تغییر چهره با جراحی فک و رفع مشکلات آن-تاثیر آن بر زیبایی صورت

بسیاری از افراد از ناهنجاری فک خود مینالند. با جراحی فک می توانید زیبایی دوباره را به صورت خود برگردانید. همچنین این جراحی باعث تغییر چهره افراد می شود جراحی فک یا ارتوگناتیک توسط یک جراح فک و صورت به منظور برطرف کردن بی نظمی آرواره ها و دندان ها انجام می گیرد. در ادامه بیشتر با ارتوگناتیک آشنا می شوید.

جراحی ارتوگناتیک

برخی بیماران علاقه مندند که جراحی ارتوگناتیک فک را در درجه اول به منظور تغییر در چهره خود انجام دهند. برخی دیگر ممکن است به دنبال تغییر در بایت باشند. صرف نظر از هدفی که بیماران به منظور آن جراحی ارتوگناتیک را انجام می دهند هردو ویژگی یعنی انسداد دندان ها و زیبایی صورت باید با هم در یک طرح و برنامه درمانی گنجانده شوند.

چیزی که از طریق عمل جراحی به دنبال رسیدن به آن هستیم مقایسه خط وسط دندان یعنی خط بین سمت چپ و راست نسبت به خط وسط صورت است. اگر آنها هم تراز نیستند درمان برای اصلاح آنها از طریق ارتودنسی یا جراحی باید صورت گیرد. در این گونه مواقع عمل جراحی برای برطرف کردن انحراف اهمیت بیشتری دارد. دراغلب بیماران عدم تقارن در یکی از دو فک مشاهده شده است.

جراحی فک

فک طبیعی و سالم به چه شکلی است؟

در حالتی که فک سالم باشد، دندان آسیای فک بالا و فک پایین به صورت مناسب در هم فرو می روند. دندان های جلویی بالا، روی دندان های جلویی فک پایین قرار می گیرند. به گونه ای که دندان فک بالا حدود یک تا دو میلی متر از دندان های فک پایین جلوتر است.

جراحی فک برای چه کسانی مناسب می باشد؟

جراحی ارتوگانتیک به منظور اصلاح نامرتبی فک و دندان‌ها که با درمان ارتودنسی قابل درمان نمی‌باشد، انجام می‌شود. مشکلات نامرتبی فک و دندان می‌توانند ژنتیکی، مادرزادی یا تکاملی باشند، بنابراین یا در بدو تولد وجود دارند و یا در حین رشد فرد ایجاد می‌شوند. آسیب فک و مفاصل فک و نیز پاتولوژی (یعنی مراکز رشد غیرعادی، تومورها و غیره) نیز می‌توانند باعث بدشکلی‌های فک و دندان در هر سنی شوند.

نشانه های مشکلات فک

  •  رشد بیشتر یا کمتر از حد طبیعی در هر دو فک
  • عدم تقارن صورت
  •  عدم قرارگیری دندان‌ها روی یکدیگر
  •  ناتوانی در خوردن و جویدن بطور صحیح
  •  مشکلات راه هوایی بخصوص برای تنفس
  •  مشکلات گفتاری ناشی از ناهنجاری
  •  اپن بایت که در آن دندان‌هایی جلویی یا عقبی هنگام تماس دندان‌های دیگر روی هم قرار نمی‌گیرند.
  •  درد در عضلات یا مفاصل فک
مشکلات فک

مزایا جراحی فک چیست؟

انجام فرایند کوچک کردن چانه در زیر دستان جراح ماهر می‌تواند اعتماد به ‌نفس را افزایش دهد و در ظاهر کلی فرد تغییر ایجاد نماید. کوچک کردن چانه می‌تواند باعث متناسب‌تر شدن و هماهنگی بیشتر بینی و چانه شود. علاوه بر این در کنار لیفت صورت و گاهی در صورت لزوم، رینوپلاستی، کوچک کردن چانه جهت داشتن چهره‌ای زیبا و آراسته می‌تواند حسن ختام باشد.

مشکلات ناشی از جراحی فک

ممکن است جراحی کوچک کردن چانه در زمانی که استخوان روند ترمیم و جوش خوردن را سپری می‌کند برای چندین هفته و یا حتی چندین ماه منجر به بروز تورم شود. در موارد نادری ممکن است عفونت روی دهد، همچنین این امکان وجود دارد که پس از عمل جراحی کوچک کردن چانه، برخی از اعصاب آسیب‌دیده و به دنبال آن در لب پایین و چانه بی‌حسی ایجاد شود. همانند هر عمل جراحی دیگر، براثر واکنش بدن نسبت به ماده بی‌حسی ممکن است عوارضی روی دهد که می‌توانند تأثیرات سوئی بر روی دستگاه تنفسی بیمار داشته باشند.

عوارض ناشی از جراحی فک

بیماران ممکن است تا مدتی بعد از عمل در باز شدن دهان و جویدن مشکلاتی داشته باشند علاوه بر این بی حسی موقت لبها و پوست چانه نیز از پیامدهای احتمالی عمل است که نیاز به درمان خاصی ندارد و معمولا پس از ۲-۳ ماه برطرف میشود.

انواع جراحی فک

جراحی فک و صورت

جراحی فک بالا

بیمارانی که دارای فک بالای بیرون زده هستند یا نمایش لثه های آنها در حالت لبخند بیش از مقدار عادی است. درصورتی که به درمان های ارتودنسی جواب ندهند کاندید جراحی فک میباشند. این جراحی باعث بهبود تعادل فک و دندان ها نسبت به لب بالا و بینی و چانه خواهد شد .

جراحی فک پایین

افرادی که دارای فک پایین بیش از حد بیرون زده یا بیش از حد عقب رفته هستتند میتوانند تا حد زیادی با انجام جراحی فک از ظاهر و عملکرد مطلوب برخوردار شوند. علاوه براین در بیمارانی که دارای فک پایین نامتقارن هستند نیز جراحی فک تنها راه درمان این عدم تقارن و ایجاد توازن در فرم صورت میباشد.

جراحی چانه به چه صورت می باشد

جراحی چانه میتواند به صورت مجزا یا هم زمان با جراحی فک انجام شود و تقارن و توازن صورت در نمای روبرو و نیم رخ را بهبود بخشد علاوه بر این جلو اوردن چانه معمولا در افرادی که دارای مشکلات تنفسی از جمله خرخر و آپنه میباشند به بهبود عملکرد تنفسی منجر میشود.

سخن پایانی

جراحی ارتوگناتیک برای افرادی که مشکل فک دارند بسیار مناسب می باشد. ارتوگناتیک علاوه بر تغییر چهره شما مشکلات فک و دهان را برطرف می کند. مشکلات فک می تواند مادر زادی و ژنتیکی باشد. مشکلات فک می تواند در صحبت کردن مشکل ایجاد کند. امیدواریم مطالب بالا برایتان مفید بوده باشد.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

https://tinyurl.com/mkcmw9cvhttps://linky.nu/Udj07n
http://iwo.ir/13b8lhttp://tny.im/pAo
https://rizy.ir/IzyQn9https://b2n.ir/g00473

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *