لمینت دندان

لمینت دندان چیست و چگونه انجام می‌شود؟ + قبل و بعد از لمینت به چه نکاتی باید دقت کرد

لبخند زیبا یکی از مؤلفه‌های اصلی زیبایی است. ظاهر دندان‌های شما تأثیر قابل‌توجهی بر عزت‌نفس و اعتمادبه‌نفس شما دارد. درعین‌حال، شما را جذاب‌تر و جوان‌تر می‌کند. اگر هنگام لبخند‌زدن به خاطر نامرتب‌بودن دندان‌هایتان احساس راحتی نمی‌کنید، بهتر است بدانید که یکی از گزینه‌های خوب برای رفع این مشکل لمینت دندان است. به لطف دندانپزشکی زیبایی مدرن، می‌توانید از لبخندی زیبا در حین معاشرت با دیگران لذت ببرید. یکی از محبوب‌ترین خدمات زیبایی دندان‌پزشکی امروزی، لمینت دندان است. اما لمینت چیست و به چه منظوری انجام می‌شود؟ در ادامه این مطلب بیشتر با لمینت دندان و مشخصات آن آشنا خواهیم شد.


فهرست مطالب


لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان (Dental laminate) که گاهی به آن ونیر (Veneer) نیز گفته می شود، روکش نازکی است که همرنگ دندان، و جهت بهبود زیبایی لبخند و ظاهر کلی فرد طراحی شده است. وقتی قطعات کوچک لمینت روی دندان ها قرار می‌گیرند، باعث تغییر رنگ، شکل، اندازه یا طول دندان‌ها به وضعیت دلخواه فرد می شوند. لمینت‌ها بجز مزایای زیبایی شناختی، مزایای دیگری نیز دارند از جمله اینکه در مقایسه با مینای دندان، مقاومت و قدرت دندان ها را افزایش می دهند و با پوشاندن ناهمترازی و سایر عیوب دندان، ردیف دندانها را مرتب و یکنواخت نشان می دهند.

لمینت‌ها را می‌توان از جنس پرسلن (چینی)، یا مواد کامپوزیت رزین تهیه کرد. لمینت های دندان چینی بهتر از کامپوزیت رزین در برابر لکه ها مقاومت می کنند. بعضی‌ها روکش های پرسلن را از این نظر که در برابر لکه‌ها مقاوم‌ترند و ویژگی‌های بازتابش نور در آنها به دندان‌های طبیعی نزدیک‌تر است، ترجیح می دهند. شما باید درباره انتخاب بهترین و مناسب‌ترین مواد روکش برای دندانهایتان با دندانپزشک مشورت کنید.

بخوانید
معرفی متخصصان برتر لمینت دندان در تهران به انتخاب مجله آموزشی تجهیزات دندانپزشکی

مشکلاتی که لمینت ها برطرف می کنند:

۱. اصلاح لکه‌های داخلی و تغییر رنگ دندان‌ها
۲. درمان تیرگی و کدر شدن دندان‌ها
۳. اصلاح اشکالات دندان از نظر شکل، اندازه و چرخش
۴. ترمیم پوسیدگی سطوح جلوی دندان‌ها
۵. اصلاح و بهبود طرح لبخند
۶. پر کردن فاصله و فضا‌های زیاد بین دندان‌ها به ویژه در وضعیت دیاستم یا فاصله بین دو دندان از خط وسط جلو
۷. ترمیم دندان شکسته و لبه‌های خرد شده ناشی از زمین خوردن، ضربه ناگهانی یا حوادث
۸. افزایش طول دندان‌های کوچک و کوتاه

انواع لمینت دندان کدامند؟

لمینت دندان از نظر جنس و ساخت متفاوت است و به دو نوع سرامیکی و کامپوزیتی تقسیم می شود.

لمینت کامپوزیتی

برای انجام ونیر کامپوزیت که اشتباها به آن لمینت کامپوزیتی هم گفته می شود از مواد ترمیمی دندان یا همان کامپوزیت استفاده می شود که بلعکس روش سرامیکی تنها در یک جلسه به پایان می رسد. نتیجه کار هم دندان های زیبا و درخشانی است که هر فردی با دیدن آن شگفت زده خواهد شد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله گذاشتن پین در دندان عصب کشی را بخوانید.

بخوانید
پیوند استخوان پیش از ایمپلنت، مجوز لازم کاشت دندان

مشکلات قابل رفع با استفاده از لمینت کامپوزیتی دندان شامل موارد زیر است:

 • تغییر رنگ
 • فاصله بین دندان
 • شکستگی های کوچک

لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی همانطور که از اسمش پیداست، از پوسته بسیار نازک سرامیکی ساخته می شود. اجرای این روش زیباسازی بسیار شبیه قرار دادن ناخن های مصنوعی بر روی ناخن است. چرا که دندانپزشک پوسته های آماده شده لمینت سرامیکی را با استفاده از ابزار و چسب مناسب بر روی دندان ها می چسباند.

لمینت دندان

 بخاطر دوام بیشتر سرامیک این روش گزینه مناسب تری برای رفع مشکلات گسترده دندان است و به افزایش استحکام دندان ها بسیار کمک می کند. از جمله کاربردهای مفید این روش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ترمیم شکستگی دندان
 • تغییر رنگ
 • نامتوازن بودن فاصله دندان ها
 • دندان های ریز و بدشکل

مراحل و نحوه انجام لمینت دندان چگونه است؟

برای انجام لمینیت شرایط خاصی لازم است. برای درمان زیبایی شرایط فک و لثه باید مطلوب باشد. که این شرایط را دکتر دندانپزشک تشخیص می دهد که بیمار شرایط مطلوب برای این درمان را دارا می باشد یا نه. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله جراحی لثه چیست را بخوانید.

احیاناً اگر بیماری مشکل فکی یا تحلیل لثه یا نیاز به ارتودونسی داشته باشد برای انجام این درمان مناسب نمی باشد.  بیماری که از هر لحاظ برای درمان لمینیت مناسب باشد. در طی دو مرحله این درمان انجام می شود. ابتدا بیمار در جلسه اول با تراش دندان ها در حد چند میل و بدون آسیب به دندان تراش خورده می شود و بعد از آن مرحله قالبگیری انجام می شود.

مراحل لمینت

مرحله دوم، مرحله لابراتوار دندان می باشد که توسط لابراتوار انجام می شود. لمینت دندان یک پوسته بسیار نازک از جنس سرامیک می باشد که همان جنس دندان طبیعی است و بسیار مقاوم که کاملا شبیه دندان طبیعی است و تک به تک ساخته می شود که بعد از ساخته شدن دندان ها توسط لابراتوار با مواد مخصوص به دندان های اصلی چسبانده می شود که چسب بسیار مقاوم و توسط اشعه uv انجام می شود.

بخوانید
کامپوزیت‌دندان چیست و چه کاربردی دارد؟ + تأثیر کامپوزیت بر سلامت و زیبایی دندان چیست؟

مزایای لمینت دندان چیست؟

 • اصلاح طرح لبخند: همان طور که می دانید داشتن لبخندی زیبا یکی از معیار های زیبایی می باشد. لمینت دندان با پوششی که بر روی دندان های زرد شده ایجاد می کند می تواند طرح لبخند شما را زیباتر کرده و اعتماد به نفس شما را افزایش دهد.
 • کم تهاجمی بودن لمینت: معمولا برای نصب لمینت های دندانی باید مقداری از تاج دندان تراش داده شود اما میزان این تراش نسبت به روش های مشابه کمتر می باشد و آسیب چندانی به دندان ها وارد نمی شود.
 • مقاومت بالا در برابر تغییر رنگ: یکی از مزایا لمینت دندان مقاومت بالا در برابر زرد شدن و تغییر رنگ می باشد. در صورتی که نکات بهداشتی را رعایت کرده و به رژیم غذایی خود توجه ویژه ای داشته باشید می توانید به مدت زیادی از درخشندگی لمینت ها برخوردار شوید.
لمینت دندان
 • طبیعی بودن ظاهر لمینت: با توجه به این که لمینت دندان ها در رنگ های مختلف موجود می باشند می توان نزدیک ترین رنگ که به رنگ دندان های طبیعی نزدیک باشد را انتخاب کرد.
 • دوام بالا
 • طول درمان کوتاه
بخوانید
کاشت دندان چگونه انجام می‌شود؟ - میزان موفقیت کاشت دندان چقدر است؟

