جدیدترین مقالات
حفره خشک دندان

همه چیز درباره حفره خشک دندان

حفره خشک دندان

آیا شما تا کنون تجربه درد وحشتناک پس از کشیدن دندان را تجربه کرده اید؟ درباره ی حفره خشک چه می دانید؟ حفره خشک زمانی رخ می‌دهد که لخته خونی تازه شکل گرفته پیش از بهبود کامل زخم (در محل کشیدن دندان)، جابجا یا جذب بدن می‌شود. این موضوع باعث می‌شود استخوان و اعصاب در معرض آسیب قرار گیرند و فرد، درد شدید و ضربان داری را در محل کشیدگی دندان احساس کند. در این مقاله با ما باشید تا آگاهی بیتر درباره ی این عارضه ِ بعد از کشیدن دندان، بدست آورید.


بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: پیوند استخوان پیش از ایمپلنت، مجوز لازم کاشت دندان


علائم حفره خشک چیست؟

معمولا بعد از سه تا چهار روز کشیدن دندان علائم حفره خشک مشخص میشود. این درد ممکن است در ناحیه گردن، گوش، شقیقه یا چشم هم احساس شود. علائم معمول این درد شامل موارد زیر است:

 • احساس درد شدید در قسمت دندان کشیده شده بعد از جراحی.
 • از بین رفتن یا جا به جایی لخته خون و مشخص شدن استخوان در قسمت حفره تو خالی.
 • طعم بد دهان و بوی بد.
 • تب خفیف و غدد متورم شده.
حفره خشک دندان

بعد از کشیدن دندان احساس درد امری طبیعی است اما برای التیام درد حفره خشک حتما باید به دندانپزشک مراجعه کنید.در این مواقع دندانپزشک محل دندان کشیده شده را معاینه میکند و اقداماتی جهت التیام و کاهش درد در ناحیه حفره خشک یا درای ساکت انجام میدهد. 

بخوانید
معرفی 7 متخصص برتر بلیچینگ دندان در میدان آرژانتین تهران 1402 به انتخاب مجله آموزشی تجهیزات دندانپزشکی

این محتوای مفید را هم دنبال کنید: دندان درد در کودکان و درمان های خانگی آن


عوامل افزایش احتمال ابتلا

عواملی که می‌توانند خطر ابتلا به حفره خشک دندان(درای ساکت) را افزایش دهند عبارتند از:

 •  مصرف سیگار و دخانیات. مواد شیمیایی موجود در سیگار یا سایر گونه‌های دخانیات ممكن است روند بهبودی را مختل و یا کند کنند و سبب ایجاد آلودگی در محل زخم شوند. عمل پک زدن به سیگار نیز می‌تواند به صورت فیزیکی منجر‌به از بین‌رفتن پیش از موعد لخته خون شود.
 • مصرف داروهای پیش‌گیری از بارداری. درصد بالای استروژن موجود در قرص‌های خوراکی پیش‌گیری از بارداری، ممکن است فرآیند بهبودی طبیعی را مختل کند و خطر ابتلا به حفره خشک دندان را افزایش دهد.
 • عدم مراقبت در منزل. عدم رعایت دستورالعمل‌های مراقبت در منزل و بهداشت دهان و دندان ممکن است باعث افزایش خطر ابتلا به حفره خشک دندان شود.
 • سابقه ابتلا به حفره دندان خشک. اگر شما در گذشته به حفره دندان خشک مبتلا شده باشید احتمال ایجاد این عارضه در شما در دندان‌ کشیدن‌های بعدی بالاتر است.
 • عفونت دندان یا لثه. وجود عفونت فعلی یا قبلی در اطراف دندانی که می خواهید آن را بکشید، خطر ابتلا به حفره خشک را افزایش می‌دهد.
بخوانید
ارتباط بیماری‌های قلبی و سلامت دندان چیست؟

درباره ی کامپوزیت دندان چه می دانید؟


طول بهبود حفره خشک در دندان های مختلف

زمان بهبودی کامل حفره خشک دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد. این موارد می تواند شامل نوع کشیدن، اندازه دندان و علت کشیدن دندان باشد.

دندان کوچک

اگر دندان کشیده شده یک دندان کوچک یا دندانی باشد که فقط یک ریشه دارد، حفره خشک نسبتاً سریع بسته می شود. یک دندان تک ریشه باید تا پایان هفته اول بهبود یابد. ممکن است در هفته دوم متوجه شوید که بدون ترس از ورود غذا به حفره، می توانید راحتتر غذا بخورید.

حفره خشک دندان

دندان بزرگتر

اگر برای درمان نیاز به کشیدن دندان بزرگتر یا دندانی با بیش از یک ریشه وجود داشته باشد، زمان بهبود کمی بیشتر خواهد شد. حفره های دندان بزرگتر و ریشه دار بعد از کشیده شدن از هفته سوم شروع به ترمیم می کنند. نکته ای که باید به آن توجه شود این است که حفره ممکن است تا چند ماه پس از عمل همچنان برجسته باشد.

دندان عقل

دندان عقل یک دندان نهفته است، بنابراین زمان بهبودی این حفره همیشه کمی بیشتر خواهد شد. کشیدن دندان عقل به این معنی است که استخوان فک شما نیز باید بهبود یابد. زمان بهبودی پس از برداشتن دندان نهفته به طور کلی حدود شش هفته است.

بخوانید
همه چیز درباره بلیچینگ دندان

برای مطالعه بیشتر: ” لبخند لثه‌ ای ” از نشانه ها تا درمان


پیامدهای درمان نکردن حفره خشک

حفره خشک به ندرت موجب مشکلات بعدی می‌شود، با این حال اگر حفره خشک درمان نشود، مشکلات بعدی امکان پذیر هستند. مسائلی که ممکن است رخ دهند عبارتند از:

 • کند شدن زمان بهبود
 • عفونت حفره دندان
 • عفونتی که به استخوان گسترش پیدا می‌کند.

درمان حفره خشک چیست؟

هدف از درمان حفره خشک دندان، کاهش علائم به‌ ویژه درد است. درمان حفرات خشک دندان ممکن است دربرگیرنده موارد زیر باشد:

 •  پانسمان دارویی: دندانپزشک یا جراح دهان ممکن است حفره را با ژل دارویی یا پماد یا پانسمان‌های حاوی دارو بپوشاند. این روش درمان به بهبود سریع درد کمک می‌کند. شدت درد و سایر علائم شما مشخص می‌کند که شما کی و چند بار نیاز به تعویض پانسمان دارید و آیا استفاده از روش درمانی دیگر ضروری است یا خیر.
حفره خشک دندان
 •  داروهای ضد درد: در مورد مصرف بهترین داروی ضد درد برای درمان وضعیت فعلی با پزشک خود مشورت کنید. به احتمال زیاد نیاز به مصرف داروی مسکن آزاد خواهید داشت.
 •  آنتی‌بیوتیک: ممکن است پزشک شما برای جلوگیری از عفونی شدن حفره، آنتی‌بیوتیک تجویز‌کند. برای مراقبت از حفرات خشک دندان ممکن است پزشک به شما استفاده روزانه از یک دهان‌شویه مناسب را توصیه‌ کند.
 •  خود مراقبتی: هنگاهی که پانسمان برداشته‌ می‌شود، شما ممکن است جهت تسریع روند درمان و حذف مواد باقیمانده به شستشوی حفره نیاز داشته‌ باشید.
بخوانید
معرفی بهترین متخصص دندانپزشک اطفال (کودکان و نوجوانان) در ایران به انتخاب مجله آموزشی تجهیزات دندانپزشکی

شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: سیر تا پیاز آناتومی دندان


چگونه از حفره خشک جلوگیری نماییم؟

پیشگیری همواره بهتر از درمان است و یکی از بهترین روش‌‌های پیشگیری از حفره خشک، ایجاد یک برنامه مراقبت شخصی برای افزایش سرعت بهبودی و جلوگیری از نفوذ باکتری، غذا و هوا به محل زخم است. موارد بعدی اقداماتی هستند که باید بعد از کشیدن دندان انجام شوند:

 • کنترل درد. کشیدن دندان می‌تواند دردناک شود و احساس کوفتگی در صورت شخص ایجاد کند. بسته‌‌های یخ می‌توانند برای کاهش ورم به کار روند، در عین حال داروهای مسکن نیز می‌توانند به مدیریت درد کمک کنند. پک‌‌های حرارتی نیز می‌توانند چند روز اول برای ایجاد جریان خون بهتر و کاهش درد استفاده شوند.
 • نوشیدنی‌‌ها. نوشیدن مقادیر زیادی آب به شما کمک می‌کند آب مورد نیاز خود را دریافت و دهان خود را پاکیزه نگه دارید. افراد بهتر است پیش از بهبودی کامل از مصرف نوشیدنی‌‌های الکلی، گازدار، داغ یا کافئین دار پرهیز کنند.
حفره خشک دندان
 • استراحت کنید. در روز کشیدن دندان، شما باید برای یک استراحت ۲۴ ساعته برنامه ریزی کنید. از فعالیت‌‌های شدید در زمان بهبود محل کشیدن دندان خودداری کنید. این استراحت به شما کمک می‌کند از جابجایی لخته خونی عامل حفره خشک پیشگیری کنید.
 • غذاهای آبکی بخورید. برای چند روز از غذاهای آبکی و نیمه آبکی استفاده کنید و از جویدن در سمتی که دندان شما کشیده شده است خودداری کنید. به مدت ۲۴ ساعت از مصرف غذاهای گرم و سرد پرهیز کنید.
 • به آرامی دهان خود را تمیز کنید. بر وسوسه شستشوی شدید دهان خود بعد از کشیدن دندان غلبه و از این کار پرهیز کنید. در عوض به آرامی به شستشوی دهان خود با ترکیب آب ولرم و نمک بپردازید. همچنین به آرامی دندان‌‌های خود را مسواک کنید. از مسواک کردن داخل محل کشیدگی دندان پرهیز کنید.
بخوانید
ده ابزار ضروری برای تاسیس و تجهیز مطب دندانپزشکی + مشاوره تلفنی رایگان

سخن پایانی

در این مطلب درباره حفره خشک دندان خواندیم. باید خاطر نشان نمود که حفره خشک مشکل چندان شایعی نیست. پزشکان تخمین می زنند این مشکل تقریبا در ۲ تا ۵ درصد موارد کشیدن دندان رخ می‌دهد. اگر فرد در روزهای ابتدایی پس از کشیدن دندان با علائمی مواجه نشود، ابتلا به حفره خشک بعید خواهد بود. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را رد کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

پیشنهاد ما به شما

ایمپلنت در مشهد

ایمپلنت در مشهد

ایمپلنت دندان در مشهد؛ راه حل دائمی برای لبخندی زیبا و سلامتی دهان است. از …

دیدگاهتان را بنویسید