آزمون رزیدنتی دندانپزشکی

رزیدنتی یکی از مراحل مهم و حیاتی در مسیر حرفه‌ای دندانپزشکان است. این دوره آموزشی به دندانپزشکان فرصت می‌دهد تا مهارت‌های خود را در حوزه‌های مختلف تخصصی تقویت کنند و تجربیات عملی گسترده‌تری را در حوزه‌های درمان و جراحی کسب کنند. در این مقاله به موضوع رزیدنتی دندانپزشکی ، مزایا و چگونگی شروع مسیر آن می‌پردازیم.

با توجه به افزایش چندبرابری تعداد دانشکده های دندانپزشکی کشور در چند سال اخیر، اکثر دندانپزشکان جوان بعد از فارغ التحصیلی به دنبال تمایز و ارتقای سطح علمی و عملی خود نسبت به سایر همکارانشان میباشند که معمولا این تمایز به جهت ارتقاء وضعیت مالی و شرایط شغلی و علمی ایشان صورت می‌گیرد.

در این راستا یکی از مسیرهای موفقیت به جهت رسیدن به اهدافشان را در قبولی آزمون رزیدنتی میدانند تا با کسب تخصص مورد علاقه، علاوه بر مشغول شدن در مسیر علائقشان، کسب درآمد بالاتری نیز داشته باشند. از طرفی دیگر، اکثر داوطلبان فرصت مطالعه منابع گسترده برای شرکت در دوره آمادگی آزمون دندانپزشکی را ندارند. در ۲ سال اخیر موسسات رزیدنتی برای راحتی داوطلبان در این آزمون فرسایشی، محصولات متنوع و کارآمدی را ارائه داده اند؛ به طوری که افراد زیادی را میتوان یافت که فقط با مطالعه کتاب های تست آی کیو و کتاب های ۶ در ۴ و همچنین پکیج ۲ هزار تست طلایی و دوره مرور سریع با ارائه جزوات بسیار کم حجم و فیلم تدریس مختصر مباحث و نکات سوال خیز آزمون رزیدنتی را بررسی نموده اند. داوطلبان آزمون رزیدنتی با مقایسه‌ی خود و همکارانشان که فقط در قالب تست، نکته و فیلم های خلاصه مرور سریع رتبه های زیر ۱۰۰ کسب کرده اند، تمایل دارند تا نحوه مطالعه و برنامه ریزی خود را به سمت بهترین روش تغییر دهند.

بخوانید
شناخت انواع بیماری های دهان و فک و صورت + عملکرد متخصص بیماریهای دهان و فک و صورت چیست؟

با توجه به زمان اندک مطالعه برای آزمون رزیدنتی دندانپزشکی ، انتخاب منبع مناسب برای قبولی راحت در آزمون رزیدنتی، نقش بسزایی در قبولی داوطلبان ایفا میکند.

موفقیت به این سبک، در زمان مطالعاتی اندک امکان پذیر نبود ولی امروزه با افزایش بهره وری در امور مختلف، این آزمون را نیز با استراتژی مطالعاتی مناسب میتوان به راحتی پشت سر گذاشت.

برای آشنایی بیشتر در رابطه با آزمون رزیدنتی در ادامه مقاله به مهم‌ترین سوالات شما مخاطبان گرامی پاسخ می‌دهیم:

رزیدنتی چیست؟

رزیدنتی به معنای آموزش و تخصص در یک حوزه خاص از پزشکی و دندانپزشکی است. در دندانپزشکی، رزیدنتی برای دندانپزشکان فرصتی است تا به صورت عمقی‌تر در زمینه‌های مختلف مانند جراحی دهان و فک، ارتودنسی، پریودنتولوژی و … تخصص یابند.

مراحل شروع رزیدنتی:

1. انتخاب تخصص:

ابتدا باید تصمیم بگیرید که در کدام زمینه از دندانپزشکی می‌خواهید تخصص پیدا کنید. این انتخاب ممکن است بر اساس علاقه شما به یک حوزه خاص یا نیازهای بازار کار صورت گیرد.

2. آمادگی اطلاعاتی:

پس از انتخاب تخصص مورد علاقه، باید اطلاعات لازم برای شرکت در آزمون و دورۀ رزیدنتی را جمع‌آوری کنید تا با اطمینان خاطر از وجود شرایط احراز شرکت در این آزمون مطلع شده و یا آن‌ها را آماده نمایید.

بخوانید
سیر تا پیاز ایمپلنت فوری دندان

3. آمادگی علمی:

در این زمان و قبل‌تر از آن باید علم و دانش خودتان را به شرایط علمی مورد نیاز آزمون رزیدنتی دندانپزشکی برسانید. در این راستا، موسسات گوناگونی مانند موسسۀ آموزشی دندانپزشکی ماهان، کتب و جزوات ارزشمندی را تهیه نموده اند تا با خیالی راحت، به مطالعۀ دقیق منابع و رفرنس‌های آزمون رزیدنتی دندانپزشکی بپردازید و بهترین نتیجه را برای خود رقم بزنید.

4. شرکت در آزمون:

تقریبا تمام برنامه‌های رزیدنتی بر اساس آزمون‌های ورودی انتخاب می‌شوند. شما باید در این آزمون شرکت کرده و نمره و رتبۀ قابل قبولی کسب کنید تا با آن، اقدام به انتخاب رشته نمایید.

مزایا:

تخصص عمیق:

رزیدنتی به دندانپزشکان این امکان را می‌دهد تا در زمینه‌های مختلف دندانپزشکی تخصص یابند و مهارت‌های خود را بهبود بخشند.

تجربه عملی:

شرکت در رزیدنتی به دندانپزشکان فرصت می‌دهد تا با موارد عملی واقعی روبرو شوند و تجربه حرفه‌ای کسب کنند.

شبکه‌سازی:

در این دوره، دانشجویان با اساتید برجسته و همچنین همکاران دندانپزشکی خود آشنا می‌شوند، که می‌تواند به شبکه‌سازی و ارتقاء شغلی حرفه‌ای کمک کند.

بخوانید
تأثیرات میوه بر سلامتی و عملکرد بدن

رزیدنتی یک مرحله مهم در توسعه حرفه دندانپزشکان است که ایشان را به تخصص در زمینه‌های مختلف هدایت می‌کند. این دوره نه تنها فرصتی برای آموزش عمیق و تجربه عملی فراهم می‌کند بلکه ارتقاء شغلی و مهارت‌های حرفه‌ای دندانپزشکان را تضمین می‌کند.

آزمون رزیدنتی دندانپزشکی: گامی به سوی تخصص

هدف آزمون رزیدنتی:

هدف اصلی آزمون رزیدنتی دندانپزشکی انتخاب دانشجویان مناسب برای شرکت در برنامه‌های رزیدنتی و تخصصی است. این آزمون به دانشجویان فرصت می‌دهد تا نمره‌ای کسب کنند که به آنها اجازه ورود به برنامه‌های تخصصی دندانپزشکی را بدهد.

نکات مهم:

آموزش مکمل:

در آمادگی برای آزمون رزیدنتی، ممکن است نیاز به استفاده از منابع آموزشی مکمل مانند کتب درسی، مقالات تخصصی و دوره‌های آموزشی حضوری و آنلاین باشد.

تجربه عملی:

تجربه عملی در زمینه دندانپزشکی می‌تواند به داوطلبان کمک کند تا با سوالات آزمون به صورت عملی مواجه شوند و با توان بیشتری به سوالات آزمون پاسخ دهند.

موفقیت: مسیری پیچیده:

موفقیت در آزمون رزیدنتی نیاز به آمادگی کامل، تعهد به تحصیل و پشتکار دارد. این گام ابتدایی در راه تخصص شدن در دندانپزشکی است.

بخوانید
آشنایی کامل با متخصص پروستودنتیست (متخصص پروتز های دندانی)

نتیجه‌گیری:

آزمون رزیدنتی دندانپزشکی یک فرصت بزرگ برای دانشجویان است تا به تخصص در زمینه دندانپزشکی دست پیدا کنند. با آمادگی کامل و تعهد به مطالعه، دانشجویان می‌توانند نمره مطلوبی را کسب کرده و به مرحله جدیدی از تحصیلات و تخصصی شدن در حرفه دندانپزشکی وارد شوند.

شرایط ثبت نام آزمون دستیاری دندانپزشکی

هر ساله طی شیوه‌نامه‌ای از سازمان سنجش آموزش پزشکی کشور، شرایط شرکت و ثبت نام در آزمون رزیدنتی دندانپزشکی ابلاغ می‌شود و داوطلبین عزیز باید از طریق مرجعی مطمئن یا به صورت مستقیم از سازمان، این شرایط را بررسی نمایند. به برخی از شرایط اختصاصی شرکت در آزمون رزیدنتی دندانپزشکی سال 1403 در این قسمت خواهیم پرداخت:

