آشنایی با دندان سازی

دندان سازی

بدانید و آگاه باشید که دندان سازی از مهمترین عضو های بدن است. کمک کردن به سلامت آن و پیشگیری از آسیب رسیدن به آن بسیار مهم است. حتما از دندان های خود محافظت کنید. در ادامه به بررسی هزینه های دندان پزشکی می پردازیم.

هزینه لمینت دندان در سال 99 چقدر است؟
بسیاری از افرادی که با لبخندشان مشکل دارند و فکر میکنند که لبخند زیبایی ندارند به کلینیک دندانپزشکی مراجعه میکنند و از متخصصان دندانپزشکی زیبایی برای ترمیم یا اصلاح طرح لبخندخود کمک میگیرند. یکی از شناخته شده ترین پروسه های طراحی لبخند نیز لمینت است که معمولا هزینه بالایی دارد. ما در این مقاله به بررسی قیمت لمینت دندان و عواملی که روی هزینه آن تاثیر میگذارند خواهیم پرداخت. اگر شما هم در خصوص هزینه لمینت دندان کنجکاو هستید میتوانید با خواندن این مقاله به جواب سوالات خودتان برسید.

قیمت حدودی لمینت دندان در سال 99 چقدر است؟
درست مانند سایر تعرفه های دندانپزشکی (به طور مثال قیمت ایمپلنت دندان و هزینه ارتودنسی و …) که نمیتوان به صورت دقیق گفت چقدر هزینه در بر دارند، در خصوص هزینه لمینت دندان نیز چنین چیزی صادق است. بنابراین ما تنها قیمت لمینت دندان را به صورت حدودی به مراجعان و کاربردانی که هنوز اقدام به نصب این ونیرهای دندانی ارزیابی نشده اند اعلام میکنیم. بر همین اساس هزینه لمینت دندان به صورت حدود 1.4 تا 1.6 میلیون تومان به ازای هر دندان است.

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان نوعی ونیر است. ونیرها نیز به طور کلی به عنوان روکش دندانی شناخته میشوند. جنس لمینت ها از پرسلین است به همین خاطر به آن ها ونیر پرسلین یا (veneer porcelain) نیز گفته میشود. این ونیرها روکش های بسیار ظریف و نازکی هستند که برای اصلاح طرح لبخند به سطح جلوی دندان های شما متصل میشوند. لمینت دندان را متخصص ترمیم و زیبایی دندان نصب میکند.

قیمت لمینت دندان در سال 99
تفاوت لمینت دندان با ونیر کامپوزیت چیست؟
ونیر کامپوزیت نیز همانطور که از نامش برمی آید نوعی روکش دندانی است اما تفاوت های زیادی با لمینت دندان دارد. برای مثال لمینت ها زیباتر، طبیعی تر و البته پرهزینه تر از ونیر کامپوزیت دندان هستند.

READ  پیوند استخوان پیش از ایمپلنت، مجوز لازم کاشت دندان

تفاوت قیمت لمینت دندان با ونیر کامپوزیت چقدر است؟
علاوه بر تفاوت در مدت زمان ماندگاری و کیفیت، هزینه های این دو روکش نیز متفاوت است. هزینه و قیمت لمینت دندان بیشتر از هزینه ونیر کامپوزیت است. قیمت هر ونیر کامپوزیت به ازای هر دندان 700 تا 1 میلیون تومان است که در مقایسه با قیمت لامینت کمتر است.

قیمت حدودی لمینت دندان در جهان چقدر است؟

به طور کلی، ونیرهای دندانپزشکی از 400 دلار تا 2500 دلار برای هر دندان هزینه دارند. روکشهای کامپوزیت ارزانترین گزینه روکش هستند و به طور کلی بین $ 400 تا 1500 دلار هزینه دارند (برای هر دندان). در حالی هزینه لمینت دندان به طور کلی بین 925 تا 2500 دلار برای هر دندان است. این تفاوت در هزینه می تواند به ویژه قابل توجه باشد، زیرا این نوع روش های دندانپزشکی زیبایی معمولاً تحت پوشش بیمه نیست.

