ایمپلنت دندان دیجیتال چیست و چه تفاوتی با ایمپلنت معمولی دارد؟
ایمپلنت دندان دیجیتال چیست و چه تفاوتی با ایمپلنت معمولی دارد؟

ایمپلنت دندان دیجیتال چیست و چه تفاوتی با ایمپلنت معمولی دارد؟

پیشرفت‌های بیشمار علوم مختلف، خصوصا علوم پزشکی و دندانپزشکی، روز به روز فرایندهای درمانی را برای پزشک و بیمار ساده‌تر و آسان‌تر می‌کند. از ارائه روش‌های نوین درمان گرفته تا راهکارهایی که میزان درد و خونریزی جراحی‌ها را به حداقل می‌رسانند.

ایمپلنت دندان دیجیتال چیست

ایمپلنت دندان دیجیتال، یکی از آن فرایندهایی است که با هدف افزایش دقت دندانپزشک در انجام جراحی و همچنین پیشگیری از شکست این فرایند ابداع شده است. اما اینکه ایمپلنت دندان دیجیتال دقیقا چیست و چه مزایا و معایبی دارد، موضوعی است که ما قصد داریم تا در این مطلب به آن بپردازیم.

ایمپلنت دندان دیجیتال چیست؟

ایمپلنت دندان دیجیتال، روشی جدیدتر برای تسهیل جراحی ایمپلنت دندان است. در این روش، موقعیت دقیق و ایده‌آل کاشت ایمپلنت‌ها در فک بیمار با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته کامپیوتری و تصویربرداری سه بعدی تعیین خواهد شد.

این روش در مقایسه با روش‌های سنتی و معمولی ایمپلنت، به مراتب از دقت و ظرافت بالاتری برخوردار است و علاوه بر اینکه میزان درد را به حداقل می‌رساند، مزایای متعدد دیگری نیز برای بیماران به ارمغان می‌آورد.

بخوانید
پریودنتیست یا متخصص جراحی لثه و ایمپلنت کیست؟ + همه چیز در مورد جراحی درمان لثه

آیا ایمپلت دندان دیجیتالی یک روزه است؟

درست است که ایمپلنت دیجیتال دندان، بهترین روش جایگزین برای دندان از دست رفته است و در مقایسه با روش‌های سنتی، از دقت و ظرافت به مراتب بالاتری برخوردار است؛ اما با این حال، هیچ یک از روش‌های ایمپلنت دندان یک روزه نیستند. چه ایمپلنت سنتی و چه ایمپلنت دیجیتالی.

متاسفانه، برخی از کلینیک‌های دندانپزشکی برای جذب مراجعین بیشتر، تبلیغات گمراه‌کننده‌ای مبنی بر انجام ایمپلنت دندان دیجیتال یک روزه ارائه می‌کنند. در حالی که این تبلیغات کذب و غیرواقعی هستند و به هیچ وجه صحت ندارند.

آیا ایمپلت دندان دیجیتالی یک روزه است؟

مزایای ایمپلنت دندان دیجیتال

ایمپلنت دندان دیجیتالی با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته کامپیوتری، تصویربرداری سه بعدی و سرجیکال گاید تخصصی، انقلابی بزرگ در عرصه کاشت ایمپلنت دندان به وجود آورده است. این انقلاب مزایای متعددی را هم برای بیماران و هم برای دندانپزشکان به ارمغان آورده است که مهم‌ترینِ این مزایا عبارتند از:

1 دقت و ظرافت بی‌نظیر

ایمپلنت دندان دیجیتال با استفاده از اسکن سه بعدی و نرم‌افزارهای تخصصی، موقعیت دقیق ایمپلنت‌ها را در فک بیمار تعیین می‌کند. این امر منجر به کاشت ایمپلنت‌ها در جایگاه ایده‌آل خود با حداکثر ظرافت و دقت می‌شود.

بخوانید
بهترین برندهای ایمپلنت دندان سوئیسی

2 جراحی کم‌تهاجمی‌تر

چیزی که واضح است، این است که فک شما باید برای آماده سازی محل دقیق کاشت فیکسچر سوراخ شود. در نتیجه، این جراحی با هر روشی که انجام شود، روشی تهاجمی محسوب خواهد شد. اما استفاده از روش ایمپلنت دندان دیجیتال با کاهش میزان برش لثه و آسیب به بافت‌های دهان و دندان از میزان این تهاجم خواهد کاست. علاوه بر این، این امر به نوبه خود منجر به کاهش درد، خونریزی و تورم بعد از جراحی و همچنین کوتاه شدن دوره نقاهت خواهد شد.

3. افزایش ثبات و استحکام ایمپلنت‌ها

وقتی ایمپلنت دندان به درستی در جای خود قرار بگیرد، ثبات و استحکام آن در جای خود در بلند مدت افزایش پیدا می‌کند. این امر، احتمال لق شدن، جابجایی و یا شکستن ایمپلنت‌ها را به میزام قابل توجهی کاهش می‌دهد.

4. زیبایی ظاهری

اگر بخواهیم ایمپلنت دندان دیجیتال را زیباتر از ایمپلنت‌های معمولی و کاشته شده به روش سنتی معرفی کنیم اغراق نکردیم. چرا که دقت بالای کاشت ایمپلنت دندان دیجیتال، شباهت این ایمپلنت را به دندان‌های طبیعی افزایش خواهد داد. خصوصا با توجه به اینکه ایمپلنت دندان دیجیتال صرفا از طریق برخی برندهای خاص و بسیار با کیفیت ایمپلنت (مانند اشترومن) قابل اجرا است.

بخوانید
دندان اضافی چیست؟ + علت درآمدن دندان اضافه چیست؟ + آشنایی با ارتودنسی دندان اضافی و انواع دندان های اضافی

5. تنوع و انعطاف‌پذیری

ایمپلنت دندان دیجیتال برای طیف وسیعی از بیماران با شرایط مختلف دهان و دندان قابل استفاده است. این روش برای افرادی که تراکم استخوان فک پایینی دارند و یا نیاز به ایمپلنت‌های فوری دارند نیز مناسب است.

در حقیقت، ایمپلنت دندان دیجیتال نوعی پیش نیاز برای ایمپلنت فوری محسوب می‌شود. یعنی اگر تصمیم به انجام ایمپلنت دندان فوری گرفته باشید، حتما باید پیش از آن از روش ایمپلنت دندان دیجیتال استفاده کنید.

6. تسهیل جراحی برای دندانپزشک

ایمپلنت دندان دیجیتال نوعی راهنمای جراحی (surgical guide) برای دندانپزشک است. این راهنما به دندانپزشک کمک می‌کند تا محل دقیق‌تر کاشت پایه ایمپلنت را در استخوان فک شما تشخیص دهد. در نتیجه‌ی این موضوع، علاوه بر اینکه ظرافت عمل افزایش پیدا می‌کند، دندانپزشک نیز جراحی را با سرعت و دقت بیشتری انجام خواهد داد.

معایب ایمپلنت دندان دیجیتال

در کنار تمام مزایایی که از ایمپلنت دیجیتال دندان نام بردیم، باید بدانیم که این روش آن چنان که فکر می‌کردیم خالی از عیب نیست. البته که مزایای استفاده از این روش به معایب آن می‌ارزد؛ اما فاکتورهایی وجود دارد که اطلاع داشتن از آن‌ها به شما کمک می‌کند تا بهترین تصمیم را در خصوص استفاده کردن یا نکردن از این روش بگیرید.

بخوانید
تراش دندان برای لمینت چقدر است؟

تعدادی از برجسته‌ترین مواردی که می‌توانیم از آن‌ها به عنوان معایب ایمپلنت دندان دیجیتال نام ببریم، شامل گزینه‌های زیر هستند:

  • هزینه بالا: ایمپلنت دندان دیجیتال به دلیل استفاده از تجهیزات و تکنولوژی‌های پیشرفته، هزینه‌ی بیشتری نسبت به روش‌های سنتی ایمپلنت دارد.
  • نیاز به مهارت و تخصص جراح: این جراحی نیاز به مهارت و تخصص بالایی از طرف جراح دارد و هر دندانپزشکی نمی‌تواند آن را انجام دهد. به همین دلیل، ممکن است کمی برای پیدا کردن متخصصی که توانایی انجام این فرایند را داشته باشد اذیت شوید.
  • اجرا با برندهای خاص ایمپلنت: انجام جراحی ایمپلنت دیجیتال تنها با برخی از برندهای خاص ایمپلنت امکان پذیر است. 
  • طولانی بودن مدت زمان تهیه ماکت سه بعدی: اگر چه که خود فرایند جراحی و تعداد جلسات مراجعه به متخصص برای انجام جراحی ایمپلنت دندان دیجیتالی کوتاه و کم است؛ اما مدت زمان طراحی دیجیتالی دندان، زمان‌بر و طولانی است.

آیا ایمپلنت دندان دیجیتال درد دارد؟

با توجه به اینکه ایمپلنت دندان دیجیتالی روشی کم تهاجمی تر است و با حد کمتری از برش لثه اجرا می‌شود، میزان درد و خونریزی در این روش نسبت به ایمپلنت‌های معمولی و سنتی کمتر است. هر چند که با این همه، احساس درد بعد از ایمپلنت به دلیل نوع این جراحی، امری کاملا طبیعی و اجتناب ناپذیر است.

بخوانید
آیا ارتودنسی فک پایین یا بالا به تنهایی امکان پذیر است؟ + عوارض ارتودنسی یک فک چیست؟
آیا ایمپلنت دندان دیجیتال درد دارد؟

کاندیداهای ایمپلنت دندان دیجیتال | چه کسانی نباید از ایمپلنت دندان دیجیتال استفاده کنند؟

اگر چه مزایای بیشمار ایمپلنت دندان، توجه تمام متقاضیان کاشت دندان را به خود جلی می‌کند؛ اما این روش برای همه افراد مناسب نیست و برخی از افراد به دلیل شرایط خاص خود، کاندیدای مناسبی برای این روش محسوب نمی‌شوند.

برای مثال، متقاضیان ایمپلنت دندان دیجیتالی باید از سلامت دهان و دندان کافی برخوردار باشند. استخوان فک آن‌ها باید تراکم کافی داشته باشد و لثه‌های آن‌ها با هیچ بیماری درگیر نباشد. علاوه بر این، متقاضیان ایمپلنت دیجیتال نباید به بیماری‌های زمینه‌ای مثل پوکی استخوان، دیابت یا بیماری‌های خونی مبتلا باشند. زیرا هر یک از این موارد، احتمال شکست ایمپلنت دیجیتالی آن‌ها را افزایش خواهد داد.

در نهایت، مصرف داروهای رقیق‌کننده خون نیز افراد را از لیست کاندیداهای کاشت ایمپلنت دیجیتال خارج می‌کند. زیرا این داروها منجر به تشدید خونریزی بعد از جراحی خواهند شد. به همین دلیل، بیمار در صورت دارا بودن هر یک از این نشانه‌ها، باید پزشک خود را از این موضوع مطلع سازد.

بخوانید
جراحی لثه چیست؟ + معرفی انواع مختلف جراحی لثه + جراحی لثه برای چه کسانی تجویز می شود و روند درمانی آن چگونه است؟

تفاوت ایمپلنت دندان دیجیتالی و معمولی

ایمپلنت دندان دیجیتالی و ایمپلنت دندان معمولی (با عناوین ایمپلنت دندان قدیمی و سنتی نیز شناخته می‌شود) از چند منظر با یکدیگر تفاوت دارند. اصلی‌ترین وجوه تمایز این دو روش در جدول زیر نمایش داده شده است.

ویژگیایمپلنت دیجیتالایمپلنت معمولی
روش تشخیص موقعیت ایمپلنتاسکن سه بعدی و نرم‌افزار تخصصیعکس رادیوگرافی OPG
دقت و ظرافتبسیار بالامتوسط
میزان تهاجم به لثه و استخوانکمتربیشتر
درد و خونریزیکمتربیشتر
دوره نقاهتکوتاه‌ترطولانی‌تر
قیمتبیشترکمتر
نیاز به تخصص بالاتر جراحبیشترکمتر
موارد منع اجرابیشترکمتر
احتمال بروز عوارضی مانند عفونتکمتربیشتر
تعداد جلسات درمانییکسان با سایر روش‌هایکسان با سایر روش‌ها
امکان ایمپلنت در یک روزغیرممکنغیرممکن

نحوه مراقبت از ایمپلنت دندان دیجیتال

تمام متقاضیان کاشت ایمپلنت دندان باید برای حفظ اثرات و ماندگاری ایمپلنت دندان خود و همچنین، برای افزایش سرعت بهبودی و نقاهتشان، پس از اتمام فرایند کاشت ایمپلنت نسبت به رعایت برخی از نکات با حساسیت بیشتری اقدام کنند.

بخوانید
آیا ارتودنسی بر زیبایی چهره هم تاثیر دارد؟

فرقی نمی‌کند که روش کاشت ایمپلنت دندان شما دیجیتالی باشد یا سنتی. در هر حال، باید برای حفظ نتایج مثبت جراحی خود، از این عضو جدید دهانتان مراقبت کنید.

برای مثال، باید تمام تلاش خود را در حفظ بهداشت دهان و دندانتان به کار بگیرید. از مسواک زدن روزانه و مرتب گرفته تا استفاده از خمیر دندان مناسب و نخ دندان کشیدن‌های بعد از وعده‌های غذایی.

همچنین، باید با حساسیت بیشتری وعده‌های غذایی خود را انتخاب کنید. در چند هفته اول بعد از کاشت ایمپلنت دیجیتالی خود از مصرف غذاهای سفت و جویدنی (که به ایمپلنت شما فشار وارد می‌کنند) خودداری کنید و غذاهای نرم و آب پز را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

عدم مصرف نوشیدنی‌های حاوی الکل، عدم استعمال دخانیات، مراجعه منظم به دندانپزشکی و پرهیز از انجام رفتارهایی مانند دندان قروجه نیز از دیگر مواردی است که باید به آن‌ها توجه داشته باشید.

قیمت ایمپلنت دیجیتال

معمولا هزینه فرایندی مانند ایمپلنت دندان دیجیتالی با توجه به فاکتورهایی مثل برند ایمپلنت مورد استفاده و میزان تخصص و تجربه دندانپزشک در انجام این روش تعیین خواهد شد. اما به طور کلی، این روش به دلیل نیاز به تجهیزات خاص و فرایندهای عکس برداری سه بعدی تخصصی، قیمت بیشتری نسبت به روش‌های معمولی ایمپلنت دندان دارد. جهت مشاهده قیمت ایمپلنت دیجیتال در تهران کلیک کنید.

بخوانید
ارتودنسی دندان چیست؟

ایمپلنت دندان دیجیتال در کلینیک دندانپزشکی دکتر بنیانیان

اگر ساکن شهر تهران هستید و برای انجام جراحی ایمپلنت دندان دیجیتالی به دنبال مرکزی معتبر و قابل اعتماد می‌گردید، ما به شما کلینیک دندانپزشکی دکتر بنیانیان را پیشنهاد می‌کنیم. این کلینیک تخصصی از معدود مراکز شهر تهران است که خدمات ایمپلنت دندان دیجیتالی را به مراجعین خود ارائه می‌دهد.

قیمت ایمپلنت دیجیتال

شما می‌توانید با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی دکتر بنیانیان واقع در میدان آرژانتین، خیابان احمد قصیر (بخارست)، خیابان ششم غربی، پلاک ۲۲، واحد ۷ و یا به سایت دکتر بنیانیان به آدرس: drbonyanian.com مراجعه کنید و از خدمات این مجموعه تخصصی دندانپزشکی استفاده نمایید.

پیشنهاد ما به شما

بهترین برندهای ایمپلنت دندان سوئیسی

بهترین برندهای ایمپلنت دندان سوئیسی

از دست دادن دندان‌ها، چه به دلیل پوسیدگی و چه سایر دلایل، می‌تواند تاثیر قابل …

دیدگاهتان را بنویسید