دندانپزشکی ترمیم و زیبایی

دندانپزشکی ترمیم و زیبایی چیست؟ + معرفی خدمات دندان پزشکی ترمیم و زیبایی

در ابتدا باید گفت که دندانپزشکی زیبایی و ترمیم دندان را می‌توان در دو بخش بررسی کرد. یکی دندانپزشکی ترمیمی و دیگری دندانپزشکی زیبایی اقداماتی که در جهت بهبود ظاهری دندان‌ها، لثه‌ها یا کام، انجام می‌شود دندانپزشکی زیبایی نامیده می‌شود. با این حال برخی از درمان های زیبایی دندان باعث افزایش سلامت دندان نیز می شوند.به عنوان مثال پرکردگی های سرامیکی رنگ دندان ظاهر بهتری دارند و حتی در مقایسه با پرکردگی های فلزی، نیازمند تراشیدن مقدار کمتری از مینای دندان می باشند.دندانپزشکی زیبایی ممکن است شامل اضافه کردن یا حذف موادی از دندان باشد. برخی از دندان پزشکان، تمایل به دندانپزشکی زیبایی از نوع ((دوستار دندان)) دارند و این به معنی پرهیز از هر اقدام غیر قابل بازگشتی است که روی دندان ها انجام می شود. اقدامات دوستار دندان شامل سفید کردن دندان، برخی ارتودنسی های کوتاه مدت و رزین کامپوزیت می باشد. امروزه پر طرفدارترین درمان در دندانپزشکی ترمیم و زیبایی ، سفید کردن یا بلیچینگ دندان است.در حالی که داشتن لبخند زیبا حق همه است. حتی کسانی که دندان‌های مرتب، سالم و سفید دارند، باز هم به مراقبت‌های دندانپزشکی زیبایی نیاز پیدا می‌کنند. چرا که یکی دیگر از فواید دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی حفظ سلامت و جلوگیری از بیماری دندان و لثه است.


فهرست مطالب


دندانپزشکی ترمیمی چیست؟

دندانپزشکی ترمیمی (Restorative dentistry) به مدیریت و درمانهایی گفته می‌شود که برای حفظ سلامت و عملکرد دهان انجام شود. این درمان‌ها عبارتند از کاشت ایمپلنت، دندان مصنوعی یا بریج دندان، پر کردن دندان و روکش کردن. این نوع دندانپزشکی نیازی به تخصص ویژه ندارد و دندانپزشک عمومی می‌تواند این کار را انجام دهد.

دندانپزشکی ترمیم و زیبایی

دندانپزشکی ترمیمی ممکن است به عنوان درمان پیشگیرانه انجام شود تا اطمینان حاصل شود سلامت دهان حفظ می‌شود. دندانپزشکی ترمیمی اولین و مهم‌ترین اقدام در مورد عملکرد دهان می‌باشد که علاوه بر حفظ سلامت و عملکرد دهان، به زیبایی لبخند نیز کمک می‌کند. اما هدف اصلی از دندانپزشکی زیبایی دستیابی به لبخندی زیبا و به‌ طور کلی زیبا سازی لبخند است که ممکن است به سلامت دهان نیز کمک بنماید یا خیر.

بخوانید
پودر استخوان چیست و چه کاربردی در دندانپزشکی دارد؟

دندانپزشکی ترمیمی چه مشکلات را برطرف می‌کند؟

در حوزه سلامت دهان مشکلات زیاد و متعددی ممکن است ایجاد شود به همین علت باید در فواصل منظم به دندانپزشک مراجعه کنید تا وضعیت دهانتان تحت نظر متخصص بررسی شود و هر گونه مشکل احتمالی هر چه زودتر شناسایی و در صورت لزوم درمان شود و یا از بروز مشکلاتی که احتمالاً در آینده ایجاد خواهند شد، پیشگیری شود. متداولترین مشکلات دندانی که در دندانپزشکی ترمیمی حل می‌شوند عبارتند از کرم خوردگی و سوراخ‌های دندان که باید پر شوند تا از ایجاد یا پیشروی پوسیدگی جلوگیری شود، پر کردن جای خالی دندان با یکی از روش‌های ایمپلنت، دندان مصنوعی یا بریج، تقویت و محافظت و ساختار آسیب ‌دیده دندان ترک خورده یا شکسته به کمک روکش.

دندانپزشکی زیبایی چیست؟

در حالی که در دندانپزشکی ترمیمی نگرانی اصلی حفظ سلامت و عملکرد دهان است، در دندانپزشکی زیبایی هدف اصلی تمرکز بر بهبود زیبایی لبخند و دندان‌ها است.

دندانپزشکی ترمیم و زیبایی

اگر چه همیشه سلامت دهان نیز در نظر گرفته می‌شود اما درمان‌های زیبایی ممکن است به بهبود سلامت دهان نینجامد و تأثیر چندانی در زمینه عملکرد دهان نبینید.

بخوانید
ده ابزار ضروری برای تاسیس و تجهیز مطب دندانپزشکی + مشاوره تلفنی رایگان

دندانپزشکی زیبایی چه مشکلات را برطرف می‌کند؟

هر کسی به دلیل متفاوتی به درمان زیبا سازی لبخند روی می‌آورد. به طور کلی دلایل درمان‌های دندانپزشکی زیبایی عبارتند از بدرنگی و زردی دندان‌ها، هم‌تراز نبودن دندان‌ها، لب پر شدگی و ترک‌ خوردگی، فاصله بین دندان‌ها، کجی خفیف دندان‌ها، بدشکلی لکه های دندان، کوتاهی یا بلندی بیش از حد دندان‌ها، بدشکلی سطح دندان و هم‌پوشانی دندان‌ها. با اوقات مشکلات مینای دندان‌ها منجر به کاهش اعتماد به نفس افراد شده و باعث می‌شود نتوانند در موقعیت‌های اجتماعی حاضر شوند. دندانپزشکی زیبایی به کمک این افراد آمده و با برطرف کردن مشکلات زیبایی دندانها اعتماد به ‌نفس و سلامت روانی آنها را بهبود می‌بخشد.

معرفی خدمات دندان پزشکی ترمیم و زیبایی

1. اینله و اُنله

اینله و اُنله کردن که به آن پرکردگی های غیر مستقیم نیز می گویند توسط آزمایشگاه ساخته می شود و برای پوسیدگی های خفیف تا متوسط یا آنهایی که ساختار کافی برای قرار گرفتن پرکردگی را ندارند، مورد استفاده قرار می گیرد. اینله بدون آسیب رساندن به نوک دندان مستقیما روی سطح دندان نصب می شود.زمانی که سطح یا قسمتی از دندان تخریب می شود به جای روکش از اُنله برای پوشاندن سطح کلی دندان استفاده می شود. اینله و اُنله در آزمایشگاه از مواد رزین کامپوزیت ساخته می شوند و به کمک چسب دندان به دندان چسبیده می شوند. اینله و اُنله کردن دندان باعث استحکام دندان، بازگشت دندان به شکل طبیعی و جلوگیری از پوسیدگی های بیشتر و بدتر شدن آن می شود.

بخوانید
اصول مراقبتی در دوران ارتودنسی

2. بلیچینگ

بلیچینگ پروسه ای شیمیایی است که به منظور سفید کردن دندان ها استفاده می شود و بسیار محبوب و متداول است. برخی افراد برای از بین بردن لکه های دندانهایشان از بلیچینگ استفاده می کنند در حالی که دیگران تنها برای سفید تر کردن دندان ها از آن استفاده می کنند.تغییر رنگ روی مینای دندان اتفاق می افتد و می تواند علل مختلفی داشته باشد مانند برخی داروها، قهوه، چای و سیگار. تغییر رنگ همچنین می تواند ارثی یا به دلیل بالا رفتن سن باشد. بلیچینگ می تواند توسط دندانپزشک و در مطب وی انجام شود و یا زیر نظر دندانپزشک و در منزل انجام شود.بسیاری از بیماران انجام بلیچینگ در منزل را به دندانپزشکی ترجیح می دهند زیرا در منزل راحت ترند.

درمان زمانی آغاز می شود که دندانپزشک قالبی سفارشی برای دندان هایتان می سازد تا مطمئن شود که مقدار ماده ی سفید کننده که قرار است استفاده شود، صحیح است و دندان ها به طور کامل در تماس با ماده ی بلیچینگ قرار می گیرند.معمولا سفید کردن دندان ها در منزل با توجه به میزان سفیدی مطلوب برای هر بیمار، بین ۲ تا ۴ هفته می‌انجامد. برای سفید کردن دندان ها در مطب دندانپزشک، بیمار لازم است یک یا چند بار به دندانپزشک خود مراجعه کند. هر جلسه ۴۵ دقیقه تا یک ساعت به طول می انجامد.

3. ونیر دندان

ونیر لایه ی بسیار نازکی از مواد است که روی سطح دندان قرار داده می شود تا ترک و شکستگی های دندان را برطرف کند و یا ظاهری زیبا به آنها ببخشد. این ونیرها یا از جنس پرسلین و یا رزین کامپوزیت می باشند. رزین ماده ی مایعی است که می تواند تبدیل به جامدی سخت و دائمی شود. این ماده به دلیل توانایی در پیوند قوی با دندان و همچنین رنگ دندان بودن، در دندانپزشکی بسیار پر کاربرد است.این ونیر ها در مطب دندانپزشک مستقیما روی دندان قرار می گیرند و توسط دندانپزشک شکل می گیرند و سپس با اشعه مخصوص محکم می شوند.نوع دیگری از ونیر ها لمینت یا ونیر سرامیکی نام دارند که حالت پوسته دارند. این پوسته های سرامیکی بر اساس قالب دندان های بیمار در آزمایشگاه تولید می شوند و سپس روی دندان ها چسبانده می شوند. روند لمینت کردن دندان ها دو یا چند جلسه به طول می انجامد در حالی که ونیر کامپوزیت طی یک جلسه قابل انجام است.

بخوانید
" لبخند لثه‌ ای " از نشانه ها تا درمان

4. روکش و بریج

بریج‌ها فضای خالی بین دندان ها و یا جای دندان از دست رفته را پر می کنند و تنها جنبه ی زیبایی ندارند. بریجها به عنوان روشی مقرون به صرفه تر و اجمالی تر از ایمپلنت و ارتودنسی، می توانند ظاهر دندان ها را بدون جاگذاری (ایمپلنت) یا صاف کردن (ارتودنسی) بهبود بخشند. روکش نیز مانند بریج به اصلاح دندان‌های شکسته یا ترک خورده کمک می کند و آنها را به شکل طبیعی شان باز می‌گرداند. روکش های سرامیکی می‌توانند در یک جلسه روی دندان نصب شوند. همچنین می توان از آنها در پرکردگی‌های بزرگ نیز استفاده کرد.

5. باندینگ

باندینگ ماده ای به رنگ دندان است که برای پرکردن فضا های خالی و یا تغییر دادن رنگ دندان استفاده می شود. کار باندینگ تنها طی یک جلسه انجام می شود و می تواند تا سال ها در دهان دوام بیاورد. باندینگها نسبت به دیگر درمان های این چنینی بیشتر مستعد لکه دار شدن یا شکسته شدن هستند.زمانی که دندان دچار پوسیدگی یا شکستگی می شود باندینگ رزین کامپوزیت می تواند بهترین گزینه برای درمان باشد. همچنین باندینگ می تواند به عنوان پرکردگی های رنگ دندان برای پوسیدگی های کوچک نیز استفاده شود. به علاوه از باندینگ برای از بین بردن فضا های بین دندان ها یا پوشاندن سطح خارجی دندان ها به منظور تغییر رنگ و شکل دندان استفاده می شود.

بخوانید
کاشت دندان چگونه انجام می‌شود؟ - میزان موفقیت کاشت دندان چقدر است؟

6. تراشیدن و شکل دادن مینای دندان

شکل دادن و تراشیدن مینای دندان شامل حذف یا تراش دادن قسمتی از مینای دندان به منظور بهبود ظاهر دندان ها می‌باشد. دندانپزشکان ممکن است این روند را با باندینگ یا ونیر ترکیب کنند. این روند معمولا برای تغییر طول، شکل و موقعیت دندان استفاده می شود و می تواند مشکلات زیر را حل کند:

 • دندان های کج یا همپوشانی شده
 • دندان های شکسته یا نامرتب
 • مشکلات جزئی بایت

اگر دندان‌هایی طبیعی و سالم دارید و هنوز مقدار مناسبی استخوان بین دندان هایتان برای حمایت از آنها وجود دارد، می‌توانید کاندید خوبی برای تراش یا شکل دادن به دندان هایتان باشید.

