات ماکروفیل یا درشت دانه اندازه‌ای بین ۱۰ تا ۱۵ میکرومتر دارند. ذرات ماکروفیل مقاومت و دوام بیشتری نسبت به ذرات میکروفیل دارند. ذرات میکروفیل اندازه‌ای در حدود ١٠٠ نانومتر دارند. اما انجام ترمیم به وسیله‌ی ماکروفیل کمی سخت‌تر است. هنگام کار با میکروفیل پالیش راحت تر و ترمیم صافتر خواهد بود.

بخوانید
آشنایی با هندپیس دندانپزشکی و کاربردهای آن

هر چه ذرات کوچکتر باشند، نمای زیباتری به دندان می‌دهند. اما مشکل ذرات کوچکتر در کاهش مقاومت و استحکام کامپوزیت است. از این رو کامپوزیت های هیبرید برای حل مشکل مقاومت کامپوزیت ها به وجود آمدن که هم مقاومت بالایی در برابر سایش دارند و هم دوام و استحکام و کار با آن ها راحت است. البته با گذشت زمان ممکن است زیبایی خود را ازدست بدهند.

نانو کامپوزیت‌ها نوعی از کامپوزیت‌ها هستند که مشکلات از دست رفتن زیبایی در طی زمان را ندارد. علاوه بر مسئله زیبایی، این نوع کامپوزیت برای دندان‌های عقب نیز کاربرد دارد. در ادامه انواعی از برندهای مختلف کامپوزیت را بررسی می کنیم.


برند کامپوزیت 3M

این برند ساخت کشور آمریکا و یک کامپوزیت میکروهیبرید است. اجزای سازنده آن شامل: رزین های UDMA, BIS-GMA, BIS-EMA می باشد. از این کامپوزیت جهت ترمیم‌های مستقیم در دندان‌های خلفی و قدامی و غیر مستقیم مانند: inlay, inlay و ونیر و… استفاده می‌شود. از جمله مزایای این برند می توان به مقاومت بسیار زیاد آن در برابر سایش اشاره کرد.

بخوانید
معرفی و بررسی بهترین موتور های ایمپلنت

مزایای برند 3M

  • قیمت مناسب
  • به ابزارآلات نمی‌چسبد
  • زمان لایت کیور کردن آن کم است

جهت اطلاع از قیمت کامپوزیت دندان 3M روی قسمت رنگی کلیک کنید. همچنین برای کسب اطلاع بیشتر می‌توانید با کلیک روی قسمت پایین به سایت سازنده محصول منتقل خواهید شد.

3M – Dental Composite


برند گرادیا

گرادیا یا GC-Gradia direct ساخت کشور ژاپن است. این کامپوزیت جزو انواع میکروهیبرید می‌باشد. ماتریکس آن میکروفیلد و ذرات سیلیکا می‌باشد. همچنین دارای فیلرهای از پیش پلیمر شده است. دارای ساختار چند وجهی و متمایز است. ذرات تشکیل دهنده کامپوزیت باعث انعکاس نور در جهات مختلف و ایجاد رستوریشنی (ترمیم) کاملا نامرئی با ساختار باقی مانده دندان می‌شود. این برند در بستن دیاستم (فاصله‌ی بین دو دندان مجاور که بیش از حد معمول باشد)، انواع کلاس‌های ترمیم پوسیدگی‌ها، پوسیدگی سطح ریشه، پوسیدگی‌های wedge-shaped ، ونیر و… کاربرد دارد .

قیمت کامپوزیت گرادیا

این کامپوزیت دارای رنگبندی‌های مختلفی است. به دلیل اثر آفتاب پرست Chameleon effect، رنگی مشابه دندان طبیعی و ترمیمی نامرئی ایجاد می‌کند. سه نوع رنگبندی standard shade و outside special و inside special که نوع اول دارای رنگ طبیعی و نوع دوم ترنسلوسنت است. این دو رنگبندی برای ترمیم‌های خلفی و قدامی مناسب‌اند. نوع سوم رادیواپک می‌باشد و مناسب ترمیم دندان‌های قدامی است. همچنین سایه تیره‌ی حفره دهان را از بین می‌برد.

بخوانید
پودر استخوان چیست و چه کاربردی در دندانپزشکی دارد؟

مزایای برند Gradia

  • حساسیت کم در برابر نور یونیت
  • مقاومت بسیار بالا در برابر سایش
  • ویسکوزیته مناسب و امکان شکل دهی آسان

برای آگاهی از قیمت کامپوزیت دندانپزشکی گرادیا می‌توانید روی قسمت رنگی کلیک کنید.


برند کامپوزیت توکویاما

این برند محصول کشور ژاپن است. کامپوزیت‌ها از ذرات نانوهیبرید ساخته شده‌اند. این کار باعث می‌شود تا مقاومت بسیار بالایی در برابر سایش داشته باشند. این نوع از کامپوزیت در ترمیم‌های دندان خلفی و قدامی و بستن دیاستم ، ونیر و ترمیم پورسلین کاربرد دارد.

زمان کار با این نوع کامپوزیت طولانی و در حد ۹۰ ثانیه است ولی زمان جهت لایت کیور کردن آن با لامپ های هالوژنی کم (۱۰ ثانیه) می‌باشد. دارای اثر آفتاب پرست (chameleon) بوده و رنگ و نمای آن پس از کیور ثابت است. در دراز مدت این اثر حفظ می شود و نمایی زیبا و درخشنده دارد. خاصیت پک شدن فوق العاده و شرینکیج در حد مطلوب است.

برند کامپوزیت توکویاما

برند دنفیل

این برند محصول کشور کره‌ی جنوبی است و به صورت سرنگی و کپسول عرضه می‌شود. از ذرات میکروهیبرید تشکیل شده و جهت ترمیم دندان های قدامی و خلفی، اسپلینت کردن و کور بیلدآپ کاربرد دارد. به دلیل وجود فیلرهای رادیواپک، رادیو اپسیته بالا (در شناسایی پوسیدگی در گرافی کمک کننده است) و ویسکوزیته ی مطلوب جهت استفاده ی آسانتر دارد. سیستم آغازگر پلیمریزاسیون بهینه شده دارد که مانع از سایش آن خواهد شد.

بخوانید
آمالگام دندانپزشکی چه کاربردهایی دارد؟

قیمت دنفیل به نسبت برندهای دیگر بسیار کمتر است.

برای آگاهی از قیمت کامپوزیت دندانپزشکی دنفیل می‌توانید روی قسمت رنگی کلیک کنید.


برند کامپوزیت ips

این کامپوزیت ساخت کشور لیختن اشتاین است و به صورت فرم‌های سرنگی و کپسولی وجود دارد . از ذرات نانوهیبرید تشکیل شده است. مقاومت بسیار بالایی در برابر سایش داشته و خاصیت رنگ پذیری پایینی دارد که باعث ثبات رنگ و نمای براق و زیبای آن در طول زمان می‌شود.

کامپوزیت این برند دارای ویژگی‌های سرامیکی است و می‌تواند نمای سرامیکی زیبایی را به وجود بیاورد. همچنین ترکیبات پایه و فیلر آن مانند سرامیک‌ها می‌باشد. شامل کامپوزیت‌های dentin و enamel می باشد. دنتین اپسیتی و کرومای بالاتر دارد، در نتیجه باعث ایجاد رنگ پایه و ساختاری عاجِ جایگزین می‌شود. کامپوزیت انامل ترنسلوسنسی مطلوب دارد و مشابه رنگ طبیعی دندان است و جلوه‌ی زیبا و طبیعی به ترمیم (به ویژه ترمیم های layer ting) می‌بخشد.

خرید و قیمت کامپوزیت ips

ترنسلوسنسی در گروه های trans30,20 بیشتر از سایر انواع است و opalescence بالاترین درجه ترنسلوسنسی را در کامپوزیت‌های این برند دارد. کار با کامپوزیت های این برند راحت و پولیش پذیری آن عالیست. تنها عیب این محصول هزینه ی آن است که نسبت به سایر برند های بالا پر هزینه تر است.

بخوانید
لابراتوار دندانپزشکی و دندانسازی چیست و وظایف آن‌ها چیست؟ + بهترین لابراتوار دندانسازی چه ویژگی هایی دارد؟

برای آگاهی از قیمت کامپوزیت دندانپزشکی IPS می‌توانید روی قسمت رنگی کلیک کنید.


