مطب دندانپزشکی خالی‌تر از همیشه

به طور حتم یکی از شغل هایی که پس از شیوع کرونا تحت تاثیر این ویروس گرفت، حرفه دندانپزشکی است؛ چراکه دندان پزشکان به دلیل نوع و ماهیت کار خود نیازمند تماس بسیار نزدیک با صورت بیماران به خصوص دهان و بینی هستند. همین مساله سبب شد که در اوایل شیوع کرونا در اواخر سال ۱۳۹۸ تمام کسب و کارهایی که به صورت مستقیم با مردم سروکار داشتند از جمله حرفه دندانپزشکی جزو حرف پرخطر قرار گیرند و بر همین اساس طبق تصمیم ستاد ملی کرونا فعالیت مطب دندانپزشکی خصوصی تا نیمه اردیبهشت ماه سال جاری تعطیل شد.

هرچند این ستاد بعدها تصمیم خود در خصوص دندانپزشکان را تعدیل و در ادامه مجوز فعالیت های کلیه مطب های خصوصی دندانپزشکی را با تاکید بر ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی آن هم تنها در خصوص درمان بیماران اورژانسی صادر کرد اما نوش دارویی بود پس از مرگ سهراب. مشاهدات عینی از چند مطب دندانپزشکی در تهران حاکی از آن است که مطب دندان پزشکان در کشور آن رونق اولیه در دوران پیش از کرونا را از دست داده است. در این مطب ها خدماتی مانند ترمیم دندان های پوسیده یا ساختن دندان مصنوعی بوده. البته با انجام عمل ارتودنسی باید بیمار به مراتب بیشتر به مطب مراجعه نماید.

مطب دندانپزشکی

در این ارتباط با دکتر علی تاجرنیا رییس جامعه دندان پزشکان کشور به گفت و گو نشستیم.

مراجعه مردمی به مطب‌های دندان پزشکی به شدت کاهش یافته است

رییس جامعه دندان پزشکان کشورمان در پاسخ به این سوال که آیا مراجعات مردمی به دندانپزشکی در دوران کرونا کاهش یافته یا خیر نیز اظهار داشت: به طور حتم حجم مراجعات مردمی به مراکز درمانی دندانپزشکی به شکل چشمگیری کاهش داشته است و بخشی از همکاران ما به دلیل کمبود بیمار شکل های حضور خود در مطب را کاهش داده یا مطب های خود را تعطیل کرده اند و در کلینیک ها فعالیت می کنند.

دکتر علی تاجرنیا که روز چهارشنبه با خبرنگار ایرنا گفت و گو می کرد، ضمن تایید این مساله که حرفه دندانپزشکی نسبت برخی از رشته های پزشکی در حوزه ابتلا و انتقال بسیاری از بیماری های تنفسی و ویروسی یک رشته پرریسک محسوب می شود، افزود: جامعه دندانپزشکان حتی قبل از شیوع کرونا تنها پزشکانی بودند که هنگام کار از ماسک حفاظتی، دستکش، شیلد و عینک استفاده می کردند.

مطب دندانپزشکی

کرونا و مشکلات مالی علل اصلی خلوت شدن مطب‌های دندان پزشکی

رییس جامعه دندان پزشکان کشور همچنین با بیان اینکه، کاهش مراجعات مردمی در ماه های اخیر و با شیوع ویروس کرونا دو علت دارد، افزود: یکی مشکلات اقتصادی و مالی مردم است؛ چراکه خدمات دندانپزشکی به صورت جدی تحت حمایت دولت و بیمه ها نیست.

تاجرنیا افزود: اگرچه خدمات دندانپزشکی در ایران در مقایسه با سایر کشورها خیلی گران نیست، اما به دلیل اقتصاد ضعیف خانوارها در حال حاضر به شدت از مراجعان کاسته شده و حجم بیماران غیربیمه ای و آزاد به دلایل اقتصادی بسیار کاهش یافته است.

