جدیدترین مقالات

کاشت بی دردسر دندان با بریج دندانی

آیا یک یا چند تا از دندان‌هایتان را از دست داده‌اید؟ آیا دندان‌هایتان را کشیده‌اید؟ آیا جای خالی دندان‌های از دست رفته‌ خاطر شما را آزرده است؟ آیا به دنبال راهی راحت و بی‌ دردسر برای کاشت دندان هستید؟ بریج دندان به احتمال زیاد روشی کارآمد برای شما خواهد بود! در ادامه با ما همراه باشید تا درباره کاشت بی دردسر دندان با بریج دندانی، اطلاعات بیشتری کسب کنید.

بریج دندان چیست؟

بریج یا پل دندانی، یک پروتز دائمی است که می‌تواند جای خالی دندان‌های از دست رفته را به طور موثری پر کند. بریج دندانی با پرکردن جای خالی دندان‌ها، به شما این امکان را می‌دهد که بدون استرس غذا بخورید و در جمع‌ها بدون نگرانی از چهره زشت جای خالی دندان‌‌تان، صحبت کنید. پرکردن فضای خالی بین دندان‌ها با بریج، چهره لبخند شما را زیباتر از قبل خواهد کرد. بریج دندان بدون تراش برای دندان‌های جلویی بیشترین کاربرد را دارد و از جنس پرسلن ساخته می‌شود. 

انواع بریج دندانی کدام اند؟

به طور کلی بریج دندانی 4 نوع اصلی دارد:

بخوانید
ارتودنسی دیمون "آنچه باید بدانید"

بریج سنتی

بریج سنتی متداول‌ترین شکل بریج دندانی است که در آن روکش به دندان‌های کناری چسبیده و پوتنیک فضای بین دو دندان را پر می‌کند. بنابراین بریج سنتی زمانی کاربرد دارد که در اطراف فضای خالی، دو دندان سالم و بدون مشکل وجود داشته باشد.

بریج کنسولی

بریج کنسولی تا حدودی شبیه به بریج سنتی است، با این تفاوت که در این روش بریج تنها به کمک یک روکش برای اتصال به دندان کناری نیاز دارد. در واقع بریج کنسولی، تنها با یک پایه نصب می‌شود. از این نوع بریج زمانی استفاده می‌شود که فقط یک دندان سالم در اطراف جای خالی دندان از دست رفته وجود داشته باشد.

بریج مریلند یا دنباله‌دار

در روش بریج مریلند به جای دو روکش روی دندان‌های اطراف، پوتنیک توسط یک چارچوب فلزی یا پرسلن به پشت آن‌ها نصب می‌شود. در روش بریج مریلند، نصب بریج بدون تراش انجام می‌شود و بیشتر برای دندان‌های جلویی کاربرد دارد. بریج مریلند استحکام زیادی ندارد و به همین دلیل نمی‌تواند فشارهای وارده از طرف فک در دندان‌های عقبی را تحمل کند.

بخوانید
آشنایی کامل با متخصص پروستودنتیست (متخصص پروتز های دندانی)

درصورتی که دندان جلویی به طور کامل از دست نرفته باشد و بتوان حتی بخشی از ریشه دندان را به روش پست و کور حفظ کرد بهترین روش استفاده از روکش دندان جلو برای حفظ دندان طبیعی بیمار است. روکش دندان جلو بهتر است از جنس تمام سرامیک باشد تا کاملا طبیعی به نظر برسد و به زیبایی لبخند آسیب نزند.

بریج با پایه ایمپلنت

بریج با پایه ایمپلنت تقریبا شبیه به بریج سنتی است، با این تفاوت که در آن به جای دندان‌های طبیعی از ایمپلنت دندانی استفاده می‌شود. پیچ ایمپلنت درون استخوان فک نصب شده و پس از اتصال آن‌ها به هم، بریج دندانی روی پایه ایمپلنت نصب می‌شود. بریج با پایه ایمپلنت دوره درمانی طولانی تری نسبت به انواع دیگر بریج‌ها دارد و به طور متوسط 3 تا 6 ماه طول می‌کشد. از بریج با پایه ایمپلنت زمانی استفاده می‌شود که تعداد دندان‌های از دست رفته 3 تا بیشتر و پشت سر هم باشد.

عکس قبل و بعد از بریج بدون تراش دندان

بهترین نوع بریج دندان کدام است؟

بهترین نوع بریج دندان با توجه به عوامل زیر و توسط دندانپزشک شما انتخاب می‌شود:

 1. سن مراجع
 2. سلیقه و نظر شخصی فرد
 3. وضعیت سلامت دندان‌ها و لثه
 4. تعداد دندان‌های از دست رفته
 5. اندازه فضای خالی بین دندان‌ها
 6. وضعیت سلامت دندان‌ های اطراف
 7. بودجه‌ای که برای درمان در نظر گرفته ‌اید
بخوانید
فضا نگهدارنده دندان کودک چیست؟ و هزینه آن چقدر است؟ + کاربرد دستگاه فضا نگهدارنده چیست؟

توصیه می‌کنیم برای مشاوره نصب بریج دندان و دانستن اینکه آیا کاندید خوبی برای این روش درمانی هستید یا نه، به کلینیک دندانپزشکی دکتر نیکزاد از بهترین دندانپزشکان ایران مراجعه کنید. دکتر نیکزاد دندانپزشک و جراح متخصص ابتدا وضعیت سلامت کلی و دندان‌های شما را بررسی کرده و سپس با توجه به آن، بهترین روش بریج دندانی برای پرکردن جای خالی دندان‌های از دست رفته را به شما پیشنهاد می‌کند.

هزینه بریج دندانی چقدر است؟

برای پرکردن جای خالی دندان‌هایی که به دلیل پوسیدگی یا عفونت از دست رفته‌اند، می‌توان از پروتزهای موقتی یا دائمی استفاده کرد. روش استاندارد پرکردن جای خالی دندان‌ها، کاشت ایمپلنت است که روشی فوق‌العاده زمانبر و البته گران است.

بریج یا پل دندان روشی مقرون به صرفه‌تر از کاشت ایمپلنت دندان برای پرکردن جالی خالی دندان‌ها است. هزینه بریج دندان بسته به نوع آن، تکنیک به کار رفته، تجربه و مهارت دندانپزشک، خصوصی یا دولتی بودن کلینیک دندانپزشکی همچنین نیاز یا عدم نیاز به درمان‌های جانبی متفاوت است. برای مثال اگر فردی دچار پوسیدگی دندان یا عفونت لثه‌ای باشد، این عفونت باید قبل از نصب بریج دندانی درمان شود، بنابراین هزینه درمان پوسیدگی هم به هزینه نهایی بریج دندان افزوده می‌شود.

بخوانید
جرم گیری دندان چیست؟ مراحل + مراقبت‌های بعد از آن

یکی از سوالات پرتکرار مراجعان در مورد هزینه بریج دندانی، این است که آیا هزینه بریج دندانی تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بیمه‌های تکمیلی اکثرا هزینه‌های بریج دندانی را تحت پوشش قرار می‌دهند. زیرا بریج دندانی، یک روش درمانی بوده و تنها با هدف زیبایی انجام نمی‌شود. با این حال بهتر است قبل از نصب بریج دندانی، از کارشناس بیمه طرف قرارداد خود درباره هزینه‌های بریج دندانی سوال کنید.

عکس قبل و بعد از بریج‌ سنتی ثابت

مزایا و معایب بریج دندانی چیست؟

مزایای بریج دندانی عبارتند از:

 •  کمک به تلفظ و ادای بهتر کلمات
 • پرکردن جای خالی دندان با ظرافت و زیبایی زیاد
 • کمک به جویدن بهتر غذاها
 • کمک به جلوگیری از تحلیل استخوان فک
 • کمک به حفظ ساختار طبیعی صورت بعد از کشیدن دندان
 • جلوگیری از جا به جایی دندان‌های دیگر و نامرتب‌شدن آن‌ها

همچنین از معایب بریج‌های دندانی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش احتمال پوسیدگی در صورت نصب نادرست این موضوع یکی از مهم‌ترین عوامل برداشتن روکش بریج و تعویض آن خواهد بود.
 • تغییر ساختار دندان‌های سالم کناری و تضعیف آن‌ها
 • دوام پایین
 • لکه‌پذیری
بخوانید
اورجت چیست؟ + علائم و عوارض اورجت چیست؟ + بررسی راههای درمان و پیشگیری از اورجت

نحوه مراقبت از بریج دندانی چگونه است؟

بریج‌های دندانی به عنوان پروتز دائمی در نظر گرفته می‌شوند، زیرا نمی‌توان آن‌ها را مانند دندان‌ مصنوعی از دهان خارج کرد. اما بریج‌های دندانی تا آخر ماندگاری ندارند و بین 5 تا 7 سال عمر مفید دارند. البته با مراقبت درست از بریج دندانی می‌توان بیشتر از 10 سال از آن‌ها استفاده کرد. رعایت دقیق توصیه‌های مراقبتی بعد از نصب بریج دندانی مستقیما روی افزایش دوام و ماندگاری آن تاثیر می‌گذارد.

از مهم‌ترین مراقبت‌های بعد از نصب بریج دندانی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. حداقل 2 بار در روز مسواک بزنید و اطراف بریج را به دقت تمیز کنید.
 2. از خمیردندان‌های دارای خواص آنتی باکتریال استفاده کنید.
 3. استفاده از نخ دندان را فراموش نکنید.
 4. با مشورت دندانپزشک، هفته ای یک بار از دهانشویه استفاده کنید تا احتمال پوسیدگی دندان‌های زیر بریج و کناری را به حداقل ممکن برسانید.
 5. بلافاصله بعد از نصب بریج، بهتر است تا چند روز یک سری توصیه‌های غذایی را رعایت کنید. غذاهای نرم و آبکی بیشتر مصرف کنید.
 6. ترک سیگار و مشروبات الکلی به افزایش دوام و ماندگاری بریج دندانی می‌تواند کمک کند.
 7. عادت‌های مخرب دندان‌ها مثل جویدن مداد را ترک کنید.
 8. مصرف شیرینی‌جات را کاهش دهید.
 9. خوراکی‌های چسبنده و سفت مثل آب نبات، هویج، سیب، پاپ کورن، آدامس و … را کم کنید.
بخوانید
جراح دهان، فک و صورت کیست؟ + خدمات تخصصی جراحی فک و صورت

معرفی کلینیک دندانپزشکی دکتر نیکزاد

یکی از بهترین و مجهزترین کلینیک‌های دندانپزشکی در تهران، کلینیک دندانپزشکی دکتر نیکزاد است. دکتر نیکزاد با بیش از 20 سال تجربه درخشان در حوزه ایمپلنت و زیبایی دندان به همراه کادری مجرب در این کلینیک دندانپزشکی خدمات متنوعی از جمله لمینت سرامیکی، اوردنچر، ایمپلنت دندان، اصلاح طرح لبخند، روکش دندان و کامپوزیت ونیر را به مراجعان ارائه می‌کنند. اگر به دنبال یک تغییر اساسی در چهره خود هستید و می‌خواهید از شر جای خالی دندان‌هایتان راحت شوید، می‌توانید با خیال راحت زیبایی دندان‌های خود را به دستان توانمند دکتر نیکزاد بسپارید. برای اطلاع از خدمات کلینیک دندانپزشکی دکتر نیکزاد و دریافت مشاوره رایگان، به آدرس اینترنتی https://drnikzad.com/ مراجعه کنید.

پیشنهاد ما به شما

دندانپزشکی کودکان

همه چیز درباره دندانپزشکی کودکان + معرفی بهترین دندانپزشکان اطفال سنندج

ما در دندانپزشکی برای اینکه درمان ها به صورت تخصصی صورت بگیرد چندین شاخه تخصصی …

دیدگاهتان را بنویسید