ارتودنسی رنگی، راهنمای انتخاب رنگ ارتودنسی

انتخاب ارتودنسی رنگی دندان می‌تواند هم جالب و هم دلهوره‌آور باشد. جالب از این لحاظ که شخص می‌تواند با سلیقه خودش در انتخاب رنگ دستگاه های ارتودنسی دندان مشارکت کند. و دلهره آور از این لحاظ که، انتخاب نوع رنگ در ارتودنسی می‌تواند به فرد استرس وارد کند. چون درمان ارتونسی دندان معمولا زمانبر است و شاید شخص از انتخاب خودش پشیمان شود. آنچه در این مقاله می‌خوانید یک راهنمای جامع درباره انتخاب رنگ ارتودنسی برای مراجعان است. در این مقاله یاد می‌گیرید که چه رنگ هایی انتخاب نکنید و چگونه ترکیب رنگ دستگاه های ارتودنسی خود را انتخاب کنید.

منظور از ارتودنسی رنگی چیست؟

ارتودنسی به خودی خود هیچ رنگ خاصی ندارد. در واقع تمام دستگاه های ارتودنسی دندان به عنوان بخشی از ابزار دندانپزشکی یا شفاف هستند (ارتودنسی نامرئی مانند براکت سرامیکی) و یا فلزی هستند مانند ارتودنسی ثابت فلزی. با این حال ما حلقه های کوچکی به نام اورینگ داریم که شبیه حر o انگلیسی هستند و در رنگ های مختلف ساخته میشوند. ما به این حلقه ها ارتودنسی رنگی میگوییم.

بیشتر>> ترمیم دندان و مراقبت از دندان

ارتودنسی رنگی : کدام رنگ ها را برای ارتودنسی انتخاب نکنیم؟

اجازه دهید اول به معرفی رنگ هایی بپردازیم که انتخاب آن ها برای براکت ها اشتباه است. شما باید از انتخاب رنگ هایی که باعث می شود دندان شما زرد و تیره شود و یا به مرور زمان تغییر رنگ دهد اجتناب کنید.

بدترین انتخاب ها در ارتودنسی رنگی: انتخاب تک رنگ

اگر به هر شکل قصد انتخاب رنگ برای براکت، سیم و بند ارتودنسی خود را دارید سعی کنید تنها یک رنگ انتخاب نکنید و از ترکیب چند رنگ که با هم هماهنگ و ست باشند استفاده کنید.

READ  پیوند استخوان پیش از ایمپلنت، مجوز لازم کاشت دندان

رنگ های زیر بنا به دلایل ذکر شده انتخاب هئشمندانه ای نیستند:

رنگ شفاف برای بند ارتودنسی: اگر رنگ بند ها را شفاف انتخاب کنیم، به مرور زمان دجار تغییر رنگ می شوند و ذرات مواد غذایی که به اطراف آن گیر میکنند برجسته و بزرگتر از آنچه هستند به چشم می آیند.
رنگ سفید برای براکت (ارتودنسی رنگ سفید): براکت هایی که رنگ سفید دارند باعث میشوند زردی رنگ دندان ها بیشتر به چشم بیاید و به نسبت سایر رنگ ها، زودتر رنگ خود را از دست میدهد.
زرد و سایر رنگ های روشن: به طور مشابه باعث میشوند که رنگ زرد دندان ها بیشتر شود.
مشکی برای براکت: باعث میشود که دیگران فکر کنند دندان شما پوسیده شده یا کثیف است.
سیز و قهوه ای برای براکت: ذرات مواد غذایی که به این بریس ها گیر میکند با این رنگ ها برجسته تر و قابل توجه تر هستندو به نظر می آید که دندان ها همواره کثیف هستند.

چگونه بهترین رنگ ارتودنسی را انتخاب کنم؟

انتخاب بهترین رنگ ارتودنسی

معیارهای مختلفی برای انتخاب ارتودنسی رنگی وجود دارد و این را هم به خاطر داشته باشید که شما میتوانید همزمان از چند رنگ برای دستگاه های ارتودنسی خودتان استفاده کنید و محدودیتی در این رابطه وجود ندارد. (البته این به متخصص ارتودنسی شما هم بستگی دارد زیرا ممکن است از هر رنگی برای ارتودنسی شما استفاده نکند.) اما اگر قصد دارید که دستگاه های ارتودنسی خود را رنگی انتخاب کنید. ادامه مقاله را بخوانید. زیرا ما چند راه ساده برای اینکه ترکیب رنگ مناسب خودتان را انتخاب کنید برای شما سراغ داریم.

READ  بیماریهای قلب و دندان

ارتودنسی رنگی، انتخاب رنگ ارتودنسی بر اساس ویژگی های صورت

همیشه انتخاب رنگ هایی که به نوعی متناسب با ظاهر طبیعی خودتان هستند بهترین ایده ممکن است. اگر چشم های شما رنگی است ممکن است بخواهید که رنگ ارتودنسی خود را با رنگ چشم هایتان ست کنید. یا حتی میتوانید بر اساس رنگ موها یا تناژ پوست اینکار را انجام دهید:

برای کسانی که رنگ پوست و مویشان تیره و برنزه است، رنگ های الماسی مانند فیروزه ای، سبز زمردی، بنفش، آبی به رنگ دریا، نارنجی یا صورتی رنگ های فوق العاده ای برای بربس ها هستند. رنگ های نئونی و پاستیلی نیز هر دو میتوانند کنتراست و تضاد خوبی با آن ها داشته باشند.
اما برای کسانی که پوست سفید و موهای روشنتری دارند، رنگ های صورتی، آبی روشن، آبی دریایی روشن، بنفش، قرمز تیره؛ برنزی و یا سبز پررنگ انتخاب های خوبی هستند.

انتخاب رنگ بر اساس استایل

یک راه دیگر هم این است که رنگ بریس را بر اساس رنگ لباس هایی که معمولا می پوشید انتخاب کنید که هماهنگی بسیار جالبی خواهد بود. مثلا میتوانید رنگ ارتودنسی خود را بر مبنای موارد زیر انتخاب کنید:

زنگ لباس هایی که معمولا به تن میکنید
رنگ کفشی که همیشه به پا میکنید
در ارتودنسی دخترانه برای دختر خانم ها رنگ گوشواره ای که استفاده میکنند
کلاه مورد علاقه و یا مدل رنگ مویی که همیشه دوست دارید
باز هم برای دختر خانم ها انتخاب رنگ بر مبنای رنگ مورد علاقه سایه چشم
یا حتی انتخاب رنگ بر اساس رنگ لاک ناخن (مثلا اگر لاک صورتی است ارتودنسی رنگ صورتی همراه با یک رنگ دیگر باشد)
در هر صورت بر اساس سبک و استایل خودتان میتوانید رنگ دستگاه های ارتودنسی را انتخاب کنید. و دستتان تقریبا باز است.

READ  علائم مهم برای مراجعه به دندانپزشک

ارتودنسی رنگی بر اساس رنگ هایی که برای شما معنای خاصی دارند

برخی رنگ ها مربوط با محل، رویداد یا هرچیزی است که برای شما مهم است یا برای شما مفهوم خاصی را تداعی میکنند. برای مثال:

رنگ های لباس فرم مدرسه
رنگ تیم مورد علاقه مثل فوتبال، بسکتبال، والیبال و …
رنگ غالب فصل ها مثلا بهار سبز، زمستان سفید، پاییز نارنجی قرمز و …
رنگ پرچم کشورها
رنگ هایی که سازمانی هستند یا مفهوم خاصی دارند مثل بنفش برای فمنیست ها
شما میتوانید تنها یک رنگ انتخاب کنید یا ترکیبی از رنگ هایی که دوست دارید را برگزینید به این صورت که هر رنگ برا شما مفهوم خاصی داشته باشد.

۶ ترکیب رنگ دیگر برای انتخاب بریس

اگر هنوز نمی توانید رنگ مد نظر خود را انتخاب کنید، میتوانید از سایر ترکیب رنگ ها نیز استفاده کنید.

رنگ ارتودنسی

انتخاب رنگ ارتودنسی دخترانه : ترکیب رنگ های عالی
آبی و زرد
سبز نئونی و صورتی
صورتی و بنفش
انتخاب رنگ ارتودنسی پسرانه
ترکیب آبی فیروزه ای و آبی به رنگ دریا (کنتراست بین است دندان ها را سفیدتر از آنچه هستند نشان میدهد.)
آبی و نارنجی
قرمز و مشکی
اگر هنوز نمیتوانید ارتودنسی رتگی مد نظر خود را انتخاب کنید و یا مردد هستید، تنها کافی است که به مطب یا کلینیک دندانپزشکی بروید و از متخصص ارتودنسی خود کمک بگیرید. متخصص ارتودنسی با در نظر گرفتن علاقه و سلیقه شما، کمک میکند بهترین رنگ ارتوودنسی را برای دستگاه های خود انتخاب کنید.

رنگ ارتودنسی

ارتودنسی رنگی مهم است اما نحوه نگهداری از بریس از آن مهم تر

بزرگترین تهدید برای بریس ها و زیبایی آن ها مواد غذایی است. چیزهایی که میخورید میتوانند روی بریس و کیفیت آن تاثیر بگذارند. برخی مواد غذایی میتوانند باعث تغییر رنگ بریس ها و اجزای آن ها شود، آن ها را لکه دار کنند و خلاصه ظاهر بریس را بد جلو دهند. این مواد غذایی تنها روی بریس تاثیر نمیگذارند بلکه روی دندان ها نیز تاثیر منفی گذاشته و حتی باعث تغییر رنگ دندان ها طی درمان ارتودنسی میشوند. بنابراین نگداری و مراقبت از دندان ها و بریس ها بسیار ضروری است.

READ  نانو ذرات راه جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها

بیشتر>> ایمپلنت دندانی

انتخاب رنگ ارتودنسی یک مساله موقتی است اما دندان های شما دائمی

هر رنگی که برای بریس، براکت، سیم و بندهای ارتودنسی خود انتخاب میکنید موقتی هستند و چندان مساله مهمی تلقی نمیشوند. مهم این است که در طی درمان ارتودنسی حتما بیشتر به بهداشت دهان و دندان خود رسیدگی کنید. زیرا تمیز کردن دندان ها با وجود بریس دشوار است و بیشتر از پیش نیازمند رسیدگی و مراقبت است.

کلام آخر در خصوص رنگ ارتودنسی

دست شما در انتخاب رنگ ارتودنسی باز است و تقریبا هر رنگ و یا رکیب رنگی را میتوانید برای ارتودنسی رنگی خود انتخاب کنید. اما اگر می خواهید این کار را انجام دهید حتما از توصیه های مطرح شده در این مقاله از سایت دندانپزشکی دندانه غافل نشوید. در نهایت نظر متخصص ارتودنسی شما هم بسیار مهم است. پس برای انتخاب رنگ از متخصص ارتودنسی خود کمک بگیرید.

healthline.com

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *