روکش دندان شیری کودکان

درباره ی روکش دندان شیری کودکان بیشتر بدانید

روکش دندان شیری کودکان

دندان های شیری مقاومت کمتری از دندان های دائمی در برابر خرابی دارند. در صورتی که دندان‌های شیری دچار تخریب وسیع به دلیل پوسیدگی باشند، نیازمند روکش می باشند. شما برای حفظ و ترمیم دندان شیری فرزند دلبندتان چه می کنید؟ روکش ها مانع تخریب و افتادگی دندان ها تا زمان طبیعی افتادن آن ها می گردند. در این مقاله با ما همراه باشید تا بیشتر با این درمان دندانپزشکی کودکان آشنا شوید.


فهرست مطالب


دلایل اهمیت دندان شیری و نیاز به روکش دندان چیست؟

 • مینای دندانهای شیری نازک تر از دندانهای دائمی هستند. پوسیدگی به سادگی بین دندانها گسترش می یابد. روکش نه تنها برای نجات خود دندان صدمه دیده است بلکه برای جلوگیری از گسترش پوسیدگی و عفونت به نواحی دیگر دهان است.
 • روکش دندان شیری برای برگرداندن عملکرد، شکل و اندازه به دندان آسیب دیده صورت می گیرد. یکی از مهمترین عملکردهای دندان حفظ فاصله در قوس دندانی و نگه داشتن جا برای دندان دائمی زیر آن و هدایت دندان است. روکش کردن باعث می شود این عملکرد حفظ شود. نتیجتاً مشکلات بعدی ناشی از زود افتادن دندان شیری به وجود نیاید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله فیشورسیلانت دندان کودکان را بخوانید.
 • ترمیم کردن و حفظ دندان شیری باعث می شود رشد عضلات و استخوان فک کودک، روند طبیعی خود را طی کند.
 • دندان شیری برای جویدن غذا مهم است و بدون آن بخشی از فرآیند جویدن غذا با اختلال مواجه می شود.
 • روکش با پوشاندن دندان از فروپاشی دندان و عمیق تر شدن پوسیدگی جلوگیری می کند. بنابراین احتمال دندان درد، عفونت لثه و مشکلات دیگر را کاهش می دهد.
بخوانید
همه چیز درباره دندانپزشکی کودکان + معرفی بهترین دندانپزشکان اطفال سنندج

انواع روکش دندان کودکان

چندین نوع روکش وجود دارد که برای ترمیم و اصلاح دندانهای شیری در دسترس هستند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله فلورایدتراپی دندان را بخوانید. در ادامه به معرفی تعدادی از آن ها می پردازیم:

روکش هایی از جنس استیل ضد زنگ

 • در حال حاضر، رایج ترین روکش های استفاده در دندانپزشکی اطفال می باشد
 • این روکشها در حدود 50 سال است در دندانپزشکی استفاده می شود.
 • از پوسته های فلزی با اندازه های گوناگون ساخته شده و می تواند برای هر سایز دندانی استفاده شود.
 • برای مولرها (دندانهای آسیاب خلفی) بسیار مناسب بوده زیرا با دوام، قوی و مقاوم به رطوبت می باشد.
 • هنگامی قابل استفاده است که بین دندانها پوسیدگی وجود داشته باشد.
روکش دندان شیری کودکان
 • جایگذاری آن آسان بوده و دندانپزشک به راحتی با یکبار دیدن دهان آن را متصل می کد.
 • مقرون به صرفه بوده و از روکشهای گرانی که اخیرا معرفی شده اند ارزان تر است.

استریپ کرون (رزین اسیدکاری شده یا استریپ کامپوزیت)

 • حاوی یک پوسته شفاف است. با کامپوزیت هایی به رنگ دهان پر شده و درون دندان جای می گیرد.
 • هنگامی که مواد کامپوزیت داخل دندان قرار می گیرند، پوشش پلاستیکی خارج می‌شود. تنها موادی که به رنگ دندان هستند باقی می مانند.
 • این روکش یک گزینه زیبایی محسوب می‌شود. به همین دلیل اغلب برای دندانهای جلو استفاده می شود.
 • سطح قیمت مناسب و متوسط دارد.
بخوانید
بررسی اهمیت بهداشت دهان و دندان در کودکان + چگونه کودک خود را به مسواک زدن عادت دهیم؟

روکش های دندانی سفید

 • از یک ماده سخت شبیه به سرامیک ساخته شده است که به رنگ دندان می باشد.
 • مانند روکشهای استیل ضد زنگ، زیرکونیا نیز پیش سازهایی هستند که برای سایزهای مختلف دندان قابل استفاده هستند.
 • عاری از فلز هستند.
 • تقریبا غیر قابل پوسیدگی بوده، قوی تر و با دوام از مینای طبیعی دندان هستند.
 • مسلما از نظر زیبایی در بین روکشهای دندانی بهترین هستند.
 • از لحاظ زیستی بی عیب و نقص بوده و هیچ واکنش آلرژیکی از این مواد نسبت به بافتهای بدن گزارش نشده است.

