علائم مهم برای مراجعه به دندانپزشک

آیا میدانید که چه زمانی باید به یک دندانپزشک مراجعه کرد؟ بهترین زمان برای یک قرار ملاقات با مطب دندانپزشکی چه وقتی است؟ آیا تنها زمانی که مشکل داریم باید به دندان پزشکی مراجعه کنیم؟ با سایت تخصصی دندانپزشکی همراه باشید تا درباره بهترین زمان مراجعه به دندانپزشک اطلاعات ارزشمندی در اختیار شما قرار دهیم.

علائم و زمان رجوع به دندانپزشک

متأسفانه بیشتر مردم نمی دانند علائم اولیه مشکلات دندان پزشکی به چه صورت است ، به همین دلیل اغلب منتظر میمانند تا درد و یا علائم شدید را تجربه کنند و آنگاه تازه به فکر مراجعه به دندان پزشکی میافتند. به همین جهت اغلب افراد زمانی به مطب میروند که مشکل جدی و خطرناک شده است و نیازمند درمان تخصصی است.

متخصصان بر این باورند که مردم باید به صورت منظم هر ۶ ماه یکبار به مطب دندانپزشکی مراجعه کنند و این یک قاعده مهم در پیشگیری و تشخیص مشکلات دهان و دندان است. جدای از اینکه هر  6 ماه یکبار باید چنین قرار ملاقاتی را ترتیب داد، علائمی نیز وجود دارد که نشان میدهد شما باید آماده مراجعه به دندانپزشک شوید. در ادامه با این علائم آشنا خواهید شد.

۵ نشانه که نیازمند ارجاع به دندانپزشک هستند

 • حساسیت دندان که ممکن است با درد همراه باشد

اگر موقتا با درد دندان روبرو هستید لزومی به مراجعه ندارید. اما اگر برای بیش از یک روز و به صورت مزمن درد دندان دارید بهتر است به دندانپزشک مراجعه کنید. معمولا زمانی که دندان ها حساس میشوند شاهد تجربه درد خواهیم بود. این وضعیت زمانی تجربه میشود که مینای دندان دچار فرسایش (که به آن فرسایش مینای دندان میگویند) شده باشد و لایه زیرین آن یعنی دنتین در معرض هوا قرار بگیرد. زمانی که دندان حساسی دارید با خورن چیزهای سرد و گرم ممکن است درد تجربه کنید. زمانی که این وضعیت بیش از چند روز شما را آزار میدهد، حتما باید آماده مراجعه به دندانپزشک شوید زیرا حساسیب دندان یک علامت هشدار دهنده است.

 • حساسیت، تورم یا خونریزی از لثه ها (مراجعه به دندانپزشک در این مورد لازم است)

یکی دیگر از علائم رایجی که نیازمند توجه ویژه است حساسیت لثه ها است. برخی اوقات ممکن است به دلیل عواملی لثه ها متورم شده و نسبت به لمس حساس شوند. اگر در کنار این دو علامت، لثه مستعد خونریزی باشد یا خونریزی کند حتما باید به یک دندانپزشک مراجعه کنید. تا علت هرچه زودتر تشخیص داده شده و درمان شود. در برخی مواقع ممکن است به علت اشتباه در مسواک زدن و وارد شدن فشار به لثه باعث خونریزی شود اگر علت حساسیت لثه شما مسواکتان است میتوانید آن را عوض کنید اما اگر نمیدانید علت چیست حتما باید به فکر مراجعه به دندانپزشک باشید.

READ  شلوغی و نامرتبی دندان ها و درمان آن

بیشتر>> درمان بیماری های دهان و دندان

مراجعه به دندانپزشک

 • بوی بد دهان

بوی بد دهان مشکلی است که گریبان افراد زیادی از جامعه  را میگیرد. برخی اوقات ممکن است به صورت موقت و به دنبال مصرف برخی مواد غذایی یا کم آبی بدن دچار بوی بد دهان شویم، اما اگر برای یک مدت طولانی دهانتان بوی بدی میدهد و نمیدانید دلیلش چیست حتما باید به دندانپزشک مراجعه کنید. بوی بدن دهان زمانی که خیلی طول بکشد ممکن است نشان دهنده یک مشکل جدی باشد که نیازمند مراجعه به مطب دندانپزشکی است.

بیشتر>> علت و رفع بوی بد دهان

 • آسیب دیدن دندان

هرگونه ترک در سطح دندان و یا لب پر شدن آن باید جدی گرفته شود. زیرا این مشکلات میتوانند به مینای دندان شما آسیب وارد کرده و حتی در صورت جدی گرفته نشدن میتواند باعث عفونت پالپ دندان و در نهایت از دست رفتن دندان شود. اگر فکر میکنید دندان شما آسیب دیده است قبل از وارد شدن آسیب بیشتر به آن مراجعه به دندانپزشک را در اولویت خودتان قرار دهید.

 • تغییر رنگ دندان

به طور کلی تغییر رنگ ها نشانه ای از بهداشت ضعیف دهان و دندان است. اگرچه شرایط دیگری نیز وجود دارد که می تواند باعث تغییر رنگ آن ها شود. شاید بتوان با روش های خانگی اقدام به سفید کردن دندان ها کرد، اما ایمنترین و بهترین کار این است که قبل از هر چیزی به یک دندانپزشک مراجعه کنید. هر چه زودتر این ویزیت را ترتیب دهید بهتر میتوانید از تغییر رنگ (مثلا زرد شدن دندان ها) پیشگیری کنید.

READ  با ایمپلنت دندان آشنا شوید

خلاصه، مفید و مختصر درباره مراجعه به دندانپزشک

بهتر است هر ۶ ماه یکبار به یک مطب دندانپزشکی مراجعه کرد. اما اگر ۵ نشانه زیر را دارید نیز در اسرع وقت یک دندانپزشک خوب پیدا کرده و به او مراجعه کنید:

 • حساسیت دندان همراه با درد
 • حساسیت و خونریزی لثه
 • بوی بدن دهان
 • آسیب دیدگی دندان
 • تغییر رنگ دندان

insider.com

مطالب مرتبط

3 دیدگاه‌

 1. 12/12/2020

  […] بیشتر>> علائم مهم برای مراجعه به دندانپزشک […]

 2. 15/12/2020

  […] بیشتر>> علائم مهم برای مراجعه به دندانپزشک […]

 3. 15/12/2020

  […] بیشتر>> علائم مهم برای مراجعه به دندانپزشک […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *