جدیدترین مقالات

ابسلانگ دندانپزشکی چه کاربردهایی دارد؟

ابسلانگ ابزاری ساده است که هنگام معاینه حلق بیماران به کار می‌رود تا بالا آمدن زبان مانع معاینه نباشد. معمولا طول آن حدود ده سانتیمتر و عرض آن دو سانتیمتر است. سطح آن مسطح بوده و دو سر آن تقریبا گرد است. که هم به فرم چوبی و هم به فرم پلاستیکی وجود دارد. در نوع پلاستیکی آن تراشه‌های موجود روی سطح چوب را ندارد. احتمالا همه ی شما تا کنون تجربه استفاده از آن را دارید.

اغلب افراد آن را با نام چوب بستنی می شناسند اما در پزشکی به نام آبسلانگ شناخته می شود. این وسیله (فرانسوی:abaisse-langue) چوبی ساده‌ است که هنگام معاینه حلق بیماران به کار می‌رود تا بالا آمدن زبان مانع معاینه نباشد. سطح آن مسطح بوده و دو سر آن تقریبا گرد است.


فهرست مطالب


عملکرد و مکانیسم

از جایی که این وسیله ساده با مخاط سطحی دهان و مجرای گوارشی ارتباط مستقیم پیدا می کند باید مراقبت‌های ویژه ای صورت گیرد تا به تمیزی این وسیله لطمه‌ای وارد نشود. هنگام کار با آن حتماً از دستکش یکبار مصرف استفاده شود و پس از کار با آن از محیط دور شود و دیگر مورد استفاده قرار نگیرد.

نکات کاربردی در استفاده از ابسلانگ

از جایی که این وسیله ساده با مخاط سطحی دهان و مجرای گوارشی ارتباط مستقیم پیدا می کند باید مراقبت های ویژه ای صورت گیرد تا به تمیزی این وسیله لطمه ای وارد نشود. هنگام کار با آن حتماً از دستکش یکبار مصرف استفاده شود و پس از کار با آن از محیط دور شود و دیگر مورد استفاده قرار نگیرد.

بخوانید
پاتولوژیست کیست و پاتولوژی (آسیب شناسی) دهان و دندان به چه معنا است؟

آبسلانگ ها در دو نوع ایرانی و چینی موجود می باشد. این محصولات کاملا استریل می باشد. ازجمله کاربردهای آبسلانگ چوبی میتوان به تست برای شکستگی فک پایین اشاره کرد. درواقع در این روش چوب بستنی را بین دندان ها قرار می دهند سپس بیمار وپزشک سعی میکنند که آن رابشکنند که در صورت شکستگی فک پایین بیمار قادر به شکستن آن نخواهد بود.

آبسلانگ چوبی این امکان را به پزشک میدهد که بیماران ازطریق دهان معاینه شوند تا هر بیماری درحال توسعه یا قابل ملاحظه ای را کشف نموده که به نوبه خود میتواند مانع گسترش عفونت وپیشرفت بیماری راشود را کنترل نمود.


نکات بهداشتی حائز اهمیت

از آنجایی که این ابزار با مخاط سطحی دهان و مجرای گوارشی ارتباط مستقیم پیدا می کند. باید مراقبت های ویژه ای صورت گیرد تا به تمیزی این وسیله لطمه ای وارد نشود. لذا هنگام استفاده از این ابزار باید از دستکش یکبار مصرف استفاده گردد. ابسلانگ نوع چوبی آن دارای سطح مسطح بوده و دو سر آن تقریبا گرد است. معمولاً طول آن حدود ده سانتیمتر و عرض آن دو سانتیمتر است. آبسالانگ‌های چوبی بسیار ارزان هستند و همچنین تمیزکردن آن‌ها دشوار است. به این منظور صورت یکبار مصرف مورد استفاده قرار میگیرد. جنس ان ساخته شده از چوب توس است.

بخوانید
معرفی تجهیزات دندانپزشکی به همراه عکس + لیست وسایل پرکاربرد در دندانپزشکی

طبقه بندی آبسلانگ ها در میان وسایل پزشکی

سازمان جهانی بهداشت یا همان FDA ، کلیه محصولات و وسایل مرتبط با پزشکی را بر اساس سه کلاس I، II و III تقسیم بندی می‌کند. در این میان آبسلانگ های کلاسیک یا نمونه‌های چوبی از نوع وسایل پزشکی کلاس I هستند. طبقه‌بندی محصولات به کلاس‌های گفته شده بر اساس میزان ضررهای جانبی و خطرناک بودن آن‌ها صورت می‌گیرد.

