عمومی

جراحی لثه برای چه کسانی تجویز می شود و روند درمانی آن چگونه است؟

جراحی لثه
320Views

در این مقاله با تعریف دقیق جراحی لثه آشنا خواهید شد و متوجه میشود که چه زمانی به این عمل نیاز خواهید داشت. البته به یاد داشته باشید که هزینه خدمات دندانپزشکی مانند جراحی و پیوند لثه کمی بالا خواهد بود. به همین دلیل در پایان برخی از نکات را یادآوری می کنیم که باعث می شود نیازی به این درمان نداشته باشید. اگر با بیماری لثه مواجه هستید خواندن این مقاله بیشتر به درد شما خواهد خورد.

جراحی لثه چیست و چرا روی لثه چنین عملی انجام داده میشود؟

جراحی لثه یک روش دندانپزشکی است که برای معالجه مشکلات لثه یا بیماری پریودنتال به دلیل عفونت باکتریایی که روی بافت لثه تأثیر می گذارد ، ایجاد می شود. عفونت باکتریایی میتواند باعث التهاب، تورم، قرمزی و از بین رفتن استخوان های اطراف دندان شود. بیماری پریودنتال هنگامی شروع می شود که باکتری های موجود در دهان به دندان ها و لثه ها متصل شوند. باکتری ها همیشه هستند و میتوانند باعث تشکیل پلاک دندان شوند.

کمی درباره پلاک دندانی

پلاک دندانی ساختار خرابکاری است که با رشد و تکثیر باکتریها شکل می گیرد و معمولا با استفاده از روشهای معمول رعایت بهداشت دهان و دندان مانند مسواک زدن و نخ دندان کشیدن میتوان آن ها را در همان ابتدا نابود کرد. اما اگر پلاک دندانی برداشته نشود و به مدت طولانی روی سطح دندان باقی بماند، بافت لثه دچار التهاب شده و در نهایت بیماری لثه ایجاد میشود که تنها با جراحی لثه قابل درمان خواهد بود.

بخوانید
با ایمپلنت دندان آشنا شوید

انواع بیماری لثه

بیماری لثه در مراحل اولیه خود معمولاً جینجویت یا ژینژویت یا (gingivitis) نامیده می شود. اگر پلاک ها هنوز برداشته نشده باشند کم کم سفت و سخت شده و در نتیجه آن جینجویت هم پیشرفت کرده و وارد مرحله بعدی بیماری لثه یعنی پریودنتیت میشود. اگر بیماری لثه فردی، بیش از حد شدید شود، با روش های معمول از بین بردن جرم و پلاک، نمیتوان آن را برطرف کرد. مگر اینکه عمل جراحی لثه انجام داده شود. در واقع عمل جراحی لثه معمولا در مراحل جدی و شدید بیماری لثه کاربرد بیشتری دارد.

چه کسانی نیازمند عمل جراحی لثه هستند؟

جراحی لثه بر روی مبتلایان به پریودنتیت یا شدیدترین حالت بیماری لثه انجام می شود و معمولا در بزرگسالان شایع است. این عمل به خصوص در افرادی که بین ۳۰ تا ۴۰ سال سن دارند بیشتر انجام داده میشود. کسانی که بیماری لثه دارند معمولا شرایط مناسبی نخواهند داشت و در خطر آسیب های جدی قرار دارند. بیماری لثه در ابتدا بدون درد و علائم است برای همین فرد مبتلا، ممکن است در ابتدا متوجه آن نشود. تا زمانی که آسیب جدی به بافت لثه و سلامتی آن وارد شده باشد. با پیشرفت و جدی تر شدن بیماری، علائم نیز کم کم شروع میشوند.

بخوانید
بررسی آناتومی دندان انسان

شایعترین علائم بیماری لثه عبارتند از:

 • حساسیت
 • خون ریزی
 • قرمزی
 • ورم
 • حساسیت به گرما و سرما
 • بوی بد دهان
 • درد هنگام جویدن
 • بالا رفتن لثه ها یا عقب نشینی آن ها
 • مشکل و دشواری حین جویدن غذا
 • برخی از افراد باید لثه خود را جراحی کنند

افرادی که مایل به انجام پروسه های رایج دندانپزشکی دندان هستند و همزمان بیماری لثه دارند باید پیش از انجام آن پروسه ها به یک متخصص لثه یا پریودنتیست مراجعه کنند زیرا بدون یک لثه سالم انجام این پروسه ها به مشکل بر خواهد خورد. برخی از مهمترین درمان های دندانپزشکی که نیازمند درمان بیماری لثه هستند عبارتند از:

 • ارتودنسی دندان
 • ایمپلنت دندان
 • نصب انواع ونیر دندان مانند لمینت دندان، ونیر کامپوزیت و ….

هدف از درمان لثه یا انجام عمل جراحی لثه چیست؟

مهمترین اهداف انجام جراحی‌لثه خلاص شدن از شر نفوذ باکتری ها به زیر لثه، بازسازی بافت نرم و بهبود عملکر و ظاهر لثه است. با انجام این عمل وضعیت بهداشت و سلامتی شخص بهبود پیدا خواهد کرد.

معرفی و بررسی انواع جراحی لثه

اگر دچار بیماری شدید لثه شده باشید و نیاز به جراحی لثه داشته باشید، ممکن است یک یا چند درمان زیر برای حل مشکل آن توصیه شود:

 • جراحی کوچک کردن پاکت اطراف دندان (جراحی فلپ لثه) : پاکت به فرو رفتگی بین دندان و لثه گفته می شود. در التهاب یا عفونت لثه این شیار عمیق تر شده و فضای مناسبی برای میکروبها فراهم می کند. در این عمل، جراح لثه را برش میزند و به بالا تا میزند تا باکتریها و آلودگی های زیر آن را تمیز کند. سپس بافت لثه به دور دندان بخیه می شود تا دوباره رشد کرده و دندان را احاطه کند.
 • جراحی بازسازی لثه : در این نوع جراحی، برشی در لثه ایجاد می شود و بافت برش خورده کنار زده می شود تا باکتریها و آلودگی ها برداشته شوند. سپس پیوند استخوان، غشا یا پروتئینهای تحریک کننده تولید بافت (و یا ترکیبی از هر سه) در این محل جایگذاری می شود تا بافت لثه را به بازسازی ترغیب کند.
 • جراحی افزایش طول تاج دندان : در این عمل، بافتی که بیش از حد رشد کرده و روی دندانها را پوشانده و باعث شده است لبخند لثه ای داشته باشید، برداشته می شود. به این ترتیب لثه کوتاه تر شده و دندانها بلندتر دیده می شوند. این درمان جراحی لثه، برای زیبایی لبخند انجام می شود.
 • پیوند بافت نرم : در جراحی پیوند لثه، تکه ای از بافت نرم از جای دیگری از دهان برداشته می شود و به لثه پیوند میخ ورد تا بافتهای از دست رفته لثه را جبران کند و لثه پسروی کرده را بازسازی نماید. این عمل جراحی لثه برای زیبایی و یا درمان بیماری لثه صورت می گیرد تا نواحی اطراف ریشه دندان که نمایان شده است را بپوشاند و زیبایی و سلامت دندانها را بهبود ببخشد.
بخوانید
سیر تا پیاز کامپوزیت دندان

البته در صورت بیماری های خفیف لثه مانند التهاب لثه نیاز به جراحی نیست و می توان با دارو و دهانشویه های طبیعی آن را برطرف کرد.

انواع عمل جراحی بر روی بافت لثه

تکنیک های انجام عمل متنوع هستند و نوع عمل شما به این بستکی دارد که چه مشکلی در خصوص لثه شما وجود دارد. دندانپزشک و جراح با تشخیص دقیق نوع مشکل، نوع روش جراحی را انتخاب خواهد کرد. ۴ روش معمول عمل جراحی لثه در ادامه توضیح داده شده اند.

عمل جراحی فلپ لثه

در این روش لثه ها از دندان ها جا شده و بالا زده میشوند. از این روش معمولا برای از بین بردن جرم، تارتار و باکتری های زیر لثه و مابین دندان و بافت نرم لثه استفاده میشود. بعد از بالا زدن و جدا کردن لثه ها از دندان، فضای زیر لثه به خوبی تمیز میشود. بعد از انجام عمل، لثه ها به جای خود بخیه زده می شوند تا بافت لثه محکم تر دندان ها را محاصره کند.

بخوانید
لیفت سینوس و ایمپلنت دندان

محکم دوخته شدن لثه ها به اطراف دهان باعث میشود که باکتری ها نتوانند مانند سابق به زیر لثه نفوذ کنند و خطر ایجاد مشکلات و عفونت های آینده را کاهش میدهد. این نوع جراحی لثه بیشتر برای کسانی انجام داده میشود که پریودنتیت متوسط تا شدید دارند.

جراحی ترمیم لثه

در این روش جراحی لثه، جراح یا متخصص پریودنتیست لثه ها را برمیگرداند تا بتواند پیوند استخوانی، غشاها و مواد پروتئینی تحریک کننده بافت را محل برگرداندن لثه ها اضافه کنند. مواد درج شده زیر لثه ها میتوانند به بازسازی بافت لثه کمک کنند و لثه ای طبیعی با ظاهری زیبا و سالم تر ایجاد میکنند.

جراحی کاهش بافت لثه

برخی از افراد ممکن است با نزول کردن بافت لثه مواجه باشند. یعنی لثه ها بیشتر از حالت طبیعی پایینتر می آیند و روی دندان را میپوشانند. چنین وضعیت میتواند علاوه بر مشکلات زیبایی، مشکلات متعدد دیگری برای شخص ایجاد کند. ما باید از شر اضافات و بافت غیرنرمال لثه خلاص شویم. برای همین منظور جراح بافت اضافه لثه را برمیدارد. با برداشتن بافت اضافی، طول دندان ها به حالت طبیعی و بلند خود برمیگردد و زیبایی لبخند شخص هم کم کمک سروکله اش پیدا میشود.

کاهش بافت لثه

جراحی پیوند لثه

گاهی اوقات ممکن است که خود بافت لثه آسیب دیده باشد. مثلا ممکن است بافت نرمش تحلیل رفته باشد و نیاز به حمایت بافت جدید و پیوندی باشد. ما در این مواقع از سایر بخش های بدن بافت قرض میکنیم و به لثه آسیب دیده پیوند میزنیم. به طور معمول، بافت از کام یا سقف دهان برداشته میشود. این عمل جراحی لثه میتواند به نوعی مشابه روش بالا باشد که به منظور زیبایی هم صورت میگیرد زیرا میتواند ریشه دندان ها را بهتر پنهان کرده و حمایت کند.

بخوانید
پیوند استخوان پیش از ایمپلنت، مجوز لازم کاشت دندان

در حالت نرمال باید خط بین لثه و دندان ها نه خیلی پایین و نه خیلی بالا باشد. اما در برخی افراد، این خط در حالت غیرمعمول و غیر طبیعی خود قرار دارد. برای اینکه خط لثه را به شکل طبیعی خود برگردانیم نیازمند انجام جراحی لثه هستیم. در حالتی که خط لثه بیش از حد پایین باشد ما بافت لثه را کاهش میدهیم و در واقع نام عمل ما لیفت لثه خواهد بود. اما زمانی که خط لثه بالا باشد ما برای پایین آوردن آن مجبوریم از پیوند لثه استفاده کنیم زیرا خود بافت لثه کم است و به تنهایی نمیتواند پایین بیاید.

در طی جراحی پیوند لثه، جراح به طور معمول بافتی را از یک قسمت بدن جدا می كند و مجدداً آن را به ناحیه ای كه لثه پایین است متصل یا پیوند میزند. این بافت اغلب از کام یا سقف دهان برداشته میشود که از لحاظ جنس و نوع عملکرد مشابه بافت لثه است. پیوند بافت نه تنها خطر آسیب بیشتر به خود لثه را کاهش می دهد بلکه به نوعی پوششی بسیار خوب و مطمئن برای پوشاندن ریشه های دندان ها و محافظت از آن ها نیز محسوب میشود.

بخوانید
کاشت دندان چگونه انجام می‌شود؟ - میزان موفقیت کاشت دندان چقدر است؟

خطرات احتمالی و عوارض جراحی لثه چیست و چطور باید با آن ها مقابله کرد؟

بعد از عمل جراحی لثه بیمار ممکن است تا چند روز درد خفیف و کمی احساس ناراحتی تجربه کند. خوشبختانه برای برطرف کردن این مشکل میتوان از داروهای غیراستروئیدی، ضدالتهابی و ضد درد مثل ایبوپروفن استفاده کرد تا درد و ناراحتی را تسکین داد.
برای گذراندن بهتر دوره نقاهت بعد از جراحی لثه استفاده از آنتی بیوتیک ها و همچنین دهانشویه های حاوی مواد آنتی باکتریال یا ضدباکتریایی میتواند فوق العاده مفید و موثر باشد.

استفاده از این گزینه ها میتواند روند درمان را تسریع ببخشد و بروز آلودگی و عفونت زخم را تا حد چشمگیری کاهش بدهد.بعد از عمل این امکان وجود دارد که برخی از افراد دچار خونریزی شوند. برای اینکه از بروز خونریزی بعد از عمل مواجه نشوید، بهتر است از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنید و تا التیام کامل لثه ها کارهای سنگین را کنار بگذارید.

چگونه باید از بروز بیماری لثه پیشگیری کرد

رسیدگی به بهداشت دهان و دندان میتواند مهمترین و بهترین روش برای یپشگری از بیماری لثه باشد. برای همین منظور مراجعه پیشگیرانه به دندانپزشک میتواند شما را از وجود این بیماری مصون نگه دارد. با این وجود در برخی افراد حتی اگر به بهداشت دهان و دندان رسیدگی کنند، تحت تاثیر برخی فاکتورها میتوانند به بیماری لثه مبتلا شوند. ژنتیک، برخی داروهای خاص، بیماری های مزمنی مثل دیابت، بارداری و … مواردی هستند که خطر ابتلاء شخص به بیماری لثه را حتی با وجود شستشوی منظم دندان ها و مراقبت از آن ها افزایش میدهند.

بخوانید
اسم گذاری و شماره گذاری دندان ها به چه صورت است؟

سوالات متداول

گینوییت چیست؟

گینوییت نوع خفیفی از بیماری لثه است که می تواند باعث قرمزی لثه، تورم و خونریزی آن شود. بیشتر اوقات، لثه به دلیل بهداشت ضعیف دهان و دندان، پلاک و تارتار دندان، دچار چنین بیمیاری می‌شود. درمان حرفه ای توسط دندانپزشکان و انجام جراحی لثه می‌تواند از بروز چنین بیماری پیشگیری کند یا حتی آن را درمان کند.

webmd.com

دیدگاهتان را بنویسید