عمومی

سیر تا پیاز ایمپلنت فوری دندان

ایمپلنت فوری دندان
589Views
ایمپلنت فوری دندان

زمانی که به هر دلیلی شخصی دندان خود را از دست می دهد، باید بلافاصله برای کاشت دندان و جایگزین کردن دندان از دست رفته، به جراح فک و صورت مراجعه کند. چرا که خالی ماندن جای دندان، علاوه بر مشکلات بهداشتی که ایجاد خواهد کرد، میتواند باعث تغییر شکل فک و صورت شود. بسیاری از افراد پس از اینکه دندان خود را از دست می‌دهند، به دلیل طولانی بودن دوره کاشت ایمپلنت به سراغ آن نمی‌روند. در این مقاله درباره نوعی از ایمپلنت می‌خوانیم که یک روزه انجام می‌شود. شما تا کنون چیزی درباره ایمپلنت فوری دندان شنیده‌اید؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا با یک راه‌کار سریع برای رسیدن به زیبایی لبخندتان آشنا شوید.

ایمپلنت دندان یک روزه چیست؟

معمولا دوره درمان و مدت زمانی که طول می کشد تا بیمار به هدف خود که همان کسب سلامتی است برسد هم برای بیمار و هم برای پزشک مهم می باشد . هر چه طول دوره درمان کوتاه تر باشد طرفداران آن روش درمانی هم بیشتر خواهد بود. ایمپلنت دندان فوری یکی از درمان هایی است که این ویژگی را دارد و بیمار به سرعت می تواند نتیجه ی مطلوب خود را به دست آورد. در واقع ایمپلنت دندان روشی موثر برای جایگزینی دندان هایی است که به هر دلیلی از دست رفته اند. برای این کار پایه هایی از جنس تیتانیوم را در استخوان فک جای می دهند. بعد از ثابت کردن این پایه ها تاج دندانی را بر روی آن قرار می دهند.

ایمپلنت فوری دندان

حال تفاوتی که بین ایمپلنت دندان فوری و ایمپلنت دندان سنتی وجود دارد این است که دوره بهبود روش فوری بسیار کمتر از روش سنتی می باشد. به طوری که می توان مدت زمان انجام آن را یک روز بیان کرد. البته ذکر این نکته ضروری می باشد که تاج قرار داده شده بر روی پایه ایمپلنت دندان در این روش موقتی بوده و حتما باید با تاج اصلی و دائمی تعویض گردد.

بخوانید
" لبخند لثه‌ ای " از نشانه ها تا درمان

برای مطالعه بیشتر: ” لبخند لثه‌ ای ” از نشانه ها تا درمان


موارد استفاده از ایمپلنت فوری دندان

برای تشخیص این که چه کسانی می توانند در چه مواقعی از ایمپلنت دندان فوری استفاده کنند دریافت مشاوره از پزشک متخصص می تواند بهترین پاسخ را در اختیار شما قرار دهد. اما اگر بخواهیم به طور کلی در رابطه با این موضوع صحبت کنیم می توانیم به موارد زیر اشاره ای داشته باشیم:

1_ افرادی که تعدادی از دندان های خود را از دست داده اند. همچنین می خواهند زیبایی دندان های خود را در کوتاه ترین زمان به دست آورند. به خصوص در رابطه با دندان های جلویی استفاده از این مورد بیشتر می باشد.

2_ زمانی که استخوان فک بعد از قرار دادن پایه ایمپلنت تراکم کافی را داشته باشد. در اینصورت می توان از ایمپلنت فوری دندان استفاده کرد.

3_ در صورتی که هیچ گونه بیماری لثه نداشته باشید. اگر بافت دهان و دندان شما سالم باشد می توانید از این روش برای جایگزینی دندان های از دست رفته استفاده کنید.

بخوانید
روش ابتکاری پزشکان آمریکایی برای درمان بیماران وخیم Covid-19

4_ افرادی که نمی خواهند از بریج های دندانی و یا دندان های مصنوعی سنتی استفاده کنند نیز می توانند از این روش استفاده کنند.

5_ داشتن سلامتی عمومی و استفاده نکردن از داروهای خاص یکی دیگر از مواردی است که در رابطه با افرادی که تمایل به استفاده از ایمپلنت فوری دندان دارند باید مورد بررسی قرار گیرد.


این محتوای مفید را هم دنبال کنید: مکیدن انگشت در کودکان و پیامدهای آن


مزایای ایمپلنت یک روزه چیست؟

جایگزینی سریع‌تر دندان به جای دندان از دست رفته می‌تواند مزایای بسیار زیادی را با خود به همراه داشته باشد. زیرا در اینصورت در مدت زمان کوتاه‌تری سلامت دهان و دندان خود را بازمی‌یابید. برخی از اصلی‌ترین مزایای ایمپلنت دندان فوری به شرح زیر می‌باشد:

  • در صورتی که دندان از دست رفته شما در خط لبخدتان قرار داشته باشد، ایمپلنت دندان فوری سبب می‌گردد که هر چه سریع‌تر زیبایی لبخند خود را بازگردانید.
  • ایمپلنت‌های فوری جای خالی دندان را در مدت زمانی کوتاه، پر می‌کنند. همین موضوع نیز سبب می‌گردد که دندان‌های دیگر جایگزین دندان از دست رفته نشده و ناهماهنگی میان دندان‌ها ایجاد نگردد.
ایمپلنت فوری دندان
  • از دست دادن دندان می‌تواند موجب از دست رفتن قدرت تکلم و جویدن صحیح غذا باشد. ایمپلنت فوری سبب می‌گردد که فرد در مدت زمانی کوتاه قدرت جوین غذا و تکلم خود را بدست آورد.
  • ایمپلنت‌های دندان دارای مقاومت و طول عمر بسیار بالایی هستند و همین موضوع آن‌ها را از سایر روش‌های درمانی مشابه، برتر خواهد کرد.
  • خالی ماندن جای دندان می‌تواند سبب تحلیل استخوان شود. ایمپلنت فوری از این عارضه جلوگیری می‌کند.
بخوانید
همه چیز درباره بلیچینگ دندان

درباره‌ی حفره خشک دندان چه می‌دانید؟


موارد منع استفاده از درمان کاشت دندان فوری

  • وجود عفونت یا پاتولوژی پری اپیکال
  • وجود بیماری های سیستمی مانند دیابت
  • استفاده از دخانیات
  • دندان قروچه شدید و بیش از حد
  • استفاده از داروهایی که اثرات منفی بر روی بهبود رشد استخوان دارند.

مراحل کاشت ایمپلنت فوری دندان چیست؟

حتما برایتان جای سوال دارد که مراحل این روش درمانی به چه صورت می باشد:

مشاوره و ویزیت

در این جلسه، دندانپزشک قبل از هر چیزی به بررسی عکس رادیوگرافی و سی تی اسکن می پردازد. تا مطئن شود که ایمپلنت فوری برای بیمار مناسب است و یا خیر. در این مرحله ارزیابی میزان مناسب حجم و تراکم کافی استخوان فک بسیار اهمیت دارد که یک دندانپزشک متخصص به خوبی آن را در نظر می گیرد. بعد از بررسی ها و مشاوره ای که صورت می گیرد، اگر بیمار برای این روش درمانی، کاندیدای مناسبی بود، دندانپزشک زاویه و موقعیت دقیق ایمپلنت را تعیین و توضیحات لازم را به بیمار خواهد داد.

بخوانید
معرفی 10 متخصص برتر کامپوزیت دندان در شیراز به انتخاب مجله آموزشی تجهیزات دندانپزشکی

کشیدن دندان

در این مرحله دندان آسیب دیده کشیده می شود. شما حدود یک الی دو هفته بعد باید برای عمل جراحی ایمپلنت به مطب دندانپزشکی مراجعه داشته باشید. البته این مورد برای همه ی افراد یکی نیست و گاها برخی از افراد با داشتن شرایط خاصی می توانند در یک جلسه این کار را انجام دهند.

مراحل ایمپلنت دندان

کاشت ایمپلنت فوری

کاشت ایمپلنت می تواند با استفاده از بی حسی موضعی، بیهوشی عمومی و یا تزریق داروی آرامبخش صورت بگیرد که با توجه به شرایط بیمار، مورد مناسب انتخاب می گردد. بعد از بی حسی کامل، عمل جراحی شروع می شود و پایه ایمپلنت دندان دورن استخوان فک قرار می گیرد. در ادامه با کمک طراحی های کامپیوتری، تاح دندان موقتی برای بیمار ساخته شده و روی ایمپلنت قرار داده می شود.


بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: سیر تا پیاز آناتومی دندان


تفاوت ایمپلنت معمولی با ایمپلنت فوری

همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم، اصلی‌ترین تفاوت ایمپنت‌های معمولی با ایمپلنت فوری در قرار گرفتن بلافاصله‌ی روکش موقتی روی پایه ایمپلنت است. در نتیجه آن، فرد در مدت زمان کوتاهی زیبایی دندان خود را به صورت موقتی بدست می‌آورد. تا زمانی که روکش دائمی دندان او ساخته شده و روی فیکسچر قرار گیرد.

بخوانید
لمینت دندان چیست و چگونه انجام می‌شود؟ + قبل و بعد از لمینت به چه نکاتی باید دقت کرد

یکی دیگر از تفاوت‌های ایمپلنت معمولی با ایمپلنت فوری دندان در این است که در برخی موارد ایمپلنت‌های فوری دندان به روش‌های دیجیتال انجام می‌پذیرند. بدین ترتیب درد و خونریزی بسیار کمتری را با خود به همراه دارند. البته روش‌های دیجیتالی برای ایمپلنت‌های معمولی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما پاسخ‌دهی آن‌ها در روش‌های فوری بهتر خواهد بود.

معمولا ایمپلنت فوری دندان، به دلیل قرار دادن روکش موقت روی پایه ایمپلنت، دارای هزینه‌های بیشتری خواهد بود. اما در عوض درد و التهاب ناشی از روش فوری ایمپلنت دندان کمتر خواهد بود. نتیجتاً بیمار سلامت دهان و دندان خود را سریع‌تر بازخواهد یافت.


شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: شلوغی و نامرتبی دندان ها و درمان آن


سخن پایانی

در این مطلب درباره ایمپلنت فوری یا یک‌روزه دندان خواندیم. فهمیدیم که منظور از ایمپلنت یک روزه همان ایمپلنت های فوری است که تمامی مراحل ایمپلنت فوری برای بیمار در طی یک جلسه انجام می شود. این نوع ایمپلنت زیبایی سریع را به شما می‌بخشد و دیگر در انتظاری طولانی نخواهید بود. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت به اشتراک بگذارید.

بخوانید
بررسی جامع وضعیت مسکن در سال 1402

دیدگاهتان را بنویسید