ارتودنسی یک فک

آیا ارتودنسی فک پایین یا بالا به تنهایی امکان پذیر است؟ + عوارض ارتودنسی یک فک چیست؟

اغلب کسانی که مشکل خاصی در خصوص عدم هماهنگی یا عدم تراز دندان های خود دارند معمولا نیاز به درمان ارتودنسی دندان دارند. در این میان برخی ها مشکلات جدی دارند که نیازمند توجه ویژه و فوری هستند. این افراد کسانی هستند که با انواع مال اکلوژن و مشکل متوسط تا شدید نامنظمی دندانی دچار هستند و علاوه بر زیبایی فک، دهان و لبخندشان با مشکل عملکردی مواجه است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله گذاشتن پین در دندان عصب کشی را بخوانید. و برخی نیز هستند که تنها مشکل جزئی در تنها یکی از فک های خود دارند. ما می خواهیم در این مقاله به بررسی امکان ارتودنسی یک فک به تنهایی بپردازیم. اگر شما هم، چنین مشکلی دارید حتما این مقاله را بخوانید.

بررسی ارتودنسی فک پایین

در بین سه تا پنج درصد افراد فک پایین آنها تا حدودی از فک بالا جلوتر است. علائم این مشکل شامل دندان های جلویی پایینی است که جلوتر از دندان های جلویی بالا بیرون زده و باعث کراس بایت می شود؛ یعنی دندان ها بالا در داخل دندان های پایین به سمت زبان قرار می گیرند. کراس بایت در هر دو دندان جلو و عقب می تواند باعث مشکلات گاز گرفتن زبان، اختلالات جویدن و … شود که معمولاً در مراحل اولیه قابل اصلاح است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله دندانسازی چیست را بخوانید.

 ارتودنسی یک فک

بیرون زدگی فک پایین می تواند در خانواده هایی ایجاد شود، که فک پایین بزرگ و فک بالا کوچک ارثی دارند. بیرون زدگی فک پایین درمان نشده علاوه بر ایجاد مشکلات زیبایی که می تواند منجر به اعتماد به نفس پایین در افراد شود، بلکه می تواند باعث سایش بیش از حد مینای دندان های عقبی نیز شود.

بخوانید
آیا ارتودنسی روی صحبت کردن تاثیر میگذارد؟ + چند نکته برای یکی دو هفته اول بعد از ارتودنسی دندان

بریس ها روشی رایج برای اصلاح بیرون زدگی فک پایین هستند. هنگامی که برای مشاوره اولیه به متخصص ارتودنسی مراجعه می کنید، ارتودنتیست با معاینه کامل دهان شما بهترین روش درمانی را به شما پیشنهاد می دهد. همچنین بهترین سن برای شروع درمان ارتودنسی‌فک پایین برای بیماران جوان تر و در سنین پایین است. درباره مواد تشکیل دهنده امپول بی حسی دندان بیشتر بخوانید.

آیا برای همه روش های ارتودنسی باید هر دو فکر را ارتودنسی کرد؟

ما با روش های مختلفی اقدام به تراز کردن دندان ها و فک شما می کنیم. در همه روش های زیر که از مهمترین روش های ارتودنسی هستند، شما بهتر است که هر دو فک را همزمان با هم درمان کنید:

 • ارتودنسی ثابت معمولی
 • ارتودنسی نامرئی با اینوزیلاین
 • ارتودنسی دیمون
 • ارتودنسی فانکشنال
 • ارتودنسی لینگوال

اگر بخواهیم تنها یک فک خود را ارتودنسی کنیم چه می شود؟

اکنون بیایید تصور کنید که شما تنها با فک پایین خوودتان مشکل دارید و نوعی ناهماهنگی دندانی در این فک دارید اما فک بالای شما مشکلی ندارد. شما اصرار دارید که فک بالای شما نیازی به درمان ندارد و بنابراین  تنها فک به فکر ارتودنسی فک پایین خود هستید. اگر فک بالا را رها کنید تاثیرات برای هر دو فک بالا و پایین پیش خواهد آمد. به عبارتی نه تنها ارتودنسی‌فک پایین شما به تنهایی اثر نخواهد کرد بلکه ممکن است دوباره بازگشته و بدتر نیز شود.

بخوانید
هر آنچه را که باید در مورد جراحی فک و صورت بدانید!

بهترین روش ارتودنسی یک یا چند دندان کج با نامنظمی خفیف چیست؟

اگر نامنظمی دندانی شما در یک فک جزئی تا متوسط است می تواند ارتودنسی نامرئی با الاینرها یا پلاک های متحرک انجام دهید. در این روش هیچ نیازی به سیم و براکت نیست و در مدت کوتاهی نامنظمی برطرف خواهد شد.

در این درمان نیز شما باید فک بالا و پایین را با هم مرتب کنید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله خرید مواد دندانپزشکی با ارز دولتی را بخوانید.

علت ناهنجاری های فک پایین چیست؟

ژنتیک عامل اصلی در فک پایین مغلوب است. خبر خوب این است که اگر بیمار هر چه سریعتر و در سنین پایین به مراکز ارتودنسی مراجعه کند، ارتودنتیست ها می توانند به اصلاح رشد فک ها کمک کنند تا بتوان از روش های جراحی پیچیده و تهاجمی در آینده اجتناب کرد.

عوارض عدم درمان ارتودنسی فک پایین چیست؟

 • مشکل در جویدن
 • بایت و تراز ضعیف دندان
 • درد مزمن فک یا مفصل (TMJ) و سایر مشکلات مفاصل
 • مشکل در تنفس به خصوص در هنگام خواب یا هنگام دراز کشیدن به پشت
 • آپنه خواب، خروپف و دیگر مشکلات تنفسی شبانه
 • پایین آمدن اعتماد به نفس
بخوانید
ارتودنسی دندان چیست؟

چه زمانی ارتودنسی فک پایین یا بالا به تنهایی قابل انجام نیست؟

در صورتی که نحوه قرارگیری دندان های شما روی هم به درستی نباشد، انجام ارتودنسی‌فک پایین یا بالا می تواند مشکل شما را شدیدتر کند. عوارض ارتودنسی یک فک این است که با حرکت و جابجایی دندان های یک فک مشکلات انطباقی دو فک شدیدتر می شود و امکان دارد که دندان های شما دیگر عملکرد صحیحی در جویدن، صحبت کردن و … نداشته باشد.

 ارتودنسی یک فک

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: سیر تا پیاز ارتودنسی لینگوال

بنابراین برای تشخیص اینکه آیا شما کاندیدای مناسبی برای ارتودنسی یک فک هستید حتما حتما به یک متخصص ارتودنسی مجرب و توانمند مراجعه کنید تا از عوارض ارتودنسی یک فک در امان باشید. درباره بعد از استفاده از دهانشویه باید دهان را شست بیشتر بخوانید.

عوارض ارتودنسی یک فک چیست؟

همان طور که بارها در طول این نوشتار گفتیم تشخیص این موضوع که آیا شما کاندیدای مناسبی برای ارتودنسی فک پایین یا بالا هستید تنها بر عهده متخصص ارتودنسی است و به عوامل متعددی بستگی دارد.

مشکلاتی در صورت انجام ارتودنسی فک پایین وجود دارد که عبارتند از:

 • اصولا دندان های بالا روی دندان های فک پایین می نشیند و مانند هاونگ مواد غذایی را روی دندان های پایین آسیاب می کنند. با این تفاسیر فک ضربه زننده دندان های بالا است و بایستی براکت های فک پایین به نحوی قرار گیرند که در معرض ضربه های فک بالا قرار نگیرند که این کار از دست هر پزشکی بر نمی آید!
 • مشکل دیگری که در ارتودنسی‌فک پایین وجود دارد این است که باز شدن قوس دندانی فک پایین به منظور ایجاد فضا برای دندان های فک پایین تنها زمانی امکان پذیر است که قوس دندانی فک بالا این امکان را بدهد. در واقع قوس دندانی فک بالا قوس دندانی فک پایین را در برمی گیرد و در صورتی که دندان های فک پایین بالا کیپ یکدیگر باشند، جایی برای ایجاد فضا در قوس دندانی فک پایین وجود ندارد و برای حل مشکل باید ارتودنسی‌فک بالا و پایین به صورت همزمان انجام شود.
 • مشکل دیگری که وجود دارد این است که در انتهای درمان ارتودنسی ثابت، ممکن است نیاز باشد برای ایجاد حداکثر زیبایی و همنشستگی بهتر دندان ها روی یکدیگر نیاز به استفاده از کش ارتودنسی باشد. وقتی که ارتودنسی تنها برای فک پایین انجام شده باشد، فک بالا در اختیار ارتودنتیست نخواهد بود تا بتواند از کش های ارتودنسی استفاده کند.
بخوانید
ارتودنسی دیمون "آنچه باید بدانید"

قیمت ارتودنسی فک پایین چقدر است؟

در صورتی که تشخیص متخصص ارتودنسی این باشد که ارتودنسی دندان های پایین به تنهایی قابل انجام است و انجام این کار مشکلی در هر دو فک ایجاد نمی کند؛ سوالی که برای بیماران مطرح می شود این است که قیمت ارتودنسی فک پایین چقدر است؟

در این شرایط برخلاف آنچه به نظر می رسد؛ پیچیدگی ارتودنسی‌فک پایین بیشتر از هر دو فک است! اما چرا؟ در واقع در این شرایط متخصص ارتودنسی با چالش های بیشتری مواجه خواهد شد و آن هم دشواری تنظیم کردن یک فک درمان شده با فک درمان نشده است. بنابراین اگر متخصص ارتودنسی شما گفت که هزینه ارتودنسی تک فک تفاوت چندانی با هزینه ارتودنسی دو فک ندارد؛ تعجب نکنید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله اصول مراقبتی در دوران ارتودنسی را بخوانید.

البته در مواقعی نیز ارتودنسی فک پایین پیچیدگی خاصی ندارد و در این صورت ممکن است ارتودنسی فک پایین قیمت بسیار کمتری به نسبت ارتودنسی دو فک داشته باشد.

بخوانید
ارتودنسی تک دندان چگونه است؟ + معرفی روش‌های ارتودنسی یک دندان

سخن پایانی

شما در این مقاله با ارتودنسی یک فک آشنا شدید. همچنین از عوارض ارتودنسی یک فک آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

مزایای درمان ارتودنسی چیست؟

با استفاده از ارتودنسی، بسیاری از مشکلات دندان و فک برطرف خواهند شد. همچنین این نکته که درمان ارتودنسی فراگیر است بسیار نکته‌ی مهمی می‌باشد، منظور از فراگیر بودن این درمان این است که قابلیت درمان انواع مختلف حرکات دندان مثل بیرون‌زدگی، چرخش و… را دارد. ارتودنسی با ایجاد نظم و هماهنگی بین دندان‌ها مشکلات مربوط به غذا خوردن و هضم آن را رفع خواهد کرد.

آیا ارتودنسی درد دارد؟

یکی از دغدغه‌های مهم هر روش درمانی، میزان درد آن است. درد ارتودنسی به گونه‌ای است که می‌توان آن را تحمل کرد. در روزهای اولیه درمان، پس از گذاشتن براکت و یا خوردن غذا ممکن است بیمار احساس درد داشته باشد.

پیشنهاد ما به شما

بهترین برندهای ایمپلنت دندان سوئیسی

بهترین برندهای ایمپلنت دندان سوئیسی

از دست دادن دندان‌ها، چه به دلیل پوسیدگی و چه سایر دلایل، می‌تواند تاثیر قابل …

دیدگاهتان را بنویسید