دندان خرگوشی

دندان خرگوشی چیست؟ + بررسی مراحل درمان دندان خرگوشی با ارتودنسی

آیا تا به حال اصطلاح دندان خرگوشی را شنیده اید؟ در این وضعیت دندان های جلویی فک بالا نسبت به سایر دندان های فک بالا بزرگتر بوده و همچنین بیش از حد طبیعی، بیرون زده و جلو می آیند.آیا شما هم دچار دندان‌خرگوشی هستید؟به نظر شما چه دلایلی سبب بروز این اتفاق می گردند؟ اگر دندان‌خرگوشی درمان نشود، چه مشکلات و عوارض دیگری را برایتان به همراه خواهد داشت؟روش های درمانی آن کدام اند و شما باید از کدام یک از آن ها استفاده کنید؟در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات مفید و موثری را در رابطه با دندان خرگوشی و درمان آن به دست بیاورید.


فهرست مطالب


دندان خرگوشی چیست؟

شاید بارها با افرادی که دندان های خرگوشی دارند، مواجه شده باشید. دندان خرگوشی به حالتی گفته می شود که دندان های جلویی فک بالا، کمی بزرگتر از حد معمول باشند و به سمت بیرون و طوری که نسبت به سایر دندان ها جلوتر باشند، قرار بگیرند. این حالت فقط برای دندان های جلویی فک بالا اتفاق می افتد و شامل دندان های جلویی فک پایین نمی شود.

دندان خرگوشی

گاهی ممکن است فقط دو دندان جلو، یعنی دندان های شماره یک راست و چپ دچار این مشکل شوند و گاهی ممکن است، جلو زدگی شامل سایر دندان های فک بالا نیز شود. از آنجایی که دندان های جلویی خرگوش نیز جلو زده و بزرگتر از سایر دندان هاست، به این وضعیت دندان خرگوشی گفته می شود. این وضعیت قابل درمان بوده و به کمک ارتودنسی دندان و گاهی نیز سایر روش های زیبایی از جمله لمینت بهبود می یابد.

بخوانید
آیا ارتودنسی روی صحبت کردن تاثیر میگذارد؟ + چند نکته برای یکی دو هفته اول بعد از ارتودنسی دندان

علل خرگوشی شدن دندان ‌ها چیست؟

علل خرگوشی شدن دندان ‌ها متعدد هستند و افراد بهتر است در سنین پایین به عادت‌ های مختلف فرزندان خود توجه کنند تا مشکلات این چنینی برای دندان‌ های آن‌ ها به وجود نیاید.در کنار وراثت که یکی از دلایل اصلی این ناهماهنگی دندان‌ ها است، عادت ‌های غلط زمان کودکی نیز نقش مهمی در ایجاد مشکل دارد. در واقع، مواردی مانند مکیدن انگشت یا استفاده از پستانک از جمله علل دندان خرگوشی است. البته وجود دندان‌ های اضافی و نهفته می‌تواند با ایجاد مشکلاتی برای رشد دندان‌ های اصلی، منجر به ناهنجاری ‌هایی مانند خرگوشی شدن دندان شود‌. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله درمان دندان نیش نهفته را بخوانید.

1- علل ژنتیکی

یکی از مهم ترین علل ایجاد ناهنجاری های دهان و دندان از جمله دندان خرگوشی، ژنتیک و عوامل وراثتی می باشند. بعضی از افراد از همان بدو تولد و به صورت مادرزادی دچار مشکلات فک و دندان هستند. ممکن است دچار جلو زدگی و یا عقب زدگی فک شوند و یا فک آن ها بیش از حد کوچک باشد، که به دنبال این مشکلات ممکن است، فرد دچار این ناهنجاری می شود.

بخوانید
سیر تا پیاز ارتودنسی متحرک

2- عوارض دهانی

عوارض و مشکلات دهانی از جمله وجود تومورها و کیست های دهان و فک و یا وجود دندان های نهفته، دندان های اضافه و …. نیز می توانند، موجب بروز دندان خرگوشی شوند.

3- عادات غلط دهانی

عادات غلط دهانی در دوران کودکی نیز می تواند موجب بروز دندان خرگوشی شود. ناگفته نماند بعضی از این عادات در دوران بزرگسالی نیز دیده می شوند، اما در کودکی رایج تر بوده و به دلیل تکرر بیش از حد می توانند، موجب بروز ناهنجاری های مختلف در دهان شوند. این عادات عبارتند از:

 • رانش زبان

یکی از عادات غلط دهانی، زمانی اتفاق می افتد که زبان در حین خوردن غذا و یا صحبت کردن بیش از حد معمول به سمت جلو می آید. این اتفاق معمولا به دلیل وجود عارضه و ناهنجاری اپن بایت و یا طبق عادت اتفاق می افتد و می تواند موجب بروز ناهنجاری های دیگر از جمله دندان‌خرگوشی شود. البته این وضعیت بیشتر در کودکان دیده می شود اما گاهی بزرگسالان نیز دچار این وضعیت شده و به همین دلیل به مروز زمان دچار این عارضه و یا ناهنجاری های دیگر می شوند.

 • مکیدن انگشت، پستانک و شیشه شیر
بخوانید
همه چیز درباره دندانپزشکی کودکان + معرفی بهترین دندانپزشکان اطفال سنندج

یکی از عادت های غلط دهانی که شامل اکثر کودکان می شود، استفاده از شیشه شیر و پستانک می باشد. استفاده مکرر از این وسایل و مکیدن بیش از حد آن ها، موجب ورود فشار بیش از حد به دندان های جلو شده و در نهایت خطر ایجاد ناهنجاری های دهانی از جمله دندان خرگوشی ار افزایش می دهد. از دیگر عادت های غلطی که در اکثر کودکان و در سنین۳ سال به بالا رواج دارد، می توان به مکیدن انگشت اشاره کرد، که این عادت نیز موجب ورود فشار به دندان های جلو و ایجاد ناهنجاری های مختلف دهانی از جمله جلو زدگی دندان ها، فک و … می شود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله درباره ارتودنسی متحرک را بخوانید.

روش‌های درمان برای دندان خرگوشی چیست؟

روش متداول برای درمان وجود دارد که شامل لمینت، کامپوزیت دندانی و استفاده از ارتودنسی یا براکت ‌های ارتودنسی است.

1-لمینیت ها به چه شکل این دندان ها را اصلاح می کنند

یک روشی که برای درمان دندان‌خرگوشی بکار می رود استفاده از لمینیت است. که در این روش تا جای ممکن مینای دندان های شما تراشیده  می شوند تا لمینیت به راحتی بتواند نصب شود. این روش بدلیل اینکه مینای دندان تراشیده می شود برای دندان سالم توصیه نمی شود، بلکه برای دندان های لب پرشدگی، پریدگی ها، شکستگی ها و آسیب دیده و دندان هایی که تغییر رنگ و مشکلات ساختاری دارند  پیشنهاد می شود.

بخوانید
آشنایی کامل با متخصص پروستودنتیست (متخصص پروتز های دندانی)

2-کامپوزیت ها راه دیگر برای درمان دندان‌خرگوشی

در اجرای این روش زمان، هزینه و دوام کمتری نسبت به لمینیت وجود دارد. این روش معمولا برای اصلاح دندان هایی که به صورت خفیف خرگوشی هستند مورد استفاده قرار می گیرد. کامپوزیت معمولا به صورت لایه ای نازک بر روی دندان های شما قرار می گیرند و با استفاده از نور سفت کننده بر روی دندان های شما ثابت می شوند.

3- درمان دندان خرگوشی با استفاده از ارتودنسی

بهترین روش برای درمان دندان‌خرگوشی استفاده از ارتودنسی است. در حقیقت، استفاده از براکت‌ های ارتودنسی منجر به هدایت دندان ‌ها به عقب می‌شود و آن‌ها را به صورت مناسبی در یک راستا قرار می‌دهد و بهترین زمان آن اقدام در سنین پایین و قبل از مقاوم شدن فک و دندان ‌ها در برابر تغییر پذیری است.

دندان خرگوشی

ارتودنسی دندان خرگوشی چگونه است؟

روش های درمانی موثر ارتودنسی برای اصلاح دندان‌خرگوشی عبارتند از:

1- استفاده از بریس

اکثر کودکان و نوجوانان برای اصلاح ناهنجاری های دهانی خود مانند دندان‌خرگوشی، از بریس های ارتودنسی استفاده می کنند. البته این روش برای بزرگسالان نیز استفاده شده و می تواند، نتایج مثبتی را همراه داشته باشد. در این روش ارتودنتیست به کمک بریس و سیم های متصل شده به دندان ها، دندان های جلویی را به سمت عقب هدایت کرده و صاف می کند.

بخوانید
پاتولوژیست کیست و پاتولوژی (آسیب شناسی) دهان و دندان به چه معنا است؟

2- استفاده از گسترش دهنده کام

یکی دیگر از گزینه های درمان ارتودنسی، استفاده از ابزار گسترش دهنده کام و فک یا همان پالاتال اکسپندر می باشد. در این حالت، ارتودنتیست گسترش دهنده فک را در دهان قرار داده و و آن را به دندان های آسیاب فک بالا وصل می کند. این روش به صورت تدریجی موجب گسترش فک بالا شده و برای افرادی که فک بالایی آن ها بیش از اندازه کوچک است و دچار دندان‌خرگوشی شده اند، مورد استفاده قرار می گیرد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله درباره ارتودنسی لینگوال را بخوانید.

3- استفاده از Invisalign

یکی دیگر از گزینه های درمانی ارتودنسی و ابزاری که به اصلاح ناهنجاری خفیف دندان های خرگوشی در سنین کودکی و بزرگسالی کمک می کند، استفاده از دستگاه invisalign می باشد. این دستگاه به صورت نظم دهنده پلاستیکی و با توجه به قالب و الگوی دندان های فرد ساخته شده و روی دندان ها قرار می گیرد و به تدریج موجب قرار گیری دندان های خرگوشی به سمت عقب می شود. ناگفته نماند این روش نسبت به سایر روش ها گران تر و اما راحت تر می باشد.

