جدیدترین مقالات

آیا ارتودنسی بر زیبایی چهره هم تاثیر دارد؟

فرایند درمانی ارتودنسی نه تنها به‌منظور ردیف و هماهنگ شدن فک و دندان‌ها انجام می‌شود، بلکه تأثیر زیادی هم بر زیبایی چهره دارد. تأثیر ارتودنسی بر ظاهر چهره به قدری زیاد است که نمی‌توان از اهمیت آن در افزایش اعتمادبه‌نفس نیز غافل شد. درواقع زمانی که فرد دندان‌های مرواریدی زیبایی دارد که با نظم در کنار هم قرار گرفته‌اند، لبخند زیباتری نیز خواهد داشت. لبخند زیباتر به معنای چهرۀ شاداب‌تر و افزایش اعتمادبه‌نفس است. در ادامۀ مقاله، تأثیر ارتودنسی بر زیبایی ظاهر اعضای صورت را مورد بررسی قرار می‌دهیم. تا انتها با ما همراه باشید.

زیبایی فرم صورت با ارتودنسی

تأثیر ارتودنسی بر ظاهر چهره و زیبایی فرم کلی صورت، معمولاً در یک‌سوم پایینی صورت قابل مشاهده است. بااین‌حال، اگر مشکلات ظاهری زیادی در صورت باشد، نباید انتظار داشت زیبایی فرم صورت با ارتودنسی تغییرات شگرفی کند. درواقع درمان با ارتودنسی، منجر به بهبود فرم صورت از ناحیۀ فاصلۀ بین بینی و چانه خواهد شد.

بهبود فرم چانه در افرادی که دارای فک نامتقارن یا جلوآمده هستند، ملموس‌تر است. این افراد با ارتودنسی و با تغییر حرکت دندان‌ها و ثابت شدن در جای درست، تغییر زیادی نیز در فرم فک احساس می‌کنند. البته باید به این نکته توجه داشت که تغییر شکل فک در بزرگسالی با چالش‌های بیشتری همراه است و مدت زمان ارتودنسی برای تغییر چهره طولانی تر می شود. گاهی نامتقارن بودن فک‌ها به قدری زیاد است که راه چاره‌ای جز جراحی باقی نمی‌ماند. البته این موضوع درمورد کودکان صادق نیست و شکل‌پذیری فرم لب‌ها و فک و چانه در آن‌ها با سرعت و رضایت‌مندی بیشتری انجام می‌شود.

بخوانید
آیا ارتودنسی فک پایین یا بالا به تنهایی امکان پذیر است؟ + عوارض ارتودنسی یک فک چیست؟

تأثیر ارتودنسی بر لاغری صورت

برخلاف تأثیر ارتودنسی بر ظاهر چهره، این فرایند به‌طور مستقیم بر لاغری چهره تأثیری ندارد. این فرایند درمانی برای اصلاح ترتیب و تعادل دندان‌ها و فک انجام می‌شود. یکی از سؤالاتی که افراد قبل از ارتودنسی دارند، این است که آیا این روش باعث لاغری صورت خواهد شد؟ در جواب باید گفت خیر. اصل ماجرا این است که در روزهای ابتدایی درمان، به علت عادت نداشتن شخص به آن و همچنین مشکل جویدن غذا، بیمار نمی‌تواند به‌درستی غذا بخورد. به همین خاطر ممکن است فرد لاغر شود. از طرفی چون اولین عضوی که از بدن لاغر می‌شود صورت است، عموم مردم بر این باورند که ارتودنسی باعث لاغری صورت می‌شود. البته تأثیر ارتودنسی بر لاغری صورت دائمی نیست و رفته‌رفته و با گذشت زمان مشکل حل خواهد شد.

تأثیر ارتودنسی بر ظاهر لب

مهم‌ترین تأثیر ارتودنسی بر ظاهر چهره، تأثیر آن بر فرم لب‌هاست. این زیبایی بیشتر برای بیماران اورجت قابل مشاهده است. درواقع زمانی که دندان‌ها جلوزده و در حالت اورجت هستند، فرم لب‌ها بیرون زده و زشت به نظر می‌رسد. با انجام فرایند درمانی و با عقب بردن فک بالا، لب‌ها نیز عقب‌تر می‌روند و در جای استاندارد خود قرار می‌گیرند.

بخوانید
ارتودنسی تک دندان چگونه است؟ + معرفی روش‌های ارتودنسی یک دندان

البته حالت برعکس نیز وجود دارد. حالتی که فک‌ها فرو رفته‌اند و لب نیز فرورفته و کوچک به نظر می‌رسد. در این حالت، متخصص ارتودنسی برای مرتب کردن دندان‌ها، آن‌ها را به‌سمت جلو می‌کشد و فرم فک را تغییر می‌دهد. در این حالت است که لب‌ها برجسته‌تر خواهند شد.

همچنین بیمارانی که دندان‌های کاملی ندارند یا دندان کشیده دارند، در معرض کمبود اعتمادبه‌نفس هستند. این روش درمان زیبایی، به افراد کمک می‌کند تا لبخندهای زیباتری داشته باشند و اعتمادبه‌نفس ازدست‌رفتۀ خود را بازیابند، چراکه در طی درمان، دندان‌های ناسالم یا پوچ، جایگزین می‌شوند و فرم لب‌ها تغییر خواهد کرد. پس می‌توان این‌طور نتیجه گرفت که زیبایی صورت با ارتودنسی بیشترین اثر را بر روی لب‌ها دارد.

تأثیر ارتودنسی بر عمل بینی

امروزه ازجمله عمل‌های زیبایی بسیار شایع در ایران عمل بینی است. این عمل زیبایی برای حل مشکلات مختلفی استفاده می‌شود و هدف نهایی آن، ایجاد تناسب و زیبایی بین اجزای صورت و بینی است. یکی از مهم‌ترین سوالاتی که برای افراد مختلف به وجود می‌آید، زمان مناسب برای عمل بینی و انجام ارتودنسی است. درواقع یکی از عواملی که باعث ایجاد ناهنجاری دندانی و فکی در فرد می‌شود، اختلال در بینی و تنفس دهانی است. در این شرایط، فرد به دلایل مختلف ازجمله انحراف بینی، مجبور به تنفس از راه دهان می‌شود که درنتیجۀ آن، تنگی فک بالا و به‌هم‌ریختگی دندانی رخ می‌دهد.

بخوانید
هر آنچه را که باید در مورد جراحی فک و صورت بدانید!

تأثیر ارتودنسی بر ظاهر چهره، تنها یکی از مزایای انجام این فرایند درمانی است. به عبارت دیگر، ارتودنسی علاوه‌بر این‌که باعث بهبود سلامتی دهان و دندان‌ها می‌شود، باعث تغییر ظاهر قسمت تحتانی صورت نیز می‌گردد. ازجمله ملزومات عمل زیبایی بینی، تناسب بینی با اجزایی مثل لب و دهان است. پس این دو عمل روابط پیچیده‌ای با یکدیگر دارند.

ازآن‌جایی‌که عمل بینی اکثراً در سنین بزرگسالی انجام می‌شود، تغییرات فکی و دندانی محدودی در این سن انجام می‌گردد. از طرفی اکثر درمان‌های ارتودنسی برای حصول بهترین نتایج، در سنین کودکی توصیه می‌شوند. پس انجام اول ارتودنسی به دنبال آن شکل‌گیری نهایی اندازۀ فک و فرم لب‌ها، می‌تواند برای ایجاد بهترین نتایج حاصل از عمل بینی ضروری باشد.

تأثیر ارتودنسی بر ظاهر چهره و افزایش اعتمادبه‌نفس

ارتودنسی به‌عنوان یک فرایند مهم، در بهبود زیبایی چهره و اعتمادبه‌نفس افراد نقش مهمی ایفا می‌کند. این فرایند علاوه‌بر بهبود ترتیب دندان‌ها و عملکرد دهانی، می‌تواند به تغییرات مثبتی در ظاهر لب و لبخند افراد منجر شود. اصلاح دندان‌ها و فک باعث می‌شود که لب‌ها و لبخند شما جذاب‌تر و زیباتر به نظر بیایند. بنابراین اگر به‌دنبال راهی برای بهبود زیبایی چهره و افزایش اعتمادبه‌نفس خود هستید، مشاوره با یک ارتودنتیست ممکن است انتخابی مناسب باشد. این تصمیم می‌تواند به شما کمک کند تا لبخندی زیبا و اعتمادبه‌نفس بیشتری داشته باشید. آیا دندان‌های شما به ارتودنسی نیاز دارد؟ شما کدام پزشک را پیشنهاد می‌کنید؟

بخوانید
سیر تا پیاز ارتودنسی متحرک

پیشنهاد ما به شما

ارتودنسی تک دندان چگونه است؟ + معرفی روش‌های ارتودنسی یک دندان

ارتودنسی تک دندان چگونه است؟ + معرفی روش‌های ارتودنسی یک دندان

“ارتودنسی تک دندان، که ممکن است برخی افراد فکر کنند فقط برای زیبایی لبخند است، …

دیدگاهتان را بنویسید