جدیدترین مقالات

ارتودنسی دندان با روش های نوین

بکارگیری روش های نو در زمینه ارتودنسی می تواند نتایج درمانی را بهبود داده و افراد با شرایط آسانتری این روش درمانی را طی نمایند. درمان ارتودنسی دندان، زمان بر است و چندین ماه طول می کشد، با بکارگیری روش های نوین می توان بسیاری از مواردی که افراد در هنگام ارتودنسی از آن ها گلایه می کنند را برطرف نمود.

یکی از موارد مهمی که افراد در هنگام درمان ارتودنسی دندان از آن ناراضی هستند، تاثیر براکت ها و سیم بندی بر روی ظاهر افراد است، با پیدایش روشی نوین به نام ارتودنسی نامرئی، این مشکل برطرف شده و افرادی که نگران تاثیر ارتودنسی سنتی بر روی دندان ها هستند، براحتی می توانند از این روش درمانی بهره گیرند.

ارتودنسی دندان چیست؟

ارتودنسی یکی از روش های قدیمی و رایج در زمینه دندانپزشکی زیبایی است. در این روش درمانی دندان های شما را ردیف و یکدست می شود تا ظاهر و عملکرد بهتری داشته باشند. در ارتودنسی با استفاده از بریس ها یا سایر وسایل با اعمال فشار ملایم به دندان ها، آن ها در موقعیت مناسب قرار می گیرند. مدت زمان درمان در ارتودنسی طولانی است و این درمان در طی چند ماه یا سال، انجام می شود. در ارتودنسی با اعمال فشار به دندان های شما، آن ها در موقعیت مناسب قرار می گیرند.

بخوانید
سیر تا پیاز ارتودنسی متحرک

ارتودنسی نامرئی چیست؟

ارتودنسی نامرئی، به روز ترین روش درمانی برای ارتودنسی است. این احتمال وجود دارد که بیش از یک بار نام ارتودنسی نامرئی را شنیده باشید، زیرا این وسیله برای کسانی است که درمان ارتودنسی را همراه با حفظ زیبایی انجام دهند بسیار پر کاربرد است.

ارتودنسی نامرئی که با نام های Invisalign یا دستگاه متحرک نیز شناخته می شود، با استفاده از براکت های شفاف انجام می گیرد. این براکت های شفاف باید متناسب با ابعاد دندان های هر فرد تهیه و نصب گردند. از این رو داشتن تجهیزات مناسب برای ساخت این براکت ها در دندانپزشکی برای ارائه ارتودنسی نامرئی دارای اهمیت است. لازم به ذکر است که این براکت ها به راحتی قابلیت جدا شدن و نصب دوباره روی دندان ها دارند.

مراحل ارتودنسی نامرئی چگونه است؟

برای شروع درمان های ارتودنسی باید ابتدا، سایر عیوب دندانی نظیر پوسیدگی ها، درمان ریشه دندان و … انجام گیرد، سپس درمان ارتودنسی صورت گیرد. درمان ارتودنسی نامرئی نیز روشی مدرن است که در چند مرحله انجام می گیرد. مراحل این روش درمانی به شرح زیر هستند:

  • بررسی ها و معاینات اولیه: در این مرحله بیمار با مراجعه به متخصص ارتودنسی مناسب، اقدام به شروع درمان می نماید. متخصص ارتودنسی بررسی کامل دندان های فرد را انجام می دهد. او با تصویربرداری داخل و خارج دهان، تهیه تصاویر رادیوگرافی و … به بررسی دقیق دندان های فرد می نماید. دندانپزشک در این مرحله در صورت نیاز به بیمار مشاوره های لازم را ارئه می دهد.
  • قالب گیری و ساخت الاینرهای شفاف، متناسب با ابعاد دندان های فرد، قالب های مناسب ساخته شده و بر این اساس ابعاد الاینرها مشخص می گردد.
  • قرار دادن براکت ها و الاینرهای شفاف روی دندان ها، زمانی که بیمار از براکت های شفاف رضایت پیدا نمود، آن ها بر روی دندان ها قرار می گیرند تا با اعمال فشار، دندان ها به موقعیت مناسب جابجا گردند.
  • معاینات و بررسی های بعد از ارتودنسی، باید بیمار در دوره های مشخص زمانی به متخصص ارتودنسی مراجعه نماید تا روند درمان به خوبی مورد بررسی قرار گیرد.

مزایای ارتودنسی دندان چیست؟

موقعیت دندان ها و فک های شما بر زیبایی دندان ها و چهره شما تاثیر دارد. تناسب دندان ها برای قرار گیری آن ها بر روی هم به صورت مناسب تاثیر مهمی بر زیبایی چهره دارد. هنگامی که دندان های بالا و پایین شما به درستی روی هم قرار نمی گیرند، به این حالت مال اکلوژن می گویند.

بخوانید
دندان اضافی چیست؟ + علت درآمدن دندان اضافه چیست؟ + آشنایی با ارتودنسی دندان اضافی و انواع دندان های اضافی

ارتودنسی علاوه بر کاربردی که بر روی زیبایی دارد، برای غذا خوردن، تکلم و کمک به روشهای درمانی دیگر سودمند هستند. به عنوان مثال برای کاشت دندان باید فضای کافی وجود داشته باشد. با کمک ارتودنسی می توان فضای کافی را بین دندان ها فراهم نمود. از جمله مزایای ارتودنسی می توان موارد زیر را نام برد:

  • بهبود عزت نفس
  • زیبایی دندان ها
  • بهبود عملکرد دندان ها از جمله جویدن بهتر و تلفظ و گفتار واضح تر
  • کاهش خطر پوسیدگی دندان به دلیل جمع آوری ذرات غذا بین دندان ها
  • کاهش خطر آسیب لثه و ضربه ناشی از اوربایت و مال اکلوژن

تنها با بهره گیری از خدمات مراکز معتبر در زمینه ارتودنسی می توانید به فواید پر شمار ارتودنسی دست یابید.

متخصص ارتودنسی کیست؟

برای درمان ارتودنسی باید از خدمات متخصص بهره گرفت و دندانپزشک عمومی قادر به انجام ابن روش درمانی نیست. اگر نزد دندانپزشک عمومی مراجعه کردید باید او شما را نزد متخصص ارتودنسی ارجاع دهد. متخصص ارتودنسی دندانپزشکی است که دوره ارتودنسی را گذرانده است. ارتودنسی یکی از تخصص های دندانپزشکی است که با پیشگیری و اصلاح مال اکلوژن سروکار دارد. اگر قصد درمان های ارتودنسی دارید باید از متخصص با تجربه در این حوزه بهره گیرید.

بخوانید
ارتودنسی تک دندان چگونه است؟ + معرفی روش‌های ارتودنسی یک دندان

آیا ارتودنسی محدودیت سنی دارد؟

درمان ارتودنسی هیچ گونه محدودیت سنی ندارد، درمان ارتودنسی فقط برای نوجوانان نیست، زیرا دندان ها را می توان در هر سنی جابه جا کرد. اما نوجوانان بهتر می توانند از این روش درمانی بهره گیرند، زیرا نوجوانان در سنین رشد دندان هایشان قابلیت جابجایی راحت تر دارند. اما بزرگسالان نیز براحتی می توانند از درمان های ارتودنسی بهره گیرند، در واقع، تعداد بیشتری از بزرگسالان برای بهبود ظاهر و سلامت لبخند خود به درمان ارتودنسی می پردازند. برای آن که بدانید ارتودنسی برای شما مناسب است، باید نظر دندانپزشک را بدانید. دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی شما می تواند ارزیابی کند که آیا درمان ارتودنسی برای شما مناسب است یا خیر.

درمان ارتودنسی دندان چقدر زمان می برد؟

درمان ارتودنسی روشی زمان بر است، مدت زمان لازم برای درمان بسته به حجم نامرتبی دارد. همچنین سن و سال نیز بر روی مدت زمان تاثیر فراوان دارد. این درمان چند ماه طول می کشد، درمان به طور کلی شامل مراجعه منظم به دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی در طی چند ماه تا سال است.

بخوانید
دندان خرگوشی چیست؟ + بررسی مراحل درمان دندان خرگوشی با ارتودنسی

درمان ارتودنسی برای دندان های سالم صورت می گیرد، اگر دندان های فردی از نقص های دندانی رنج می برد باید این نقص ها برطرف گردند. دندان های پوسیده یا دندان هایی که نیاز به عصب کشی دارند، باید قبل درمان مورد درمان قرار گیرند.

نکته دیگر در مورد ارتودنسی آن است که ممکن است برخی از دندان های اضافی نیاز به کشیده شدن داشته باشند. همه ی موارد مورد نیاز برای درمان افراد بسته به شرایط دندان های فرد و نظر دندانپزشک مورد نظر قرار می گیرند.

مراقبت از دندان ها در هنگام ارتودنسی دندان

از دندان های ارتودنسی شده باید همانند دندان های سالم مراقبت نمود، با توجه به آن که محل بریس ها و سیم بندی می تواند محل مناسبی برای تجمع پلاک ها و میکروب ها باشد، اهمیت رعایت بهداشت از اهمیت بالاتری برخوردار است.

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن مناسب برای افرادی که بریس دارند اهمیت بیشتری دارد زیرا پلاک می تواند به راحتی در اطراف لبه های بریس شما ایجاد شود. اگر این پلاک به درستی برداشته نشود، ممکن است لکه های سفید یا قهوه ای روی سطح مینای دندان شما ظاهر شود و این آثار ممکن است دائمی باشند. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن با بریس زمان بیشتری می برد.

بخوانید
آیا ارتودنسی فک پایین یا بالا به تنهایی امکان پذیر است؟ + عوارض ارتودنسی یک فک چیست؟

بهترین کلینیک برای ارتودنسی دندان

اگر قصد درمان ارتودنسی دارید، از مراکز معتبر در این زمینه بهره گیرید. کلینیک های معتبر دندانپزشکی از متخصص ارتودنسی بهره برده و برای هر درمان دندانپزشکی متخصص مربوط به خود را داشته باشد. همچنین برای روش های درمانی نوین، نظیر ارتودنسی نامرئی که برای ارتودنسی است، بهره گیرد.

درمان باید در محیط بهداشتی و آرام بخش صورت گیرد، حفظ حقوق بیماران و رعایت زمانبندی برای درمان، از جمله مواردی است که باید در کلینیک های دندانپزشکی انجام گیرد. برای پیدا کردن دندانپزشکی معتبر برای درمان های ارتودنسی می تواند با نگاه کردن به نمونه کارهای واحد دندانپزشکی به سطح کیفیت خدمات آن مرکز اطلاع پیدا نمایید. معمولا دندانپزشکی های معتبر برای ارائه نمونه کارهای خود از طریق وب سایت نمونه کارهای خود را در معرض دید مخاطبان قرار می دهند.

پیشنهاد ما به شما

ارتودنسی تک دندان چگونه است؟ + معرفی روش‌های ارتودنسی یک دندان

ارتودنسی تک دندان چگونه است؟ + معرفی روش‌های ارتودنسی یک دندان

“ارتودنسی تک دندان، که ممکن است برخی افراد فکر کنند فقط برای زیبایی لبخند است، …

دیدگاهتان را بنویسید