زمانی که وسیله‌ای در کلاس پزشکی I قرار گیرد، بدان معنا است که این وسیله کم‌ترین خطر را برای بیمار داشته و در نتیجه تحت کمترین کنترل هستند. اما تولیدکنندگان برای ساخت وسایل پزشکی این کلاس باید استانداردهای کلی در زمینه کیفیت و استانداردهای ایزو و درج برچسب و اطلاعاتی مانند تاریخ تولید را رعایت کنند.

ابسلانگ دندانپزشکی

بنابراین، قرار گرفتن آبسلانگ ها در این کلاس پزشکی یعنی، این محصولات کاملا بی ضرر بوده اما بعد از قرار گرفتن در دهان بیمار یا قرار گرفتن در محیط باید از بین رفته یا بر اساس اطلاعات روی بسته بندی ضدعفونی (مخصوص آبسلانگ های چندبار مصرف و فلزی) و استریل شوند.

بخوانید
نکاتی ضروری درباره نگهداری از توربین دندانپزشکی

انواع ابسلانگ پزشکی

همانطور که اشاره کردیم آبسلانگ ها در انواع و سایزهای مختلفی در بازار موجود بوده و شما می‌توانید متناسب با نیاز خود، آن‌ را تهیه کنید.

آبسلانگ چوبی

رایج‌ترین نوع آبسلانگ بوده و شبیه چوب بستنی است. این آبسلانگ ها از جنس چوب « بالسا » یا «توس» ساخته می‌شوند. پیش از این گفتیم که آبسلانگ چوبی قدیمی‌ترین نوع این محصولات پزشکی است. آبسلانگ چوبی بسیار سبک و نازک بوده و به سختی تمیز و استریل می‌شوند بنابراین یکبار مصرف هستند و از هر آبسلانگ چوبی باید برای یک فرد استفاده شده و بلافاصله بعد از معاینه دور انداخته شود. قیمت بسیار کم این محصولات یکی از نکاتی بوده که باعث محبوبیت استفاده از این نوع آبسلانگ شده است.

آبسلانگ نوری

جدیدترین نوع این محصولات پزشکی ، دپرسور نوری زبان یا آبسلانگ نوری است. این وسیله به صورت مخصوص برای معاینه دهان و دندان طراحی شده و با انداختن نور روی محل مورد نظر به راحتی این امکان را برای پزشک ایجاد می‌کند که حلق، گلو و دندان‌ها را به خوبی معاینه کند. دپرسورهای نوری چندبار مصرف هستند اما بعد از هربار استفاده باید به صورت ویژه استریل و ضدعفونی شده تا مانع از انتقال بیماری از فردی به فرد دیگر یا ایجاد عفونت شوند.

کاربرد ابسلانگ

ابسلانگ کودکان

آبسلانگ مخصوص کودکان و نوزادان اندازه‌ای کوچک‌تر از آبسلانگ های معمولی داشته و معمولا دارای طعم و مزه دوست داشتنی یا طراحی‌های زیبا و کارتونی هستند. اضافه کردن طعم به آبسلانگ باعث می‌شود کودکان کمتر در مقابل معاینه واکنش نشان داده و راحت‌تر اجازه دهند پزشک دهان و دندانشان را معاینه کند.

بخوانید
ارتودنسی ثابت چیست؟ + بررسی انواع انواع ارتودنسی ثابت دندان و روند درمان آن

توجه: توصیه می‌کنیم در صورتی که وظیفه کنترل بهداشت در مدارس یا مهدکودک‌ها را بر عهده دارید، حتما از آبسلانگ چوبی کودکان برای معاینه دهان و دندان استفاده کنید.


آبسلانگ استریل

از این آبسلانگ ها برای معاینه نقاط حساس بدن که نیاز به استریل داشته و احتمال پخش عفونت یا بیماری زیاد است، استفاده می‌شود. آبسلانگ‌ های استریل در بسته بندی مجزا و به صورت تکی وجود داشته و فاقد لاتکس هستند.

آبسلانگ فلزی

دپرسورها یا آبسلانگ های فلزی باید مطابق با شیوه تولید استاندارد “GMP” ساخته شوند. این آبسلانگ‌ ها چند بار مصرف بوده و بعد از هربار استفاده باید تمیز و استریل شوند. در هنگام خرید حتما به تاییدیه FDA روی بسته بندی دقت داشته باشید. آبسلانگ های فلزی بیشتر در دندان پزشکی و جراحی کاربرد دارند.

ابسلانگ پلاستیکی

این نوع از آبسلانگ ها نیز بسیار محبوب هستند. عدم وجود شیارها برخلاف نمونه چوبی، سطح صاف آبسلانگ و قیمت مناسب آن از جمله دلایل محبوبیت این کالای پزشکی است.

معاینه دندانپزشکی

آبسلانگ پلاستیکی یکبار مصرف یا ” P.I.P.” از جنس « پلی استایرن» بوده و سطحی صاف، بدون زائده و فاقد هرگونه بو و طعم ناخوشایند است. وجود انحنا روی دسته آبسلانگ باعث می‌شود که دست معاینه‌گرد پایین‌تر از سطح دهان بیمار قرار گرفته و در نتیجه معاینه بهتر و کاملتر صورت بگیرد. استحکام بیشتر نسبت به نمونه چوبی و انعطاف بیشتر و عدم وجود تراشه‌های آسیب رسان به مخاط دهان از جمله مزایای آبسلانگ پلاستیکی و محبوبیت آن است.

بخوانید
نسل های باندینگ و بررسی انواع ادهزیو

کاربردهای آبسلانگ

اولین و مهم‌ترین کاربرد آبسلانگ برای معاینه حلق، گلو و دندان‌های بیمار است. از آبسلانگ‌ ها به صورت گسترده در آرایشگاه‌ها برای انجام اپیلاسیون، دندانپزشکی برای پایین نگه داشتن زبان و انجام کار مورد نظر، در مهدکودک‌ها و مدارس برای ساخت کاردستی و غیره استفاده می‌شود. از سایر کاربردهای آبسلانگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده در لارنگوسکوپی
  لارنگوسکوپی یا حنجره بینی وسیله‌ای که با آن می‌توان چین‌های مربوط به تارهای صوتی را مشاهده کرد. از آبسلانگ برای پایین نگه داشتن زبان در حین لارنگوسکوپی استفاده می‌شود.
 • آتل بندی انگشت‌ها یا دست
  در صورتی که انگشتتان دچار آسیب دیدگی خفیف شود و مرکز درمانی نزدیکی در دسترس نباشد، می‌توانید از ابسلانگ های چوبی برای آتل بندی و جلوگیری از حرکت و آسیب بیشتر انگشت‌ها استفاده کنید. علاوه بر این اگر کودکتان نیز در حین بازی دچار این دسته از مشکلات مانند برگشتن انگشت یا ضرب دیدگی شد، تا رسیدن کمک‌های پزشکی می‌توانید از آبسلانگ و بانداژ برای ثابت نگه داشتن محل آسیب دیده و جلوگیری از حرکت بیشتر استفاده کنید.
 • جلوگیری از خون دماغ شدید یا شکستگی بینی
  اگر دچار شکستگی یا خونریزی شدید در ناحیه بینی شده باشید، به کمک دو آبسلانگ چوبی و تکه‌ای چسب می‌توانید تا رسیدن کمک‌های پزشکی، موقتا خونریزی را کنترل کنید. برای این کار دو آبسلانگ را به صورت مثلثی روی ناحیه‌ای که آسیب دیده قرار داده و بعد با چسب محکم کنید. برای اطمینان بیشتر می‌توانید از ۴ آبسلانگ استفاده کنید.
بخوانید
بررسی مراکز خرید کالای دندانپزشکی و معرفی شرکت‌های تولید کننده مواد و لوازم دندان پزشکی

 • آزمایش شکستگی فک
  برای انجام این آزمایش باید از فرد آسیب دیده بخواهید که یک آبسلانگ را بین دندان‌های خود نگه دارد، بعد از آن پزشک یا فرد معاینه کننده باید ادامه آبسلانگ را بشکند. در صورت وجود شکستگی بیمار نمی‌تواند به اندازه کافی آبسلانگ را محکم بین دندان‌هایش نگه دارد.
 • بی حسی موضعی دهان و حلق
  در برخی موارد، پزشک می‌تواند از آبسلانگ برای وارد کردن ماده بی حسی به زبان و حلق بیمار استفاده کنید. این کار بیشتر در هنگام عمل‌های جراحی مربوط به زبان و حلق انجام می‌شود.
 • جلوگیری از خفگی
  از جمله کاربردهای دیگر ابسلانگ چوبی ایجاد راه در گلو و قرار دادن راه هوایی است. با استفاده از آبسلانگ به راحتی زبان بیمار را می‌توانید کنار زده و لوله هوایی را وارد گلو کرده و مانع از خفگی فرد شوید.
 • ساخت دارو و پمادها
  آبسلانگ ها در داروخانه نیز کاربرد بسیار زیادی دارند. از این محصولات در داروسازی برای مخلوط کردن پمادها یا ساخت دارو استفاده می‌شود. دقت داشته باشید در حین تهیه دارو، آبسلانگ مورد استفاده حتما باید استریل باشد.
 • نمونه برداری
  برای نمونه برداری از مخاط دهان و حلق جهت آزمایش‌های لازم از آبسلانگ استفاده می‌شود.
بخوانید
آشنایی با دستگاه ارتودنسی فانکشنال

سایر کاربرد های این ابزار

ابسلانگ نیز مانند بسیاری دیگر از تجهیزات پزشکی دارای کاربردها و کارایی های گوناگونی می باشد . به عنوان مثال از این ابزار در مخلوط نمودن دارو و تهیه پمادها ، در آرایشگاه های زنانه ، برای مالیدن و پخش نمودن پماد ، کرم و روغن ها به سطح پوست، بی حسی گلو و تست گرفتی عضلات استفاده می نمایند . همچنین از آن برای گرفتن تست شکستگی فک نیز استفاده می شود؛ به طوری که پزشک یک عدد آبسلانگ را بین فک بالا و پایین بیمار قرار داده تا وی با وارد نمودن فشار آن را بشکند. در صورت شکسته شدن آبسلانگ به سالم بودن فک پی برده و در غیر این صورت متوجه شکسته بودن فک می شود.

آبسلانگ دندانپزشکی

شایان ذکر است که این ابزار علاوه بر کاربرد های پزشکی و درمانی که در بالا ذکر شد ، دارای کاربردهای دیگری نیز نظیر درست کردن کاردستی می باشد . معمولا از ابزارهای رنگی برای درست کردن کاردستی در مدارس و مهد کودک ها استفاده می شود.

بخوانید
لایت کیور دندانپزشکی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

خرید ابسلانگ دندانپزشکی

برای خرید آبسلانگ چوبی درجه یک کافی است روی قسمت رنگی کلیک کنید.


سخن پایانی

امیدواریم مطلب گردآوری شده مفید بوده باشد. شما عزیزان اگر قصد تهیه مواد دندانپزشکی دارید می‌توانید به فروشگاه تجهیزات دندانپزشکی پیشرودنت مراجعه کنید. در ضمن اگر درباره این مقاله پرسشی دارید می‌توانید در کامنت بنویسید تا در اسرع وقت توسط کارشناسان ما پاسخ داده شود.

سوالات متداول

آیا هر آبسلانگی مناسب کار دندانپزشکی است؟

با توجه به نوع درمان و جنس آبسلانگ باید متناسب با کاری که قصد انجام آن را دارید از آبسلانگ مناسب استفاده کنید.

کاربردهای آبسلانگ چیست؟

علاوه بر دندانپزشکی، در پزشکی نیز استفاده‌های زیادی از این ابزار می‌شود. مانند پانسمان شکستگی انگشت، جلوگیری از خونریزی بینی، تشخیص شکستگی فک و …

پیشنهاد ما به شما

لیست تجهیزات دندانپزشکی

لیست تجهیزات دندانپزشکی

سلامت دهان و دندان از ارکان اصلی سلامتی کلی بدن است. برای حفظ این سلامتی، …

دیدگاهتان را بنویسید