7. ایمپلنت

ایمپلنت ها برای جایگزینی دندان از دست رفته استفاده می شوند. در روند ایمپلنت کردن، دندانپزشک پیچ تیتانیومی کوچکی را در محل دندان از دست رفته، وارد استخوان فک می کند که به عنوان پایه ی روکش ایمپلنت عمل می کند. ایمپلنت از دندان های اطراف قابل تشخیص نیست و پس از پیوند خوردن ایمپلنت با استخوان و بافت های مجاور دندانی امن و همیشگی برای بیمار خواهد شد. بیماران باید بهداشت دهان و دندان را در طول دوره جاگذاری ایمپلنت به طور کامل رعایت کنند تا ماده پلاک و ذرات باقی مانده ی غذایی از محل ایمپلنت پاک شوند.

بخوانید
همه چیز درباره دندانپزشکی کودکان + معرفی بهترین دندانپزشکان اطفال سنندج

تفاوت دندانپزشکی ترمیمی با دندانپزشکی زیبایی چیست؟

شاید همه شنیده باشند که دندانپزشکی زیبایی روشی برای ساختن لبخندی زیبا می باشد. اما گاهی قبل از آغاز روند زیبا سازی دندان لازم است روی دندان اقدامات ترمیمی کوچکی انجام شود تا آن دندان پایه ی خوبی برای مواد دندانپزشکی زیبایی باشد. و این جایی است که دندانپزشکی ترمیمی با زیبایی تلاقی می کند.دندانپزشکی ترمیمی شامل مدیریت و روش هایی است که دندانپزشک برای سالم نگه داشتن دهان انجام می دهد. این اقدامات ترمیمی شامل قراردادن ایمپلنت دندان، دندان مصنوعی، پرکردگی و روکش می باشد.این اقدامات دندانپزشکی نیاز به گذراندن دوره تخصصی ندارند و تنها شامل پیشگیری و اقدامات اصلاحی می باشند که دندانپزشکان پس از گذراندن دوره ی عمومی دندانپزشکی قادر به انجام آنها هستند. بنابراین اولویت دندانپزشکی ترمیمی بهبود عملکرد دهان و دندان و به حداکثر رساندن آن است در حالی که تمرکز دندانپزشکی زیبایی بر جنبه های زیبایی دهان و دندان و به ارمغان آوردن لبخندی زیبا برای بیمار است که البته هر دو در یک راستا عمل می کنند

معرفی 5 تا از بهترین دندانپزشک زیبایی و ترمیمی در تهران

دکتر مصطفی محمدی

دکتر مصطفی محمدی دکترای حرفه‌ای دندانپزشکی در شهر تهران می باشد؛ وی می تواند به شما در درمان بیماری ها و مشکلات مربوط به دهان و دندان کمک کنند. ایشان دارای مهارت بالایی در ارائه خدمات مربوط به دندان و دهان دارند و تمامی خدمات خود را با استفاده از بهترین تکنیک ها و متدهای بروز دنیا به مراجعه کنندگان ارائه می دهند. پس برای برخورداری از خدمات مورد نیاز خود در زمینه دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی دندان به مطب ایشان در پیروزی مراجعه نمایید.

خدمات:

 • جراح دندان
 • پروتز دندان
 • ایمپلنت
 • دندانپزشکی اطفال
 • بلیچینگ
 • لمینت
بخوانید
کامپوزیت‌دندان چیست و چه کاربردی دارد؟ + تأثیر کامپوزیت بر سلامت و زیبایی دندان چیست؟
آدرستهران، خیابان پیروزی، چهارراه کوکا، روبه روی مترو نبرد، جنب کافی شاپ دیدار، پلاک43، طبقه2، دندانپزشکی لبخند
شماره تماس02136601073

2- دکتر اکبر دهقان

دکتر اکبر دهقان متخصص دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی دندان می باشند. ایشان یکی از بهترین دندانپزشک زیبایی و ترمیمی در نارمک می باشند. وی کار شما را با صبر و حوصله بسیاری انجام می دهد. همچنین دکتر دهقان بهترین خدمات را در حیطه کاری خود یعنی خدمات زیبایی دندان را به شما ارائه می دهند؛ دکتر اکبر دهقان یکی از بهترین دکتر زیبایی و ترمیمی در شرق تهران است.