مراحل ترمیم دندان کودکان با روکش

۱ـ دندانپزشک ابتدا ناحیه را با ژل بی‌حس می‌کند. ژل روی لثه و گونه‌های اطراف دندان مورد نظر مالیده می‌شود.

۲ـ سپس دندانپزشک داروی بی‌حسی موضعی را برای بی‌حسی کامل دندان تزریق می‌کند.

روکش دندان شیری کودکان

۳ـ از آنجایی که برخی کودکان در دندانپزشکی مضطرب می‌شوند، آرام‌بخش بدون بیهوشی برای آرام کردن کودک به کار برده می‌شود.

۴ـ دندانپزشک در مرحله بعد با سد دندانی ساخته شده از نوار باریکی از لاتکس یا مواد مشابه دیگر،  دندان تحت درمان را از بقیه دندان‌ها جدا می‌کند. سوراخ کوچکی روی دندان ایجاد می‌شود و با وسیله فلزی محکم می‌شود. بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: دندان درد در کودکان

بخوانید
دندان درد در کودکان و درمان های خانگی آن

۵ـ دندانپزشک ابتدا پوسیدگی را با هندپیس مخصوص برمی‌دارد و دندان را قدری می‌تراشد تا بتواند روکش را روی آن قرار دهد. دندانپزشک تا زمان آماده شدن روکش، برای محافظت از دندان یک روکش موقت دندان روی آن نصب می کند.

۶ـ روکش در انتها روی دندان قرار داده می‌شود. این که روکش تمام دندان را دربر بگیرد و کاملاً پایدار باشد، بسیار مهم است. ادامه عمل با توجه به نوع روکش قدری متفاوت خواهد بود:

 • چنانچه روکش فلزی انتخاب شده باشد، دندانپزشک بهترین اندازه را با توجه به دندان تعیین می‌کند. روکش پولیش داده می‌شود. سپس با سیمان پر می‌شود. نهایتا دندانپزشک روکش را روی دندان قرار می‌دهد. سیمان و ذرات اضافی را پاک می‌کند و دهان کودک را شستشو می‌دهد.
 • چنانچه روکش کامپوزیتی انتخاب شده باشد، دندانپزشک پوسته پلاستیکی به شکل دندان را با کامپوزیت، مواد همرنگ دندان، پر می‌کند. سپس با اشعه کامپوزیت را سفت می‌کند. سپس پوسته را برمی‌دارد تا روکش همرنگ دندان به جا بماند.

روکش دندان شیری به قالب‌گیری نیاز دارد یا خیر؟

بهترین روکش هایی که میتوان برای دندان ها شیری گذاشت روکش های Prefabricated و به اصلاح روکش هایی است که توسط کمپانی های معتبر ساخته شده است. لبه های آن بسیار نازک بوده و لثه های کودکان را آزرده نمیکند. نیز ضد حساسیت بوده و مشکلی را برای کودکان ایجاد نمیکند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله مکیدن انگشت در کودکان را بخوانید.

بخوانید
دندان اضافی چیست؟ + علت درآمدن دندان اضافه چیست؟ + آشنایی با ارتودنسی دندان اضافی و انواع دندان های اضافی

البته روکش هایی نیز وجود دارند که بتوان با قالب گیری برای کودکان تهیه کرد که به هیچ عنوان توصیه نمیشود . زیرا میتواند باعث ایجاد مشکلات شدید لثه ای در کودکان شود. از طرف دیگر میتواند دندان های کناری و دندان های فک مقابل را آزرده کند.
بهترین روکش هایی که داخل مطب میتوان از آن استفاده کرد ، روکش های Prefabricated استلس استیل هستندکه دارای سایز بندی های متفاوتی بوده ، شکل بسیار مناسبی دارند که منطبق بر آناتومی دندانهای شیری بوده و توصیه می شود تا جاییکه ممکن است از این روکش ها استفاده شود . چراکه نه تنها نیازی به قالب گیری نیست ، بلکه در همان جلسه پس از اتمام عصب کشی ، این قابلیت وجود دارد که روکش گذاشته شود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله تفاوت پین و پست دندان را بخوانید.