کدام برند کامپوزیت بهتر است؟

تعیین این مساله به عوامل زیادی از جمله درمانی که انجام می‌دهند، تشخیص دندانپزشک، خلفی یا قدامی بودن دندان ، هزینه‌ی آن و… بستگی دارد. دقت داشته باشید که بیشترین تاثیر در کامپوزیت خوب را دندانپزشک متبحر دارد!!! چون دندانپزشک مجرب همواره بهترین کار و خدمات را ارائه می دهد و قطعا از برندهای معتبر استفاده خواهد کرد.

قیمت کامپوزیت دندانی چقدر است؟

در این مساله نیز بیشتر مهارت دندانپزشک تاثیر دارد و در درجه‌ی بعدی مقدار و نوع کامپوزیت بکار برده شده موثر خواهد بود.
به طور معمول درمان های کامپوزیتی از لمینت به صرفه‌تر و هزینه‌ی کمتری دارد. در ادامه چند نمونه از کامپوزیت‌های موجود در فروشگاه پیشرودنت را مشاهده می‌کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره محصولات روی محصول مورد نظر خود کلیک کنید. با کلیک روی هر محصول به صفحه مربوطه هدایت خواهید شد.

مراقبت از دندان کامپوزیت شده

دندان ترمیم شده با کامپوزیت نیاز به مراقبت های بسیاری دارد از جمله مسواک زدن به طور مرتب و نخ دندان کشیدن، همچنین پرهیز از مصرف غذاهای دارای مواد رنگی و چای و قهوه برای افزایش دوام زیبایی کامپوزیت و ثبات رنگ آن، حائز اهمیت است.

بخوانید
پریودنتیست یا متخصص جراحی لثه و ایمپلنت کیست؟ + همه چیز در مورد جراحی درمان لثه

سخن پایانی

برندهای مختلفی در حال ساخت کامپوزیت‌های باکیفیت هستند. در این مطلب سعی شد تا برندهایی بررسی شود که در بازار ایران موجود و قابل دسترسی هستند. اگر قصد خرید کامپوزیت دندانپزشکی مرغوب و باکیفیت دارید یا می‌خواهید از قیمت مواد دندانپزشکی آگاهی یابید، می‌توانید از با کلیک کردن روی قسمت رنگی به قسمت فروشگاه پیشرودنت وارد شوید.

گردآوری اطلاعات و بازنویسی: هیرو کریمی
منبعTokuyama-Dental


سوالات متداول

کامپوزیت‌های دندانپزشکی توکویاما چه خصوصیاتی دارند؟

مان کار با این نوع کامپوزیت طولانی و در حد ۹۰ ثانیه است ولی زمان جهت لایت کیور کردن آن با لامپ های هالوژنی کم (۱۰ ثانیه) می‌باشد. دارای اثر آفتاب پرست (chameleon) بوده و رنگ و نمای آن پس از کیور ثابت است. در دراز مدت این اثر حفظ می شود و نمایی زیبا و درخشنده دارد. خاصیت پک شدن فوق العاده و شرینکیج در حد مطلوب است.

مزیت کامپویت‌های دندانپزشکی 3M چیست؟

کامپوزیت‌های ساخته شده توسط این برند نسبت به باقی برندها کمتر به ابزار آلات دندانپزشکی می‌چسبد. قیمت مناسبی دارند و زمان لایت کیور کردن آنها کم است.

بخوانید
نایت گارد دندان چیست؟ + مزایای استفاده از انواع نایت گارد
ویژگی کامپوزیت‌های دندانپزشکی دنفیل چیست؟

این برند کیفیت بسیار خوبی دارد. اما دلیل اصلی محبوبیت آن قیمت آن است که نسبت به سایر برندها پایین‌تر است.

پیشنهاد ما به شما

مواد دهانشویه ی خوب

دهان شویه چیست و از چه موادی تشکیل شده است؟ + آموزش روش استفاده از دهانشویه + ویدیو

دهانشویه چیست سؤالی است که راه‌های سلامت هرچه بیشتر دندان را برای شما روشن می‌کند. …

دیدگاهتان را بنویسید