خدمات:

 • ایمپلنت
 •  جراحی لثه
 • ارتودنسی
 • ترمیم و زیبایی
 • دندانپزشکی کودکان
 • کامپوزیت و لمینت دندان
آدرس تهران، نارمک، میدان هفت حوض، خیابان مصطفوی، پلاک 6، ساختمان نوید، واحد 16
شماره تماس02188559966 – 0218855663

3- دکتر بنفشه سادات مرعشی

دکتر بنفشه سادات مرعشی یکی از بهترین جراح دندانپزشک در شرق تهران است؛ ایشان جزو دندانپزشکان محبوبی هستند که می توانند خدمات بسیار خوبی در زمینه دندانپزشکی در اختیار تمامی بیماران عزیز قرار دهند؛ وی جزو دندانپزشکان بسیار حاذق اند که همیشه سعی در جلب رضایت بیماران نسبت به درمان خود دارند؛ ایشان دارای مدرک دکترای حرفه ای جراحی و دندانپزشکی است؛ ایشان در محدوده رسالت از تجهیزات و متدهای بسیار مدرن جهت درمان بیماران استفاده می کنند.

خدمات:

 • خدمات درمانی
 • ترمیمی زیبایی دندانپزشکی
 • جراحی
 • درمان مشکلات دندانی
 • ایمپلنت
بخوانید
اورجت و روش درمان
آدرستهران، منطقه 8، میدان رسالت، خیابان نیروی هوایی، نبش کوچه جاجرودی، مجتمع پزشکی رسالت، طبقه همکف، واحد 5
شماره تماس 021-77131267

دکتر فرخ نوشاد

دکتر فرخ نوشاد دکترای حرفه‌ای دندانپزشکی در شهر تهران با شماره نظام پزشکی 28852 می باشد که می تواند شما را در درمان بیماری ها و مشکلات مربوط به دهان و دندان یاری نماید. وی تجربه بسیار بالایی در این زمینه دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی دارد که می تواند به بیماران کمک شایانی کند؛ دکتر نوشاد یکی از بهترین دکتر زیبایی و ترمیمی در شرق تهران است. ایشان رابطه بسیار خوبی با بیماران خود برقرار می کند.

دندانپزشکی ترمیم و زیبایی

خدمات:

 • لمینت دندان
 • ایمپلنت دندان
 • بلیچینگ دندان با لیزر
 • جرم گیری دندان
 • سفید کردن دندان، پرکردن دندان
 • درمان دردهای فک و دندان ها
 • دندانپزشکی کودکان و انجام انواع پروتز های دندانی و روکش،
 • ایمپلنتولوژی و انجام دندانپزشکی زیبایی
آدرستهران، نارمک، 46متری غربی، خیابان سمنگان، پلاک 29
شماره تماس02177934294

سخن پایانی

شما در این مقاله با دندانپزشکی ترمیم و زیبایی آشنا شدید. همچنین از خدمات دندان پزشکی ترمیم و زیبایی آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط کا جواب داه شود.

سوالات متداول

چرا انتخاب یک دندانپزشک ترمیمی زیبایی خوب اهمیت دارد؟

به دلیل اینکه دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی می تواند نوعی هنر و متخصص آن می تواند نوعی هنرمند محسوب گردد. باید در نظر داشته باشید که دندانپزشک متخصص بتواند به خوبی روند درمانی مناسبی را برای شما در نظر بگیرد که علاوه بر زیبا ساختن دندان ها به سلامت آن ها نیز پرداخته شود.

آیا یک دندانپزشک عمومی می تواند خدمات ترمیمی و زیبایی دندان مانند لمینت را انجام دهد؟

یک دندانپزشک عمومی دوره های تخصصی ترمیمی و زیبایی را پشت سر نگذاشته است و به همین دلیل نمی تواند صلاحیت لازم را برای درمان هایی مانند لمینت، ایمپلنت و دیگر روش های زیبایی و ترمیمی دندان ها داشته باشد.

پیشنهاد ما به شما

بررسی 2 مقاله از مجله پزشکی سلامت

فروکتوز در آبمیوه ها، عسل و میوه ها یافت می شود که شیرین ترین قند …

دیدگاهتان را بنویسید