جدیدترین مقالات

کاربرد کن کاغذی در درمان ریشه دندان

کن کاغذی یک مخروطی با عرض و تقارب متنوع از جنس کاغذ است که در درمان ریشه برای خشک کردن و جذب مواد مایع موجود در کانال ریشه استفاده می‌شود. نام دیگر کن کاغذی، کن جاذب (absorbent point) می باشد. در کلیپ زیر تا حدی طرز کارکرد آن نمایش داده شده است.


فهرست مطالب


ویژگی کن‌های کاغذی

 • انعطاف پذیر به منظور کاربرد آسان
 • شکل یکنواخت با کارایی عالی
 • اندازه ها و نوع ها دارای دقت بالا
 • راهنماهای رنگی برای شناسایی آسان اندازه ها
 • به اندازه کافی سفت و سخت است که به راحتی وارد کانال ریشه شود
 • کاملا استریس و بهداشتی است

کاربردهای Absorbent paper

کن کاغذی یک وسیله مخروطی شکل از جنس کاغذ است که در درمان ریشه به منظور خشک کردن و جذب مواد مایع در داخل کانال ریشه استفاده می گردد. کن کاغذی همانند گوتا پرکا به صورت دستی رل و توسط لیزر مدرج شده اند و طول های ۱۶، ۱۸، ۱۹، ۲۰، ۲۲ و ۲۴ میلی متر برروی آن مشخص شده است.

بخوانید
نایت گارد دندان چیست؟ + مزایای استفاده از انواع نایت گارد

طریقه استفاده از کن‌های کاغذی

در مواردی که دندان نیاز به عصب کشی داشته باشد، ابتدا متخصص عفونت‌های دندان را با فرزی مناسب بر می‌دارد و بعد از اینکه به ریشه رسید. نوبت به برداشت پالپ دندان است. که از طریق فایل دستی و یا روتاری با توجه به نظر پزشک انجام می‌شود. در ادامه این مرحله باید محل کاملا خشک شود که این کار به واسطه‌ کن کاغذی صورت می‌گیرد.

ویژگی‌هایی که هنگام خرید باید مد نظر داشت:

 • باید خاصیت جذب زیاد آب، خون و برخی مایعات دیگر مانند مایعات سروز را داشته باشند.
 • کن کاغذی باید علاوه بر اینکه ظرفیت بالایی برای جذب رطوبت و اشباع شدن دارد به اندازه ای محکم و مقاوم باشد که در هنگام استفاده الیاف آن از بین نرود و در ریشه رسوب نکند.
 • باید صاف و بدون خمیدگی باشند و دارای طول، شکل مخروطی و اندازه یکنواخت باشند.
 • طبق استانداردهای ISO، پیپر دندانپزشکی باید از یکپارچگی کافی در سطح برخوردار باشند

بررسی Absorbent Paper از لحاظ فنی

کن کاغذی یک ماده ای است که به جهت خشک کردن انتهای کانال دندان از آن استفاده می‌کنند زمانی که یک دندان نیاز به عصب کشی داشته باشد دندانپزشک برای برداشتن پوسیدگی آن از فرز مناسب برای تراش دندان استفاده می کند تا بتواند به عصب یا ریشه ی دندان به راحتی دسترسی پیدا کند. برداشت عصب یا پالپ از کانال به وسیله ی فایل دستی یا روتاری بسته به تصمیم دندانپزشک معالج انجام می شود. در این مرحله ابتدا کانال ریشه خشک و تمیز می شود که این کار به وسیله ی کن کاغذی انجام می گیرد، این مرحله بسیار مهم است زیرا اگر مقدار کمی هم از عصب یا مواد در درون کانال باقی مانده باشد، بعد ها موجب تحلیل رفتن دندان می شود، پس برای اطمینان خاطر به طور کامل کانال خشک می شود و جای خالی آن با گوتا پرکا پر می شود.

بخوانید
بررسی مزایا و معایب انواع پروتز دندان + ویدیو

استفاده از کن کاغذی با درصد های مختلف به نظر دندانپزشک بستگی دارد که درصد این کن ها میزان خشک کنندگی بیشتر یا کمتر آن را نشان می‌دهد. کن های کاغذی با درصد پایین تر که از انعطاف پذیری بیشتری برخوردار است برای دندان های عقبی یا خلفی که دارای ریشه ها و کانال های کج و منعطف است استفاده می کنند و از کن های کاغذی با درصد بالاتر که از انعطاف پذیری کمتری برخوردار است برای دندان های جلویی استفاده می کنند که توانایی جذب رطوبت بالاتری را دارد. پس نتیجه می گیریم که کن های کاغذی درصد بالاتر دارای خشک کنندگی بیشتری است و کن های کاغذی درصد پایین تر از خشک کنندگی کمتری برخوردار است.

ساختار اصلی کن کاغذی

کن کاغذی از سلولز گیاهی، یک پلیمر بدون شاخه از گلوکز- b-D تشکیل شده است. گروههای هيدروكسيل در سلولز، پيوندهاي فراوان هيدروژني بين زنجيره‌های پليمری تشكيل می دهند. همچنین خاصیت هیدروفیلیک یا آب دوست بوجود می آورند و باعث می‌شوند آب قابل توجهي در ساختار آنها جذب شود.

بخوانید
ترمیم دندان چیست و چه زمانی لازم است؟ + معرفی روش های نوین 2024 برای ترمیم دندان + بررسی مراقبت از دندان‌های ترمیم شده

هدف اصلی روش درمان کانال ریشه حذف محتوای فضای پالپ و شکل دادن به دیواره های کانال برای قرار دادن مواد پر کننده است. درمان کانال ریشه طی سه مرحله اصلی شامل تمیز کردن کانال ریشه، پر کردن کانال ریشه و اضافه کردن تاج انجام می شود. مهمترین کار در مرحله تمیز کردن، خشک کردن کانال ریشه و میکروب زدایی و حذف کلیه محتویات درون کانال ریشه شامل مواد آلی، میکرو فلورا، باکتریها، بقایای مواد غذایی، پوسیدگی ها، مواد پرکننده کانال ریشه و تراشه های عاجی است.


بررسی انواع کن‌های کاغذی

همانطور که گفته شد کن‌های کاغذی دارای انواع متنوعی هستند که با توجه به کارایی و قابلیت‌هایی که دارند، قیمت‌های متفاوتی برایشان در نظر گرفته شده است.

کن کاغذی 2 درصد متا

سازنده این محصول برند متا می‌باشد که کاملا استریل است و جذب آن بدون لینت بسیار فوق‌العاده می‌باشد. دارای بسته‌بندی کشویی 200 عددی که به راحتی می‌توان کن‌ها را بدون ریزش از آن خارج نمود. قیمت کن کاغذی در سایت کادنت را میتوانید با سایر فروشگاه آنلاین تجهیزات دندانپزشکی را مقایسه کنید.

بخوانید
بهترین برندهای تجهیزات دندانپزشکی که از خریدنشان پشیمان نمیشوید!

کن کاغذی متا 4 درصد

این محصول از برند متا و ساخت کشور کره‌جنوبی است. از ویژگی‌های این نوع کن می‌توان استریل بودن، جذب عالی و بسته‌بندی کاربردی آن را نام برد.

کن کاغذی 6 درصد متا

تقارب این کن 6 درصدی است در نتیجه جذب آن بالاتر از دو کن دیگر می‌باشد. این محصول در تمامی سایزها وجود دارد که برای خشک کردن مایع کانال مورد استفاده قرار می‌گیرد. بسته‌بندی این مدل کن هم به صورت کشویی بوده و به گونه‌ای طراحی شده است که با خروج یک کن دیگر کن‎ها ریزش نخواهند داشت.

انواع کن کاغذی

کن کاغذی پروتیپر متا

این محصول کاملا استریل بوده و جذب بسیار بالایی را نسبت به سه کن قبل دارد. بسته‌بندی این محصول 60 عددی می‌باشد و محصولی از کشور کرده جنوبی است.

کن کاغذی گاپادنت 2 درصد

این مدل کن کاغذی از برند گاپادنت و سازنده آن کشور چین می‌باشد. این محصول با کیفیت خوبی که دارد می‌تواند مایع بیشتری با قدرت بالا جذب نماید. دارای بسته‌بندی 200 تایی ضد ریزش می‌باشد.

gutta plus 2 درصدی

بخوانید
پریودنتیست یا متخصص جراحی لثه و ایمپلنت کیست؟ + همه چیز در مورد جراحی درمان لثه

این محصول از کمپانی gutta plus و ساخت کشور چین است که با توجه به کیفیتی که دارد از قیمتی بسیار مناسب برخوردار می‌باشد. تعداد این کن در بسته 200 عدد می‌باشد و سایز آن‌ها بین 15 تا 60 است.

کن کاغذی Data

این محصول در سایزهای 15، 20، 25، 30، 35 و 40 ساخته می‌شود که تماما استریل و دارای جذب بسیار بالایی می‌باشند. قیمت فروش این کن به نسبت کیفیت بالایی که دارد بسیار مناسب و مقرون به صرفه می‌باشد.

پومادنت Pumadent

این محصول حاوی 200 عدد کن می‌باشد که جاذب مایع در آن بسیار بالا می‌باشد. از ویژگی‌های دیگر این محصول می‌توان به این موارد اشاره نمود:

 • قرارگیری در کانال بدون هیچ‌گونه خم‌شدگی
 • بسته‌بندی کاملا استریل
 • این کن کاغذی ساخت کشور چین است
 • تولید در سایز‌های 20، 25، 30، 35، 40، 45و 50

مدرج رسیپروک- Dia dent

این کن محصولی از کمپانی Dia dent و ساخت کشور کره جنوبی می‌باشد. تعداد کن موجود در این بسته 100 بوده که تماما استریل می‌باشند.

بخوانید
ساکشن دندانپزشکی و کاربرد آن در مطب دندان پزشکی

خرید کن کاغذی دندانپزشکی

پیشرودنت یکی از فروشگاه‌های اینترنتی است که تمامی تجهیزات دندانپزشکی در آن با قیمتی بسیار مناسب و با کیفیتی بالا به فروش می‌رسد. این فروشگاه دارای نماد اعتماد و تاییدیه کامل از وزارت تجهیزات پزشکی می‌باشد. ارسال آسان و ایمن به سراسر نقاط کشور، ضمانت مرجوع و … از جمله مواردی است که این وبسایت ارائه می‌دهد. البته پیشرودنت گاها تخفیفات بسیار خوبی را بر روی تمامی محصولاتش اعمال می‌کند و شما می‌توانید با قیمتی به صرفه کالا مدنظرتان را خریداری نمایید. برای خرید کن کاغذی مد نظر خود کافی است روی قسمت رنگی کلیک کنید.


سخن پایانی

پس از بررسی تخصصی کن‌های کاغذی و تشریح انواع آن، امیدواریم مطلب گردآوری شده مثمر ثمر باشد. لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. اگر شما دندانپزشک عزیز تجربه استفاده از کن کاغذی مخصوصی داشته‌اید، خوشحال خواهیم شد که تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

ویژگی بارز کن‌های کاغذی چیست؟

انعطاف پذیر به منظور کاربرد آسان – شکل یکنواخت با کارایی عالی – اندازه ها و نوع ها دارای دقت بالا – راهنماهای رنگی برای شناسایی آسان اندازه ها – به اندازه کافی سفت و سخت است که به راحتی وارد کانال ریشه شود – کاملا استریس و بهداشتی است.

بخوانید
نکات مهم درباره نگهداری از اتوکلاو دندانپزشکی
هنگام خرید به چه نکاتی باید توجه داشته باشیم؟

باید خاصیت جذب زیاد آب، خون و برخی مایعات دیگر مانند مایعات سروز را داشته باشند. کن کاغذی باید علاوه بر اینکه ظرفیت بالایی برای جذب رطوبت و اشباع شدن دارد به اندازه ای محکم و مقاوم باشد که در هنگام استفاده الیاف آن از بین نرود و در ریشه رسوب نکند.

پیشنهاد ما به شما

لیست تجهیزات دندانپزشکی

لیست تجهیزات دندانپزشکی

سلامت دهان و دندان از ارکان اصلی سلامتی کلی بدن است. برای حفظ این سلامتی، …

دیدگاهتان را بنویسید