پس از روکش کردن دندان شیری کودکان احتمال بروز چه پبامدهایی وجود دارد؟

 • حساسیت دندان: ممکن است دندان به دمای سرد یا داغ حساس شود. با خمیر دندان مخصوص دندانهای حساس میتوان این مشکل را تخفیف داد.
 • لب پر شدن روکش: این مشکل بیشتر در مورد روکشهای تمام سرامیکی یا کامپوزیتی دیده می شود. اگر لب پر شدگی کوچک باشد ممکن است بتوان آن را با رزین کامپوزیت ترمیم کرد. در غیر این صورت باید روکش تعویض شود.
 • شل شدن روکش: ممکن است روکش لق شود و امکان نفوذ باکتریها به زیر آن و ایجاد پوسیدگی دندان فراهم شود. اگر روکش دندان لق شده است باید هر چه سریعتر به دندانپزشک مراجعه کنید.
روکش دندان شیری کودکان
 • در آمدن روکش: این اتفاق بیشتر به دلیل پوسیدگی دندان و یا از بین رفتن چسب دندان روی می دهد. اگر روکش دندان شیری در آمده است آن را تمیز کنید. سپس با خود نزد دندانپزشک ببرید. ممکن است زمان زیادی تا بیرون زدن دندان دائمی نمانده باشد. نتیجتاً نیازی به روکش کردن مجدد نباشد. گاهی نیز، میتوان از همان روکش دوباره استفاده کرد.
بخوانید
فیشورسیلانت دندان کودکان

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: بی حسی موضعی چیست

سخن پایانی

در این نوشتار درباره روکش دندان شیری کودکان خواندیم. باید این نکته را هم ذکر کرد که بیشتر روکش های دندان های شیری پیش ساخته هستند و در سایزهای مختلفی موجود می باشند. دندانپزشک سایز مناسب روکش را انتخاب کرده و بر روی دندان تنظیم می کند. چکاپ های دندانپزشکی را فراموش نکنید. به خاطر داشته باشید مشکلات دهان و دندان هر چه سریع‌تر شناسایی و درمان شود، عوارض آنها کمتر، هزینه درمان پایین‌تر و درد و ناراحتی ناشی از آن خفیف‌تر خواهد بود. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

شرایط کودک پس از روکش کردن دندان چگونه خواهد بود؟

پس از روکش کردن دندان شیری، تا زمانی که دهان هنوز بی حس است نباید هیچ خوراکی یا آشامیدنی به کودک بدهید. چون ممکن است لب یا گونه یا زبان خود را گاز بگیرد و به آنها صدمه بزند. چون متوجه شدت فشاری که وارد می کند نیست. توجه داشته باشید که کودک را از جویدن، گاز گرفتن یا مکیدن منع کنید. تا زمانی که بی حسی کاملا برطرف شود.

بخوانید
دندانپزشک اطفال کیست پاسخ به 11 سوال مهم درباره دندانپزشکی کودکان
پس از افتادن دندان شیری تکلیف دندان و روکشی که روی آن گذاشته شده چیست و دقیقا چه اتفاقی برای آن می افتد؟

باید گفت که هیچ جای نگرانی نیست. زیرا روکش به دندان متصل است. با لق شدن و نهایتا افتادن دندان شیری ، روکش نیز می افتد. هیچ محدودیتی برای رویش دندان دائمی ایجاد نمیکند.

قرار دادن روکش دندان شیری کودکان ، به چند جلسه درمانی نیاز دارد ؟

معمولا جایگذاری روکش دندان های شیری در طی یک جلسه انجام می شود.

آیا روکش دندان شیری برای کودکان دردناک است ؟‌

روکش دندان شیری به هیچ عنوان دردناک نیست. بلکه مانند ترمیم دندان است. در زمان کوتاهی انجام میشود. کودک در حین انجام و حتی بعد از آن هیچ دردی را احساس نمیکند.

پیشنهاد ما به شما

آبسه دندان

بررسی عفونت، آبسه دندانی و لثه‌ای در کودکان + عوامل ایجاد آبسه دندان چیست؟

دندان آبسه شده، دندانی است که یک توده چرک در بافت‌های اطراف آن وجود دارد. …

دیدگاهتان را بنویسید