کشیدن دندان و روش های مختلف آن

کشیدن دندان از جمله اتفاقاتی است که همه ما در طول عمر تجربه می کنیم. قاعدتا کشیدن دندان برای حفظ سلامت دهان و دیگر دندان ها انجام می شود، اما اگر به درستی انجام نشود، می تواند به دندان های دیگر آسیب برساند. از این رو مهارت کشیدن دندان و مراقبت های پس از کشیدن دندان نیز اهمیت بالایی دارد.

دلایل کشیدن دندان

 • نیفتادن به موقع دندان شیری و مسدود کردن مسیر رشد دندان دائمی
 • شکستن یا ترک خوردن عمیق دندان
 • جلوگیری از انتشار عفونت و تخریب استخوان فک به دلیل وجود یک دندان خراب
 • پوسیدگی ریشه دندان و بخش های داخلی آن
 • بعضی از موارد ارتودنسی به دلیل کمبود فضا برای رشد دندان های دیگر
 • وجود دندان اضافه و جوش خوردن دندان به استخوان فک
 • عدم وجود فضای کافی برای رشد دندان عقل
 • وجود بیماری و عفونت های لثه
کشیدن دندان

هزینه کشیدن دندان

هزینه کشیدن دندان بر اساس عوامل متعددی مانند سن، نوع دندان، کانال های دندان، موقعیت جغرافیایی مطب دندانپزشکی، تخصص و مهارت دندانپزشک تعیین می گردد. در صورتی که کشیدن دندان شیری مطرح است، نیاز به بی حسی و یا عدم نیاز به تزریق بی حسی نیز در هزینه نهایی تاثیر گذار است. کشیدن دندان بزرگسالان نیز با یکدیگر تفاوت هایی دارد. در برخی از افراد ممکن است تا دندان نهفته باشد که هزینه را کمی بیشتر از زمانی که دندان نمایان است، خواهد کرد. دندان عفونی یا سالم و موقعیت دندان نیز از جمله مواردی هستند که در هزینه نهایی درمان تاثیر گذارند.

مزایای کشیدن دندان با لیزر

حفظ بافت و ساختار استخوان فک

 • بهبود سریع تر حفره ایجاد شده
 • کاهش ریسک عفونت باکتریایی
 • تحریک رشد بافت سالم
 • کاهش دوره ریکاوری و ناراحتی های مربوط به آن
 • کاهش درد کشیدن دندان
 • ریسک کمتر برای بیمارانی که در معرض خطر هستند

روش های مختلف کشیدن دندان

فرآیند کشیدن دندان دو روش اصلی دارد:

 1. کشیدن ساده
 2. کشیدن از طریق جراحی

کشیدن ساده معمولاً برای دندان هایی به کار می رود که به راحتی دیده می شوند، در دسترس هستند و مشکل خاصی ندارند. در مقابل کشیدن از طریق جراحی برای دندان هایی کاربرد دارد که دیده نمی شوند و نیاز به ایجاد شکاف در لثه است (نهفته هستند)، دسترسی به آنها راحت نیست (انتهای دندان هستند) و یا مشکل خاصی مانند شکستگی و … دارند. در این مقاله هر دو روش کشیدن دندان و همچنین کشیدن دندان های مختلف، به طور کامل توضیح داده شده است.

دندان پوسیده

روش کشیدن دندان ساده

این روش در واقع عبارت است از حذف یک دندان که در دهان کاملاً قابل مشاهده است. در ابتدا دندان، استخوان فک و بافت لثه از طریق تزریق مواد بی حسی، کاملاً سِر می شود. سپس فرآیند بیرون آوردن دندان آغاز می شود. با استفاده از بالابرنده دندان را شُل کرده و توسط انبرک دندانپزشکی، دندان را از محل خود خارج می کند.

روش کشیدن دندان با جراحی

کشیدن دندان از طریق جراحی، مواقعی استفاده می شود که دندان در دهان به راحتی در دسترس نیست. این حالت ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. مثلاً دندان کاملاً از لثه بیرون نیامده باشد و یا زیر لثه شکسته باشد. در چنین شرایطی لازم است شکافی در بافت لثه ایجاد شود و از این طریق به دندان دسترسی پیدا نمود. بسته به نوع و حالت قرار گرفتن دندان، این شکاف ممکن است در لثه، استخوان اطراف دندان یا استخوان فک باشد. در اکثر موارد جراحی دندان، لازم است دندان چند تکه شود تا بتوان آن را از لثه خارج نمود. با توجه به پیچیدگی های جراحی دندان و دردی که همراه دارد، ممکن است متخصص دندانپزشکی تصمیم بگیرد که این عمل تحت بیهوشی کامل و در یک بیمارستان مجهز به خدمات دندانپزشکی انجام شود. در برخی موارد نیز ممکن است یک دندانپزشک عمومی بتواند جراحی ساده کشیدن دندان را انجام دهد.

دندان

روش کشیدن دندان با لیزر

روش سومی که به تازگی وارد حیطه دندانپزشکی شده است، کشیدن دندان از طریق لیزر است. این روش طی دو گام، بهبود فرآیند درمان و دستیابی به نتایج برای کشیدن دندان بدون درد را امکان پذیر می سازد. در گام اول از لیزر به منظور جداسازی بافت اطراف دندان و لق شدن آن در استخوان استفاده می شود. به این ترتیب بیرون آوردن دندان از حفره دربرگیرنده آن، با استفاده از انبرک دندانپزشکی به سادگی ممکن می شود. در ادامه زمانی که دندان کشیده شد، از لیزر برای از بین بردن هرگونه باکتری و میکروب باقی مانده در دندان، بستن محل های خون ریزی، تحریک رشد استخوان فک و بافت های اطراف آن استفاده می شود.

سخن پایانی

کشیدن دندان همیشه یک روش درمانی ساده نبوده است و لازم است درباره تمام انتخاب ها و عوارض بالقوه این روش درمانی با دندان پزشک قبل از تصمیم گیری نهایی درباره نحوه کشیدن دندان، جلو و عقب بودن فک صحبت شود. به هر حال کشیدن دندان با کمک لیزر شاید بهترین انتخاب برای انجام این کار باشد، اما در رابطه با نحوه کشیدن دندان فاکتورهای متعدد نقش تعیین کننده دارند.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

https://linky.nu/LhEFayYhttps://b2n.ir/w46919
https://tinyurl.com/3a6rffxuhttps://1ea.ir/vX9ek
https://is.gd/Y4KYt3https://rizy.ir/Yiix

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *