سیر تا پیاز آناتومی دندان

آناتومی دندان

هر فرد در دوران زندگی خود تجربه ی داشتن 20 دندان شیری و 32 دندان دائمی را دارد. دندان‌ها هستند که سخت‌ترین ماده بدن را تشکیل می‌دهند. اما باید بدانید چیزی که شما از دندان ها می بینید تنها بخشی از دندان هستند و بخش اعظم و مهمی از دندان در داخل بافت لثه قرار گرفته است.شما از ساختار دندان چه می دانید؟ آیا اجزای تشکیل دهنده ی این کوچولوهای سفید را می شناسید؟ در این مقاله تا پایان با ما همراه باشید تا اطلاعات جامعی درباره آناتومی دندان بدست آورید.


این محتوای مفید را هم دنبال کنید: درباره ی روکش دندان شیری کودکان بیشتر بدانید


آناتومی دندان: مینا

مینای دندان سخت‌ترین بافت بدن انسان است. این بافت سفید رنگ است و عاج دندان یا همان دنتین را احاطه کرده است. از آنجا که هیچ سلول زنده‌ای در داخل مینای دندان وجود ندارد، این لایه نمی‌تواند آسیب ناشی از پوسیدگی یا ساییدگی دندان‌ها را خودش و به صورت خود به خود برطرف کند. در نتیجه آسیب‌های وارده به مینای دندان تنها با کمک دندانپزشک (و به شکل تخصصی توسط متخصص ترمیمی و زیبایی دندان) برطرف یا ترمیم می‌شود.

آناتومی دندان: تاج آناتومیکال دندان

تاج آناتومیکال تنها بخش قابل مشاهده دندان انسان است که از لثه‌ها بیرون آمده. تاج توسط مینای دندان احاطه شده است. زمانی که تاج دندان به شکل جدی آسیب می‌بیند و نیاز به ترمیم گسترده دارد، از روکش دندان که کاملا از نظر ظاهری مشابه تاج دندان طبیعی انسان است برای ترمیم و بازسازی آن استفاده می‌شود.

آناتومی دندان

آناتومی دندان: لثه

لثه نوعی بافت نرم و تقریبا صورتی رنگ است که ریشه‌های دندان را احاطه کرده و از آن‌ها محافظت می‌کند. این بافت همچنین دندان‌هایی که هنوز در نیامده‌اند را محافظت می‌کند.

READ  مشکلات و روش های درمان دندان نیش

آناتومی دندان: اتاقک پالپ

پالپ چمبر یا اتاقک پالپ یک حفره وسیع در قسمت مرکزی (در داخل ) تاج آناتومیکی است و اندازه آن بزرگتر از حفره پالپ ریشه (کانال ریشه دندان) است. پالپ، بافت نرم دندان است که حاوی اعصاب، رگ‌های خونی و بافت همبند است.

آناتومی دندان: گردن یا طوق دندان

گردن دندان ناحیه‌ای از دندان است که در آن تاج آناتومیک به ریشه دندان می‌رسد (یا متصل می‌شود).

آناتومی دندان: عاج

عاج یا دنتین یک لایه بین مینای دندان و سمنتوم است. عاج شامل تعداد زیادی لوله‌های کوچک توخالی کانال مانند است. زمانی که لایه محافظ عاج یعنی مینا آسیب می‌بیند و یا اصطلاحا با تحلیل مینای دندان روبرو می‌شویم، علاوه بر احتمال ایجاد حساسیت دندان، روند سایش و تحلیل دندان به شدت افزایش می‌یابد.


برای مطالعه بیشتر: سیر تا پیاز کامپوزیت دندان


آناتومی دندان: استخوان فک یا بخش آلوئولار استخوان فک

استخوان الوئولار به بخشی از استخوان فک گفته می‌شود که ریشه دندان‌ها را احاطه کرده است.

آناتومی دندان: کانال ریشه دندان

پالپ نه تنها در داخل تاج دندان، که در داخل ریشه دندان نیز وجود دارد. به مسیر باریک داخل ریشه دندان که حاوی پالپ دندان است کانال ریشه گفته می‌شود.

آناتومی دندان: سمنتوم

 سمنتوم یک بافت همبند سخت است که ریشه دندان را احاطه کرده و به لیگامان پریودنتال متصل می‌شود.

آناتومی دندان: لیگامان پریودنتال

 لیگامان پریودنتال بافتی است که از الیافِ بافتِ همبندِ کلاژنی ساخته شده و ریشه دندان را در جای خود ثابت نگه می‌دارد. در واقع دلیل اصلی اتصال دندان به ساکِت دندانی (محل قرارگیری ریشه دندان در استخوان فک) همین لیگامان‌ها هستند.

READ  بیماری لثه از عوامل خطر برای بیماری‌های قلبی و ریوی است

آناتومی دندان: شیار لثه‌ای

شیار لثه به فاصله یا فضای خالی و اندک بین دندان و لثه گفته می‌شود. حتی افرادی که دندان‌های سالمی دارند عموماً این فاصله را دارند. عمق شیار لثه معمولا 1 تا 2 میلی متر است. وقتی این فضا به دلیل التهاب لثه عمیق‌تر می شود، به آن پاکِت پریودنتال یا پاکِت لثه می‌گویند.


درباره ی دندان درد در کودکان و درمان های خانگی آن چه می دانید؟


انواع دندان از نظر شکل و عملکرد را بشناسید

هر یک از دندان‌ها دارای تعداد ریشه‌های متفاوتی هستند. دندان‌های پیشین،نیش و آسیاب کوچک دارای یک ریشه هستند و دندان‌های آسیاب بزرگ داری دو یا سه ریشه می‌باشند.

دندانهای پیشین

به چهار دندان مرکزی فک بالا و پایین دندان‌های پیشین می‌گویند.

وظیفه این نوع، نگه داشتن غذا و تکه تکه کردن آن می‌باشد. سطح مقطع دندان‌های پیشین باریک می‌باشد و عرض زیادی دارد به همین دلیل نسبت به دندان‌های دیگر تیزتر است. به دندان‌های پیشین به اصطلاح ثنایا نیز می‌گویند. دندان‌های پیشین خود به دو دسته پیشین جلویی و کناری تقسیم می‌شوند.

دندانهای نیش

نیش سومین دندان دائمی از وسط دهان به سمت عقب است که در هر دو فک بالا و پایین وجود دارد. در کل 4 دندان نیش، 2 عدد در فک بالا و 2 عدد در فک پایین، در دهان وجود دارد. این نوع، نیش برای تکه تکه کردن غذا به کار برده می‌شود.

انواع دندان

دندانهای پرمولر یا آسیاب کوچک

(مجموعاً 8 عدد) که برخلاف دندانهای پیش و نیش، سطح جونده پهن دارند. کار این دندانها پاره کردن و له کردن غذا است. دندان‌های پرمولر فقط در سری دندان‌های دائمی وجود دارند و تعداد آنها 8 عدد است.

READ  سیر تا پیاز ارتودنسی متحرک

دندانهای مولر یا آسیاب بزرگ

(مجموعاً 8 عدد) که بزرگ‌ترین دندانها هستند و سطح جونده بزرگ و پهنی دارند. کار آنها جویدن، له کردن و خرد کردن غذا می‌باشد. سری دندان‌های شیری شامل 8 دندان مولر و سری دندان‌های دائمی شامل 12 دندان مولر می‌باشد.

دندان‌های شیری و دائمی چه فرقی با هم دارند؟

  • رنگ: دندان شیری تقریاً سفید است، حال آن که دندان دائمی ته رنگی زرد دارد.
  • اندازه: دندان شیری کوچک‌تر از دندان دائمی است.
  • کیفیت دندان: مینا و عاج دندان شیری نازک‌تر است، به همین دلیل پوسیدگی دندان شیری سریع‌تر گسترده می‌شود.
  • تعداد دندان‌ها: 20 دندان موقتی در دهان کودکان وجود دارد، حال آن که هر فرد بزرگسال دارای 32 دندان دائمی است.

شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: پیوند استخوان پیش از ایمپلنت، مجوز لازم کاشت دندان


برای سالم ماندن دندان های خود چه کنیم؟

همواره به یاد داشته باشید که پیشگیری بهتر از درمان است. پس نکات زیر را همواره به یاد داشته باشید:

  • مصرف میان وعده های حاوی شکر را محدود کنید.
  • از استعمال سیگار و سایر مواد دخانی خودداری کنید.
  • مرتباً به دندانپزشک مراجعه کنید.
  • هر روز دندانهای خود را با خمیردندان حاوی فلوراید مسواک بزنید.
  • هر روز بین دندانهای خود را با نخ یا خلال دندان تمیز کنید.

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: ” لبخند لثه‌ ای ” از نشانه ها تا درمان


سخن پایانی

در این محتوا ساختار و آناتومی دندان را بیشتر شناختیم. ساختار دندان های بسیار پیچیده و پر معماست. با این همه پیچیدگی بشر هرگز قادر به ساخت جایگزینی دندانی حتی کمی نزدیک به آن هم نیست. بنابراین همواره در مواظبت و رعایت بهداشت اصولی دندانها اهتمام ورزید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

READ  انجام خدمات دندانپزشکی برای کم‌توانان جسمی و ذهنی حرکتی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *