ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون “آنچه باید بدانید”

ارتودنسی دیمون

این روش یکی از بهترین و مدرن‌ترین روش های ارتودنسی در جهان است. ارتودنسی دیمون مخصوصا برای بزرگسالان به دلیل نامرئی بودن، زمان کمتر مراجعه به متخصص و فشار کمتر بر دندان ها جذابیت زیادی دارد. برای شما چه معیار هایی در روش ارتودنسی مهم است ؟ با ما همراه باشید تا درباره ی این روش مدرن به همراه نقاط قوت و ضعف آن اطلاعات بیشتری را کسب کنید.


این محتوای مفید را هم دنبال کنید: از رادیوگرافی دندان چه می دانید؟


ارتودنسی دیمون

دیمون انقلابی بزرگ در حوزه ارتودنسی ایجاد کرده است. متخصصان معتقدند این سیستم ارتودنسی به نوعی رولز-رویس دنیای بریس های ارتودنسی است. این سیستم براکتی، به گونه ای طراحی شده که طول دوره درمان و صاف شدن دندان ها و مراجعه به متخصص ارتودنسی را کاهش داده و از طرفی باعث صرفه جویی در زمان، هزینه و همچنین موجبات راحتی بیشتر بیماران را فراهم میکند. براکت دیمون به حفظ بیشتر بهداشت دهان و دندان کمک میکنند و به دلیل اینکه اغلب اوقات خودش، خودش را تنظیم میکند نیاز به مراجعه مکرر به کلینیک دندانپزشکی را به شدت کاهش میدهد.

بخوانید
فضا نگهدارنده دندان کودک چیست؟ و هزینه آن چقدر است؟ + کاربرد دستگاه فضا نگهدارنده چیست؟

کارکرد ارتودنسی دیمون

بر خلاف بریس های سنتی و فلزی مرسوم که در آن سیم های قوس دار ارتودنسی از میان براکت های فلزی عبور کرده و فشار لازم برای صاف شدن دندان ها، توسط متخصص باید مکررا تنظیم شود، در ارتودنسی دیمون، ویژگی براکت دیمون باعث میشود که یک مکانیزم اسلاید مانند به سیم قوس دار مخصوصی اجازه دهد تا آزادانه حرکت کرده و فشار وارد شده به براکت ها و دندان ها را تنظیمم کند.


برای مطالعه بیشتر: اصول مراقبتی در دوران ارتودنسی


ارتودنسی معمولی در برابر ارتودنسی دیمون

برخلاف براکت های سنتی که به طور منظم باید سفت و تنظیم شوند. براکت های دیمون از یک مکانیزم کشویی استفاده می کنند که در آن سیم به براکت متصل می شود و همانطور که دندان ها در حال تراز شدن هستند. این براکت ها نیز به صورت طبیعی حرکت می کنند.

تفاوت ارتودنسی معمولی با ارتودنسی دیمون

این قابلیت موجب راحتی ، ظاهر بهتر و توانایی مهیا کردن نتایج بهتر در زمان کمتر می شود. بریس دیمون از روش های متنوعی برای حرکت دادن دندان ها به محل درستشان استفاده می کنند. این سیستم از 3 نوع براکت رنگی، شفاف و فلزی استفاده میکند. اگر از براکت های شفاف و همرنگ دندان در دیمون استفاده شود میتوان نوع درمان شما را ارتودنسی نامرئی در نظر گرفت.

بخوانید
ده ابزار ضروری برای تاسیس و تجهیز مطب دندانپزشکی + مشاوره تلفنی رایگان

درباره‌ی  کیست دندان  چه میدانید؟


تعداد جلسات با متخصص

یک تفاوت شاخص بین ارتودنسی با بریس معمولی و ارتودنسی دیمون وجود دارد. و آن هم دفعات مراجعه به مطب متخصص جهت تنظیم بریس ها است. برای تنظیم بریس های معمولی شما باید تقریبا هر چهار هفته یکبار به متخصص مراجعه کنید.

اما از آنجایی که دیمون نوعی ارتودنسی خود تنظیم است نیاز به مراجعه مکرر ندارد و شما تنها هر 8 هفته یکبار باید به متخصص مراجعه کنید. این یعنی درد ارتودنسی کمتری تجربه میکنید زیرا جلسات تنظیم با درد همراه است.

قیمت ارتودنسی دیمون

با توجه به اینکه سیستم دیمون سازوکاری متفاوت از بریس های معمولی دارد هزینه های آن نیز به طبع متفاوت از هزینه ارتودنسی معمولی است.

هزینه ارتودنسی دیمون به عوامل مختلفی بستگی دارد و شما باید برای تخمین یا برآورد آن به یک متخصص ارتودنسی خوب مراجعه کنید. با این حال به طور قطع هزینه سیستم دیمون چند میلیونی بیشتر از روش معمولی خواهد بود.

انواع بریس‌های دیمون کدامند؟

شباهت‌هایی بین بریس‌های دیمون و بریس‌های معمولی وجود دارد. یکی از این شباهت‌ها این است که، درست مثل بریس‌های معمولی، انواع مختلفی از بریس‌های سیستم دیمون وجود دارد که عبارتند از:

بریس‌های فلزی و برس شفاف دیمون
  • بریس‌های فلزی دیمون: بریس‌های فلزی دیمون بسیار شبیه به بریس‌های فلزی سنتی هستند. تفاوت مشهود آنها این است که بریس‌های سنتی اغلب قلاب‌های کوچکی برای نوارهای الاستیک دارند، در حالی که بریس‌های دیمون اینگونه نیستند. با سیستم دیمون می‌توانید مکانیزم کشویی سلف لیگیتینگ را نیز مشاهده کنید – اما فقط اگر خیلی دقیق نگاه کنید.
  • بریس‌های شفاف دیمون: بریس‌های شفاف دیمون از سرامیک ساخته شده‌اند. شبیه بریس‌های شفاف سنتی هستند – براکت شفاف است، بنابراین بریس‌ها روی دندان‌های شما کمتر دیده می‌شوند. تفاوت بین بریس‌های سرامیکی دیمون با مارک‌های دیگر، کمبود قطعات فلزی قابل رویت و اتصالات الاستیک است که این باعث می‌شود کمتر به چشم بیایند.
بخوانید
ارتودنسی دندان چیست؟

شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: شلوغی و نامرتبی دندان ها و درمان آن


نکات مثبت ارتودنسی دیمون

براکت های سیستم دیمون نکات مثبت متعددی نسبت به براکت های سنتی دارند که در ادامه مورد بررسی قرار داده شده اند:

زمان سریعتر
  • آنها ظاهر بهتری دارند: شفاف بودن براکت ها (اگر نوع دیمون شفاف انتخاب شود) باعث می شود که زیبا به نظر برسند زیرا تقریبا نامرئی هستند. به عبارتی براکت های شفاف دیمون جزء ارتودنسی نامرئی در نظر گرفته میشوند. یکی از مهمترین مزایای ارتودنسی دندان با این روش واقعا ظاهر زیبایی براکت ها است.
  • زمان درمان سریع تر : مطالعات نشان داده بیمارانی که با این روش درمان شده اند درمانشان را 2 تا 7 ماه زودتر از سایرین تمام کرده اند.
  • تعداد ملاقات های کمتر: در این نوع، بیماران تقریبا به نصف قرار ملاقات های متعددی که برای تنظیم مجدد دستگاه ارتودنسی دندان صورت می گرفت نیاز دارند.
  • مناسب برای کسانی که از راه دور مراجعه می کنند: زمان درمان کوتاه تر و دفعات مراجعه کمتر (این برای کسانی که از شهرهای دیگر و راه دور مراجعه می کنندگزینه مناسبی است) یکی دیگر از مزایای ارتودنسی دیمون است.
  • فشار کمتر بر دندان ها: این روش فشار کمتر بر دندان ها وارد می کند و درد کمتری دارد. بیماران گزارش داده اند که با براکت های دیمون درد آنها تا 60% کاهش پیدا کرده است. به عبارتی چون خودتنظیم هستند نیاز کمی به اعمال فشار دارند و به صورت اتوماتیک اعمال نیرو میکنند.
بخوانید
ارتباط بیماری‌های قلبی و سلامت دندان چیست؟

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: سیر تا پیاز ایمپلنت فوری دندان


نکات منفی ارتودنسی دیمون

این براکت ها مانند سایر روش های ارتودنسی بی عیب و نقص نیستند. برخی از شناخته شده ترین نکات منفی ارتودنسی دیمون عبارتند از:

  • دارای سیم های فلزی می باشد که برای دیگران قابل مشاهده است. شما نمی توانید به طور کلی از دست فلزی که در دهان است خلاص شوید. اما می توانید براکت های شفاف دیمون را انتخاب کنید تا از براکت های فلزی دوری کرده و دید براکت ها را به حداقل برسانید.
  • پوشیدن براکت های دیمون در چند روز اول کمی آزار دهنده است تا زمانی که شما به آن عادت کنید.
  • هزینه ارتودنسی در این نوع بیشتر از سایر انواع ارتودنسی است.

سخن آخر

در این مقاله به صورت مختصر با ارتودنسی دیمون و معایب و مزایای آن آشنا شدیم. به یاد داشته باشید که قرار نیست از ارتودنسی دیمون توقع معجزه داشته باشید. اما آنچه که درباره این نوع ارتودنسی مهم است کارایی و سرعت بالاتر آن نسبت به روش های سنتی است. زیرا نیازی به مراجعات مکرر به ارتودنتیست ندارد. سرعت حرکت دادن دندان ها در طول هر ماه محدودیت هایی دارد و با ارتودنسی دیمون نمی توان طول درمان ارتودنسی را به کمتر از 6 ماه تغییر داد. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

بخوانید
همه چیز درباره دندانپزشکی کودکان + معرفی بهترین دندانپزشکان اطفال سنندج

پیشنهاد ما به شما

آشنایی با ایمپلنت دندان، لمینت دندان و کامپوزیت دندان

آشنایی با ایمپلنت دندان، لمینت دندان و کامپوزیت دندان

آیا به دنبال روش‌هایی برای بهبود زیبایی و عملکرد دندان‌های خود هستید؟ آیا می‌خواهید در …

دیدگاهتان را بنویسید