بخوانید
مقایسه لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر

مزایای ارتودنسی دندان خرگوشی چیست؟

در ادامه به بررسی مزایای اصلاح دندان‌خرگوشی به کمک ارتودنسی می پردازیم:

 1. افزایش زیبایی طرح لبخند و چهره فرد
 2. افزایش اعتماد به نفس در خندیدن و صحبت کردن
 3. حفظ سلامت دهان و دندان ها و کاهش خطرات مربوط به لثه از جمله عفونت های لثه، آبسه و ..
 4. از بین رفتن مشکلات و اختلالات گفتاری
 5. افزایش طول عمر دندان ها و جلوگیری از مشکلات و ناهنجاری های دندانی
 6. کاهش هزینه درمانی دندان ها در گذشت زمان
 7. قابل استفاده بودن برای سنین مختلف

عوارض دندان خرگوشی چیست؟

ناهنجاری های مربوط به دهان و دندان به درمان نیاز دارند و در صورت عدم درمان می توانند، منجر به بروز ناراحتی های بیشتر و جدی تری در سیستم ها و بخش های مختلف بدن شوند. دندان‌خرگوشی نیز از عوارضی است که با توجه به شدت و علت ایجاد آن باید حتما اصلاح و درمان شود، چرا که در غیر این صورت منجر به بروز عوارض مختلفی می شود که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد:

 1. بروز اختلالات تکلمی و گفتاری
 2. بروز مشکلات تنفسی
 3. بروز مشکلات بلع، هضم و گوارشی
 4. بروز آسیب های لثه و سایر دندان ها از جمله عفونت، آبسه، پوسیدگی و …
 5. بروز درد و حسایت های دندان ها به هنگام گاز زدن مواد غذایی
 6. بروز مشکلات ظاهری و تغییر چهره
 7. کاهش اعتماد به نفس در لبخند زدن و صحبت کردن
بخوانید
ارتودنسی فانکشنال چیست؟ + معرفی انواع دستگاه فانکشنال ارتودنسی و طرز کار آن

هزینه ارتودنسی دندان خرگوشی چقدر است؟

در رابطه با هزینه ارتودنسی ناهنجاری دندان‌خرگوشی باید گفت، هزینه درمان این دندان ها نیز مانند سایر دندان ها به فاکتور های متعددی بستگی دارد که عبارتند از:

 • میزان ناهنجاری و مشکل
 • سن بیمار
 • نوع روش درمانی
 • بیمه تکمیلی
 • نیاز و یا عدم نیاز به درمان های جانبی (درمان پوسیدگی دندان و یا بیماری لثه)

برای کسب اطلاعات دقیق تر درباره قیمت ارتودنسی دندان خرگوشی، با پازل کلینیک تماس بگیرید و زمانی را برای مشاوره با متخصص ارتودنسی ترتیب دهید.

سخن پایانی

شما در این مقاله با دندان خرگوشی آشنا شدید. همچنین از درمان آن با ارتودنسی آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا درمان دندان خرگوشی بدون ارتودنسی امکانپذیر است؟

از آنجایی که دندان خرگوشی بر اثر جلوزدن دندان های بیمار یا جلو بودن فک بالای بیمار بروز می کند لازم است که درمان این ناهنجاری با ارتودنسی ثابت و متحرک انجام شود. با تراشیدن دندان ها و استفاده از روش های ترمیم دندان نه تنها ناهنجاری دندان خرگوشی رفع نمی شود بلکه آسیب جدی به دندان ها و مینای دندان ها وارد می شود. روش های ترمیم دندان تنها برای پوشاندن شکستگی دندان، اصلاح رنگ دندان، بزرگ کردن دندان های کوچک و خورد شده توصیه می شوند.

بخوانید
ارتودنسی دندان کودکان
رشد دندان خرگوشی تا چه زمانی ادامه دارد؟

تا زمانی که بیمار در سن رشد و بلوغ باشد امکان این که دندان خرگوشی رفته رفته بزرگتر شود وجود دارد. برای مثال بیماری که بر اثر جلوزدگی فک بالا دچار این ناهنجاری شده است با رشد فک بالا و عدم درمان ، در اثر رشد بیش از اندازه فک بالا ، دندان های او نیز جلوتر می آید و این ناهنجاری تا پایان سن رشد تشدید می شود.

پیشنهاد ما به شما

دندانپزشکی کودکان

همه چیز درباره دندانپزشکی کودکان + معرفی بهترین دندانپزشکان اطفال سنندج

ما در دندانپزشکی برای اینکه درمان ها به صورت تخصصی صورت بگیرد چندین شاخه تخصصی …

دیدگاهتان را بنویسید