دهان پزشکی باید در ایران گسترش یابد

دکتر پگاه مسنن مظفری روز جمعه با بیان این مطلب در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: دهان پزشکی ارتباط تنگاتنگی با رشته داخلی دارد و در حقیقت پیوند پزشکی و دندانپزشکی است. وی تاکید کرد: بسیاری از بیماریها و سرطانها با علائم دهانی خود را نشان می‌دهند و غفلت از این علائم، فرصت طلایی برای تشخیص و درمان بیماری‌های مختلف را  از بین می‌برد.

دهان پزشکی

دانشیار دانشکده دندانپزشکی مشهد گفت: دهان با انواع بیماری‌ها مانند بیماری‌های گوارشی، انواع سرطان‌ها، بیماریهای غدد درون‌ریز و بیماری‌های خونی مرتبط است در حالی که خیلی از افراد نسبت به تظاهرات بالینی این بیماریها در دهان بی‌اطلاع هستند.
مسنن مظفری افزود: در بسیاری از مواقع مشاهده علائم بیماری در دهان فرد می‌تواند مقدمه تشخیص یک بیماری جدی باشد به طور مثال بیماری دیابت ابتدا می‌تواند خود را با تظاهرات دهانی نشان دهد بنابراین اگر این علائم دیده و به موقع تشخیص داده شود نقش مهمی در درمان بیماریهای مختلف دارد.

دهان پزشکی

وی التهاب الیاف نگهدارنده دندان یا پریودنتیت را به عنوان یکی از علائم پیشنهادی برای تشخیص دیابت ذکر کرد و ادامه داد: در برخی موارد فرد دیابتی هیچ علامت بارز و شاخص دیگری را تجربه نمی‌کند و تنها با شکایت از مشکلات لثه مراجعه می‌کند. عضو شورای عالی مرکز تحقیقات بیماریهای دهان، فک و صورت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در حال حاضر ۲۴۰ دندانپزشک متخصص بیماریهای دهان، فک و صورت در کشور فعالیت دارند.

مسنن مظفری بر اهمیت تشخیص زودهنگام در درمان بیماری‌های سیستمیک تاکید کرد و افزود: دهان نخستین قسمت لوله گوارش است و هر اتفاقی که در دهان بیفتد می تواند مقدمه‌ای بر تغییرات در لوله گوارش باشد. او اضافه کرد: با توجه به افزایش شیوع بیماری‌های سیستمیک که با سایر ارگانها ارتباط دارد نیاز به تخصص‌هایی مانند دهان پزشکی بیش از هر زمانی احساس می شود بنابراین آگاهی جامعه نسبت به این رشته و ارتباطات همکاران پزشک و دندانپزشک در این زمینه اهمیت بسزایی دارد.

دانشکده دندانپزشکی مشهد که یکی از دانشکده‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد به شمار می رود با سابقه ۵۰ سال فعالیت هم‌اینک یکی از بزرگترین، معتبرترین و قدیمی‌ترین دانشکده های دندانپزشکی ایران است و سالانه بیش از ۱۰۰ دانشجوی جدید در این دانشکده پذیرش می‌شوند که ۲۵ نفر آنها مربوط به رشته‌های تخصصی هستند.

در پایان

از جمله رشته‌های تخصصی دایر در دانشکده دندانپزشکی مشهد می توان به آسیب‌شناسی دهان، فک و صورت، رادیولوژی دهان، فک و صورت، جراحی دهان و فک صورت، درمان ریشه، پریودنتیست، پروتزهای دندانی، دندانپزشکی کودکان، ارتودنسی، بیماریهای دهان فک و صورت، دندانپزشکی جامعه نگر و دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی اشاره کرد. 

منبع: https://rb.gy/7zewif

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *