ترمیم دندان و مراقبت از دندان

معمولا برای اکثر افراد اتفاق افتاده است که درصدد ترمیم دندان های خود برایند و نه آنکه بلافاصله پس از هر درد دندانی انرا بکشند. داندان ها برای حفظ زیبایی صورت و اعتماد به نفس برای حضور در جامعه و همچنین برای سلامتی و هضم غذا بسیار مفید و جزءی از سیستم گوارش بدن هستند. پس پیش از آنکه در صدد کشیدن دندان های خراب و خود برآیید بد نیست نگاهی هرچند سطحی به انواع ترمیم دندان بیاندازیم تا قبل از کشیدن دندان ها، کمی تمرکز را بر ترمیم انها بگذاریم. پس با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

آشنایی با تجهیزات و معرفی مواد دندانپزشکی منتشر می کند

انواع ترمیم دندان

 • ترمیم مستقیم

در ترمیم دندانهای مستقیم تمامی اقدامات و ساخت قطعات لازم در داخل دهان تکمیل و انجام می‌شود. این رویه تحت عنوان پرکردگی هم شناخته می‌شود که شامل قرار دادن یک ماده سازگار با ساختار دندان بر روی حفره تمیز شده و عاری از عفونت و پوسیدگی است. این مواد سپس بر روی دندان ثابت می‌شوند و ساختار و ظاهر دندان صدمه دیده و یا پوسیده را احیا می‌کنند.

 • ترمیم غیرمستقیم

در این رویه، ساخت قطعات مورد نیاز در خارج از دهان انجام می‌شود که شامل لمینت دندان ، تاج‌های دندانی، بریج‌ها، ایمپلنت‌ها، اینله و آنله است. 

انواع ترمیم مستقیم و غیرمستقیم

 • ترمیم دندان پوسیده

اگر دندان ها خوب مسواک نشود یا از نخ دندان استفاده نشود به مرور زمان مواد غذایی و یا مصرف شیرینی منجر به ایجاد  پوسیدگی دندان می شود. اگر هر 6 ماه مراجعه به دندانپزشک مراجعه کنید به پوسیدگی دندان های خود پی میبرید و در اولین فرصت اقدام به ترمیم دندان  می کنید. در صورتی که درمان مورد نظر دیر انجام شود ممکن است به عصب رسیده و دندان احتیاج به درمان ریشه باشد.  در ترمیم دندان پوسیدگی های کاملا برداشته می شود و با یک کف بندی خوب مانع رسیدن پوسیدگی به دندان می شود.

 • باندینگ

باندینگ ماده ای به رنگ دندان است که برای پرکردن فضا های خالی و یا تغییر دادن رنگ دندان استفاده می شود. کار باندینگ تنها طی یک جلسه انجام می شود و می تواند تا سال ها در دهان دوام بیاورد. باندینگها نسبت به دیگر درمان های این چنینی بیشتر مستعد لکه دار شدن یا شکسته شدن هستند. زمانی که دندان دچار پوسیدگی یا شکستگی می شود باندینگ رزین کامپوزیت می تواند بهترین گزینه برای درمان باشد. همچنین باندینگ می تواند به عنوان پرکردگی های رنگ دندان برای پوسیدگی های کوچک نیز استفاده شود. به علاوه از باندینگ برای از بین بردن فضا های بین دندان ها یا پوشاندن سطح خارجی دندان ها به منظور تغییر رنگ و شکل دندان استفاده می شود.

 • دندان مصنوعی​

دندان مصنوعی غیر ثابت : دندان مصنوعی غیر ثابت ممکن است به صورت نیمه ( پارسیل) یا کامل (در شرایطی که همه دندان‌های یک فک از دست رفته اند) استفاده شود. دندان مصنوعی یک قاعده صورتی رنگ شبیه به لثه دارد که دندان‌های مصنوعی بر روی آن قرار گرفتند . معمولاً دندان مصنوعی به کمک قلابها یا گیره هایی در طرفین به دندان‌ها وصل می‌شود تا در جای خود ثابت بماند. از آنجایی ‌که دندان مصنوعی غیر ثابت به دندان‌ها چسبانده نمی‌شود، بیمار می‌تواند هنگام تمیز کردن دهان و هنگام خواب آن را از دهان خارج کند.

ترمیم دندان
 • پرکردن دندان

پر کردن دندان می تواند هم با آمالگام می باشد یا با کامپوزیت هم می شود ترمیم را انجام داد. این موضوع بستگی دارد به اینکه ساختار دندان چه اندازه تخریب شده باشد و موقعیت فکی و اکلوژون هم باید مد نظر قرار گیرد.دندان پزشکان معمولا از دو ماده امالگام و کامپوزیت برای پر کردن دندان ها استفاده می کنند.

 • کامپوزیت

یکی از موادی که امروزه در دنیای دندانپزشکی بسیار پر کاربرد است ، کامپوزیت هستند.  کامپوزیت دندان به موادی خمیر مانند می گویند که پزشک با استفاده از آن دندان های پوسیده ، شکسته ، ترک خورده یا سیاه شده را ترمیم می کند . در این روش بعد از برداشت پوسیدگی دندان، ابتدا ماده ای به نام اسید اچ استفاده می گردد که سبب ایجاد حفراتی بسیار بسیار زیاد در حد میکرون در دندان می گردد.  سپس دندان شستشو داده شده و از ماده ای به نام باندنیک پس از خشک کردن دندان استفاده می شود.  سپس عمل curing که با دستگاه مخصوص انجام می پذیرد. 

ماده ای باندنیک سفت شده (اصطلاحا cure می گردد.) و در نهایت پرکردگی همرنگ و سفید متناسب با رنگ دندان انتخاب می  گردد و باز هم عمل curing نهایی صورت می پذیرد.  به علت دوام زیاد کامپوزیت ونیر، از آن می توان در پر کردن دندان به جای آمالگام که موجب بد رنگی و بد شکلی دندان می شود،  استفاده نمود و به دندان ترمیم شده جلوه زیبا و طبیعی داد.

 • روکش دندان

روکش های دندانی که به آن ها سر پوش های دندان نیز می گویند ، موادی هستند که به شکل کامل سطح دندان ها را می  پوشانند. این روکش ها معمولا بر روی یک سطح از قلب آماده شده و به کمک چسب مخصوص دندان قرار می گیرند. در نتیجه قدرت و ظاهر  یک دندان بهبود خواهد یافت. روکش ها ممکن است به کمک فلز ( نظیر طلا یا تیتانیوم)، سرامیک (نظیر زیرکونیا، سیلیکا یا آلومینا) و یا یک کامپوزیت ترکیبی فلز و سرامیک تولید شوند.

سخن پایانی

امیدواریم توانسته باشیم تا حدودی این کار را برای شما عزیزان آسوده تر کرده باشیم. در حالت کلی ترمیم و مراقبت دندان بسیار مهم است و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. لذا از شما تقاضا داریم در صورت نیاز به دندانپزشک متخصص مراجعه نمایید تا از روند معالجه خود بیشترین بهره وری را داشته باشید.

منبع: https://rb.gy/7zewif

مطالب مرتبط

16 دیدگاه‌

 1. 28/10/2020

  […] وزیر بهداشت افزود: از دیدگاه یک معلم ایمونولوژی و کسی که عمر درازی را در نظام سلامت گذرانده می‌گویم که حفره دهانی یکی از مهمترین قسمت‌های بدن انسان است. این موضوع نه تنها از منظر دندان پزشکی، بلکه از سایر جهات مهم است. باید گفت حفره دهان جایی است که بر سایر قسمت‌های بدن تاثیرگذار است. برای مثال در بیماری‌های قلبی عروقی و باکتری‌هایی که زمینه ساز بیماری هستند، در ناراحتی‌های روحی روانی، گوارشی و همچنین اشکال در حس چشایی، سلامت این ناحیه اهمیت پیدا می‌کند. از همه مهم‌تر عضو زبان است که با گفتاری ناروا، سر سبز را به باد می‌دهد. بنابراین هم از بعد فلسفی و هم علمی، این ارگان به عنوان یک حفره که می‌تواند Multi Organ Effect داشته باشد، مهم است. ضرورت دارد که عزیزان دندان پزشک گامی فراتر از دندان گذاشته و به تاثیراتی که این ارگان بر ساختار بدن می‌گذارد نیز توجه کنند. ما در کشور نه در دانشکده‌های دندان پزشکی و نه در وزارت بهداشت، هرگز به این حفره با اهمیت به میزان اهمیتش توجه نکردیم. ترمیم و مراقبت از دندان […]

 2. 28/10/2020

  […] ریزی های لازم را انجام داده است. این مراقبت ها شامل ترمیم و بازسازی دندان نیز می […]

 3. 28/10/2020

  […] سفید نگه داشته و از پوسیدگی جلوگیری کند همین امر باعث ترمیم و بهبود دندان خواهد […]

 4. 28/10/2020

  […] قشر متوسط به پایین جامعه بسیار زیاد است. همین امر برای امورات ترمیمی و مراقبت دندانی نیز صادق […]

 5. 28/10/2020

  […] موجب نابودی باکتری‌های مفید دهان نیز می‌شوند. کمک به مراقبت دندان و ترمیم آن براساس این گزارش، نانوذرات محققان دانشگاه ایلینویز به […]

 6. 28/10/2020

  […] برروی سطوح دندان و مخاط دهان جای می‌گیرند و درصورتی که بهداشت دندان و ترمیم آن رعایت […]

 7. 28/10/2020

  […] وی ادامه داد:  هفت مرکز ارائه‌دهنده خدمت فعال شده و خدمات اورژانسی دهان و دندان، شامل خارج کردن دندان‌های غیرقابل نگه داشت و کنترل عفونت را به همشهریان ارائه می‌کنند. به گزارش ایرنا ۶۰۷ هزار نفر از خدمات ۳۰مرکز شهری، ۱۸مرکز روستایی، ۱۳۲خانه بهداشت و ۱۲ پایگاه سلامت در شهرستان های زیر مجموعه دانشکده علوم پزشکی آبادان شامل آبادان، خرمشهر و شادگان بهره مند هستند. مراقبت های دندانی و بهداشت و ترمیم دندان […]

 8. 28/10/2020

  […] ، آشنایی با تجهیزات لازم دندان پزشکی و در انتها ترمیم و مراقبت از دندان ها در اولویت اصلی است. اعمالی مانند ساختن دندان مصنوعی در […]

 9. 28/10/2020

  […] از کرونا را از دست داده است. در این مطب ها خدماتی مانند ترمیم دندان های پوسیده یا ساختن دندان مصنوعی بوده. البته با انجام عمل […]

 10. 28/10/2020

  […] دکتر مژگان میرشفیعی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: قبل از شیوع ویروس کرونا محیط مراکز دندانپزشکی مستعد بیماری ایدز و هپاتیت بود که با رعایت موازین بهداشتی از سرایت آنها به بیماران جلوگیری می‌شد ولی اکنون و با توجه به بیماری کووید۱۹ رعایت پروتکل‌های بهداشتی جدی‌تر شده است. درمان بیماری های دهان و دندان مانند انتخاب بهترین نوع ارتودنسی ، ساختن دندان مصنوعی ، مراقبت های دهان پزشکی و ترمیم و بازسازی دندان ها. […]

 11. 28/10/2020

  […] با این حال، برای بقیه موارد زندگی روزمره، موارد استفاده دهان شویه ها علیه ویروس کرونای جدید محدود است، زیرا همانطور که توضیح داده شد، نمی‌توانیم و نباید به طور مداوم دهان خود را با مواد تحریک کننده بشوییم. ترمیم و مراقبت های لازم از دندان ها […]

 12. 09/11/2020

  […] حتما بخوانید: ترمیم و مراقبت از دندان ها […]

 13. 22/11/2020

  […] ترمیم و مراقبت از دندان ها […]

 14. 03/12/2020

  […] بیشتر>> ترمیم دندان و مراقبت از آن […]

 15. 03/12/2020

  […] بیشتر>> ترمیم دندان و مراقبت از آن […]

 16. 11/12/2020

  […] بیشتر>> ترمیم دندان و مراقبت از دندان […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *