ارتودنسی کاموفلاژ چیست و برای چه کسانی مناسب است؟

ارتودنسی دندان یکی از روش های مرتب کردن دندان های کج می باشد که انواع مختلفی دارد و ما در این قسمت می خواهیم درباره ارتودنسی کاموفلاژ صحبت کنیم و مزایا و معایب آنرا بررسی کنیم.

کاموفلاژ یکی از انواع ارتودنسی می باشد که هدف اصلی آن پوشاندن مشکلات فکی دندان است. در همین ابتدا لازم است بدانید که این روش برای همه افراد مناسب نمی باشد و تنها افراد خاصی می توانند از آن استفاده کنند.

ارتودنسی کاموفلاژ چیست؟

در بعضی مواقع ممکن است یکسری ناهنجاری ها داخل دهان و روی فک وجود داشته باشد که تاثیر مستقیمی روی زیبای چهره دارد و حتی می تواند باعث اختلال در صحبت کردن افراد نیز شود. در چنین مواقعی نیاز است از ارتودنسی کاموفلاژ یا ارتودنسی جبرانی استفاده شود.ارتودنسی دارای انواع مختلفی می باشد و شما می توانید از انواع مختلف آن برای دندانهای خود استفاده کنید یا حتی در برخی موارد می توانید از ارتودنسی دندان ثابت نیز استفاده کنید.

معنای لغوی کلمه کاموفلاژ، پوشاندن یا مخفی کردن است که برای رفع ناهنجاری های فک به کار می رود. خوبی این روش این است که در آن نیازی به از بین بردن ناهنجاری اسکلتی نیست و تنها باید این ناهنجاری ها پوشانده شود یا به عقب کشیده شود.

بخوانید
هر آنچه را که باید در مورد جراحی فک و صورت بدانید!

در روش کاموفلاژ نیاز نیست تا جراحی صورت بگیرد اما لازم است تغییراتی در ظاهر فک و صورت ایجاد شود تا این برجستگی ها به چشم نیاید. برای تاثیر گذاری بیشتر این روش بهتر است که شما از دوران کودکی یا نوجوانی اقدام به درمان این ناهنجاری کنید.

کاربرد ارتودنسی کاموفلاژ

همانطور که در بالا گفته شد این روش برای کسانی مناسب است که دارای یکسری ناهنجاری داخل فک دهان خود می باشند و این ناهنجاری به راحتی قابل درمان نمی باشد.

در روش ارتودنسی کاموفلاژ می توان موارد زیر را درمان کرد.

  • انحراف فک
  • عقب ماندگی فک پایین یا بالا
  • جلوزدگی فک پایین یا بالا

در بیمارانی که فک پایین دهان آنها دارای عقب افتادگی است باید در ابتدا این ناهنجاری را برطرف کنند. کوچک بودن فک پایین یا نامتوازن بودن فک ها یکی از انواع عارضه فک می باشد که باعث اختلال در صحبت می شود. در صورتی که این عقب افتادگی فک پایین خفیف یا متوسط باشد می‌توان با روش درمانی ارتودنسی کاموفلاژ یا جبرانی آن را برطرف نمود. طبق آخرین تحقیقات انجام شده در دانشگاه ام آی تی بر روی بیمارن مواجهه با این عارضه میزان رضایت افراد از انتخاب روش درمانی ارتودنسی کاموفلاژ یا جبرانی در حد رضایت آنها در رفع عارضه ناهنجاری فک با عمل جراحی بوده است.

نکاتی که هنگام ارتودنسی کاموفلاژ باید به آن توجه کرد

در این روش بسیار مهم است که به دو نکته زیر توجه کنید.

بخوانید
هزینه و مراحل ارتودنسی دندان 【سال 2023】❤️

اول اینکه باید نوع ناهنجاری را بصورت دقیق شناسایی کنید و سپس بهترین روش برای آن را انتخاب کنید.

دوم اینکه اگر دندان از کمان دندانی پایین خارج شود، دندان های آسیاب جلو می آیند. باید به این موضوع توجه شود که فضای ایجاد شده در کمان پایین برای جلوگیری از جمع شدن دندان های نیش پایین، به نوعی بسته شوند.

ارتودنسی کاموفلاژ برای تنظیم اسکلتی فک به سه کلاس تقسیم بندی می شود. کشیدن سه دندان آسیای کوچک ابتدایی برای کم شدن بهم ریختگی دندان‌ها و اصلاح کراس ‌بایت قدامی با به عقب کشیدن بخش جلویی پایینی در ابتدا دندان‌های نیش پایین و سپس چهار دندان پیش با استفاده از سیم ارتودنسی فولادی و کش‌های کلاس سه انجام می‌شود.

رابطه کاموفلاژ با روکش دندان

زمانیکه شما توسط ارتودنسی کاموفلاژ دندانهای خود را مرتب کردید حال می توانید از روکش دندان نیز استفاده کنید. روکش دندان بیشتر برای زیبایی استفاده می شود و در برخی موارد حالت درمانی نیز دارد یعنی در مواقعی که دندان شما قابلیت ترمیم ندارد می توانید برای افزایش طول عمر مینای دندان از روکش دندان استفاده کنید.

بخوانید
ارتودنسی دندان چیست؟

روکش دندان نیز دارای انواع مختلفی می باشد که شما می توانید با توجه به فک دهان خود و میزان بودجه ای که دارید این موارد را انتخاب کنید. امروز با گسترش اطلاعات همه افراد می توانند به راحتی درباره روکش دندان و مزایای آن اطلاعاتی کسب کنند و بهترین گزینه را انتخاب کنند.

روکش می تواند روی سطح دندانهای که قبلا توسط ارتودنسی اصلاح شده اند قرار گیرد. .روکش های زیبایی یکی از این روش ها ی زیبایی دندان ها است.در واقع یک سرپوش به شکل دندان است که روی دندان قرار می‌گیرد وآن را در مقابل آسیب ها محافظت می نماید.

در بسیاری از مواقع دندانهای صدمه دیده یا پوسیده شده در دهان باعث می شوند تا سایر دندانها نیز دچار آسیب شوند که خوشبختانه امروزه می توان این مورد را به راحتی برطرف کرد. روکش دندان با قرار گرفتن روی ناحیه ای که دچار آسیب دیدگی یا پوسیدگی شده است، اندازه و فرم طبیعی دندان را به آن باز می گرداند.

طول عمر روکش دندان

طول عمر روکش دندان بستگی به نحوه مراقبت و نگهداری شما دارد. اگر شما یک برنامه مراقب مناسب از دهان و روکش دندان خود داشته باشید می توانید برای مدت زمان طولانی از روکش استفاده کنید.

بخوانید
پریودنتیست یا متخصص جراحی لثه و ایمپلنت کیست؟ + همه چیز در مورد جراحی درمان لثه

معمولا توصیه می شود که حداقل یک‌بار در روز نخ دندان بکشید و از دهان‌شویه به‌طور منظم استفاده کنید. به خصوص باید مراقب باشید که غذا یا باکتری در زیر روکش یا در لثه باقی نماند. انجام چک‌آپ دندان به‌طور مرتب و شستشو و تمیز کردن حرفه‌ای نیز به شناسایی مناطق مشکل ‌داری که ممکن است در طول زمان توسعه یابد، کمک خواهد کرد.

دکتر مژگان آزادخواه کیست؟

دكتر مژگان آزادخواه جراح دندانپزشك، فارغ التحصيل سال ١٣٧٥ از دانشگاه دندانپزشكى مشهد و شماره نظام پزشكى ٥٧٦٨٨ داراى ٢٣ سال سابقه كار در حيطه دندانپزشكى با تجربه بالا و يكى از بهترين دندانپزشكان ترميمى و زيبايى واقع در خيابان ونك، ملاصدرا ى تهران است كه داراى فلوشيپ ترميمى زيبايى Esthetic cosmetic در سال هاى ٢٠٠٨ و ٢٠١٣ مى باشد كه دوره ى دندانپزشكى ترميمى و زيبايى را در حضور پروفسور دکتر برقى و آقاى دكتر يزدانى در سال ٢٠١٣ گذرانيده است.

دكتر مژگان آزادخواه داراى فلوشيپ و گواهينامه معتبر ايمپلنت از آلمان در سال هاى ٢٠٠٤ و ٢٠١٥ مى‌باشد همچنين در سال هاى ٢٠١٣ و ٢٠١٦ از كشور هاى سوئيس و فرانسه فلوشيپ ايمپلنت دريافت نموده است.

بخوانید
آشنایی با دستگاه ارتودنسی فانکشنال

كليه كارهاى ايمپلنت همراه با ضمانت نامه كتبى و با استفاده از جديدترين متدها و سيستم هاى روز دنيا توسط ايشان ارائه مى گردد. كليه جراحى هاى لثه بدون درد و خونريزى و با كمك ليزر توسط ايشان انجام مى‌گيرد، روش هاى بكار گرفته توسط ايشان باعث تسريع در بهبود زخم هاى مخاط دهان و تسريع در بهبود آفت و تبخال مى گردد. تسريع برداشت تغيير رنگ لثه هاى تيره ى مايل به قهوه اى و همچنين تسريع در سفيد كردن دندان ها نيز از ديگر مزيت هاى روش هاى بكار گرفته شده توسط ليزر مى‌باشد.

برای دریافت وقت مشاوره رایگان روکش دندان یا ارتودنسی می توانید به سایت دکتر مژگان آزادخواه به نشانی اینترنتی www.drmojganazadkhah.com مراجعه کنید یا با شماره های زیر تماس بگیرید.

02188616310

پیشنهاد ما به شما

پریودنتیست یا متخصص جراحی لثه

پریودنتیست یا متخصص جراحی لثه و ایمپلنت کیست؟ + همه چیز در مورد جراحی درمان لثه

جراحی لثه یکی از روشهای درمانی در علم دندانپزشکی است و زمانی از آن استفاده …

دیدگاهتان را بنویسید