جدیدترین مقالات

دکوراسیون مطب دندانپزشکی

ساختمان‌های اداری، ساختمان پزشکان و مطب‌ها از جمله مکان‌هایی هستند که به طراحی و دکوراسیون داخلی آنها توجه زیادی نمی‌شود. در واقع بهتر است بگوییم که طراحی و چینش دکوراسیون مطب دندانپزشکی به ساده‌ترین شکل ممکن اجرا می‌شود تا کمترین هزینه را در پی داشته باشند.

مطب دندانپزشکی معمولا جزو مکان‌هایی است که استرس و اضطراب خاصی در آن وجود دارد. طراحی آرامش بخش مطب می‌تواند بخشی از این استرس را کنترل کند. در ضمن با طرح‌های زیبا می‌توان فضای بهتری را برای مراجعین ایجاد کند. در واقع فضای مطب باید به گونه ای باشد که بیمار با حضور در مطب احساس آرامش کند. در ادامه به بررسی دقیق موارد لازم خواهیم پرداخت.


فهرست مطالب


دکوراسیون داخلی اتاق انتظار مطب دندانپزشکی

اتاق نتظار اولین جایی است که مراجعه کنندگان به آن وارد می‌شوند. عناصری مانند نور طبیعی (پنجره)، نور مصنوعی، تابلوهای مفهومی و هنری، چوب و طراحی سقف بسیار به کیفیت محیط این فضا کمک می‌کنند. در کنار زیبایی و جذابیت به باعث کاهش استرس مراجعه کننده کمک خواهد کرد.

دکوراسیون داخلی مطب دندانپزشکی

اهمیت ترکیب رنگ در دکوراسیون

ترکیب رنگ از عوامل ایجاد کننده حس آرامش و راحتی در بیماران است. سعی کنید از رنگ‌هایی که تعادل را در فضا به وجود می‌آورند استفاده کنید و از رنگ‌های خسته کننده دوری کنید. ترکیب رنگ شاد و آرامش بخش می‌تواند گزینه‌ی خوبی برای مطب باشد.

بخوانید
معرفی 10 مورد از بهترین متخصصین ایمپلنت در تهران به انتخاب مجله آموزشی تجهیزات دندانپزشکی

نقش گل و گیاه در ایجاد احساس آرامش غیر قابل انکار است

معجره گل و گیاه را در هیچ فضایی فراموش نکنید. سعی کنید در طراحی دکوراسیون داخلی مطب دندان پزشکی حتما از آنها استفاده کنید. گل‌ها حس طراوت و صمیمیت را در فضا بالا می‌برند و بیمار را خیلی سریع با محیط انس می‌دهند. می‌توانید در بخش‌های مختلف از گل و گیاه استفاده کنید .اگر استفاده از گل طبیعی هم ممکن نبود از تصاویر پوسترها استفاده کنید و فضا را سر سبز نشان دهید.

دکوراسیون مطب دندانپزشکی

نقش نور در دکوراسیون مطب دندانپزشکی

استفاده از نور و نورپردازی بسیار ضروری است . بهترین نوری که می‌توانید استفاده کنید همان نور طبیعی است که مستقیما وارد فضای مطب می شود. هم چنین می‌توانید از انواع هالوژن‌های سقفی یا لامپ‌های آویزی استفاده کنید و فضای روشنی را در مطب ایجاد کنید.

اهمیت چینش مبلمان در سالن انتظار

سالن انتظار از آن دست فضاهایی است که بیمار باید مدتی را در آن به انتظار نوبت خود بنشیند. دکوراسیون سالن انتظار و به ‌طورکلی نحوه چیدمان مبلمان در هر فضایی می‌تواند به آن بخش اعتبار ببخشد. مبلمان خود را با نظم و اصول بچینید و در انتخاب آنها دقت کافی داشته باشید. استفاده کردن از مبلمان راحت , سیستم پخش موسیقی، تلویزیون یا صفحه‌ نمایش برای پخش فیلم می‌تواند موجب ایجاد حس اعتماد و درنتیجه اعتبار بیشتر برای مطب دندان پزشکی شود.

اتاق انتظار مطب

برای زیبایی فضا از تابلوهای مفهمومی استفاده کنید

مهم است که بتوانید با مراجعه کنندگان ارتباط داشته باشید. به آن‌ها بگویید که قصد دارید با دندان‌های آنها چکار کنید اما , لازم نیست همه‌چیز را عینی توضیح دهید. تابلوها می‌توانند با مفهوم‌های خاصی به کار بروند و با مراجعه کنندگان مطب حرف بزنند. دیدن برخی از تابلوهای مفهومی می‌تواند احساس ترس کمتری به وجود بیاورد و روند کار را بهتر پیش ببرد. برخی از تابلوهای هنری هم می‌توانند در طراحی زیباتر مطب کمک کننده باشند.

بخوانید
آشنایی کامل با متخصص پروستودنتیست (متخصص پروتز های دندانی)

طراحی و دکوراسیون اتاق معاینه مطب دندانپزشکی

برای اینکه یک مطب دندان پزشکی در شرایط ایده‌آل قرار بگیرد بهتر است که طراحی متناسب با کاربری آن مطب ارائه شود تا به این طریق بیمار احساس راحتی بیشتری داشته باشد و از هرگونه تنش جلوگیری شود.

آیا تا به حال به سقف توجه کرده‌اید؟

سقف اتاق معاینه در طراحی مطب شاید چندان به چشم نیاید اما یکی از عواملی است که در مطب دندان پزشکی بسیار باید به آن توجه کنید. همه ما تجربه گذراندن ساعت‌های طولانی در اتاق معاینه آن‌ هم درحالی‌که تمام مدت نگاهمان به سقفی سرد و خالی از تزیینات بوده است را داشته‌ایم. پیشنهاد می‌کنیم از عناصر مختلف برای تزیین سقف‌ها استفاده کنید و فضا را خاص تر جلوه دهید تا مراجعه کننده حس بهتری داشته باشد.

اتاق معاینه دندانپزشکی

روش‌های مختلفی هستند که می‌توانند در طراحی سقف به شما کمک کنند . شما می‌توانید از تصاویر زیبا, طراحی‌های مختلف و عناصر جذاب در سقف استفاده کنید. این کار به بیمار حس آرامش بیشتری می‌دهد و گذر زمان را سریع‌تر می‌کند.

بخوانید
کی باید به دندانپزشک مراجعه کنیم؟ + چند وقت یک بار به دندانپزشک مراجعه کنیم؟ + بررسی علائم مهم برای مراجعه به دندانپزشک و چکاب دوره‌ای دندان‌ها

نقش دیوارها در ایجاد حس آرامش

برای جذاب‌تر کردن فضای مطب دندان‌پزشکی می‌توانید از عناصر دکوراتیو مرتبط با دندان‌پزشکی در دیوار ها استفاده کنید. استفاده ازطرح‌هایی روی شیشه از عکس‌های مینیمال تجهیزات هم می‌تواند ایده جالبی باشد. این عناصر در دیوارها هم به فضای شما هویت می‌دهند و نوع کاربری مطب را مشخص می‌کنند و هم دکور‌هایی زیبا برای خارج کردن فضا از سادگی هستند.

اتاق معاینه مطب دندانپزشکی

نقش پنجره در دکوراسیون مطب دندانپزشکی

داشتن پنجره‌های بزرگ و استفاده از نور طبیعی و مناظر خارج از مطب عنصر بسیار خوبی برای مطب دندانپزشکی است . از فضاهای دلگیر و بسته دوری کنید. هنگام انتخاب مطب به پنجره‌ها و نمای آن توجه کنید. اگر فضای خارج از مطب منظره‌ی مناسبی ندارد می‌توانید با طراحی‌های جذاب کنار پنجره‌ها فضا را دلنشین‌تر جلوه دهید.

نقش پنجره در دکوراسیون مطب دندانپزشکی

دکوراسیون سرویس بهداشتی

در طراحی مطب دندانپزشکی باید به سرویس‌های بهداشتی هم توجه کنید. چون بیماران بعد از اتمام کار نیاز دارند که دهان خود را بشویند. بنابراین رعایت استانداردها در سرویس بهداشتی بسیار مهم است. این موارد می‌توانند شامل: استفاده از شیرآلات مناسب, تهویه هوای خوب, سرویس تمیز و استاندارد و …باشند. حتما سعی کنید فضای سرویس بهداشتی را از سادگی خارج کنید و از تزییناتی در آن استفاده کنید.

بخوانید
بهترین برندهای ایمپلنت دندان سوئیسی

سخن پایانی

درباره نحوه چینش و ترکیب رنگ دکوراسیون داخلی مطب دندانپزشکی می‌توانید با افراد خبره مشورت کنید. آنها به شما طرح‌ها و پیشنهادات جالبی ارائه می‌دهند. اما در پایان این خود شما هستید که باید تصمیم بگیرید. سعی کردیم در این مطلب نکات ضروری را به شما یادآوری کنیم تا با دید بهتری اقدام به خرید تجهیزات دندانپزشکی و طراحی مطب خو نمایید.

منبع

پیشنهاد ما به شما

ایمپلنت در مشهد

ایمپلنت در مشهد

ایمپلنت دندان در مشهد؛ راه حل دائمی برای لبخندی زیبا و سلامتی دهان است. از …

دیدگاهتان را بنویسید