دندانپزشکان عمومی یا دانشجویان سال آخر دندانپزشکی (مشروط به فراغت از تحصیل حداکثر تا 31/06/1403) که حائز شرایط یکی از بندهای زیر باشند، مجاز به شرکت در سی و هشتمین دوره‌ی آزمون پذیرش دستیار در رشته‌های تخصصی دندانپزشکی (سال تحصیلی 1404-1403) خواهند بود
1. پایان خدمات قانونی (طرح نیروی انسانی) حداکثر تا ،31/06/1403 یا معافیت از آن
2. شروع خدمات طرح نیروی انسانی در مناطقی با ضریب محرومیت چهارپنجم و کمتر، حداکثر در فاصله‌ی 3 ماه پس از فراغت از تحصیل (بدون توقف)
3. مشمولان آیین‌نامه‌ی «تسهیل ادامه تحصیل دانشجویان ممتاز و استعداد درخشان به مقاطع بالاتر در وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی مصوب 30/10/1397
4. «دانشجویان دندانپزشکی عمومی متأهل (به استناد قانون تسهیل ازدواج جوانان)
5. مشمولان خدمت نظام وظیفه که در فرجه‌ی یک ساله یا در حین خدمت هستند و از نظر مقررات وظیفه‌ی عمومی مرتکب تخلفی نشده‌اند (موضوع مصوبه‌ی سی و چهارمین جلسه‌ی شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تکمیلی و تخصصی وزارت بهداشت – مورخ 15/06/1401
6. افرادی که با استفاده از سهمیهی استانهای خاص در دورهی دندانپزشکی عمومی پذیرفته شده‌اند، تنها با رعایت شرایط قانونی مربوط به انجام تعهدات سهمیه‌ی مذکور میتوانند در آزمون شرکت کنند
7. افرادی که در آزمون دوره‌های قبل با استفاده از سهمیه‌ی رزمندگان و ایثارگران در دانشگاههای دولتی پذیرفته شده ولی انصراف دادهاند، مجاز به استفاده از این سهمیه در آزمون دوره‌ی 38 نیستند (موضوع ماده‌ی 3 مصوبه‌ی جلسه‌ی مورخ 15/05/1401 هیأت وزیران)

بخوانید
چرا دندان‌ها را شماره‌گذاری می‌کنند؟ + اسم گذاری و شماره‌گذاری دندان‌ها به چه صورت است؟

توجه:
گواهی مربوط به هریک از بندهای بالا باید در زمان ثبت نام یا مهلت احتمالی تمدید ثبت نام و تکمیل مدارک، در سایت این مرکز بارگذاری شود.
افرادی که مشمول هیچ یک از شرایط بالا نیستند، مجاز به شرکت در آزمون نخواهند بود
جزئیات مربوطه در اطلاعیه‌ها و دفترچه‌ی راهنمای آزمون دوره‌ی 38 اعلام خواهد شد.

قبولی در آزمون دستیاری دندانپزشکی

قبولی در آزمون رزیدنتی دنداپزشکی منوط به کسب حداقل نمرات مورد نیاز برای رشته‌های مورد نظر است. هر یک از رشته‌های تخصصی آزمون، دارای ضرایب خاص خود در دروس گوناگون هستند که داوطلبین باید با توجه به انتخاب رشتۀ مورد نظرشان، نمرۀ حداقلی این دروس برای قبولی در رشتۀ تخصصی خود را کسب کنند. همچنین محل تحصیل نیز با توجه به همین نمرات تعیین می‌شود.

خدمات مجموعه‌ی نوآوران دانش (ماهان) در برگیرنده‌ی طیف وسیعی می‌شود و بطور کلی دپارتمان‌ها و واحدهای تخصصی را شامل می‌شود.

  • دپارتمان دستیاری پزشکی – آزمون تخصص و فوق تخصص پزشکی نوآوران دانش (ماهان)
  • دپارتمان آمادگی و خدمات آزمون‌های دندانپزشکی ماهان
  • دپارتمان خدمات آزمون‌های خارجی که خود به دو واحد مرکز UsmleIran و مرکز پرومتریک ایران، خدمات خود را ارائه می‌دهد.
  • بخش نشریات خارجی پزشکی دُکی‌بوک
  • واحد اعزام دانشجو به عنوان تنها دفتر دانشگاهی در ایران
  • واحدهای خبری از جمله واحد پژوهش خبر
بخوانید
ارتودنتیست کیست؟ + هر آنچه درباره ارتودنسی یا درمان اُرتودُنتیکس

پیشنهاد ما به شما

تأثیرات میوه بر سلامتی و عملکرد بدن

با وجود خواص زیادی که میوه‌ها دارند، جای تعجب نیست که همیشه بخشی از یک …

دیدگاهتان را بنویسید