جدیدترین مقالات

خدمات مهم دردندانپزشکی

داشتن دندان‌هایی مرتب، سالم و سفید تأثیر بسزایی در زیبایی لبخند و افزایش اعتمادبه‌نفس دارد. همهٔ افراد با هر سن‌وسالی، ممکن است به بیماری‌های دهان و دندان مبتلا شده و به خدمات دندانپزشکی نیاز داشته باشند. مشکلاتی مانند عفونت دندان، جرم دندان، پوسیدگی دندان و نامرتب بودن دندان‌ها حتماً باید توسط یک دندانپزشک متخصص و ماهر درمان شود‌. به‌طورکلی خدمات دندانپزشکی به سه گروه شامل خدمات درمانی، ترمیمی و زیبایی تقسیم می‌شوند‌. خدماتی مانند کشیدن، پُرکردن، عصب‌کشی، جرم‌گیری، درمان عفونت لثه، جراحی فک، بریج دندان و غیره جزو خدمات درمانی و ترمیمی به‌شمار می‌روند. با پیشرفت‌های اخیر در دندانپزشکی، امروزه خدمات مهم دندانپزشکی در حوزهٔ زیبایی نیز طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده‌‌است. در این مقاله قصد داریم سه نمونه از خدمات مهم دندانپزشکی در حوزهٔ زیبایی دهان و دندان را توضیح دهیم.

ایمپلنت دندان چیست و چگونه انجام می‌شود؟

ایمپلنت دندان یکی از خدمات مهم دندانپزشکی در حوزهٔ زیبایی دهان و دندان است که برای جایگزین کردن دندان‌هایی کاربرد دارد که به‌صورت دائمی از دست رفته‌اند و دندانپزشک آن‌ها را به دلیل عفونت ریشه و پوسیدگی کشیده است‌. البته گاهی اوقات حوادثی مانند تصادف یا وارد شدن ضربهٔ شدید به دندان‌ها، باعث ازدست‌رفتن آن‌ها می‌شود. ایمپلنت از سه بخش شامل بدنه یا میله‌ٔ فلزی از جنس تیتانیوم به‌عنوان ریشه، اباتمنت یا متصل‌کننده و تاج تشکیل شده‌است.

بخوانید
درمان دندان نیش نهفته و بیزون زده چگونه انجام می‌شود؟ - ارتودنسی بهتر است یا جراحی

دندانپزشکان خدمات دندانپزشکی ایمپلنت را در چند مرحله انجام می‌دهند، به همین دلیل این نوع خدمات معمولاً به مدت چند ماه به طول می‌انجامد. در مرحلهٔ اول، بعد از جراحی لثه، بدنهٔ ایمپلنت در داخل استخوان فک قرار داده می‌شود تا به‌خوبی با استخوان پیوند خورده و محکم شود. حدود دو الی سه ماه بعد، نوبت به نصب اباتمنت یا متصل‌کننده به بدنه می‌رسد. بعد از نصب اباتمنت، دندانپزشک قالب‌گیری تاج دندان را انجام می‌دهد. قالب آماده‌شده برای ساخت تاج دندان، به لابراتوار ارسال خواهد شد. رنگ تاج دندان درست مانند رنگ سایر دندان‌های فرد انتخاب می‌شود تا بعد از کاشت، هیچ تفاوتی بین دندان‌ها احساس نشود. زمانی که تاج دندان آماده شد، دندانپزشک با استفاده از چسب مخصوص، آن را به اباتمنت می‌چسباند.

آشنایی با مزایای کاشت یا ایمپلنت دندان

از مهم‌ترین مزایای این نوع خدمات مهم دندانپزشکی در حوزهٔ زیبایی، می‌توان به مواردی مانند جایگزین شدن دائمی برای دندان‌های ازدست‌رفته، شکل ظاهری طبیعی و شبیه به دندان‌های خود فرد، جلوگیری از تحلیل رفتن استخوان‌ها، عدم شل شدن یا افتادن دندان، امکان خوردن تمام مواد غذایی درست مانند دندان‌های طبیعی، مراقبت و نگه‌داری آسان اشاره کرد.

بخوانید
بهترین دندانساز تهران

کامپوزیت دندان به‌عنوان خدمات مهم دندانپزشکی در حوزهٔ زیبایی چه کاربردی دارد؟‌

کامپوزیت دندان یکی از پرطرفدارترین خدمات دندانپزشکی است که برای زیبایی طرح لبخند افراد، گزینهٔ بسیار مناسبی محسوب می‌شوند. یکی از دلایل پرطرفدار شدن این نوع خدمات دندانپزشکی، رنگ سفید مادهٔ خمیری کامپوزیت و مناسب بودن هزینه‌های آن است. کاربردهای مهم کامپوزیت عبارتند از: پُر کردن دندان‌های جلویی، ترمیم دندان‌های ترک‌خورده، اصلاح رنگ دندان‌های زردشده، پُر کردن فضای بین دندان‌های فاصله‌دار، اصلاح اندازهٔ دندان‌های کوتاه و بلند و پُر کردن دندان‌هایی با سطح وسیعی از پوسیدگی.

در این نوع خدمات مهم دندانپزشکی، ابتدا دندان‌ یا دندان‌های موردنظر توسط دندانپزشک تمیز می‌شوند و هیچ نوع جرم و آلودگی در سطح آن‌ها باقی نمی‌ماند‌. در مرحلهٔ بعدی، نوبت به خشک کردن دندان‌های تمیزشده می‌رسد‌. برای چسباندن کامپوزیت ونیز به دندان، سطح آن را با مواد اسیدی متخلل می‌کند‌. حالا باید چسب مخصوصی روی سطح متخلل دندان قرار گیرد تا مادهٔ خمیری شکل کامپوزیت با کمک چسب به دندان بچسبد. برای محکم شدن و سفید شدن مادهٔ خمیری، دندانپزشک از نور استفاده می‌کند. زمانی که کامپوزیت به درجهٔ استحکام موردنظر رسید، نوبت به فرم دادن دندان می‌رسد. در این مرحله تجربه و مهارت دندانپزشک اهمیت زیادی دارد.

بخوانید
شناخت انواع بیماری های دهان و فک و صورت + عملکرد متخصص بیماریهای دهان و فک و صورت چیست؟

آشنایی با مهم‌ترین مزایای کامپوزیت دندان

از مزایای مهم کامپوزیت می‌توان مواردی مانند عدم نیاز به دست‌کاری زیاد دندان‌ها، امکان ترمیم شدن، داشتن ظاهری شبیه به دندان‌های طبیعی فرد، انجام سریع این نوع خدمات و استحکام و مقاومت بالا را نام برد‌.

لمینت دندان چیست و چگونه باعث زیبایی طرح لبخند افراد می‌شود؟

لمینت دندان  یکی از خدمات مهم دندانپزشکی در حوزهٔ زیبایی دهان و دندان است که در سال‌های اخیر طرفداران بسیاری زیادی را به خود جذب کرده‌است. البته این نوع خدمات برای افراد مبتلا به بیماری‌های لثه، افراد دارای دندان‌های پوسیده و شکسته، افراد بدون مینای کافی دندان و افراد دچار دندان قروچه، گزینهٔ مناسبی محسوب نمی‌شود. در اولین مرحله از انجام این نوع خدمات مهم دندانپزشکی زیبایی، دندانپزشک از دندان‌های بیمار با استفاده از اشعهٔ ایکس عکس می‌گیرد. سپس به اندازهٔ 0.3 تا 1 میلی‌متر، از سطح مینای دندان را تراش می‌دهد تا شرایط مناسب برای قالب‌گیری ایجاد شود. روکش لمینت بعد از حدود دو تا چهار هفته بعد آماده خواهد شد. در مرحلهٔ آخر، روکش‌ آماده‌شده به سطح دندان چسبانده می‌شود.

بخوانید
اپن بایت چیست و چگونه درمان می‌شود؟ + علل ایجاد اپن بایت چیست؟

آشنایی با مزایای مهم لمینت دندان

اصلاح طرح لبخند، سفید شدن و درخشندگی دندان‌ها، کم‌تهاجمی بودن، مشاهدهٔ نتیجهٔ کار بلافاصله بعد از اتمام، مقاومت بسیار بالا در مقابل تغییر رنگ، طبیعی بودن ظاهر، دوام، استحکام و ماندگاری بالا، کوتاه بودن دورهٔ انجام این نوع خدمات و امکان ترکیب این خدمات با خدمات دیگری مانند ایمپلنت، ارتودنسی و غیره را می‌توان به‌عنوان مزایای مهم روش لمینت معرفی کرد.

یک دندانپزشک خوب متخصص زیبایی دهان و باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد؟

  • استفاده از جدیدترین و به‌‌روزترین خدمات دندانپزشکی؛
  • توجه به آسایش بیماران و بهره‌مندی از پیشرفته‌ترین امکانات و تجهیزات؛
  • همکاری با پرسنل ماهر، باتجربه، دوره‌دیده؛
  • دریافت هزینهٔ منصفانه از بیماران برای ارائه خدمات؛
  • برخورد خوب و محترمانه با بیماران؛
  • مهارت بالا در انجام خدمات دندانپزشکی زیبایی؛
  • ارائه آموزش‌های لازم به بیماران برای نگه‌داری از دندان‌های ترمیم‌شده؛
  • توجه به نظافت کلینیک دندانپزشکی.

جمع‌بندی

در این مقاله به معرفی سه نمونه از خدمات مهم دندانپزشکی در حوزهٔ زیبایی دهان و دندان شامل ایمپلنت، کامپوزیت و لمینت پرداختیم و توضیح دادیم که هر یک از این خدمات چه مزایایی دارند. در ادامه راجع‌به ویژگی‌های یک دندانپزشک زیبایی خوب صحبت کردیم. برای انجام تمام خدمات دندانپزشکی شامل خدمات درمانی، ترمیمی و زیبایی، همواره سعی کنید به دنبال بهترین دندانپزشک باشید. برای اطمینان از کیفیت خدمات یک دندانپزشک، می‌توانید نظرات بیماران قبلی را در سایت دندانپزشک موردنظر خود مطالعه کنید. از این‌که تا انتهای مقاله با ما همراه بودید از شما سپاس‌گزاریم.

بخوانید
همه چیز درباره ترمیم زیبایی دندان و دندانپزشکی زیبایی

پیشنهاد ما به شما

دندانپزشکی کودکان

همه چیز درباره دندانپزشکی کودکان + معرفی بهترین دندانپزشکان اطفال سنندج

ما در دندانپزشکی برای اینکه درمان ها به صورت تخصصی صورت بگیرد چندین شاخه تخصصی …

دیدگاهتان را بنویسید