عمومی

با ایمپلنت دندان آشنا شوید

473Views
ایمپلنت دندان

گاهی وضعیت پوسیدگی یا شکستگی تاج دندان، به قدری بد است که دندانپزشک مجبور به کشیدن دندان می شود. به واقع امروزه بیتشرین تلاش در دنیای دندانپزشکی ر حفظ و نگهداری از دندان های طبیعی فرد است. اما اگر فرد دندان خود را در نهایت از دست داد باید به فکر جایگزین باشد. چرا که علاوه بر تاثیر ظاهریف جای خالی دندان منجر به تحلیل فک و لثه در آن ناحیه می شود. شما چه راه هایی برای جایگزین کردن در این شرایط می شناسید؟ دندان مصنوعی یکی از روش های رایج قدیمی بود که معایب بسیاری داشت. ایمپلنت دندانی راه حلی ست که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله با ما همراه باشید تا با این روش درمانی نوین بیشتر آشنا شوید.

ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت دندان در حقیقت یک ریشه مصنوعی به شکل پیچ از جنس تیتانیوم است. این ریشه ی مصنوعی به جای ریشه دندان طبیعی در استخوان فک کاشته می شود. همانطور که دندان طبیعی روی ریشه سوار شده است، یک یا چند دندان پروتزی یا تاج دندانی ساخته شده در لابراتوار نیز روی ایمپلنت هایی که نقش پایه را برای آنها دارد؛ سوار می شوند.

بخوانید
بررسی کاربردهای وسایل پراستفاده در دندانپزشکی

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: سیر تا پیاز ارتودنسی متحرک


اجزاء ایمپلنت

• فیکسچر (پست یا پایه ایمپلنت)

• اباتمنت (ابزار اتصال فیکسچر به تاج)

اجزای ایمپلنت دندان

• تاج دندان یا پروتز دندان مصنوعی

انواع ایمپلنت دندان 

ایمپلنت معمولی

در روش عمل جراحی ایمپلنت معمولی  مراحل طبق روال معمول و زمانی حدود 6 ماه انجام می‌شود. ابتدا کاشت پایه انجام شده و مدتی به محل کاشت فرصت داده می‌شود تا خود را ترمیم کند و رابط ایمپلنت دندان  با بافت‌های استخوان یا اطرافش یکپارچه گردد. ایمپلنت معمولی قطری در حدود سه میلی متر یا بیشتر دارد.

مینی ایمپلنت

 مینی ایمپلنت نوعی ایمپلنت دندانی است که قطرش از سه میلی متر کمتر است. معمولا زمانی استفاده می‌شود که فضای کافی برای یک کاشت معمولی و بزرگ وجود ندارد. این نوع از ایمپلنت دندان برای جایگزین کردن دندان‌های پیشین کوچک جلویی و یا حمایت از دندان‌های مصنوعی گزینه خوبی است. قابل ذکر است که در مینی ایمپلنت سطح کمی برای جوش خوردن با بافت استخوان فک وجود دارد. بنابراین استفاده از آن در همه شرایط مناسب نیست. 

بخوانید
ترمیم دندان چیست و چه زمانی لازم است ؟ بررسی مراقبت های لازم از دندان‌های ترمیم شده + معرفی روش های ترمیم دندان

ایمپلنت فوری

مراحل کاشت دندان در ایمپلنت فوری خیلی سریع پیش می‌رود. بیمار پس از زمان کوتاهی می‌تواند از دندان‌های جایگزین خود استفاده کند. البته قطعا معایب خود را دارد. استفاده از این روش در شرایط خاصی که دندانپزشک مطمئن باشد،‌ قرار نیست فشار زیادی بر روی ایمپلنت وارد شود،‌ امکان‌پذیر است. دندانپزشک  مدت کوتاهی پس از کاشت ایمپلنت، یک دندان موقت و خاص روی آن قرار می‌دهد که فشار زیادی بر روی ایمپلنت وارد نمی‌کند. بعد از آن باید یک سری نکات و رژیم غذایی خاص در این دوره رعایت شود. پس از آن که رابط ایمپلنت به‌طور کامل با بافت‌های اطراف یکپارچه شد، یک دندان دائم جایگزین دندان موقت می‌شود.

ایمپلنت چهار عددی

 در این روش 4 عددی روشی مناسب برای محکم کردن دندان‌های مصنوعی است. روش 4 ایمپلنت در جلوی فک قرار داده می‌شوند چرا که ناحیه جلوی فک نسبتاً ضخیم‌تر است و قدرت بیشتری دارد. پس این روش برای کسانی که استخوان‌های آنها تحلیل رفته و نمی‌توانند از ایمپلنت معمولی استفاده کنند، روش مناسبی است. به خصوص اگر دندان مصنوعی در فک پایین قرار داشته باشد. روش 4 ایمپلنت یک روش تخصصی و نسبتاً پیچیده است و باید حتما توسط یک متخصص مجرب انجام شود. 

بخوانید
جرم گیری دندان، یک الزام نجات بخش

شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: ارتودنسی دندان


مراحل انجام ایمپلنت دندان

جراحی کاشت ایمپلنت امروزه پیچیدگی‌ها و سختی‌های سابق را ندارد. به همین دلیل نیز به صورت سرپایی انجام می‌شود و دوره‌ترمیم بسیار کوتاهی نیز دارد. پروسه کاشت ایمپلنت در استخوان مراحل مختلفی دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • برداشتن دندان شکسته و یا پوسیده
 • در صورت لزوم آماده سازی استخوان فک (پیوند استخوان)
 • قالب گیری
قالب‌گیری برای ایمپلنت
 • جایگذاری پایه یا فیکسچر ایمپلنت
 • رشد و ترمیم استخوان و جفت شدن با فیکسچر
 • جایگذاری تاج ایمپلنت یا هیلینگ ( قطعه اتصالی)
 • جایگذاری پروتز دندانی بر روی تاج

اگر ایمپلنت به روش قدیمی انجام شود (در برخی موارد که نیاز به پیوند استخوان باشد، ضروری است) ممکن است انجام این مراحل چند ماه به طول انجام شود. بیشتر این تایم نیز برای ترمیم دوباره استخوان و جاگیری پایه ایمپلنت در فک صرف می‌شود. اما امروزه با وجود ایمپلنت فوری (immediate implant)، برداشتن دندان از بین رفته و جایگذاری ایمپلنت در یک روز نیز قابل انجام است. به شرط اینکه شرایط بیمار نرمال بوده و تراکم استخوان نیز کافی باشد.

بخوانید
جراحی لثه چیست؟ + معرفی انواع مختلف جراحی لثه + جراحی لثه برای چه کسانی تجویز می شود و روند درمانی آن چگونه است؟

گروه های هدف برای ایمپلنت دندان

 • در صورتی که کلیه دندان های فک جلو و یا فک عقب از بین رفته باشد.
 • در صورتی که یکی از دندان های جلو از بین رفته باشد و فاصله ایجاد شده از دندان های کناری آن طبیعی باشد.
 • در صورتی که بیش از یک دندان از بین رفته باشد و فاصله بین دندان های کناری طبیعی باشد.
 • درصورتی که یک یا بیش از یک دندان از انتهای هر قوس دندانی از بین رفته باشد و تنها از یک طرف، دندان طبیعی باشد.
 • افرادی که نمی توانند از دندان های مصنوعی استفاده کنند.
 • افرادی که می خواهند گفتار خود را بهبود ببخشند.

برای مطالعه بیشتر: چه موقع دندان به ترمیم نیاز دارد؟


جوش خوردن ایمپلنت چقدر طول می کشد؟

 1. فک پایین سه ماه
 2. فک بالا پنج ماه

این یک قانون کلی است که می‌تواند در شرایط مختلف متفاوت باشد مثلا اگر در فک بالا لیفت سینوس انجام شده باشد بهتر است یک تا دو ماه بیشتر فرصت داده شود تا استخوان جدید به تراکم بیشتری برسد.

ایمپلنت دندان

از دیگر مواردی که ممکن است نیاز به مدت زمان بیشتری باشد انواع گرافت استخوانی و یا اسپیلیت کردن استخوان می‌باشد.

بخوانید
فلورایدتراپی دندان، پیشگیری قبل از خرابی

همچنین در شرایطی که استخوان تراکم کمتری داشته باشد باید زمان بیشتری لحاظ شود. تا تراکم استخوان به حد مطلوب برسد و در شرایط ایده آل استخوانی می توان از مدت انتظار کم کرد. این وقتی است که طول و عرض ایمپلنت دندانی کاشته شده ایده آل برای دندان جایگزین باشد.

سخن پایانی

در این محتوا با ایمپلنت دندانی آشنا شدیم. انواع آن و روش انجام آن را بررسی کردیم. میزان موفق بودن درمان ایمپلنت تا حد زیادی به موقعیت ایمپلنت در فک بستگی دارد. اما به طور کلی میزان موفقت ایمپلنت دندان در جهان بالای 98% است. اگر مراقبت‌های لازم از ایمپلنت انجام شود یک عمر نیز باقی می‌مانند. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید