مشکلات و درمان دندان نیش

درمان دندان نیش نهفته و بیزون زده چگونه انجام می‌شود؟ – ارتودنسی بهتر است یا جراحی

دندان نیش سومین دندان قدامی انسان است که تاثیر‌ بسزایی بر روی طرح لبخند و زیبایی صورت می‌ گذارد. دندان نیش مشکلاتی را می ‌تواند برای دهان و دندان فرد به وجود بیاورد، از این رو در این مقاله به معرفی این مشکلات و روش‌ های درمان دندان نیش پرداخته‌ ایم.

نداشتن دندان نیش

دندان نیش در محل مهمی از قوس فک قرار گرفته است، از این رو خالی بودن آن جلوه بدی را در صورت فرد به وجود می‌ آورد. این دندان به دلیل تک ریشه‌ ای بودن، محکم‌ ترین دندان موجود در فک است، در نتیجه به طور معمول دندان نیش آخرین دندانی است که انسان‌ ها از دست می‌ دهند. دندان نیش به طور طبیعی در محدوده سنی ده تا دوازده سالگی به صورت طبیعی رشد می‌ کند. یکی از مشکلات بزرگی که در رابطه با دندان نیش وجود دارد، در نیامدن این دندان و یا دندان نیش نهفته است. در صورتی‌که تا سیزده سالگی دندان نیش فرد در نیامده باشد، باید به دندان پزشک متخصص مراجعه شود.

نداشتن دندان نیش می‌ تواند علل مختلفی داشته باشد که در ادامه به توضیح آن‌ها پرداخته‌ ایم:

  • نیروی رویش دندان نیش کم است.
  • نداشتن مادرزادی و ارثی جوانه دندان نیش که به آن Missing نیز می‌ گویند.
  • جهت رویش دندان نیش نهفته کج است و دندان نمی‌ تواند رشد کند.
  • در صورت زود کشیدن دندان نیش ممکن است استخوان روی جوانه دندان دائمی بسته شود و از این طریق اجازه رویش به دندان داده نشود.
  • دندان‌ هایی که زودتر رویش یافته‌ اند، موجب کمبود فضا برای رشد دندان نیش شوند.
بخوانید
دندانپزشکی ترمیم و زیبایی چیست؟ + معرفی خدمات دندان پزشکی ترمیم و زیبایی

دندان نیش نهفته

یکی از مهم‌ ترین عوارضی که دندان نیش نهفته دارد، تاثیر آن بر روی زیبایی لبخند است. به جز این مورد دندان نیش نهفته می‌ تواند سلامت دندان‌ها را مورد تهدید قرار دهد. به طور مثال در صورت بالا بودن سن بیمار، دندان نیش نهفته می‌تواند انعطاف‌ پذیری آرواره‌ های او را از بین برده و در نتیجه موجب به وجود آمدن کیست و تومور فکی شود. از دیگر عوارض این دندان آسیب رساندن به ریشه‌ های دندان است. با آسیب رسیدن به ریشه‌ های دندان، باقی دندان‌ ها نیز می‌ توانند دچار مشکل شوند. در صورت نداشتن دندان نیش، فشار به دندان‌ های دیگر وارد می‌ شود و همین مورد می‌ تواند موجب آسیب رسیدن به دیگر دندان‌ ها شود. با لابراتوار دندانسازی آشنا شوید.

روش‌ های درمانی دندان نیش نهفته

روش درمانی دندان نیش نهفته بسته به علل به وجود آمدن این مشکل است. به بیان دیگر هر کدام از علت‌ های نداشتن دندان نیش، درمانی مخصوص را می‌ طلبد. درباره مدرک دندانسازی بیشتر بدانید.

اگر علت درنیامدن دندان نیش رویش زودتر دیگر دندان‌ ها و نبود جا برای رویش دندان نیش باشد، از روش ارتودنسی ثابت برای درمان آن استفاده می‌ کنیم. در این روش براکت ارتودنسی را به دندان نیش به وسیله جراحی لثه متصل می‌ کنند. برای این کار ابتدا دندان‌ های جانبی را جا به جا می‌ کنند تا فضای کافی برای رویش دندان نیش به وجود آید. در صورت علاقه می‌توانید این مقاله را مطالعه نمایید: رنگ ارتودنسی دخترانه. اگر علت درنیامدن دندان نیش، نداشتن جوانه دندان نیش باشد، از ایمپلنت و بریج دندان و یا دندان مصنوعی تکه‌ ای برای درمان این مشکل استفاده می‌ شود. مقاله دندان انسان را مطالعه کنید.

درمان و پسادرمان دندان نیش

اگر علت درنیامدن دندان نیش، کج بودن مسیر رویش آن باشد، از جراحی دندان برای درمان آن استفاده می‌ شود. برگرداندن دندان نیش نهفته در ردیف ثابت کار سختی است از این رو بهتر است به کمک جراحی این دندان از داخل استخوان فک بیرون کشیده شود و پس از آن به کمک ایمپلنت دندانی جایگزین دندان نیش شود. در برخی از مواقع به دلیل سخت بودن این جراحی دندان‌ پزشک به جای خارج کردن دندان، از روش ایمپلنت بدون جراحی استفاده می‌ کند و روکش ایمپلنت را بر روی همان دندان نیش قرار می‌ دهد. بیشتر بدانید: دندان e کدام است

بخوانید
اپن بایت چیست و چگونه درمان می‌شود؟ + علل ایجاد اپن بایت چیست؟

مراقبت‌ های بعد از جراحی دندان نیش نهفته

اگر مشکل دندان نیش نهفته طوری باشد که جراحی برای آن لازم باشد، پس از جراحی دندان بهتر است نکاتی رعایت شود تا دندان به بهترین حالت ممکن درمان شود. بیشتر بخوانید: محافظ دندان قروچه

  •  در صورت متورم شدن ناحیه جراحی از کمپرس یخ استفاده کنید.
  •  به بهداشت دهان و دندان خود توجه کافی داشته باشید.
  •  تا چند روز پس از جراحی غذاهای نرمی که به راحتی قابل جویدن هستند بخورید.
  •  از خوردن خوراکی‌ های سفتی مانند چیپس خودداری کنید تا قسمت جراحی شده تحریک نشود.
  •  پس از دو هفته به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

ایمپلنت دندان نیش به چه صورت است؟

از آن جایی که یکی از راه‌ های درمانی دندان نیش نهفته ایمپلنت است، بهتر است در رابطه با این مسئله نیز اطلاعاتی داشته باشید. ایمپلنت دندان نیش با باقی دندان‌ ها تفاوت آن ‌چنانی ندارد. تنها نکته مهم در رابطه با ایمپلنت دندان نیش توجه دندانپزشک به زیبایی دندان است. از این رو محل کاشت ایمپلنت دندان نیش اهمیت بسیاری پیدا می‌ کند. برای این که دندان به صورت کاملا زیبایی دیده شود و ایمپلنت آن تاثیری بر روی زیبایی چهره فرد نگذارد، رعایت فاصله لبه ایمپلنت دندان با لبه استخوان خارجی مهم است. از آن جایی که دندان نیش تحت فشار زیادی است در ایمپلنت آن باید از برندهای باکیفیت استفاده شود تا مشکلاتی را برای بیمار به وجود نیاورد.

بخوانید
ارتباط بیماری‌های قلبی و سلامت دندان چیست؟

بیرون زدن دندان نیش

یکی دیگر از مشکلات مرتبط به دندان نیش بیرون زدن آن است. این مورد می‌ تواند به صورت ارثی به وجود آمده باشد. به این صورت که فرد به صورت ارثی ابعاد قوس فک کوچکی دارد، از این رو در این قوس کوچک جای کافی برای رشد دندان نیش وجود ندارد. برای درمان این مشکل زمانی که هنوز دندان‌ های شیری در دهان هستند، باید به دندانپزشک مراجعه کرد. در این موقعیت دندانپزشک از روش سریال اکسترکشن برای پیشگیری استفاده می‌ کند. اگر در زمان مناسب به داد دندان نیش خود نرسید، باید از درمان ارتودنسی ثابت به همراه کشیدن دندان آسیای کوچک اول استفاده شود که این درمانی طولانی‌ تر بوده و به مدت دو سال فرد را درگیر می‌ کند.

گفتنی است در صورتی که این بیرون‌ زدگی دندان نیش زیاد نباشد، می‌ توان از لمینت دندان نیز به عنوان یک راه درمانی استفاده کرد. این روش سریع‌ تر بوده و به مدت دو تا سه هفته درمان آن طول می‌ کشد.

بخوانید
سیر تا پیاز ارتودنسی متحرک

پوسیدگی دندان نیش

دندان نیش نیز به مانند دیگر دندان‌ ها موجب پوسیدگی می‌ شود. پوسیدگی در این دندان به دلیل تجمع مواد قندی و باکتری‌ ها خواهد بود. از آن جا که پوسیدگی دندان یک مشکل پیش رونده است، بسته به این که پوسیدگی دندان نیش در چه مرحله‌ ای قرار دارد، درمان آن نیز متفاوت خواهد بود. اگر پوسیدگی جدی نباشد و عصب را درگیر نکرده باشد، با یک جلسه نیم ساعته و به کمک کامپوزیت دندان مشکل حل می‌ شود. در صورتی که پوسیدگی دندان به عصب رسیده باشد، درمان عصب ‌کشی نیاز است. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله درباره آمپول دندان را مطالعه کنید.

با این که این دندان، دندانی یک کاناله است ولی به دلیل این که دارای بلندترین ریشه در بین تمامی دندان‌ هاست، باید از فایل عصب کشی مخصوص دندان نیش استفاده شود. عصب کشی دندان نیش باید به دقت انجام شود، زیرا در صورت ناقص بودن، موجب به وجود آمدن ضایعه‌ ای در انتهای ریشه شده و در نهایت می‌ تواند آبسه دندان را به وجود آورد. لازم به ذکر است به طور کل در رابطه با پر کردن دندان نیش باید با ظرافت و دقت بالا انجام شود، زیرا دندان نیش تاثیر بالایی بر روی زیبایی صورت فرد دارد.

بخوانید
خدمات مهم دردندانپزشکی

دندان نیش از مهم‌ ترین دندان ‌های موجود در دهان است که توجه به آن از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر کودک شما تا سن دوازده سالگی به صورت طبیعی دندان نیش در نیاورده بود، حتما با مراجعه به دندانپزشک جلوی به وجود آمدن مشکل ‌های بزرگتر در رابطه با دندان‌ های او را بگیرید.

نهفتگی دندان چه اهمیتی دارد؟

هنگام صحبت کردن و غذا جویدن برای بهترین عملکرد باید همه دندان ها در هماهنگی با یکدیگر کار کنند. در هنگام بسته بودن فک ها که دندان ها بر روی یکدیگر قرار می گیرند، برخی از آنها وظیفه آسیاب کردن و له کردن غذا و برخی دیگر وظیفه بریدن و پاره کردن غذا را بر عهده دارند.

هر یک از دندان ها در این مجموعه، نقش و وظیفه خاص خود را دارد. در صورتی که یک دندان در جای خود حضور نداشته باشد، نه تنها این بخش از دهان کار خود را انجام نمی دهد بلکه دندان مقابل آن نیز دیگر نمی تواند کاری انجام دهد چرا که در مقابل خود دندانی ندارد. این وضعیت علاوه بر اختلال در عملکرد دهان، بر زیبایی دندان ها و لبخند و ساختار صورت نیز تاثیر می گذارند. به ویژه دندان های جلو که باعث پر و برجسته بودن لب ها می شوند.

بخوانید
جراح دهان، فک و صورت کیست؟ + خدمات تخصصی جراحی فک و صورت

در مورد این که تمامی موارد نهفتگی دندان ها باید تحت درمان قرار بگیرند یا نه هنوز بحث هایی وجود دارد و بسته به شرایط دندانپزشک و جراح دهان باید تصمیم گیری نمایند. هر درمانی معایب و مزایای خاص خود را دارد. اگر دندان نهفته درمان نشود ممکن است پیامد های بدی مانند عفونت، بیماری لثه و تشکیل کیست به دنبال داشته باشد.

ارتودنسی دندان نیش نهفته چگونه است؟

در ادامه برای بیمار سیم ارتودنسی بسته می شود. سیم به گونه ای کار گذاشته می شود که فک بالا باز شود، گسترده بشود و کم کم فضا درون ناحیه نیش ایجاد شود و سپس دندانی که در واقع زیر بینی قرار گرفته است توسط یک جراح و متخصص فک و صورت مورد بررسی قرار می گیرد. وی با کنار زدن لثه باعث می گردد که دندان قابل رویت باشد سپس متخصص دندان را آرام آرام با کش در جایگاه خود قرار می دهد. در نتیجه دندان های نهفته را نیز می توان در فک جای داد.

بخوانید
هر آنچه را که باید در مورد جراحی فک و صورت بدانید!

ایمپلنت دندان نیش

ایمپلنت دندان نیش با ایمپلنت مابقی دندان ها تفاوت چندانی ندارد . متخصص ایمپلنت در کاشت ایمپلنت لازم است که نکات زیبایی را رعایت نماید . محل کاشت ایمپلنت دندان نیش مهم است و رعایت فاصله لبه ایمپلنت دندان نیش با لبه استخوان خارجی در موفقیت درمان از لحاظ زیبایی بسیار مهم است. در غیر اینصورت بعد از درمان نیاز به پیوند لثه ایمپلنت لازم می گردد.

ایمپلنت دندان نیش چون جایگزین بلندترین دندان دهان می گردد طبعا باید ایمپلنت با طول بلند باشد . اکثر برند های ایمپلنت دندانی دارای ایمپلنت های با طول بالا نیز هستند . ضمنا این دندان چون تحت فشار زیادی است باید از برند های با کیفیت بالا در ایمپلنت دندان نیش استفاده گردد.

سوالات متداول

اگر دندان نیش نهفته درمان نشود چه می شود؟

اگر دندان نیش نهفته درمان نشود، در زیر لثه مانده و ممکن است مشکلاتی به دنبال داشته باشد. دندان ممکن است در پشت دندان های دیگر و یا در سقف دهان رشد کند. برخی از دندان های نیش نهفته، در تلاش برای پیدا کردن مسیری به داخل دهان ممکن است به دندان های مجاور صدمه بزنند به این صورت که بخشی از ریشه دندان های همسایه را بازجذب و حل می کنند. این مسئله می تواند بدون دردسر تمام شود یا مشکلاتی به همراه داشته باشد.

بخوانید
اپن بایت چیست و چگونه درمان می‌شود؟ + علل ایجاد اپن بایت چیست؟
پوسیدگی دندان نیش به چه دلیلی رخ می دهد؟

دندان نیش نیز به مانند دیگر دندان‌ ها موجب پوسیدگی می‌ شود. پوسیدگی در این دندان به دلیل تجمع مواد قندی و باکتری‌ ها خواهد بود. از آن جا که پوسیدگی دندان یک مشکل پیش رونده است، بسته به این که پوسیدگی دندان نیش در چه مرحله‌ ای قرار دارد، درمان آن نیز متفاوت خواهد بود. اگر پوسیدگی جدی نباشد و عصب را درگیر نکرده باشد، با یک جلسه نیم ساعته و به کمک کامپوزیت دندان مشکل حل می‌ شود. در صورتی که پوسیدگی دندان به عصب رسیده باشد، درمان عصب ‌کشی نیاز است.

پیشنهاد ما به شما

مقایسه لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر

پوشش‌های لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت، هر دو به منظور ارتقاء زیبایی دندان‌ها و طراحی …

دیدگاهتان را بنویسید