وی همچنین گفت: با این وجود همکاران دندانپزشک ما در کشور ضمن اینکه خدمات ارائه می دهند، یکسری هزینه های اضافی دیگر نیز بر آنها تحمیل شده است؛ یعنی علاوه بر اقلام حفاظتی در عین حال تجهیزات و مواد مصرفی دندانپزشکی به شدت تحت تاثیر ارز قرار گرفته و هزینه خدمات تمام شده دندانپزشکی چندین برابر دوره های گذشت شده است.

این پزشک بیان کرد: با این وجود توصیه ما به همکاران دندانپزشک این بوده است که با وجود افزایش ضریب و درصد افزایش نرخ سالانه خدمات دندانپزشکی از سوی دولت که به هیچ عنوان متناسب با تورم و هزینه تمام شده نیست، باید در دستمزدهای دریافتی رعایت حال مردم را داشته باشند.

تاجرنیا ادامه داد: البته با توجه به مشکلات اقتصادی در جامعه عملا هم این اتفاق افتاده و به نوعی بازار خودش را تنظیم کرده است و همکاران دندانپزشک اگر هم بخواهند نیز نمی توانند متناسب با تورم تعرفه ها را افزایش دهند. چراکه از عهده بیشتر مردم خارج است. امیدوارم وضع اقتصادی مردم بهتر شود تا بیماران بتوانند خدمات دندان پزشکی را دریافت کنند.

وی همچنین با بیان اینکه، علت دوم خلوت شدن مطب های دندانپزشکی در کشور به طور حتم شیوع ویروس کرونا است، گفت: به هرحال با توجه به اینکه کرونا در مجموعه مشاغل عمدتا مشاغل خدماتی تاثیر منفی خود را گذاشته است،‌ بدون شک دندان پزشکان کشور نیز با این مشکل مواجه شده اند.

تاجرنیا افزود: توجه به اینکه در ابتدای شیوع کرونا در کشور نیز مجموعه ای از تبلیغات منفی درخصوص گرفتن خدمات دندانپزشکی صورت گرفت و این خدمات پرریسک عنوان شد، بسیاری از مردم برای دریافت خدمات دچار فوبیا شدند و حتی افرادی که دچار دندان درد شدید بودند و شب تا صبح ناله می کردند، از مراجعه به دندانپزشکی هراس داشتند.

فوت تنها یک دندان پزشک بر اثر کرونا 

رییس جامعه دندان پزشکان همچنین با تاکید بر اینکه، دندان پزشکان از دیرباز حتی برای محافظت از خود هم که شده با مباحث مربوط به کنترل بیماری های عفونی آشنایی مناسبی داشته و موارد بهداشتی را رعایت می کردند، افزود: همین امر باعث شده که در واقع پروتکل های بهداشتی و حفاظتی در مطب های دندانپزشکی در سطح بالاتری نسبت به سایر حرف پزشکی مورد توجه قرار گیرد.

تاجرنیا گفت: با وجود اینکه دندانپزشکی رشته پرخطری است اما در مقوله کرونا کمترین ابتلا را در بین دندان پزشکان داشته ایم، جز یک مورد اخیر که مشخص نیست که واقعا به واسطه کار دندانپزشکی مبتلا به کرونا شده باشد یا خیر، ما هیچگونه تلفات جانی در حوزه دندانپزشکان کشور نداشته ایم.

طراحی پروتکل‌های بهداشتی برای دندان‌پزشکان

رییس جامعه دندان پزشکان با اعلام اینکه مردم با اطمینان خاطر به مطب های دندانپزشکی بیایند و از خدمات دندان پزشکان بهره مند شوند، افزود: جامعه دندان پزشکی ایران به همراه دبیرخانه شورای تخصصی دندانپزشکی یک پروتکل حفاظتی را طراحی کرده است که این پروتکل حفاظتی به طور کامل هم دندان پزشکان هم دستیاران آنها و هم بیماران را از ابتلا به کرونا مصون می دارد.

تاجرنیا با بیان اینکه همه همکاران دندان پزشک در بدو ورود مراجعین آنها را غربالگری می کنند، اظهار داشت: اگر از فردی علائمی از کرونا را مشاهده شود از حضور آنها در مطب و انجام کار عذرخواهی می شود.

وی همچنین در توضیح پروتکل های بهداشتی که باید در مطب ها رعایت شود، بیان کرد: این پروتکل ها به این صورت است که دندان پزشکان قبل از کار درمان و ورود بیماران به مراکز درمانی باید به طور طبیعی فضای اتاق انتظار و داخل مطب فضایی باشد که هوا در آن گردش کند و به نوعی گردش هوا وجود داشته باشد.

تاجرنیا افزود: به هیچ عنوان در مطب ها نیاز به یک سری لوازم و دستگاه های مکنده نیست، همین اندازه که در واقع جریان هوا وجود داشته باشد، این خود کفایت می کند. وی ادامه داد: بیماران به مجرد حضور در مطب ها باید ضمن غربالگری دست های خود را ضدعفونی کنند و ماسک و دستکش حتما همراه داشته باشند و در مطب ها در اتاق انتظار فاصله اجتماعی را رعایت کنند و بیش از دو نفر در اتاق وجود نداشته باشد. رییس جامعه دندان پزشکان گفت: همکاران دندان پزشک موظف هستند که در هر ساعتی که بیمار را ویزیت می کنند، فرصتی را برای ضدعفونی فضای اتاق درمان فراهم کنند که شرایط برای دیدن بیمار بعدی مهیا شود.

وی ادامه داد: درعین حال هم دندانپزشک و هم دستیار باید از لباس های حفاظتی یا گان به همراه ماسک هایN۹۵ به علاوه شیلد یا لباس های کلاه دار استفاده کنند، اینها یکبار مصرف است و معمولا برای بیماران بعدی می تواند چندین بار ضدعفونی شود ضمن اینکه سطوح مورد استفاده برای درمان نیز باید به صورت مرتب ضدعفونی و تمیز شود.

تاجرنیا گفت: موضوعی که بسیار مهم است، ضدعفونی شدن دهان بیماران به وسیله دهان شوهای ضدعفونی کننده قبل از کار درمان است، با توجه به اینکه خود دهان و محیط آن یکی از راه های انتقال ویروس است، این باعث می شود که انتقال ویروس از راه دهان بسیار کاهش یابد.

وی یادآور شد: مجموعه این دستورالعمل ها در طول دو ماه گذشته در قالب یک پروتکل در اختیار همه دندان پزشکان کشور قرار گرفته است و همه دندان پزشکان که مطب های خود را در دوران کرونا فعال نگه داشته اند، به خوبی با آن آشنا هستند. ضمن اینکه مردم و همچنین دندان پزشکان باید مسائل بهداشتی را  جدی بگیرند.

افراد مشکوک به بیماری کرونا از مراجعه به دندان پزشکی خودداری کنند

رییس جامعه دندان پزشکان کشور همچنین تاکید کرد: بیماران باید توجه داشته باشند که برای درمان های خود برای جلوگیری از ازدحام اولا سروقت و سرساعت به مطب ها مراجعه کنند.

تاجرنیا در عین حال به بیماران دندانپزشکی توصیه کرد اگر افرادی دارای علائم مربوط به کرونا هستند و درمان آنها نیز خیلی اورژانسی نیست، بهتر است کار خود را به تاخیر بیاندازند اما در خصوص سایر افرادی که می خواهند خدمات دندان پزشکی دریافت کنند، هیچگونه محدودیتی طبق پروتکل های معمول وجود ندارد.

وی گفت: دندان پزشکان به طور حتم توجه لازم را به سلامتی خود و بیمارانشان دارند؛ بنابراین به همان اندازه مراقبت می کنند که سیستم انتقال کنترل عفونت به نحو شایسته صورت گیرد؛ چراکه این مساله برای خودشان نیز یک بحث حفاظتی است.

مطب دندانپزشکی

رییس جامعه دندان پزشکان با تاکید بر اینکه، خود بیماران نیز می توانند برای حفظ حقوق شان ناظر رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی در مطب های دندان پزشکی باشند، گفت: در دندان پزشکی بخش عمده ای از لوازمی که استفاده می شود، یکبار مصرف است و تجهیزاتی که غیریکبار مصرف باشد مانند یونیت ها و لوازم پزشکی نیز برای کنترل عفونت ها برای بیماران بعدی ضدعفونی می شوند.

تعرفه‌های دندانپزشکی جدید به زودی ابلاغ می‌شود

رییس جامعه دندان پزشکان در خصوص اینکه دندان پزشکان برای سال جاری چه میزان از سوی مراجع ذیربط مجاز به افزایش تعرفه شده اند نیز گفت: دولت میزان افزایش تعرفه سال گذشته برای کل گروه های پزشکی را تقریبا بین ۱۰ تا ۱۵ درصد اعلام کرد که معدل اینها کمتر از ۱۵ درصد است.

تاجرنیا همچنین گفت: در زمینه خدمات دندان پزشکی البته تا الان تعرفه ای ابلاغ نشده است اما تا آنجا که بنده خبر دارم تعرفه های جدید از سوی معاونت درمان وزارت بهداشت در حال بررسی است و طی روزهای آینده تعرفه های جدید دندان پزشکی اعلام می شود که نسبت به سال گذشته شاید افزایش میانگین بیشتری داشته باشد که تقریبا حدود ۲۰ درصد خواهد بود.

رییس جامعه دندان پزشکان ادامه داد: البته این افزایش تعرفه آن هم بیش از اینکه به دستمزد همکاران و کار حرفه ای مربوط باشد، به تجهیزات و وسایل دندان پزشکی مربوط می شود.

وی با تاکید بر اینکه، تعرفه سال گذشته حوزه دندان پزشکی در کشور با تعرفه واقعی فاصله زیادی داشته است، گفت: البته سعی دندان پزشکان در کشور این بوده که بیشتر مراعات مردم را در دریافت هزینه ها داشته باشند تا مردم بتوانند از خدمات دندان پزشکی برخوردار شوند.

آیا اعلام تعرفه‌های جدید مطب‌های دندان‌پزشکی را خلوت‌تر نمی‌کند؟

رییس جامعه دندان پزشکان در پاسخ به اینکه آیا در شرایط کنونی که مطب های دندانپزشکی نیز خلوت تر از قبل شده است، افزایش تعرفه ها که قرار است اتفاق بیافتد، مراجعه مردمی را به مطب ها بیشتر تحت تاثیر خود قرار نخواهد داد، گفت: ما با دو بحث مواجه ایم؛ یکی اینکه به هرحال هنگامی که دولت تعرفه واقعی را هر چند هم که به واقعیت نزدیک باشد، اعلام می کند، حداقل در فضای افکار عمومی اگر هم همکاران پایین تر از تعرفه دولت دریافت کنند، مشخص می شود که این سوبسیدی است که از سوی همکاران داده می شود و این یعنی دندان پزشکان دارند با مردم راه می آیند.

تاجرنیا افزود: طبیعتا تعرفه واقعی دندان پزشکی کمک می کند که اگر هم در جایی همکارانی بخواهند طبق تعرفه عمل کنند، این تعرفه گذاری، مشکلات حقوقی و مسائل نظارتی را در واقع برای دندان پزشکان سهل تر می کند و اینگونه نیست که کسی شکایت کند و بگوید دندان پزشکان دارند بیش از تعرفه می گیرند.

جامعه دندان‌پزشکی 

رییس جامعه دندان پزشکان همچنین با اشاره به درخواست های فعالان عرصه دندان پزشکی کشور از مسئولان برای حمایت لازم از فعالان این حرفه گفت: در نامه هایی که ستاد ملی کرونا داشته است بحث تعلیق اقساط وام دندان پزشکان کشور، استفاده از تسهیلات کم بهره و همچنین استفاده دستیاران و منشی های مطب های دندان پزشکی از بیمه بیکاری و همچنین در اختیار قرار دادن ماسک و اقلام حفاظتی با ارز دولتی به دندان پزشکان مطرح بوده که به غیر از مورد آخری که به صورت محدود انجام شده، موارد دیگر عملیاتی نشده است.

 

منبع: http://tny.im/n80

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *