جدیدترین مقالات
ارتودنسی رنگی

آیا ارتودنسی رنگی وجود دارد؟ + راهنما انتخاب بهترین رنگ ارتودنسی برای هر فرد

بریس دندان یکی از موثرترین روش‌های درمانی موجود برای اصلاح بد شکلی دندان و فک و به وجود آوردن لبخندی زیبا و بدون نقص است. اما هیچ دلیلی وجود ندارد که در طول درمان با ارتودنسی رنگی شما از ظاهر لبخند خود رضایت نداشته باشید. یکی از بهترین قسمت‌های مرتبط با استفاده از بریس این است که امکان شخصی سازی آنها وجود دارد. کشی که اطراف براکت‌های سرامیکی یا فلزی قرار می‌گیرد در انواع مختلفی از رنگ‌ها ارائه می‌شود و شما می‌توانید با توجه به سلیقه خود و شخصیتی که دارید یکی از آنها را انتخاب کنید. شما می‌توانید با انتخاب یکی از این رنگ‌ها بپردازید و تا زمانی که دوران درمان با بریس به اتمام می‌رسد از ظاهر لبخند خود رضایت داشته باشید. برای اینکه شما بتوانید به طور همزمان از چندین رنگ استفاده کنید دندان پزشک گزینه‌های متفاوتی را در اختیارتان می‌گذارد اما باید در هنگام انتخاب بریس رنگی به چند نکته مهم توجه کنید.

بهترین متخصص ارتودنسی کودکان در تهران


فهرست مطالب


منظور از ارتودنسی رنگی چیست؟

ارتودنسی به خودی خود هیچ رنگ خاصی ندارد. در واقع تمام دستگاه های ارتودنسی دندان به عنوان بخشی از ابزار دندانپزشکی یا شفاف هستند (ارتودنسی نامرئی مانند براکت سرامیکی) و یا فلزی هستند مانند ارتودنسی ثابت فلزی. با این حال ما حلقه های کوچکی به نام اورینگ داریم که شبیه حر o انگلیسی هستند و در رنگ های مختلف ساخته میشوند. ما به این حلقه ها ارتودنسی رنگی میگوییم. با عکس پست دندان آشنا شوید.

علت استفاده از کش در اطراف بریس چیست؟

پس از آنکه دندانپزشک به کمک چسب مخصوص براکت‌ها را به دندان شما متصل کرد، این ساختار در کنار یک مجموعه از سیم که در اطراف دندان‌های شما قرار گرفته است شروع به اعمال فشار خواهند کرد.رفشار ایجاد شده به حرکت کردن دندان کمک می‌‌کند اما شما به چیزی احتیاج دارید که به اصلاح قوس دندان نیز بپردازد تا بایت بهتری داشته باشید. روش‌های متعددی برای دستیابی به این وضعیت وجود دارد که رایج ترین آنها استفاده از باندکشی است.

کش در اطراف بریس

کشی که در ارتودنسی مورد استفاده قرار می‌گیرد شامل دو نوع مختلف است که عبارتند از لیگاچر و و کش کائوچویی. لیگاچر با کشیدن یا فشار دادن دندان‌ها آنها را در موقعیت بهتری قرار می‌دهد. کش کائوچویی بزرگترین نوع کش مورد استفاده در ارتودنسی است که در اشکال مختلف وجود دارد تا فشار مورد نیاز را به دندان‌ها وارد کند و شکل دلخواه را به وجود بیاورد. از این نوع کفش همچنین برای اعمال فشار در ناحیه فک استفاده می‌شود تا وضعیت بایت شما بهبود یابد. لابراتوار دندانپزشکی چیست؟

بخوانید
آیا ارتودنسی بر زیبایی چهره هم تاثیر دارد؟

چه کسانی از ارتودنسی رنگی استقبال می کنند؟

به دلیل جذابیت و رنگارنگ بودن، این شیوه بیشتر در بین کودکان، نوجوانان و جوانان رواج داشته و مخاطبان اصلی آن این گروه سنی می باشند. از آنجایی که کودکان از ارتودنسی هراس دارند و این درمان نیز برای آن ها خسته کننده می باشد، بهترین متخصص ارتودنسی جهت رفع این مشکل، ارتودنسی رنگی را برای کودک انتخاب کرده و به او اجازه انتخاب رنگ مورد علاقه خود را می دهد تا بدین ترتیب کودک به سمت درمان تشویق شود.

همچنین جوانان و نوجوانان نیز به دلیل تنوع رنگی و جذابیت بریس ها و ست کردن رنگ آن ها با لباس ها، لاک ناخن، بند ساعت، بند کفش، گیره سر و …. به سمت این نوع درمان کشیده می شوند، چرا که در این سن هیچ چیز بیشتر از زیبایی و جذابیت اهمیت نداشته و افراد در همه حال حتی درمان، به دنبال زیبایی و جذابیت بیشتر هستند. ناگفته نماند گاهی بزرگسالان نیز از بریس های رنگی استفاده می نمایند.

بخوانید
بررسی مزایا و معایب انواع پروتز دندان + ویدیو

با گذر زمان رنگ بریس تغییر می‌کند

در تحقیقی که بر روی چهار کش رنگی مختلفی انجام شد متخصصان متوجه شده اند که با گذر زمان رنگ آن‌ها تغییر می‌کند. عواملی که در تغییر رنگ لیگاچر اصلی تاثیر دارند به شرح زیر می‌باشند:

 • برند کش مورد استفاده
 • رنگ مواد غذایی و خوراکی مصرفی
 • مسواک زدن دهان و دندان
 • وجود باکتری‌ها که درون کش خود را پنهان می‌کنند.

کدام رنگ ها را برای ارتودنسی انتخاب نکنیم؟

اجازه دهید اول به معرفی رنگ هایی بپردازیم که انتخاب آن ها برای براکت ها اشتباه است. شما باید از انتخاب رنگ هایی که باعث می شود دندان شما زرد و تیره شود و یا به مرور زمان تغییر رنگ دهد اجتناب کنید. با آناتومی دندان آشنا شوید.

بدترین انتخاب ها در ارتودنسی رنگی: انتخاب تک رنگ

اگر به هر شکل قصد انتخاب رنگ برای براکت، سیم و بند ارتودنسی خود را دارید سعی کنید تنها یک رنگ انتخاب نکنید و از ترکیب چند رنگ که با هم هماهنگ و ست باشند استفاده کنید.رنگ های زیر بنا به دلایل ذکر شده انتخاب هئشمندانه ای نیستند:

 • رنگ شفاف برای بند ارتودنسی: اگر رنگ بند ها را شفاف انتخاب کنیم، به مرور زمان دجار تغییر رنگ می شوند و ذرات مواد غذایی که به اطراف آن گیر میکنند برجسته و بزرگتر از آنچه هستند به چشم می آیند.
 • رنگ سفید برای براکت (ارتودنسی رنگ سفید): براکت هایی که رنگ سفید دارند باعث میشوند زردی رنگ دندان ها بیشتر به چشم بیاید و به نسبت سایر رنگ ها، زودتر رنگ خود را از دست میدهد.
 • زرد و سایر رنگ های روشن: به طور مشابه باعث میشوند که رنگ زرد دندان ها بیشتر شود.
 • مشکی برای براکت: باعث میشود که دیگران فکر کنند دندان شما پوسیده شده یا کثیف است.
 • سبز و قهوه ای برای براکت: ذرات مواد غذایی که به این بریس ها گیر میکند با این رنگ ها برجسته تر و قابل توجه تر هستندو به نظر می آید که دندان ها همواره کثیف هستند.
بخوانید
بهترین مواد ضدعفونی کننده کانال دندان

چگونه بهترین رنگ ارتودنسی را انتخاب کنیم؟

معیارهای مختلفی برای انتخاب ارتودنسی رنگی وجود دارد و این را هم به خاطر داشته باشید که شما میتوانید همزمان از چند رنگ برای دستگاه های ارتودنسی خودتان استفاده کنید و محدودیتی در این رابطه وجود ندارد. (البته این به متخصص ارتودنسی شما هم بستگی دارد زیرا ممکن است از هر رنگی برای ارتودنسی شما استفاده نکند.) بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: نامگذاری دندان ها

انتخاب بهترین رنگ ارتودنسی

اما اگر قصد دارید که دستگاه های ارتودنسی خود را رنگی انتخاب کنید. ادامه مقاله را بخوانید. زیرا ما چند راه ساده برای اینکه ترکیب رنگ مناسب خودتان را انتخاب کنید برای شما سراغ داریم. آیا از قیمت نایت گارد اطلاع دارید؟

1. از متخصص ارتودسی خودتان کمک بگیرید

انتخاب رنگ مناسب برای بریس های شما می تواند سخت باشد، به خصوص اگر اولین بارتان است که به متخصص مراجعه کرده اید. میتوانید از متخصص ارتودنسی بخواهید تا لیستی از رنگ ها یا ترکیب رنگ هایی که فکر می کند برای شما بهتر است را برایتان بنویسد. همچنین احتمالا متخصص شما بیشتر از رنگ های خاصی در خصوص رنگ ارتودنسی برای مراجعانش استفاده کند ببینید آن رنگ ها یا ترکیب رنگه ها چه هستند. بیشتر بخوانید: عوارض آمپول بی حسی دندان

2. ارتودنسی رنگی، انتخاب رنگ ارتودنسی بر اساس ویژگی های صورت

همیشه انتخاب رنگ هایی که به نوعی متناسب با ظاهر طبیعی خودتان هستند بهترین ایده ممکن است. اگر چشم های شما رنگی است ممکن است بخواهید که رنگ ارتودنسی خود را با رنگ چشم هایتان ست کنید. یا حتی میتوانید بر اساس رنگ موها یا تناژ پوست اینکار را انجام دهید:

ارتودنسی رنگی

برای کسانی که رنگ پوست و مویشان تیره و برنزه است، رنگ های الماسی مانند فیروزه ای، سبز زمردی، بنفش، آبی به رنگ دریا، نارنجی یا صورتی رنگ های فوق العاده ای برای بربس ها هستند. رنگ های نئونی و پاستیلی نیز هر دو میتوانند کنتراست و تضاد خوبی با آن ها داشته باشند. اما برای کسانی که پوست سفید و موهای روشنتری دارند، رنگ های صورتی، آبی روشن، آبی دریایی روشن، بنفش، قرمز تیره؛ برنزی و یا سبز پررنگ انتخاب های خوبی هستند. با انواع بی حسی موضعی آشنا شوید.

بخوانید
ارتودنسی کاموفلاژ چیست و برای چه کسانی مناسب است؟

3. انتخاب رنگ بر اساس استایل

یک راه دیگر هم این است که رنگ بریس را بر اساس رنگ لباس هایی که معمولا می پوشید انتخاب کنید که هماهنگی بسیار جالبی خواهد بود. مثلا میتوانید رنگ ارتودنسی خود را بر مبنای موارد زیر انتخاب کنید:

 • رنگ لباس هایی که معمولا به تن میکنید
 • رنگ کفشی که همیشه به پا میکنید
 • در ارتودنسی دخترانه برای دختر خانم ها رنگ گوشواره ای که استفاده میکنند
 • کلاه مورد علاقه و یا مدل رنگ مویی که همیشه دوست دارید
 • باز هم برای دختر خانم ها انتخاب رنگ بر مبنای رنگ مورد علاقه سایه چشم
 • یا حتی انتخاب رنگ بر اساس رنگ لاک ناخن (مثلا اگر لاک صورتی است ارتودنسی رنگ صورتی همراه با یک رنگ دیگر باشد)
 • در هر صورت بر اساس سبک و استایل خودتان میتوانید رنگ دستگاه های ارتودنسی را انتخاب کنید. و دستتان تقریبا باز است.

4. ارتودنسی رنگی بر اساس رنگ هایی که برای شما معنای خاصی دارند

برخی رنگ ها مربوط با محل، رویداد یا هرچیزی است که برای شما مهم است یا برای شما مفهوم خاصی را تداعی میکنند. برای مثال:

 • رنگ های لباس فرم مدرسه
 • رنگ تیم مورد علاقه مثل فوتبال، بسکتبال، والیبال و …
 • رنگ غالب فصل ها مثلا بهار سبز، زمستان سفید، پاییز نارنجی قرمز و …
 • رنگ پرچم کشورها
 • رنگ هایی که سازمانی هستند یا مفهوم خاصی دارند مثل بنفش برای فمنیست ها

شما میتوانید تنها یک رنگ انتخاب کنید یا ترکیبی از رنگ هایی که دوست دارید را برگزینید به این صورت که هر رنگ برا شما مفهوم خاصی داشته باشد.

5. رنگی را انتخاب کنید که متناسب با تناژ پوست شما باشد

یکی دیگر از رازهای انتخاب بهترین رنگ، در نظر گرفتن رنگ پوست یا موی شما است. شما باید رنگی را انتخاب کنید که در تضاد با تناژ پوست شما نباشد.

 • برای رنگ پوست یا موهای تیره می توانید بسته به آنچه شما ترجیح می دهید رنگ های روشن تری مانند آبی، صورتی یا بنفش را انتخاب کنید.
 • در خصوص رنگ پوست یا موی سفید و روشن نیز می توانید رنگهای ملایم یا تیره ای مانند قرمز، بنفش بنفش یا سبز آبی و … انتخاب کنید.
بخوانید
معرفی انواع مختلف ارتودنسی

6. هر رنگی را انتخاب نکنید

رنگ هایی که باعث زشت شدن لبخند و دستگاه میشوند شامل رنگ های سفید، ارتودنسی مشکی، قهوه ای و سبز میشود. بریس های سفید باعث می شود دندان های شما زردتر به نظر برسند و لبخند شما را آنطور که هست نشان ندهد. از طرفی بریس هایی با این رنگ خیلی سریع کثیف می شوند (مخصوصاً اگر دوست دارید نوشیدنی های تیره ای مانند قهوه بنشوید)

هر رنگی را انتخاب نکنید

از طرف دیگر انتخاب رنگهای مشکی، سبز و قهوه ای نیز توصیه نمیشود. زیرا طوری به نظر میرسد که انگار مواد غذایی لابلای بریس هایتان گیر افتاده و شما دندان هایتان را مسواک نمیزند. همچنین از رنگ زرد نیز پرهیز کنید زیرا باعث میشود دیگران فکر کننده دندانهایتان زرد هستند. ترکیب این رنگ ها نیز اصلا توصیه نمیشود.

7. ارتودنسی سرامیکی انتخاب کنید

ارتودنسی سرامیکی نیز از جمله انواع ارتودنسی نامرئی است که در آن از براکت ها سرامیکی شفاف و همرنگ دندان استفاده میشود. در این نوع درمان نیز خبری از ارتودنسی رنگی نیست و اگر دوست ندارید در چندراهی انتخاب رنگ ارتودنسی گیر کنید و به این مسائل اهمیت نمیدهید میتوانید رو به انتخاب براکت های سرامیکی بیاورید.

معرفی 6 ترکیب رنگ برای انتخاب بریس

اگر هنوز نمی توانید رنگ مد نظر خود را انتخاب کنید، میتوانید از سایر ترکیب رنگ ها نیز استفاده کنید.

انتخاب رنگ ارتودنسی دخترانه : ترکیب رنگ های عالی

 • آبی و زرد
 • سبز نئونی و صورتی
 • صورتی و بنفش
بخوانید
آمالکپ چیست و ابزار دندانپزشکی را از کجا خریداری کنیم؟

انتخاب رنگ ارتودنسی پسرانه

 • ترکیب آبی فیروزه ای و آبی به رنگ دریا (کنتراست بین است دندان ها را سفیدتر از آنچه هستند نشان میدهد.)
 • آبی و نارنجی
 • قرمز و مشکی
رنگ ارتودنسی

اگر هنوز نمیتوانید ارتودنسی رتگی مد نظر خود را انتخاب کنید و یا مردد هستید، تنها کافی است که به مطب یا کلینیک دندانپزشکی بروید و از متخصص ارتودنسی خود کمک بگیرید. متخصص ارتودنسی با در نظر گرفتن علاقه و سلیقه شما، کمک میکند بهترین رنگ ارتوودنسی را برای دستگاه های خود انتخاب کنید.

معرفی روشهای مراقبت از کش بریس در بهترین حالت

صرف نظر از نوع رنگی که انتخاب کرده اید باید همه تلاش تان را به کار بگیرید تا کش خود را در بهترین حالت ممکن حفظ کنید. برند کش مورد استفاده در طول درمان اهمیت ندارد و در صورتی که شما به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت بدهید و براکت و سیم ارتودنسی خود را در حالت مناسبی حفظ کنید نتایج مطلوبی را به دست خواهید آورد.

ارتودنسی رنگی مهم است اما نحوه نگهداری از بریس از آن مهم تر

بزرگترین تهدید برای بریس ها و زیبایی آن ها مواد غذایی است. چیزهایی که میخورید میتوانند روی بریس و کیفیت آن تاثیر بگذارند. برخی مواد غذایی میتوانند باعث تغییر رنگ بریس ها و اجزای آن ها شود، آن ها را لکه دار کنند و خلاصه ظاهر بریس را بد جلو دهند. این مواد غذایی تنها روی بریس تاثیر نمیگذارند بلکه روی دندان ها نیز تاثیر منفی گذاشته و حتی باعث تغییر رنگ دندان ها طی درمان ارتودنسی میشوند. بنابراین نگداری و مراقبت از دندان ها و بریس ها بسیار ضروری است.

مسواک بزنید

به طور منظم روزی ۳ تا ۴ بار دندان‌های خود را با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید. به فاصله بین براکت و لثه خود کاملاً توجه کنید و با دقت دندان و فاصله بین دندان و سیم ارتودنسی را تمیز نمایید. هر بار حداقل به مدت ۲ دقیقه مسواک بزنید و نوک مسواک خود را به صورت صاف روی دندان‌های تان قرار دهید و به آرامی به صورت حرکات چرخشی کوچک آنها را تمیز کنید.

بخوانید
نکاتی ضروری درباره نگهداری از توربین دندانپزشکی

از نخ دندان استفاده کنید

استفاده از نخ دندان یک بخش بسیار مهم در حفظ سلامت دندان و لثه است و باید حداقل روزی یک بار از نخ دندان استفاده کنید. استفاده از نخ در دندان در هنگام درمان با بریس می‌‌تواند کمی دشوار باشد اما نباید این مرحله را نادیده بگیرید. ذرات مواد غذایی به راحتی در اطراف براکت‌ها و حتی درون لثه گیر می‌‌افتند استفاده از نخ دندان به خارج کردن آن‌ها کمک می‌‌کند.

از نخ دندان استفاده کنید

در صورتی که شما به کمک نخ دندان معمولی نمی‌توانید دندان‌های خود را تمیز کنید بهتر است از برخی ابزارهای مخصوص بهره بگیرید. دستگاه مخصوصی که برای استفاده از نخ دندان وجود دارد به شما کمک می‌کند یک سر نخ دندان را درون دستگاه قرار دهید و سر دیگر آن را با دست خود بگیرید و آن را در فاصله بین دندان‌ها و زیر لثه خود به حرکت در بیاورید.