معایب لمينت دندان چیست؟

 • در صورت عدم اجرای اصولی لمینت، احتمال تجمع باکتری ها در بین پلاک ها وجود دارد که این مشکل باعث بروز عفونت دهان و دندان می شود.
 • در موارد بسیار نادر احتمال بروز حساسیت و آلرژی به مواد روکش دندان وجود دارد. اما در صورت انتخاب مواد با کیفیت نگرانی این موضوع کمتر می شود.
 • گاهی اوقات بخاطر بی دقتی دندانپزشک و ارتفاع نامناسب لمینت کار گذاری شده، غذا خوردن با مشکل روبرو می شود.
 • در صورت عدم چسبندگی کامل بین روکش و دندان ها ممکن است فضای خالی بین این دو ایجاد شود که احتمال پوسیدگی دندان افزایش پیدا می کند.
 • به خاطر عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و مراقبت های لازم به مرور زمان لمینت دندان دچار مشکلاتی همچون شکستگی و لق شدگی می‌شود که در این شرایط روکش دندان باید زودتر از موعد تعویض گردد.

تفاوت لمینت دندان با روکش های دندانی چیست؟

روش‌های درمانی برای بهبود ظاهر و زیبایی دندان‌ها بسیار متفاوت است. روکش‌های دندانی و لمینت دندان دو روش پر کاربردند که معمولا بسیاری از افراد آنها را با هم اشتباه می‌گیرند. در هر دو روش از یک سری روکش‌ها استفاده می‌شود.

روکش دندان پوسته‌های نازکی به رنگ دندان هستند که برای بهبود ظاهر دندان‌ها روی سطح دندان قرار می‌گیرند و به مراجعه‌کنندگان لبخندی زیباتر می‌دهند. روشی که برای قراردادن روکش‌ها استفاده می‌شود کم تهاجمی است و نیاز به برداشتن مقدار کمی از مینای دندان برای جا افتادن آنها دارد. لمینت‌های دندان عملکردی مشابه روکش‌ها دارند و گاهی اوقات این دو اصطلاح به‌جای هم استفاده می‌شوند. لمینت‌ها از این نظر متفاوت هستند که بسیار نازک‌تر بوده و برای قراردادن آنها نیاز به برداشتن مینای کمتری وجود دارد.

بخوانید
" لبخند لثه‌ ای " از نشانه ها تا درمان

دانستن تفاوت بین لمینت‌های دندانی و روکش‌های دندانی مهم است، زیرا می‌تواند به بیمار کمک کند تصمیم بگیرد که کدام گزینه برای دندان‌ها و نیازهای لبخندش بهترین است. به‌عنوان‌مثال، افرادی که دندان‌های کج دارند یا دارای شکاف هستند، بهتر است روکش‌هایی را که انعطاف‌پذیرتر و پایدارتر از لمینت‌های دندانی هستند را تهیه کنند. بااین‌حال، اگر مشکل تغییر رنگ یا تراشه‌های جزئی باشد، لمینت‌ها گزینه بسیار خوبی هستند زیرا سبک‌وزن بوده و نیازی به حذف مینای دندان ندارند.

بررسی دوام لیمنت دندان و عوامل موثر بر آن

به طور معمول لمینت دندان و به ویژه نوع سرامیکی آن تا ۱۰ سال دوام دارد، اما در کل طول عمر لمنیت دندان رابطه مستقیم با رعایت بهداشت دهان و همچنین مراقبت‌های فردی دارد. به عبارت بهتر، لمینت هم مانند سایر قسمت‌های دهان و یا حتی بدن، به مراقبت احتیاج دارد و این مراقبت‌های شماست که عمر آن‌ها را تعیین می‌کند.

برای اینکه لمنیت ها تا جایی که می‌شود ماندگار باشند، باید با این نکات ساده از آن‌ها نگهداری کنید:

۱. از خوردن نوشابه، شراب قرمز، قهوه، چای و عوامل رنگ دهنده دیگر پرهیز کنید
۲. از فشار دادن دندان‌ها دوری کنید و عادت دندان قروچه را ترک کنید
۳. دندان‌ها را مسواک بزنید و به شستشوی دهان به شدت رسیدگی کنید
۴. از جویدن مداد، خرد کردن یخ، خوردن ناخن و عاداتی از این قبیل پرهیز کنید

بخوانید
جراحی لثه چیست؟ + معرفی انواع مختلف جراحی لثه + جراحی لثه برای چه کسانی تجویز می شود و روند درمانی آن چگونه است؟

مراقبت های پس از لمینت چیست؟

از آن جایی که روکش‌های زیبایی دندان‌پزشکی می‌توانند مشکلات مختلف دندان مانند شکاف دندان‌ها، فاصله دندانی و شلوغی و ناهماهنگی دندانی را برطرف کند، داشتن یک روال منظم برای مراقبت از روکش‌های دندانی هم اهمیت زیادی دارد.

 • بعد از لمینت دندان باید حتما با استفاده از اصول مراقبت از لمینت دندانی، از این روکش‌های زیبای دندان‌ها مراقبت کرد تا طول عمر و جذابیت زیبایی روکش‌های دندانی را حفظ کرد. بااین‌حال مراقبت‌های پس از لمینت کار چندان دشواری نیست. کافی است همان روتین‌های مراقبت روزانه از دندان‌ها را دنبال کرد و با رعایت بهداشت روزانه دهان و دندان، طول عمر و کیفیت لمینت‌ها را افزایش داد.
 • توصیه می‌شود بعد از قراردادن لمینت‌ها از مصرف نوشیدنی‌ها الکلی و اسیدی مانند نوشابه‌های گازدار و انواع قهوه تا جای ممکن خودداری شود.
 • مصرف مواد غذایی سفت و شیرین هم بهتر است تا جای ممکن محدود شود.
 • اگر به بروکسیسم یا دندان قروچه مبتلا هستید، بهتر است که از محافظ‌های شبانه استفاده کنید تا از فشار به ونیر شما جلوگیری شود و آسیب نبیند.
 • سعی کنید از سیگار کشیدن و مصرف دخانیات تا حد امکان بپرهیزید. زیرا ممکن است که تغییر رنگ در لمینت و کامپوزیت ونیر شما ایجاد شود.
 • از فشردن دندان‌های خود به هم تا حد امکان پرهیز کنید. اگر ونیر آسیب ببیند، بعید نیست که دندان هم آسیب ببیند.
 • مسواک زدن را فراموش نکنید که می‌تواند اصلی‌ترین عامل حفظ ونیر شما باشد.
 • به طور منظم به دندان‌پزشک مراجعه کنید تا اگر اشکالی در ونیر کامپوزیت و لمینت سرامیکی شما وجود دارد، آن را به موقع درمان کند تا به دندان‌ها و ونیر شما آسیبی نرسد.
بخوانید
عصب کشی دندان عقل + نکته های گفته نشده!

چه افرادی نمی توانند دندان خود را لمینت کنند؟

بسیاری این سؤال را مطرح می‌کنند که آیا لمینت دندان را می‌توان برای تمام افراد و گروه‌ها انجام داد یا خیر؟ در ادامه به این مسئله پرداخته‌ایم.

لمینت و کامپوزیت برای افرادی که؛

 • دندان‌های ناسالم دارند (مثلا کسانی که دچار پوسیدگی دندان شده‌اند یا بیماری لثه فعال دارند)
 • کسانی که در نتیجه پوسیدگی، شکستگی، پرکردگی‌های بزرگ دندان و غیره دندان‌های ضعیفی دارند
 • یا برای افرادی که دندان‌های کافی ندارند

انتخاب خوبی نیست. همچنین این پوشش‌های سطحی برای موارد زیر هم مناسب نیستند؛

 • افرادی که دندان‌های خود را به هم فشار می‌دهند و به هم می‌سایند، کاندیدای ضعیفی برای لمینت‌های چینی هستند، زیرا این امر می‌تواند باعث ترک‌خوردگی یا شکستگی لمینت شود و احتمال نتیجه‌بخش بودن لمینت دندان در این افراد بسیار کم است.
 • علاوه بر این اگر کسی مشکلات و ناهنجاری‌های فک و دندان شدیدی داشته باشد هم معمولا کاندیدای مناسبی برای دریافت لمینت دندان نیست. دندان لمینت در این افراد ظاهر خوبی نخواهد داشت.

قیمت لمینت دندان چقدر است؟

به‌صورت کلی هزینه خدمات دندان‌پزشکی بالاست. این خدمات بسته به کیفیت، کارایی، جنس و هزینه مواد مصرفی و مواردی ازاین‌دست هزینه‌های متفاوتی دارند. اما برای دریافت خدمات دندان‌پزشکی معمولا پرداخت این هزینه‌ها ارزش آن را دارد. برای بسیاری این سؤال مطرح می‌شود که هزینه لمینت دندان چقدر است؟ پاسخ به این سؤال کمی پیچیده‌است.

اگر لمینت از نوع ونیر های کامپوزیتی باشد، معمولا هزینه کمتری در مقایسه با لمینت‌های سرامیکی یا چینی دارند. لمینت‌های سرامیکی و چینی دوبرابر کامپوزیت‌ها هزینه‌بر هستند.

بخوانید
آزمون رزیدنتی دندانپزشکی

نکته مهم در خصوص این دسته از خدمات دندانپزشکی این است که این خدمات جزو خدمات زیبایی دندان محسوب‌شده و معمولا تحت پوشش بیمه‌های درمانی نیستند. ازاین‌رو هزینه‌ی آنها معمولا به‌صورت آزاد است. قیمت خدمات دندانپزشکی از نوع زیبایی ممکن است در کلینیک‌های مختلف دندان‌پزشکی هم متفاوت باشد. هر دندان‌پزشک باتوجه‌به کیفیت کار خود و تجربه، مهارت و متریالی که استفاده می‌کند ممکن است هزینه‌های متفاوتی را دریافت نماید. حتی ممکن است قیمت لمینت دندان در تهران با سایر شهرها هم متفاوت باشد.

سخن پایانی

شما در این مقاله با لمینت دندان آشنا شدید. همچنین از مزایا و معایب و انواع لمینت دندان آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

علت تغییر رنگ لمینت چیست؟

این پتانسیل وجود دارد که روکش‌ها با رنگ دندان‌های مجاور هماهنگ نباشند. برخی از روکش‌های دندانی دچار تغییر رنگ یا لکه‌دار شدن در امتداد لبه‌های خود می‌شوند. هنگامی که دندانپزشک روکش‌ها را با رطوبت اضافی ببندد، چنین تغییر رنگ و لکه‌هایی بسیار رایج است. تغییر رنگ روکش‌های دندان پس از چسباندن امکان‌پذیر نیست.

آیا لمینت باعث پوسیدگی دندان می شود؟

خود لمینت به‌تنهایی نمی‌تواند عامل پوسیدگی دندان‌ها شود. اما در صورت عدم مراقبت‌های کافی از لمینت‌ها و رعایت‌نکردن بهداشت دهان و دندان، امکان پوسیدگی دندان‌های لمینت شده نیز وجود دارد. خصوصا ریسک بیماری‌های لثه در این موارد بسیار بالاتر است.

پیشنهاد ما به شما

تأثیرات میوه بر سلامتی و عملکرد بدن

با وجود خواص زیادی که میوه‌ها دارند، جای تعجب نیست که همیشه بخشی از یک …

دیدگاهتان را بنویسید