قیمت داروی بی‌حسی دندانپزشکی ۱۰ برابر شده است

دکتر علیرضا بروزی نیت روز  شنبه در گفت ‌و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این در حالی است که طی این مدت تعرفه‌های دندانپزشکی چیزی در حدود ۱۰ درصد افزایش یافته است و اگر به افزایش قیمت همین یک قلم دارو توجه می‌کردند تعرفه دندانپزشکی تا این حد نامتناسب تعیین نمی‌شد.

وی ادامه داد: تعداد بیماران هم کاهش چشمگیری پیدا کرده است و به خاطر رعایت پروتکل‌های بهداشتی خود دندانپزشکان هم نمی‌توانند بیماران بیشتری بپذیرند. رییس انجمن دندانپزشکی ترمیمی زیبایی خراسان رضوی گفت: از سوی دیگر قیمت خریداری، نگهداری و تعمیر تجهیزات دندانپزشکی مانند یونیت دندانپزشکی طی یک سال چند برابر شده است و با این اوضاع، دندانپزشکان جوان قادر به راه‌اندازی مطب و ارائه خدمت نخواهند بود.

ابتدای امر

بروزی نیت افزود: وقتی قیمت تمام شده بیشتر از دستمزد تعیین شده باشد و دخل و خرج هیچ تناسبی با هم نداشته باشد مهاجرت رخ می‌دهد و همین علت مهاجرت بسیاری از پزشکان و دندانپزشکان ما به خارج از کشور شده است. 
وی با بیان ‌این که پیشگیری در نظام بهداشت و درمان ما فراموش شده است ادامه داد: با هزینه بسیار کمتر و با ارائه خدمات رایگان در حوزه پیشگیری می‌توان به شرایطی رسید که درمان وزنه سبک‌تری پیدا کند و در پی آن تعرفه‌ها واقعی‌تر شود.

بیش از ۳۲ هزار دندانپزشک در سطح کشور فعالیت دارند. 

 دکتر سیروس ریسباف روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: بخش تخصصی درمان ریشه دندان دانشکده دندانپزشکی زاهدان با برخورداری از مدرنترین میکروسکپ‌های موجود در دنیا در تشخیص و درمان ریشه دندان یکی از بهترین مراکز کشور است.

وی افزود: در این بخش مجموعه کاملی از تجهیزات تشخیصی و درمانی فراهم شده به طوریکه استفاده از این تجهیزات منحصر به فرد، نیاز بیماران به مراجعه به بخش خصوصی را کمتر کرده است. رییس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: با توجه به اینکه درمان تخصصی ریشه دندان یک درمان زمان بر بوده تعداد محدودی بیمار به صورت روزانه پذیرش می‌شوند و بیماران پس از ویزیت با توجه به نوع درمان مورد نیاز در لیست نوبت دهی در یکی از بخش‌های عمومی و تخصصی اندودنتیکس قرار می‌گیرند.

وی با بیان اینکه خدمات دندانپزشکی خدماتی گران قیمت است تصریح کرد: تغییرات نرخ ارز هزینه هنگفتی را جهت تامین اقلام مصرفی دندانپزشکی بر بخش دولتی تحمیل کرده که اگر چه بر اساس مصوبات این هزینه بر عهده بیمار بوده اما هنوز به تعرفه‌های دانشکده افزوده نشده است.

خدمات رایگان

ریسباف ادامه داد: حتی با اضافه شدن هزینه این اقلام باز هم دریافت خدمات در بخش دولتی بسیار به صرفه تر از بخش خصوصی خواهد بود. وی با تاکید بر اینکه پیشگیری بهتر از درمان است گفت: مردم جهت سالم ماندن دندان‌ها معاینات دوره‌ای را در برنامه زندگی خود قرار دهند. به گزارش ایرنا ۲۸ مرکز جامع سلامت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به امکانات دندانپزشکی خدمات سلامت دهان و دندان با تعرفه دولتی به مردم ارائه می‌دهند.

سیستان و بلوچستان به عنوان پهناورترین استان کشور به سبب گستردگی جغرافیایی و قرار گرفتن در همسایگی ۲ کشور افغانستان و پاکستان در حوزه بهداشت و درمان به سه بخش تقسیم شده که شهرستان های شمالی شامل زابل، هیرمند، زهک، هامون و نیمروز زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی زابل، شهرستان های زاهدان، میرجاوه، خاش، سراوان و سیب و سوران زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و شهرستان های ایرانشهر، سرباز، نیکشهر، مهرستان، چابهار، کنارک، دلگان، فنوج و قصرقند زیر پوشش دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر قرار دارند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *