هزینه و مراحل ارتودنسی دندان 【سال 2023】❤️

ارتودنسی نوعی درمان تخصصی و پیچیده برای بهبود و برطرف کردن نامنظمی های دندان و فک است. لازم است برای درمان ناهنجاری های دندان و دریافت نتیجه بهتر، حتما برای انجام این شیوه از درمان دندان ها به بهترین دکتر ارتودنسی در تهران مراجعه کنید. در این مقاله قصد داریم به بررسی مراحل انجام ارتودنسی دندان بپردازیم و در این زمینه اطلاعات مفیدی را در اختیار شمار عزیزان قرار دهیم با ما همراه باشید.

ارتودنسی دندان چیست؟

یکی از تاثیرگذارترین موارد در زیبایی چهره، نظم و بی نقص بودن ظاهر دندان ها است، از این رو افراد زیادی با مراکز دندانپزشکی برای بهره مندی از خدماتی که موجب ایجاد نظم در ظاهر دندان ها شده و  توسط دندانپزشکان متخصص و حرفه ای ارائه می شود مراجعه می کنند.

یکی از مهم ترین این خدمات زیبایی دندان و فک ارتودنسی می باشد، این روش درمانی مناسب افرادی است که دندان های نامرتبی دارند و  ممکن است به دلیل ظاهر نامناسب دندان هایشان دچار کمبود اعتماد به نفس شوند ولیکن جای هیچگونه نگرانی نیست زیرا می توانند با استفاده از روش درمانی ارتودنسی ناهنجاری و نامنظمی دندان های خود را اصلاح و لبخندی  زیبا را به دست آورند.

بخوانید
دستگاه هدگیر ارتودنسی چیست و چه کاربردی دارد؟ + آیا به اصلاح دندان ها کمک می کند؟

سایت پزشکا به عنوان رسانه تخصصی در زمینه زیبایی و پزشکی و یکی از پربازدیدترین وبسایت ها در زمینه معرفی بهترین پزشکان، جراحان و کلینیک های زیبایی تهران و سایر شهرهای ایران می باشد. ما در رسانه پزشکا سعی می کنیم با تولید محتوای باکیفیت و لایق شما عزیزان، بهترین و مجرب ترین پزشکان هر حوزه را معرفی نماییم.

در این روش متخصص ارتودنسی سعی دارد مشکلات دندان و فک را برطرف نماید، در واقع  هدف از درمان به این روش برطرف نمودن بی نظمی های دندان و فک است. در حالت کلی اهداف درمان ارتودنسی به دو دسته ذیل تقسیم می شود:

 • ارتودنسی برای مرتب شدن دندان ها
 • ارتودنسی برای درمان ناهنجاری های فک

در هر دو نوع این درمان تخصصی دندان، برای درمان و از بین بردن ناهنجاری ها به دستگاه های مخصوصی نیاز می باشد اگر دندانپزشک بعد از معاینه بیمار تشخیص دهد که او هر دو نوع ناهنجاری دندان و فک را به صورت همزمان دارد و بیمار همکاری لازم را در این زمینه با پزشک داشته باشد می تواند هر دوی این ناهنجاری را به راحتی درمان نماید، ولیکن اگر بیمار در مراجعات بعدی که پزشک تعیین می کند به موقع مراجعه نکند و همکاری لازم در طی دوره درمان را نداشته باشد ممکن است برای رفع ناهنجاری نیاز به جراحی پیدا کند البته در مواردی که ناهنجاری های فک دارای شدت زیادی باشد پزشک در همان جلسات اولیه معاینه انجام عمل جراحی را به بیمار پیشنهاد می دهد.

بخوانید
ارتودنسی دندان چیست؟

انواع ارتودنسی دندان

در سطرهای پیش گفتیم که درمان ارتودنسی یکی از روش های درمان کاملا تخصصی در علم دندانپزشکی است که به منظور مرتب و هماهنگ نمودن دندان ها به کار برده می شود در حقیقت هدف اصلی از ارتودنسی تشخیص- پیشگیری و درمان ناهنجاری های دندان و فک می باشد.

ارتودنسی انواع مختلفی دارد و انتخاب نوع آن برای درمان بیمار به میزان نامرتبی دندان ها- سن و خصوصیات فیزیولوژیکی بیمار بستگی دارد، دندانپزشک متخصص در این خصوص در هر مرحله معاینه بیمار با توجه به دانش و تخصصی که در این زمینه دارد تشخیص می دهد که کدام نوع درمان ارتودنسی را برای بیمار اجرا کند.

انواع ارتودنسی می تواند از طریق یکی از ابزارهای زیر درمان شود:

 • ثابت و یا متحرک
 • ارتودنسی با براکت های هم رنگ دندان (سرامیکی و یا کامپوزیتی)
 • ارتودنسی نامرئی با سیستم لینگوال از طریق قرار دادن براکت ها در پشت دندان ها
 • ارتودنسی نامرئی با پلاک شفاف
 • تکنیک مینی اسکرو
 • و…

ابزار های مختلفی برای انجام درمان ارتودنسی وجود دارد که ارتودنسی ثابت و متحرک یکی از رایج ترین آن ها می باشد و بسیار مورد استفاده قرار می گیرد که هر دوی آن ها به درمان و تغییر ظاهری دندان ها کمک فراوانی می کنند دستگاه ارتودنسی با فشارآرامی که بر دندان ها و فک وارد می کند می تواند در طی زمان موجب ایجاد تغییر وضعیت دندان ها و فک شود.

بخوانید
ارتودنسی کاموفلاژ چیست و برای چه کسانی مناسب است؟

مراحل انجام ارتودنسی دندان

 • مراجعه به متخصص ارتودنسی در تهران

هنگامی که برای انجام درمان زیبایی ارتودنسی تصمیم قطعی خود را گرفتید می بایست در ابتدای امر به دندانپزشک متخصص این درمان مراجعه نمایید، دندانپزشک نیز معاینات خود را در این زمینه شروع می کند.

دندانپزشک برای تعیین روش درمانی برای بیمار، گرفتن عکس دندان را تجویز می کند.

معمولا در جلسه اولیه برای درمان ارتودنسی دندانپزشک بعد از انجام معاینات و بررسی عکس بیمار نوع روش درمانی را برای بیمار شرح می دهد و در صورتی که بیمار نوع درمان را تایید کند مرحله قالب گیری دندان ها نیز انجام می شود از این طریق روند درمان سریع تر پیش می رود. برای این که از این درمان بهترین نتیجه را دریافت کنید بهتر است که به پزشک خود اعتماد داشته باشید.

 • انتخاب نوع بریس

در این مرحله می بایست نوع بریس انتخاب شود البته لازم به ذکر که در انتخاب نوع بریس ممکن است عوامل مختلفی تاثیرگذار باشند، ممکن است برخی بیماری ها مانند اوربایت- کراس بایت و اپن بایت  که بیماری های دهان و دندان هستند در انتخاب نوع بریس برای بیمار تاثیرگذار باشند. این بیماری ها نیز با ارتودنسی درمان می شوند همچنین مورد دیگری که در انتخاب بریس می تواند تاثیرگذار باشد نامرتبی و فاصله مابین دندان ها است و این امر در انتخاب روش ارتودنسی تاثیر فراوانی دارد.

متخصص دندانپزشکی با استفاده از قالب گیری تخصصی و همچنین بررسی میزان نامنظمی دندان ها نوع ارتودنسی و بریس را انتخاب می کند تا بتواند با کمترین هزینه ممکن بهترین نوع درمان را به بیمار ارائه دهد.

 • قرار دادن بریس ها
بخوانید
سیر تا پیاز ارتودنسی متحرک

بعد از این که نوع بریس انتخاب شد ممکن است اولین جلسه درمانی طولانی باشد زیرا در این جلسه متخصص تمامی اقدامات لازم را برای آماده سازی سطح دندان و نصب براکت ها و همچنین اتصال سیم های فلزی انجام می دهد.

 • قرار دادن سیم های اتصال در میان براکت ها

بعد از این که براکت ها کار گذاشته شد حال نوبت اتصال سیم های مخصوص به براکت ها می باشد برخی دندانپزشکان کار را با استفاده از یک سیم نیم دایره شروع می کنند و سپس مابقی سیم ها و بریس را بر روی سیم نیم دایره اولیه نصب می کنند. برخی متخصصین برای این که روند درمان سریع تر پیش برود سیم ها را بر روی دندان خم کرده و می پیچانند در واقع با این کار می خواهند بر روی دندان ها فشار وارد شود.

 • تعیین جلسات ملاقات بعدی برای معاینه و تنظیم بریس ها

بعد از قرار دادن بریس و سیم ها در میان براکت پزشک جلسات بعدی برای مراجعه را با بیمار هماهنگ می کند در جلسات بعدی پزشک سیم ها را بر داشته و توجه به تغییرات دندان ها و فک مجددا آن ها را در جای اولیه خود نصب می نماید.

بخوانید
پریودنتیست یا متخصص جراحی لثه و ایمپلنت کیست؟ + همه چیز در مورد جراحی درمان لثه

البته ممکن است پزشک سیم جدیدی را نصب کند که در چنین مواردی از سیم های قبلی به عنوان الگو استفاده می شود این سیم ها دارای جنس های مختلفی هستند که براساس جنس دندان ها انتخاب می شوند.

کلام آخر

از این که ما را تا آخر این مقاله همراهی کردید از شما سپاس گزاریم ، شما می توانید با مراجعه به سایت پزشکا و مقاله بهترین متخصص ارتودنسی در تهران لیست بهترین پزشکان را ببینید و بهترین پزشک و مرکز خود را انتخاب کنید ، سایت پزشکا بهترین انتخاب برای یافتن بهترین متخصص ارتودنسی در تهران برای شما دوستان است.

منبع :(pezeshka.net)

پیشنهاد ما به شما

بهترین برندهای ایمپلنت دندان سوئیسی

بهترین برندهای ایمپلنت دندان سوئیسی

از دست دادن دندان‌ها، چه به دلیل پوسیدگی و چه سایر دلایل، می‌تواند تاثیر قابل …

دیدگاهتان را بنویسید