جدیدترین مقالات

همه چیز درباره بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان

زیبایی دندان ها تاثیر زیادی بر ظاهر ما دارد. افزایش اعتمادبنفس برای ایجاد و تقویت روابط اجتماعی، کمترین مزیت زیبایی دندان هاست. یکی از مهمترین اقدامات در این راستا، سفید کردن دندان هاست. آیا شما تا کنون برای تغییر رنگ دندان هایتان کاری انجام داده اید؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری درباره بلیچینگ دندان بدست آورید.

بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ دندان در واقع به تمام روش های شیمیایی خانگی و دندانپزشکی گفته می شود که به کمک آن ها دندان ها سفید می شوند. در این خصوص باید بدانیم که بیشتر، زمانی که از مواد شیمایی مانند هیدروژن پراکسید برای سفید شدن دندان استفاده شود از اصطلاح بلیچینگ استفاده می کنند و روش های دیگر مانند استفاده از زغال فعال، پودر نارگیل و … روش های بلیچینگ دندان نیستند زیرا آن ها مواد شیمایی ندارند و روش هی طبیعی به شمار می روند. برای مطالعه بیشتر: بوی بد دهان، از علل تا درمان های خانگی

راههای سفید کردن دندان ها با بلیچینگ

ماده اصلی سفیدکننده دندانها پر اکسید هیدروژن است. این ماده باعث اکسید شدن رنگدانه های رسوب کرده بین هرمهای مینایی شده و آنها را از بین میبرد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله خرید مواد دندانپزشکی با ارز دولتی را بخوانید.

بخوانید
قیمت پیوند استخوان برای ایمپلنت دندان چقدر است؟

دو روش کلی برای سفید کردن دندان ها با بلیچینگ وجود دارد که از نظر مراحل و هزینه ی بلیچینگ دندان متفاوت هستند.

۱- بلیچینگ در خانه (home bleaching)

در این روش دندانپزشک شما در یک جلسه از فک بالا و پایین شما قالبگیری میکند. در جلسه بعد یک جفت تری شفاف به شما تحویل داده میشود.که به اندازه میزان موادی که لازم است روی دندانهای شما بماند تا سفید شود بین دندانها و تری فضا تعبیه شده است. در این جلسه ماده لازم جهت بلیچینگ در خانه به شما داده میشود.

۲. روش سفید کردن دندانها در مطب (office bleaching)

سفید کردن دندان ها در مطب در این روش نیز با استفاده از مواد مخصوص از لثه ها محافظت میشود.

بلیچینگ دندان

سپس مواد سفید کننده با غلظت بالا بر روی دندانها گذاشته میشود.

مراحل بلیچینگ دندان در دندانپزشکی

بلیچینگ دندان در مطب دندانپزشک یک فرآیند نسبتا سریع دارد و از آنچه که تصورش را می کنید ساده تر است. شما تنها کافیست به یک کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید. روی صندلی دراز بکشید تا دندانپزشک یا متخصص ترمیمی و زیبایی طی یک جلسه و بدون اینکه هیچ مشکلی برای شما ایجاد شود دندان هایتان را سفید کند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله اسم وسایل دندان پزشکی را بخوانید.

بخوانید
ایمپلنت در مشهد

مراحل بلیچینگ دندان معمولا به این شکل است:

 • تمیز کردن دندان‌ها و انجام فرآیند جرم گیری (در صورتی که دندان ها جرم داشته باشند ابتدا باید جرم ها برداشته شود و دندان ها کاملا تمیز به نظر برسند)
 • گذاشتن یک وسیله دندانپزشکی برای باز کردن دهان به منظور ایجاد دسترسی به تمام سطوح دندانی
 • محافظت از بافت لثه با کمک مواد مخصوص (مطابق تصویر زیر). پوشاندن لثه با این ماده به این منظور انجام می شود که مواد سفید کننده دندان به لثه آسیب نزنند.
 • اعمال یک ژل سفید کننده حاوی پراکسید هیدروژن بر روی دندان ها به مدت 15 تا 30 دقیقه
 • در طی مدت زمانی که ژل سفید کننده بر روی دندان ها قرار می گیرد، برای فعال کردن مواد سفید کننده موجود در آن از دستگاه لایت کیور یا لیزر استفاده می شود. به این شکل نور را به ژل میتابانند. نور نیز باعث فعال شدن هیدروژن پراکسید می شود. بدین ترتیب روند سفید شدن دندان ها آغاز می شود.
بلیچینگ دندان
 • ممکن است چند بار نیاز باشد تا به دندان ها ژل زده شود. هر بار 15 تا 30 دقیقه زمان اختصاص میابد. پس از هر بار ساکشن کردن ژل، میزان سفیدی دندان ها چک می شود. تا ببینند آیا دندان ها آنطور که مراجع خواسته سفید شده اند یا خیر.
 • اگر دندان ها بیش از حد دچار تیرگی، زدی و خلاصه تغییر رنگ باشند ممکن است در یک جلسه با کمک بلیچینگ دندان در مطب سفید نشوند و نیاز به یج جلسه دیگر باشد. اگر چنین باشد شما یک روز  دیگر برای سفید کردن دندان ها باید مراجعه کنید.
بخوانید
ارتباط بیماری‌های قلبی و سلامت دندان چیست؟

عواملی که باعث تغییر رنگ و زرد شدن دندان می شوند

دندان ها به مرور زمان بر اثر تماس داشتن با مواد غذایی رنگی و مختلف تغییر رنگ می دهند. این یک امر طبیعی ست. هر چند که رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند این امر را به تاخیر بیندازد یا از شدت آن بکاهد، اما تغییر رنگ دندان ها در طول زمان امری اجتناب ناپذیر است.

افزایش سن

با گذشت زمان و به صورت کاملا طبیعی مینای دندان تحلیل می‌رود. و کم کم لایه زیرین آن که به عاج مشهور است خودش را نشان میدهد. این لایه تقریبا زرد رنگ است.

خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها

برخی از مواد غذایی و نوشیدنی ها ذاتا موجب تغییر رنگ دندان ها میشوند.

مواد خوراکی و زرد شدن دندان

قهوه و شراب نمونه های بارز این نوشیدنی ها هستند.

مصرف برخی داروها

برخی از آنتی بیوتیک ها و حتی آنتی هیستامین ها میتوانند موجب تغییر رنگ دندان ها شوند.

بروز آبسه، کیست یا آفت دهان و دندان

به دنبال بروز آسیب ناشی از آبسه ها، کیست ها و آفت های دهان مینای دندان نیز ممکن است آسیب ببیند. در نتیجه لایه زیرینش خود را نشان دهد.

بخوانید
جرم گیری دندان، یک الزام نجات بخش

استعمال دخانیات (مخصوصا سیگار)

تنباکو و تمام مشتقاتش حاوی دو ماده خطرناک و سمی قطران و نیکوتین هستند که مستقیما می توانند باعث تغییر رنگ دندان ها شوند.

سیگار کشیدن و زرد شدن دندان

مزایای بلیچینگ دندان چیست؟

 • در استفاده از روش بلیچینگ برای سفید کردن دندان نیاز به تراشیدن دندان نیست. اما برای استفاده از لمینت دندان سطح مشخصی از دندان برای پیوند مستحکم باید تراشیده شود. در صورتی که دندانی را مجبور به تراشیدن بودید باید بدانید به احتمال زیاد بخشی از مینای دندان خود را از دست داده‌اید.
 • روش بلیچینگ دندان روشی ساده، آسان و سریع است. در مدت زمان کمی میتوانید تغییرات لازم بر روی دندان خود را مشاهده کنید. البته در صورتی که دو روش آفیس و خانه را اگر با یکدیگر استفاده کنید نتیجه سریعتر و مطلوب تری دریافت میکنید.
 • بدلیل آنکه این روش نیازی به تراشیدن دندان ندارد از آن به عنوان یک روش کم تهاجمی یاد میشود.
 • هیچ گونه دردی هنگام انجام بلیچینگ احساس نخواهید کرد و روشی کاملا بدون درد است.
 • استفاده از روش بلیچینگ نسبت به دیگر روش‌های مشابه برای سفید کردن دندان از نظر هزینه مقرون به صرفه‌تر است.
 • در مدت زمان بسیار کوتاهی این پروسه برای شما انجام میشود مخصوصا اگر فقط نیاز به استفاده از آفیس بلیچینگ داشته باشید.
بخوانید
لمینت دندان چیست و چگونه انجام می‌شود؟ + قبل و بعد از لمینت به چه نکاتی باید دقت کرد

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: درباره شغل دندانسازی

سخن پایانی

در این نوشتار درباره بلیچینگ یا سفید کردن دندان در منزل سخن گفتیم. نحوه انجام و مزایای این روش اصلاح لبخند برشمردیم. توصیه این است که چنانچه دندان‌هایتان دچار تغییر رنگ شده و به روش‌های معمولی خانگی قابل برگشت نیست، می‌توانید یک جلسه بلیچینگ دندان در مطب را تجربه کنید. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

پیشنهاد ما به شما

ایمپلنت در مشهد

ایمپلنت در مشهد

ایمپلنت دندان در مشهد؛ راه حل دائمی برای لبخندی زیبا و سلامتی دهان است. از …

دیدگاهتان را بنویسید