از دستگاه پر فشار مخصوص آب استفاده کنید

استفاده از این دستگاه علاوه بر نخ دندان و مسواک زدن می‌تواند به سلامت بیشتر دندان‌ها کمک کند. در این دستگاه کوچک جریان پر فشار آب به درون دندان‌ها هدایت می‌شود و به خارج کردن ذرات مواد غذایی و پلاک از بین دندان و بریس می‌پردازد.

از مصرف خوراکی‌های چسبناک خودداری کنید

پس از نصب بریس روی دندان به هیچ عنوان از خوراکی‌هایی که چسبناک یا سفت هستند استفاده نکنید. این کار باعث می‌‌شود از آسیب رسیدن به بریس پیشگیری گردد. مراقبت از دندان و برس به این معنا است که تا زمان تغییر بریس باید سالم و تمیز بمانند.

هرچند وقت یک بار می‌توان به تغییر کش ارتودنسی پرداخت؟

تعداد دفعاتی که یک متخصص ارتودنسی به اصلاح و تغییر بریس می‌‌پردازد به سرعت حرکت دندان‌های شما بستگی دارد اما در اکثر موارد این امر هر ۶ تا ۸ هفته یک بار انجام می‌شود. هر بار که بهترین متخصص ارتودنسی کودکان در تهران به سفت کردن بریس شما می‌پردازد می‌توانید به انتخاب یک کش رنگی جدید بپردازید

بخوانید
بیست نکته کلیدی درباره کار با آمالگام

قیمت ارتودنسی رنگی بر چه اساسی تعیین می شود؟

هزینه ارتودنسی رنگی تفاوتی با هزینه خدمات دندانپزشکی ارتودنسی با براکت فلزی ندارد و با توجه به نوع روش مورد استفاده، نوع ابزار و دستگاه ها و همچنین بیمه فرد محاسبه می شود:

 • در صورتی که بیمار تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی باشد، مبلغ ناچیزی از قیمت ارتودنسی را بیمه پرداخت می کند.
 • در صورتی که بیمار تحت پوشش بیمه تکمیلی باشد، بخش قابل توجهی از هزینه درمان را بیمه تقبل خواهد کرد.
 • در صورتی که فرد تحت پوشش بیمه مسلح باشد، باید به بیمارستان های ارتش مراجعه کند، چرا که بیمه نیروی مسلح مخصوص این بیمارستان ها بوده و هزینه درمان در کلینیک های خصوصی را پوشش نمی دهد.
 • در صورتی که فرد تحت پوشش سایر بیمه ها می باشد، باید بیمه خود را با مرکز درمانی مطابقت دهد تا با مشکل مواجه نشود.

سخن پایانی

شما در این مقاله با ارتودنسی رنگی آشنا شدید.همچنین از راهنمای انتخاب رنگ ها برای هر فرد آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا نوارهای شفای ممکن است در طول زمان تغییر رنگ دهند؟

نوارهای شفاف ممکن است با گذشت زمان و بدون توجه به براکت استفاده شده، زرد شده و تغییر رنگ دهند. شما در طول درمان انواع غذاها و مخصوصا نوشیدنی های رنگی را مصرف می کنید و به دلیل رنگ این نوارها طبیعی است که آنها با گذشت زمان به زردی بگرایند. اما لازم نیست نگران باشید زیرا همانگونه که قبلا نیز ذکر شد این الاستیک ها قابل جدا شدن هستند و شما می توانید در مراجعه بعدی به متخصص ارتودنسی رنگ دیگری را انتخاب کنید.

طول درمان با ارتودنسی‌های رنگی چقدر است؟

باید بگوییم این ارتودنسی با نوع قدیمی فرقی ندارد و زمان آن بستگی به مشکلات دندانی شما دارد.

پیشنهاد ما به شما

ارتودنسی چهار دندان جلو

ارتودنسی چهار دندان جلو

ارتودنسی چهار دندان جلو ، لبخندی زیبا در گرو دندان‌هایی مرتب داشتن را به راحتی …

دیدگاهتان را بنویسید