جدیدترین مقالات

مقایسه لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر

پوشش‌های لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت، هر دو به منظور ارتقاء زیبایی دندان‌ها و طراحی لبخند در افراد، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اغلب کسانی که به دنبال بهبود ظاهر خود هستند، این سوال را مطرح می‌کنند که تفاوت بین لمینت‌ سرامیکی و ونیر کامپوزیت در چیست و چرا لمینت دندان در مشهد با کامپوزیت دندان به‌شدت متفاوت است. گرچه این تفاوت در هزینه ها را نباید مخصوص شهر یا منطقه ای خاص دانست با این حال در این مقاله قصد داریم، به مقایسه این دو روکش دندانی، بپردازیم.

بیشتر بخوانید» بسیاری از والدین برای مشورت با لمینت دندان برای کودکان به دندانپزشک اطفال مشهد مراجعه می کنند. چرا که بسیاری از کودکان در اثر بازیگوشی و بی احتیاطی نسبت به مراقبت از دندان‌های شیری یا حتی دائمی‌شان، با شکستگی قسمتی از دندان یا به اصطلاح پریدگی آن مواجه خواهندشد. به همین دلیل برای آشنایی بیشتر با این روش درمانی پیشنهاد می‌کنیم روی لینک داده شده کلیک کنید.

ونیر کامپوزیت چیست و چگونه انجام می‌شود؟

ونیر کامپوزیت یک نوع پوشش دندانی است، که به‌طور مستقیم توسط بهترین دکتر کامپوزیت دندان در مشهد بر روی دندان‌ها نصب می‌شود. این نوع روکش دندانی که در طول یک جلسه انجام خواهد شد، برای هر فک تا پنج ساعت زمان نیاز دارد. ونیر کامپوزیت بدون نیاز به تراشیدن دندان یا قالب گرفتن، انجام می‌گیرد و در همان جلسه به پایان می‌رسد.

بخوانید
عصب کشی دندان چگونه انجام می‌شود؟

ونیر کامپوزیت از ماده‌ای ترمیمی با کیفیت بالا ساخته می‌شود که با دقت فراوان و در نظر گرفتن اصول زیبایی‌شناسی، در دندان‌ها قرار داده می‌شوند.

اگر این عملیات با مهارت و تخصص مناسب انجام گیرد، موجب التهاب لثه یا بوی بد دهان نخواهد شد. همچنین باید در نظر بگیرید که ونیر کامپوزیت، تغییر رنگ بسیار اندکی در طول سال‌های استفاده خواهد داشت.

لمینت سرامیکی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

این لمنیت‌ها، نوعی پوشش دندانی ساخته شده از سرامیک مخصوص هستند که در مقایسه با ونیرهای کامپوزیتی، به زمان بیشتری برای ساخت و تحویل نیاز دارند و معمولاً فرآیند آماده‌سازی آن‌ها دو تا سه هفته به طول می‌انجامد.

لمینت سرامیکی برای اصلاح مشکلات مختلف دندانی از جمله نامنظمی، ناهماهنگی ابعاد، تغییر رنگ، شکستگی‌، فواصل بین دندان‌ها، افزایش ابعاد دندان‌های کوچک و اصلاح دندان‌های بدشکل به کار می‌رود.

در جلسه اول، پس از بررسی‌ اولیه و تشخیص امکان‌پذیر بودن استفاده از لمینت برای فرد، قالب‌گیری از دندان‌ها انجام شده و به آزمایشگاه فرستاده می‌شود. سپس بر اساس بازخوردهای دریافتی از دندانپزشک و مشورت‌های انجام‌شده با بیمار، تغییرات لازم روی قالب اعمال و در مرحله بعد برای تایید نهایی به کلینیک بازگردانده خواهد شد.

بخوانید
ایمپلنت دندان دیجیتال چیست و چه تفاوتی با ایمپلنت معمولی دارد؟

در دومین جلسه، با تأیید نمونه‌های آزمایشگاهی، فرآیند تراش دندان، قالب‌گیری مجدد و ساخت پروتز موقت آغاز می‌شود که ممکن است به مدت سه تا چهار ساعت طول بکشد.

در جلسه سوم، که حدود دو هفته بعد تنظیم می‌شود، لمینت‌های سرامیکی از آزمایشگاه به کلینیک ارسال می‌گردند. پس از قرار دادن آن‌ها در دهان توسط دندانپزشک و تایید نهایی توسط بیمار، پروسه چسباندن آغاز می‌گردد که احتمال دارد دو تا سه ساعت به طول انجامد.

تفاوت لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت چیست؟

از نظر مقایسه، لمینت‌های سرامیکی از دوام و استحکام بالاتری نسبت به ونیرهای کامپوزیتی برخوردار هستند و در برابر تغییر رنگ و ساییدگی مقاوم‌تر عمل می‌کنند. همچنین لمینت‌های سرامیکی به دلیل ضخامت کمتری که دارند، زیبایی و شفافیت بیشتری را به شما هدیه می‌دهند.

اما باید در نظر بگیرید که در صورت بروز خدشه یا شکستگی بر روی ونیر کامپوزیت، امکان ترمیم آن وجود دارد، اما لمینت‌های سرامیکی در صورت آسیب‌دیدگی باید کاملاً تعویض شوند.

عمر مفید لمینت سرامیکی نیز به‌طور کلی بیشتر است، اما کارکرد هر دو نوع پوشش، بستگی به عواملی چون رعایت بهداشت دهان و دندان، کیفیت دندان‌ها و مواد به‌کار رفته در ساخت ونیر یا لمینت، و همچنین مراقبت‌های پس از انجام کار دارند.

بخوانید
پیوند استخوان عملی لازم برای موفقیت درمان ایمپلنت دندان

بین ونیر کامپوزیت و لمینت سرامیکی، کدام یک را انتخاب کنیم؟

باید بدانید که ونیر کامپوزیت و لمینت سرامیکی در اصلاحات دندانی، از جهات گوناگون با یکدیگر متفاوت هستند و هرکدام برتری‌ها و نقاط ضعف خاص به خود را ارائه می‌دهند. براین اساس، ضروری است که افراد پیش از اخذ تصمیم نهایی، موارد زیر را با مشورت یک دندان‌پزشک مجرب مد نظر قرار دهند:

  • انگیزه و نیازمندی‌های بیمار

در صورتی که اهدافی مثل تغییر رنگ دندان‌ها یا اصلاحات سطحی مد نظر باشد، استفاده از ونیر کامپوزیت که هزینه‌ای اقتصادی‌تر دارد و دوام مناسبی ارائه می‌دهد، انتخاب بهتری خواهد بود. اما در مواردی که نامرتبی‌های دندان‌ها شدید است، به کارگیری لمینت دندان پیشنهاد می‌شود.

  • زیبایی مطلوب

اگر دندان‌پزشک از تجربه و مهارت بالایی برخوردار باشد و از متریال‌های با کیفیت و درجه یک استفاده کند، هر دو روش می‌توانند ظاهری طبیعی و دلنشین به دندان‌ها ببخشند. همچنین، لمینت و ونیر کامپوزیت، هر دو طیف وسیعی از رنگ‌ها را پوشش می‌دهند، که بیمار می‌تواند بر اساس سلیقه خود، رنگ مد نظرش را انتخاب کند.

  • پایداری و ماندگاری در مقابل هزینه و زمان
بخوانید
ده ابزار ضروری برای تاسیس و تجهیز مطب دندانپزشکی + مشاوره تلفنی رایگان

ونیر کامپوزیت را می‌توان در زمانی کوتاه‌تر و با هزینه‌ای کمتر اجرا کرد. با این حال، نباید از یاد برد که کامپوزیت نیازمند مراقبت‌های بیشتری است، چون سریع‌تر لک می‌گیرد و عمر کمتری دارد. در مقابل، لمینت‌های سرامیکی هرچند که هزینه بالاتری دارند، اما در برابر تغییر رنگ و شکستگی مقاوم‌تر بوده و دیرتر کهنه می‌شوند.

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم، تا به بررسی تفاوت کامپوزیت ونیر و لمینت سرامیکی بپردازیم. استفاده از روکش‌های دندانی، امروزه به عنوان یکی از روش‌های موثر در زیباسازی لبخند و اصلاح دندان‌هایی که دچار نقص یا آسیب دیدگی هستند، شناخته می‌شود. برای انتخاب بین لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر، مشاوره با دندان‌پزشک و انجام معاینه تخصصی توسط ایشان ضروری است.

پیشنهاد ما به شما

رادیولوژی فک و صورت

رادیولوژی فک و صورت چیست و چه کاربردی دارد؟ + معرفی متخصصان رادیولوژی دهان و فک و صورت در سنندج

امروزه بسیاری از دندانپزشکان، برای مشاهده، معاینه بالینی و تشخیص و بررسی دقیق تر بسیاری …

دیدگاهتان را بنویسید