عمومی

کی باید به دندانپزشک مراجعه کنیم؟ – علائم مهم برای مراجعه به دندانپزشک و چکاب دوره‌ای دندان‌ها

410Views

آیا میدانید که چه زمانی باید به یک دندانپزشک مراجعه کرد؟ بهترین زمان برای یک قرار ملاقات با مطب دندانپزشکی چه وقتی است؟ آیا تنها زمانی که مشکل داریم باید به دندان پزشکی مراجعه کنیم؟ با مجله تجهیزات دندانپزشکی همراه باشید تا درباره بهترین زمان مراجعه به دندانپزشک اطلاعات ارزشمندی در اختیار شما قرار دهیم.

فهرست مطالب

علائم و نشانه‌های مراجعه به دندانپزشک

متأسفانه بیشتر مردم نمی دانند علائم اولیه مشکلات دندان پزشکی به چه صورت است ، به همین دلیل اغلب منتظر میمانند تا درد و یا علائم شدید را تجربه کنند و آنگاه تازه به فکر مراجعه به دندان پزشکی میافتند. به همین جهت اغلب افراد زمانی به مطب میروند که مشکل جدی و خطرناک شده است و نیازمند درمان تخصصی است.

متخصصان بر این باورند که مردم باید به صورت منظم هر ۶ ماه یکبار به مطب دندانپزشکی مراجعه کنند و این یک قاعده مهم در پیشگیری و تشخیص مشکلات دهان و دندان است. جدای از اینکه هر  6 ماه یکبار باید چنین قرار ملاقاتی را ترتیب داد، علائمی نیز وجود دارد که نشان میدهد شما باید آماده مراجعه به دندانپزشک شوید. در ادامه با این علائم آشنا خواهید شد.

۵ نشانه که نیازمند مراجعه به دندانپزشک هستند

حساسیت دندان که ممکن است با درد همراه باشد

اگر موقتا با درد دندان روبرو هستید لزومی به مراجعه ندارید. اما اگر برای بیش از یک روز و به صورت مزمن درد دندان دارید بهتر است به دندانپزشک مراجعه کنید. معمولا زمانی که دندان ها حساس میشوند شاهد تجربه درد خواهیم بود. این وضعیت زمانی تجربه میشود که مینای دندان دچار فرسایش (که به آن فرسایش مینای دندان میگویند) شده باشد و لایه زیرین آن یعنی دنتین در معرض هوا قرار بگیرد. زمانی که دندان حساسی دارید با خورن چیزهای سرد و گرم ممکن است درد تجربه کنید. زمانی که این وضعیت بیش از چند روز شما را آزار میدهد، حتما باید آماده مراجعه به دندانپزشک شوید زیرا حساسیب دندان یک علامت هشدار دهنده است.

بخوانید
دهانشویه از چه موادی تشکیل شده است و طریقه مصرف آن باید چگونه باشد؟

حساسیت، تورم یا خونریزی از لثه ها (مراجعه به دندانپزشک در این مورد لازم است)

یکی دیگر از علائم رایجی که نیازمند توجه ویژه است حساسیت لثه ها است. برخی اوقات ممکن است به دلیل عواملی لثه ها متورم شده و نسبت به لمس حساس شوند. اگر در کنار این دو علامت، لثه مستعد خونریزی باشد یا خونریزی کند حتما باید به یک دندانپزشک مراجعه کنید. تا علت هرچه زودتر تشخیص داده شده و درمان شود. در برخی مواقع ممکن است به علت اشتباه در مسواک زدن و وارد شدن فشار به لثه باعث خونریزی شود اگر علت حساسیت لثه شما مسواکتان است میتوانید آن را عوض کنید اما اگر نمیدانید علت چیست حتما باید به فکر مراجعه به دندانپزشک باشید.

مراجعه به دندانپزشک

بوی بد دهان

بوی بد دهان مشکلی است که گریبان افراد زیادی از جامعه  را میگیرد. برخی اوقات ممکن است به صورت موقت و به دنبال مصرف برخی مواد غذایی یا کم آبی بدن دچار بوی بد دهان شویم، اما اگر برای یک مدت طولانی دهانتان بوی بدی میدهد و نمیدانید دلیلش چیست حتما باید به دندانپزشک مراجعه کنید. بوی بدن دهان زمانی که خیلی طول بکشد ممکن است نشان دهنده یک مشکل جدی باشد که نیازمند مراجعه به مطب دندانپزشکی است.

بخوانید
" لبخند لثه‌ ای " از نشانه ها تا درمان

آسیب دیدن دندان

هرگونه ترک در سطح دندان و یا لب پر شدن آن باید جدی گرفته شود. زیرا این مشکلات میتوانند به مینای دندان شما آسیب وارد کرده و حتی در صورت جدی گرفته نشدن میتواند باعث عفونت پالپ دندان و در نهایت از دست رفتن دندان شود. اگر فکر میکنید دندان شما آسیب دیده است قبل از وارد شدن آسیب بیشتر به آن مراجعه به دندانپزشک را در اولویت خودتان قرار دهید.

تغییر رنگ دندان

به طور کلی تغییر رنگ ها نشانه ای از بهداشت ضعیف دهان و دندان است. اگرچه شرایط دیگری نیز وجود دارد که می تواند باعث تغییر رنگ آن ها شود. شاید بتوان با روش های خانگی اقدام به سفید کردن دندان ها کرد، اما ایمنترین و بهترین کار این است که قبل از هر چیزی به یک دندانپزشک مراجعه کنید. هر چه زودتر این ویزیت را ترتیب دهید بهتر میتوانید از تغییر رنگ (مثلا زرد شدن دندان ها) پیشگیری کنید.

چه زمانی باید اقدام به چکاب دندان‌های خود کنیم؟

اغلب توصیه می شود که همه افراد باید سالی دو بار برای معاینه دندان هایشان به دندانپزشک مراجعه کنند. اما این سوال ممکن است وجود داشته باشد که آیا همه باید همین تناوب را برای مراجعه به دندانپزشک رعایت کنند یا اینکه ممکن است عده ای نیاز کمتر یا بیشتری جهت مراجعه به دندانپزشک داشته باشند. در این مطلب به مرور مواردی میپردازیم که ممکن است نیاز شما را برای مراجعه به دندانپزشک به بیش از دوبار و حتی تا چهار بار در سال برای معاینه و چکاپ افزایش دهند.

مواردی که باعث تشدید آسیب‌های دندان می شوند

 • عدم رعایت کافی بهداشت دهان و دندان: اگر نگهداری شما از دندان هایتان ضعیف است، اگر با مسواک، نخ دندان و دهانشویه میانه خوبی ندارید یا جز افرادی هستید که مسواک زدن را به بهانه های مختلف میپیچانید و شب ها تنبلی میکنید، بهتر است بیشتر به دندانپزشکتان سر بزنید و از وضع دندان هایتان بیشتر خبر بگیرید!
 • رژیم غذایی: بیشترین مصرف روزانه مواد غذایی شما را قند ها تشکیل می دهند؟ در طول روز با دهانتان مدام در حال خوردن، مکیدن، سک زدن ، جویدن و نوشیدن هستید؟ مواد غذایی شیرین چسبناک و نوشیدنی های حاوی قند استفاده میکنید؟ شما جز کسانی هستید که حتی ممکن است تا چهار نوبت در سال نیاز به مراجعه به دندانپزشک جهت معاینه داشته باشید.
 • سن بالا یا مصرف داروهای کاهش دهنده جریان و میزان بزاق: افراد مسن بزاق دهانشان کاهش میابد و کیفیت بزاق هم ممکن است دچار نغییراتی شود. . جریان بزاق با مکانیسم های مختلف می تواند از پوسیدگی دندان ها جلوگیری کند. در مصرف داروهای مختلفی هم بزاق کاهش پیدا می کند.داروهای ضد فشار خون و برخی داروهای ضد افسردگی از جمله داروهای کاهش دهنده بزاق هستند.داروهای درمان سرطان و رادیوتراپی هم می تواند بزاق را کاهش داده و شیوع پوسیدگی را بیشتر کند. اگر جز این دسته هستید، باید دفعات مراجعه خود به دندانپزشک را افزایش دهید.
کلینیک دندانپزشکی
 • انجام درمان ارتودنسی یا شلوغی و روی هم بودن دندان ها در فک به طور طبیعی : وقتی درمان ارتودنسی را شروع می کنید، با توجه به حضور وسایل ارتودنسی در دهانتان ، نیاز به معاینه و معالجه بیشتری نسبت به سایر افراد ممکن است برایتان وجود داشته باشد.شلوغی طبیعی دندان ها هم ممکن است استعداد دندان هایتان را برای پوسیدگی بیشتر کند.
 • انجام درمان های پیچیده دندانپزشکی در گذشته: دندان هایی از شما که تحت درمان های دندانپزشکی قرار گرفته است، ممکن است نیاز به چکاپ های دوره ای داشته باشد.یکبار مراجعه به دندانپزشک برای درست کردن دندان ها ، برای افرادی که درمان های دندانپزشکی پیچیده برایشان انجام شده است، ممکن است کافی نباشد!
 • ابتلا به بیماری خاص یا وجود جرم دندانی و علایم خونریزی از لثه ها: برخی بیماری های عمومی بدن ممکن است بر سلامت دهان و دندان شما تاثیر بگذارند.( برعکس این قضیه هم درست است ومشکلات دهان و لثه می تواند بر روی برخی بیماری های عمومی بدن شما تاثیر منفی داشته باشد). بیماری هایی که دستگاه ایمنی شما را تضعیف کنند یا بیماری های خونی از این دسته از بیماری ها هستند. در صورتی که کاندیدای پیوند عضو یا جراحی قلب باشید هم باشید هم باید دوره های معاینه دندانپزشکی خود را افزایش دهید. جرم دندانی و مشکلات لثه ای هم نیازهای شما را برای معاینات دوره ای افزایش میدهد.
 • دندان های ضربه دیده و دندان هایی که دندانپزشکتان برای آن ها معاینات دوره ای زمانبندی شده معین کرده اند: در تروماهای دندانی(ضربه وارد شده به دندان ها) و برخی درمان های پیچیده ممکن است که دندانپزشکتان برایتان معاینات زمانبندی شده تعیین کرده باشد. حتمن در این تاریخ ها مراجعه کنید . سهل انگاری در این موارد ممکن است به بهای از دست رفتن دندان هایتان تمام شود.
بخوانید
کامپوزیت دندانپزشکی و مزایا و معایب انجام کامپوزیت

چه زمانی باید برای کودک اولین معاینه را انجام داد؟ (زمان مراجعه کودکان به دندانپزشک)

برای کودکان توصیه می‌شود که به‌ محض رشد اولین دندان یا پس از تولد یک‌سالگی (هرکدام که زودتر اتفاق افتاد) مراجعات به دندان‌پزشک را آغاز کنید. در اولین معاینه، متخصص دندان‌پزشکی ساختار دهان و دندان او را بررسی می‌کند. به‌زودی، در مورد رژیم و عادات غذایی مورد نیاز برای حفظ بهداشت دهان، صحبت می‌کند.

در پایان کودک شما را هنگام رشد راهنمایی می‌کند. معاینه اولیه خوب و زودهنگام باعث می‌شود کودک شما برای معاینات بعدی در آینده احساس امنیت و راحتی داشته باشد. در مورد این کار به‌عنوان یک زمینه‌سازی و رها شدن از هر ترس بالقوه‌ای که در حال جوانه زدن است، فکر کنید.

اهمیت چک‌آپ‌های منظم توسط دندان‌پزشک

پیشنهاد می‌کنیم حداقل ۲ مرتبه در سال (یعنی هر ۶ ماه) به دلایل زیر، به یک متخصص دندان‌پزشکی مراجعه کنید:

 1. تشخیص سرطان – وقتی دندان‌پزشکان دهان شما را معاینه می‌کنند، در کنار بررسی پوسیدگی و یافتن راه برای برطرف کردن آن، به‌درستی و کامل وضعیت دهانتان را بررسی می‌کنند. در خدمات دندان‌پزشکی آن‌ها، آزمایشات غربالگری سرطان دهان وجود دارد. این آزمایشات توانایی تشخیص هر گونه علامت پیشرفت سرطان در دهان را دارند. “افرادی که سابقه خانوادگی سرطان دهان دارند، باید در اولویت قرار گیرند”.
 2. بهداشت مناسب دهان – برخی اوقات رسوبات و پلاک، بدون این‌که فرد آن‌ها را ببیند، تجمع می‌کنند. معاینات گاه و بی‌گاه توسط متخصص، نه‌تنها یک لبخند زیبا به شما هدیه می‌دهد، بلکه به هنگام ایجاد حفره یا پوسیدگی در دندان، به شما کمک می‌کند.
 3. اصلاح فک/ دندان – اشعه ایکس فک و دندان که در دندان‌پزشکی انجام می‌شود، برای تشخیص هرگونه ناهنجاری که نیاز به درمان دارد، استفاده می‌شود. بر اساس تجربیات ما، در مورد مشکلاتی مانند ازدیاد دندان در یک ناحیه، با استفاده از عکس به‌عنوان نقطه مرجع، اکثر اوقات احتمالاً جراحی یا یک روش درمانی توصیه می‌شود که در مدت طولانی دندان‌ها را مرتب می‌کند. “در موارد دیگر، وقتی کیست یا تومور یافت می‌شود، وی بیمار را مطلع می‌کند و در سریع‌ترین زمان به پزشک معرفی می‌کند”.
بخوانید
در مورد لمینت دندان بیشتر بدانید

گاهی با بروز برخی علائم نشانگر نیاز مراجعه به دندانپزشک حتما باید آنها را جدی بگیرید.

 • درد یا تورم در دهان، صورت یا گردن
 • احساس درد در لثه ها: اگر متوجه شدید که تورم لثه دارید و یا لثه هایتان پف کرده اند. و یا اگر حین مسواک زدن به روش صحیح و کشیدن نخ دندان دچار خونریزی لثه میشوید. و یا اگر در اقوام و بستگان خود سابقه بیماری لثه وجود دارد.
 • پنهان کردن لبخند خود: میتواند به دلیل از دست دادن دندانی باشد که شما را از داشتن لبخندی زیبا و اصلاح طرح لبخند محروم میکند.
 • در صورت داشتن درمان دندانپزشکی در دهان: در صورتی که دندان پر شده دارید، روکش دندان دارید، ایمپلنت‌های دندان و یا دست دندان (اوردنچر) در دهان شما باشد، حتما ضروری است به‌طور منظم تحت چکاپ دندانپزشک باشید.
 • اگر از لحاظ پزشکی شرایط ویژه ای دارید: اگر دچار بیماری‌هایی از قبیل دیابت، بیماری‌های قلبی-عروقی، ناهنجاری عادات غذاخوردن و HIV هستید و یا تصمیم دارید تحت درمان‌های پزشکی خاصی مانند پرتودرمانی، شیمی‌درمانی یا درمان جایگزینی هورمونی قرار گیرید، حتماً دندانپزشک خود را در جریان قرار دهید.
علت دندان درد
 • اگر باردار هستید: مطمئن باشید حضور در دندانپزشکی در طول دوران بارداری، بی خطر است. طبیعی است که بارداری، سبب عود کردن برخی مشکلات دندانی ‌شود، بنابراین مراجعه به دندان‌پزشک را در دوران بارداری خود حتما در برنامه هایتان قرار دهید.
 • اگر در حین غذا خوردن دچار مشکل میشوید: جویدن و بلعیدن غذا باید کاملا طبیعی و به راحتی انجام شود. و اگر خارج از این حالت باشد و با ناراحتی دهان و دندان همراه شود طبیعی نخواهد بود. و حتما فورا باید به دندانپزشک مراجعه شود. و تا قبل از آن از غذاهای نرم و میکس شده استفاده شود.
 • اگر دچار خشکی دهان هستید: اگر احساس خشکی دهان و زبان و همچنین تشنگی را همواره دارید، ممکن است از نشانه های مشکلات پزشکی و یا اثرات مصرف دارویی خاص باشد.
 • اگر مصرف دخانیات و تنباکو دارید: لازم است بدانید کشیدن سیگار و جویدن تنباکو به طور کلی برای سلامت دهان و دندان بسیار مضر است. که نهایتا میتواند منجر به بوی بد دهان و حتی سرطان دهان شود.
 • اگر در فک های خود احساس درد دارید: ممکن است هنگام جویدن غذا و یا باز و بسته کردن دهان ، ناراحتی و درد داشته باشید و همچنین زمان بیدار شدن از خواب فک های شما صدا دهند، در این هنگام لازم است هرچه سریع تر به دندانپزشک مراجعه کنید.
 • اگر در دهان خود ضایعه و یا لکه های خاصی دارید: اگر در دهان خود لکه های غیرطبیعی و همچنین ضایعه های خاصی مشاهده کردید. در صورتی که بیش از یک هفته از ماندگاری آنها گذشت. حتما باید به دندانپزشک مراجعه نمائید.
بخوانید
با ایمپلنت دندان آشنا شوید

بررسی انواع ضایعات دهانی

لازم است بدانید. که شدت و علت بروز این نوع ضایعه ها کاملا متفاوت خواهد بود. که انواع این ضایعات دهانی شامل ضایعات Canker، ضایعات Cold، لوکوپلاکیا و کاندیدیازیس میباشد. البته لازم به ذکر است که ضایعات دهانی ممکن است. نشانه یک بیماری یا اختلال خاص، انواع عفونت میکروبی، ویروسی یا قارچی و یا حتی نتیجه تحریک بافت به علت وجود پلاک‌های ارتودنسی، دست دندان‌ها (دنچرها) و لبه تیز دندان یا پرکردگی شکسته باشد.

اگر زمان چکاپ دندانپزشکی شما فرا رسید. و مراجعه نکردید؛ توجه داشته باشید که مراجعه به دندانپزشک هر6ماه یکبار ضروری است. حتی در صورتی که دچار مشکل دهان و دندان نباشید. در این فرایند دندانپزشک پس از معاینه از اختلالات احتمالی پیشگیری کرده و همچنین در صورت مشاهده کوچکترین عارضه ای از پیشروی آن جلوگیری خواهد کرد.

روش های خانگی درمان ورم دندان

 • غر غره کردن محلول اب نمک
 • غر غره کردن انواع روغن نظیر روغن زیتون، روغن نارگیل، روغن نارگیل خام
 • استفاده از اسانس و یا گیاه میخک
 • قرار دادن سیر خام روی ناحیه ورم
 • استفاده از اسانس اویشن
 • اسانس اورگانو بسیار مفید
 • بهره گیری از کمپرس سرد
 • استفاده از پودر جوش شیرین
بخوانید
همه چیز درباره حفره خشک دندان

insider.com

سوالات متداول

آیا بوی بد دهان نشانه ای جدی برای مراجعه به دندانپزشکی است؟

از هیچ‌کس انتظار نمی‌رود که بلافاصله پس از خوردن غذاهایی خاص (خصوصاً مواد غذایی مانند سیر و پیاز) تنفس خوشبویی داشته باشد، اما دهان شما نباید بی‌دلیل بوی بد بدهد. بوی بد دهان، که از طرفی به‌عنوان “هالیتوز” هم شناخته می‌شود، می‌تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود، بعضی از آن‌ها بدتر از بقیه هستند. تنفس بد بو به‌طور مداوم می‌تواند نشانه‌ی موارد زیر باشد:

علت به وجود آمدن گوشت اضافی قرمز رنگ همراه با درد پس از انجام جراحی دندان عقل طبیعی چیست و با گذشت زمان از بین می رود؟

قطعا که به خودی خود رفع نخواهد شد.در ابتدا باید به متخصص مراجعه فرمایید تا با معاینه دقیق متوجه علت ایجاد گوشت اضافه شوید و سپس برای درمان اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید