اورجت چیست؟ + علائم و عوارض اورجت چیست؟ + بررسی راههای درمان و پیشگیری از اورجت

اورجت یکی از ناهنجاری هایی است که برخی از افراد دچار آن می شوند و شامل جلو زدگی فک بالا و دندان های بالایی بوده که به مرور زمان و در صورت عدم درمان به موقع، در سنین بزرگسالی موجب بروز عوارض مختلف شده و حتی ممکن است در نهایت منجر به نیاز به جراحی فک شود. در این مقاله شما را با علائم، علل ایجاد و همچنین روش های موثر درمانی این عارضه آشنا کرده و به بررسی هزینه، عوارض و سایر نکات مربوط به آن می پردازیم.


فهرست مطالب


اورجت چیست؟

در وضعیت نرمال و استاندارد، دندان های جلویی فک بالا باعث پوشیده شدن 2 تا 3 میلیمتر از دندان های جلویی فک پایین می شوند. در صورتی که این میزان بیش از اندازه باشد و دندان های فک پایین بیش از اندازه پوشیده شده باشند، به اصلاح بیمار دچار اورجت شده است.

اورجت چیست؟

اورجت می تواند به دلیل مشکلات فکی، مشکلات دندانی و یا ترکیبی از آن ها به وجود آمده باشد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله فیشورسیلانت دندان کودکان را بخوانید. برخی از این مشکلات عبارتند از:

 1. رشد بیش از اندازه فک بالا
 2. کاهش رشد فک پایین
 3. ترکیبی از رشد غیر طبیعی هر دو فک
 4. جلو بودن بیش از اندازه دندان های قدامی
 5. عقب بودن دندان های قدامی فک پایین
 6. ترکیبی از غیر طبیعی بودن دندان های قدامی فک پایین و فک بالا
بخوانید
ده ابزار ضروری برای تاسیس و تجهیز مطب دندانپزشکی + مشاوره تلفنی رایگان

معرفی انواع اورجت

جلو زدگی دندان های قدامی فک بالا یا همان ناهنجاری اورجت انواع مختلفی داشته و با توجه به ناحیه درگیر شده به سه نوع کلی تقسیم می شود:

 • اورجت اسکلتی

یکی از انواع اورجت و اختلال و جلو زدگی دندان های قدامی فک بالا، اورجت اسکلتی می باشد. در این نوع اورجت، جلوزدگی دندان ها به دلیل ناهنجاری اسکلت پایینی و زیرین فک اتفاق افتاده و فک بالایی از فک پایینی جلوتر قرار می گیرد.

 • اورجت دندانی

در صورتی که فک از نظر قرار گیری، در مکان و جایگاه صحیح واقع شده باشد و جلو زدگی دندان ها به دلیل نامرتبی آن ها اتفاق افتاده باشد، فرد دچار اورجت دندانی می باشد.

 • اورجت ترکیبی

این نوع اورجت و جلو زدگی دندان های جلویی فک بالا، به دلیل اختلال و ناهنجاری فک و بهم ریختگی دندان ها اتفاق افتاده و به آن اورجت ترکیبی می گویند.

دلایل ایجاد اورجت چیست؟

اورجت به دلایل ارثی و محیطی به وجود می آید که در زیر به بررسی آن ها می پردازیم:

 • مکیدن طولانی مدت انگشت شست، لب و زبان

مکیدن انگشت در تمام کودکان یک امر طبیعی و روتین می باشد، اما در صورتی که این کار بیش از اندازه طولانی شود و این عادت اشتباه تا بعد از رویش دندان های دائمی نیز ادامه یابد، امکان آسیب به فک و دندان کودک وجود دارد و ناهنجاری هایی مانند اورجت برای کودک به وجود می آید. بنابراین کودکان حتما باید بعد از 4 سالگی این عادت را ترک کنند.

مکیدن طولانی مدت انگشت شست

در صورتی که کودک برای ترک مکیدن انگشت دست خود دچار مشکلاتی شد، باید برای راه حل به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کرده تا با کمک گارد انگشت، این مشکل رفع گردد.

 • عدم تناسب دندان و فک
بخوانید
بررسی کاربردهای وسایل پراستفاده در دندانپزشکی

در موارد بسیاری کودکان اندازه دندان ها و فک خود را از والدین به ارث می برند. هنگامی که دندان ها بزرگ باشند، به فضای بیشتری در فک نیاز دارند، پس اگر فک کوچک باشد، اورجت ایجاد می شود.

نشانه های بروز اورجت چیست؟

اورجت یا جلو زدگی دندان های فک بالایی با نشانه ها و علائمی همراه بوده که هر کدام از این علائم می توانند بخشی از عوارض ناشی از این اختلال فکی نیز باشند. نشانه های اورجت عبارتند از:

 1. جلو زدگی دندان های فک بالا و یبرون زدگی آن ها از ناحیه اصلی فک
 2. مشکلات بلع و جویدن غذا
 3. برهم خوردگی ظاهر و صورت (عدم توازن و زیبایی چهره)
 4. بی نظمی دندان ها
 5. تنفس با دهان

روش تشخیص اورجت چگونه است؟

از آنجایی که این عارضه بسیار شبیه به اور بایت می باشد، تشخیص آن دقت بالایی لازم دارد. بعد از مراجعه فرد به دندانپزشک و متخصص فک و دندان، ارتودنتیست وضعیت فک و دندان ها را بررسی کرده و برای اطمینان بیشتر از شدت و میزان آسیب و عارضه از کل فک و دندان های بیمار عکس برداری می کند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوایند مقاله فلورایدتراپی دندان را بخوانید.

تشخیص اورجت

سپس بر اساس مشاهدات خود، عکس دندان ها و همچنین شدت و زاویه جلو زدگی دندان های جلویی فک بالا، نوع عارضه را تشخیص داده و با توجه به میزان و زاویه دندان ها و همچنین شرایط و سن بیمار، درمان مناسب را آغاز می کند.

بخوانید
همه چیز درباره ترمیم زیبایی دندان و دندانپزشکی زیبایی

تفاوت اورجت و اوربایت چیست؟

اورجت و اوربایت وضعیتی بسیار مشابه دارند، اما با یکدیگر متفاوتند. در هر دو مورد، دندان های قدامی فک بالا جلوتر از دندان های جلویی فک پایین هستند، اما در اورجت دندان های بالایی با زاویه از دندان های پایینی عبور می کنند، در حالی که در اوربایت این زاویه وجود ندارد و دندان های فک بالا به صورت صاف از دندان های فک پایین عبور کرده اند.

معرفی روش های درمان اورجت

ناهنجاری و اختلال فکی اورجت یا همان جلو زدگی دندان های قدامی فک فوقانی طبق میزان اختلال ایجاد شده در فک و دندان ها، عوارض ناشی از آن، نوع اورجت و سن بیمار قابل درمان بوده و توسط روش های مختلف درمانی و زیبایی تحت درمان قرار می گیرند که این روش ها عبارتند از:

1- کشیدن دندان

این روش نیز ممکن است در مواقعی و قبل از انجام ارتودنسی صورت بگیرد. در صورت کوچک بودن فک و عدم قرار گرفتن دندان درون فک، ممکن است در بعضی از مواقع دندانپزشک ابتدا دندان بیرون زده از فک را بکشد و سپس اقدام به ارتودنسی کند.

2- ارتودنسی

ارتودنسی و استفاده از بریس، سیم و کش های ارتودنسی همواره از روش هایی بوده که در صورت حاد نبودن عارضه و در سنین کودکی که همچنان رشد استخوان های فک متوقف نشده، صورت گرفته و می تواند به بهبود وضعیت جلو زدگی، برهم ریختگی دندان ها و همچنین فک، کمک کند.

درمان اورجت

این روش با استفاده از سیم های مرئی و نامرئی ارتودنسی و همچنین ابزار آلات و تجهیزات دیگر به صورت متحرک و ثابت انجام گرفته و به قرارگیری دندان ها در سر جای خود و عقب رفتن فک کمک می کند. فشار و نیروی وارد به دندان ها طی ارتودنسی موجب بهبود وضعیت دندان ها و فک شده و در نهایت بعد از اتمام دوره درمان، فرد فک و دندان های عادی و طبیعی خواهد داشت. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله روکش دندان شیری کودکان را بخوانید.

بخوانید
ارتودنسی دندان چیست؟

3- جراحی

یکی از روش های درمانی تهاجمی و دائمی که در سنین بالاتر انجام می گیرد، جراحی فک می باشد. در صورتی که بیمار سن بالا باشد، دوره رشد استخوان های فک او کاملا به تمام رسیده باشد و میزان اختلال ایجاد شده نیز حاد و شدید باشد، برای درمان او نیاز به جراحی بوده و با ارتودنسی نمی توان وضعیت فک را به حالت طبیعی درآورد. در این جراحی، جراح فک با استفاده از تجهیزات و ابزار آلات مخصوص شروع به شکستن فک و جا اندازی آن در جای مناسب کرده و بدین ترتیب وضعیت فک را به حالت عادی و طبیعی تغییر می دهد و به کمک پیچ و پلاک های مخصوص در جایگاه مناسب فیکس می کند.

4- سایر روش های درمانی

از دیگر روش های درمانی این عارضه می توان به ونیر، لمینت و روکش زیبایی دندان ها به کمک کامپوزیت و لمینت، کشیدن دندان و ایمپلنت یا کاشتن دندان و…. نیز اشاره کرد که با توجه به میزان انحراف و جلو زدگی فک و دندان و طبق صلاح دید ارتودنتیست، مورد استفاده قرار می گیرند.

بخوانید
قیمت پیوند استخوان برای ایمپلنت دندان چقدر است؟

عوارض اورجت چیست؟

اورجت یا همان جلو زدگی دندان های فک بالا، از ناهنجاری هایی بوده که می تواند منجر به بروز عوارض مختلف در دهان شود و بر روی سلامت و زیبایی دهان و دندان ها تاثیر بسزایی بگذارد. شایع ترین عوارض ناشی از این اختلال و ناهنجاری عبارتند از:

اختلال ظاهری و کاهش اعتماد به نفس

این عارضه با جلو زدگی دندان ها همراه بوده و می تواند موجب نامنظم شدن و عدم ردیف بودن دندان ها شود. در نتیجه فرد نمی تواند با اعتماد به نفس بخندد و به هنگام خنده و صحبت کردن دهان خود را باز کند، چرا که از نشان دادن دندان های خود به دیگران خجالت می کشد.

اختلال در بلع غذا

یکی دیگر از عوارض ناشی از اختلال جلو زدگی دندان های فک بالا یا اورجت، اختلال در جویدن و بلع غذا می باشد. در این وضعیت فرد به هنگام جویدن آدامس و غذا دچار مشکل شده و این مشکل نیز بیشتر در دندان های آسیاب اتفاق می افتد که در نهایت موجب سایش این دندان ها می شود.

افزایش حسایت دندان و آسیب پذیری

جلو زدگی بیش از حد دندان های فک بالا و نامرتبی این دندان ها، موجب آسیب پذیر تر شدن دندان ها و حساس تر شدن آن ها می شود. این دندان ها به دلیل بیرون زدگی و جلو قرار گرفتن در حوادث مختلف از جمله زمین خودن با صورت، تصادف و … بیش از دیگر دندان ها دچار آسیب و شکستگی می شوند

بخوانید
دندان درد در کودکان و درمان های خانگی آن

مراقبت های بعد از درمان اورجت چیست؟

رعایت نکات بهداشتی و مراقبت های لازم بعد از درمان اورجت بسیار مهم بوده و عدم رعایت این نکات موجب ایجاد مشکلات و عوارض مختلفی در دهان، فک و دندان ها می شود. بهتر است بعد از درمان اورجت به روش های مختلف و حفظ سلامت دندان و دهان و جلوگیری از آسیب های جدید و شدید از جمله پوسیدگی های دندان، شکستگی و لب پر شدن دندان ها، از بین رفتن مینای دندان و … مراقبت های لازم انجام شده و نکات بهداشتی رعایت شوند. این نکات مراقبتی و بهداشتی عبارتند از:

 1. استفاده از نخ دندان و کشیدن صحیح نخ بین دندان ها بعد از خوردن غذا
 2. قرقره آب نمک و دهانشویه آنتی باکتریال به منظور حفاظت از لثه و دندان ها
 3. مسواک زدن صحیح و اصولی بعد از خوردن هر وعده غذایی
 4. عدم شکستن و یا باز کردن وسیله و ابزار های سفت با دندان
 5. پرهیز از دندان قروچه و عادات غلط دهانی
 6. کاهش مصرف مواد خوراکی رنگی و شستن دهان بعد از نوشیدن و خوردن مواد خوراکی رنگی
 7. کاهش و ترک مصرف الکی و دخانیات
 8. مراجعه به مطب دندانپزشکی و چکاپ دندان ها حدود یک الی دوبار در سال
بخوانید
بررسی کاربردهای وسایل پراستفاده در دندانپزشکی

هزینه درمان اورجت چقدراست؟

یکی از نگرانی و دغدغه های افراد در درمان مشکلات مربوط به دهان و دندان هزینه بوده که گاهی موجب عقب افتادن و تاخیر درمان اورجت و بروز آسیب های جبران ناپذیر و جدی تر در دهان می شود. هزینه درمان این عارضه با توجه به فاکتورهایی مختلفی محاسبه و تعیین می شود. مهم ترین و اصلی ترین این فاکتورها، نوع روش های درمانی بوده که نقش اساسی و بسیار مهمی در تعیین هزینه درمان اورجت داشته و موجب تفاوت هزینه درمان می شوند:

 1. اگر درمان توسط تجهیزات و ابزارهای ارتودنسی از جمله هدگیر، گگ دهانی، بریس و … انجام شود، فرد علاوه بر دستمزد دندانپزشک باید هزینه این تجهیزات را نیز بپردازد.
 2. اگر درمان با استفاده از ارتودنسی انجام شود، با توجه به نوع ارتودنسی بیمار یعنی ثابت و متحرک بودن آن و همچنین جنس سیم های ارتودنسی و تعداد دفعات مراجعه به کلینیک، هزینه درمان اختلال فکی اورجت محاسبه می شود.
 3. اگر جراحی فک انجام شود، هزینه با توجه به تجهیزات و ابزار آلات استفاده شده، دستمزد جراح فک و دستیار، داروهای تجویز شده و … محاسبه و تعیین خواهد شد.
  در رابطه با بیمه باید گفت، چنان چه بیمه فرد با مرکز درمانی و کلینیک قرار داد داشته باشد، هزینه درمان با توجه به تعرفه شرکت بیمه محاسبه شده و بخشی از آن را بیمه پرداخت می کند.
بخوانید
قیمت پیوند استخوان برای ایمپلنت دندان چقدر است؟

سخن پایانی

شما در این مقاله با اورجت دندان آشنا شدید. همچنین از علائو م راههای درمان آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا می توان از بروز اورجت جلوگیری کرد؟

این ناهنجاری فکی می تواند بنا به عادت های غلط فرد در هنگام کودکی و همچنین عوامل مختلفی ایجاد شده و موجب بروز عوارض و آسیب های مختلف در ناحیه فک و صورت شود. این عارضه می تواند، سلامت دندان و دهان را به خطر بیاندازد و موجب بروز اختلالات ظاهری و بروز عیب و ایراد در صورت شود. همانطور که گفته شد این عارضه گاهی به دلیل عوامل و مشکلات وراثتی اتفاق افتاده و نمی توان از آن جلوگیری کرد.

بهترین سن جهت درمان اورجت چه سنی است؟

سن درمان تاثیر زیادی روی روند درمان و جراحی یا عدم انجام آن دارد. عارضه ها و ناهنجاری های فک و دندانی در صورتی که در سنین کودکی تشخیص داده شوند، از همان دوران تحت درمان قرار گرفته و در سنین بزرگسالی فرد دچار عوارض بیشتر نخواهد شد. بهترین سن درمان اورجت، دوره و سن کودکی بین ۷ تا ۱۲ سالگی بوده که استخوان های فک کودک همچنان درحال رشد بوده و ارتودنتیست می تواند با روش های ارتودنسی به بهبود وضعیت فک و دندان های کودک کمک کند.

پیشنهاد ما به شما

رادیولوژی فک و صورت

رادیولوژی فک و صورت چیست و چه کاربردی دارد؟ + معرفی متخصصان رادیولوژی دهان و فک و صورت در سنندج

امروزه بسیاری از دندانپزشکان، برای مشاهده، معاینه بالینی و تشخیص و بررسی دقیق تر بسیاری …

دیدگاهتان را بنویسید