چرا هزینه لمینت زیاد است؟
وقتی صحبت از هزینه روکش دندان لمینتی به میان می آید، باید عوامل بسیار زیادی را در نظر گرفت. اولا کیفیت زیادی دارند، دوما از آنجا که نحوه نصب آن ها روی زیبایی لبخند تاثیر میگذارد بنابراین نصبشان کمی سخت و پیچیده است. و در نهایت بیمه هزینه و قیمت لمینت دندان را برعهده نمیگیرد زیرا نصب این روکش ها به طور کلی تنها جنبه زیبایی دارد.

هزینه لمینت دندان

چه عواملی روی هزینه لمینت دندان در سال 99 تاثیر میگذارند؟
تمام هزینه ای که برای نصب روکش های لمینتی پرداخت میکنید تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار میگرد و در نهایت باعث میشود که قیمت لمینت دندان چیزی بین 1.400.000 تا 1.600.000 باضد. برخی از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر این موضوع عبارتند از:

نوع لمینت (چون ما انواع لامینت داریم، مستقیم، غیرمستقیم، لومینیرز و … و هزینه لمینت دندان به ازای هر جنس متفاوت است)
تعداد دندان هایی که میخواهید روکش کنید (هرچه تعداد بالا باشد هزینه هم بیشتر است اما معمولا تنها 8 دندان جلویی روکش میشوند)
تخصص دندانپزشک (متخصص زیبایی دندان معمولا هزینه های معقول تری درخواست میکند)
موقعیت جغرافیایی (برای مثال کشور، شهر و حتی محله ای که مطب در آن قرار دارد مستقیما رووی هزینه ای که از شما گرفته میشود تاثیر میگذارد )
هزینه لابراتوار
هزینه های اضافی
دستمزد متخصص
و…
کجا دندانهایم را لمینت کنم؟

READ  همه چیز درباره حفره خشک دندان

چرا مردم دندان های خود را ارتودنسی میکنند؟

اجازه بدهید در ابتدا به فلسفه ارتودنسی دندان بپردازیم. با دانستن اهداف این درمان بهتر میتوانیم رابطه ارتودنسی و سیگار را درک کنیم. در کل به 3 دلیل اصلی افراد از دستگاه های ارتودنسی استفاده میکنند:

برطرف کردن مشکلات ساختاری دندان و فک ها
ساختن یک لبخند زیبا
بهبود اعتماد بنفس
سیگار برای هر سه هدف ذکر شده یک دشمن بزرگ محسوب میشود. چه شما دستگاه ارتودنسی نداشته باشید و چه مدتی است تحت ارتودنسی باشید، سیگار کیشدن برای شما و سلامتی شما خوب نیست. و اصلا ارتودنسی و سیگار رابطه خوبی با هم نداند. این رابطه سراسر ضرر و زیان است.

چه سیگار بکشید چه نه، زمانی ه شما ارتودنسی میکنید اهمیت بهداشت دهان و دندان بیشتر میشود
وقتی ارتودنسی میکنید، باید بیشتر به بهداشت دهان و دندان خود برسید. در حالت عادی زمانی که شما هیچ دستگاه ارتودنسی ثابت یا متحرک استفاده نمیکنید، کافی است یک سری از غذاها را نخورید و به طور منظم بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید. حتی اگر بتوانید سالانه یکی دوبار به یک کلینیک دندانپزشکی خوب هم مراجعه کنید خیلی خوب میشود.

اما زمانی که تحت درمان ارتودنسی قرار میگیرید همه چیز متفاوت خواهد بود. شما باید بیشتر مسواک بزنید، بیشتر نخ دندان بکشید، بیشتر در خوردن مواد غذایی دقت کنید و ….

چرا باید بیشتر به فکر حفظ بهداشت باشید

دلیل اینکه شما باید تلاش بیشتری برای حفظ سلامتی دهان و دندان خود کنید این است که، مسواک زدن با وجود دستگاه های ارتودنسی کمی سخت است. اولا که باید خود دستگاه ها را تمیز کنید، در ثانی، باید زیر، کنار، رو و خلاصه تمام دندان ها را تمیز کنید زیرا احتمال گیر افتادن ذرات غذا در اطراف بریس ارتودنسی و سایر دستگاه ها زیاد است.

دندان سازی

سیگار و ارتودنسی دندان
اگر شما در تمیز کردن دهان و دندان موفق نباشید، سرعت فرسایش و آسیب وارده به دندان در عین اینکه دندان ها در حال صاف شدن هستند بیشتر میشود. حالا بیایید به اصل قضیه یعنی ارتودنسی و سیگار برگردیم. آیا به نظر شما با این تفاسیر، اگر سیگار بکشیم روند رسیدگی به بهداشت دهان و دندان در ارتودنسی سخت تر نمیشود؟

READ  نانو ذرات راه جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها

آیا سیگار برای ارتودنسی مضر است؟

سیگار زحمت شما برای حفظ سلامتی حین ارتودنسی دندان را 100 برابر میکند! اگر سیگاری هستید و همزمان تحت درمان ارتودنسی قرار درید، همه چیز برایتان سخت تر میشود. زیرا سیگار سموم شیمیایی زیادی دارد که مستقیما اثرشان را روی دندان ها و لثه میگذراند. دندان سازی

بدترین تاثیر سیگار روی دهان و دندان خشک شدن بزاق، زرد شدن دندان ها و بد بو شدن دهان است. که این سه مورد بهداشت دهان و دندان را در حالت عادی هم تهدید میکنند چه برسد به زمانی که شما بریس ارتودنسی داشته باشید. بنابراین در جواب سوال آیا سیگار برای ارتودنسی مضر است؟ قاطعانه میگوییم “بله چه جور هم”

آیا اگر من ارتودنسی کنم همچنان میتوانم سیگار بکشیم؟
بله شما حتی با وجود دستگاه های ارتودنسی همچنان میتوانید سیگار بکشید. اما ما به شما توصیه میکنیم که اکیدا حین ارتودنسی سیگار نکشید. چرا؟ 7 دلیلی زیر میتوانند به اندازه کافی قانع کننده باشند که ارتودنسی و سیگار رابطه ای مثل کارد و پنیر دارند و اینکه که چرا حین درمان نباید لب به سیگار بزیند.

سیگار باعث شکل گیری مسکلات زیر میشود:

بیماری لثه
زرد شدن دندان ها
تشکیل پلاک و تارتار پشت دندان
بوی بد دهان یا بد بو شدن دهان
افزایش احتمال ابتلاء به سرطان دهان
کند شدن روند ترمیم زخم
افزایش نیاز به تمیز کردن یا شستشوی دندان ها
سیگار طول درمان ارتودنسی را افزایش میدهد

دندان سازی

ما در ارتودنسی میخواهیم دندان های شما را صف کنیم. آن ها را از موقعیت کجشان به سمت موقعیت مدنظر و صاف حرکت دهیم. در وهله اول باید با کمک دستگاه های ارتودنسی این کار را انجام داد. اما دستگاه ها نیاز به همکاری سیستم گردش خون در لثه ها و استخوان دارند. اگر جریان خون مناسب و ایده آل باشد، حرکت دندان ها سریعتر و درنتیجه دندان ها زودتر صاف میشوند.

دندان سازی

از طرفی یکی از مضرات سیگار کاهش جریان خون در لثه ها و استخوان است. سموم موجود در دود سیگار باعث میشوند که گردش خون در دهان به طور کلی کند شود و این یعنی ما در روند صاف شدن دندان ها به مشکل برمیخوریم. برای مثال به جای اینکه مثلا در 1.5 سال دندان ها صاف شوند، اگر سیگار بکشید از آنجایی که گردش خون کند شده، حرکت دندان ها نیز کند شده و طول درمان شما نیز بیشتر میشود. ممکن است به جای آن 1.5 سال شما دو سال تحت درمان باشید. بنابراین ارتودنسی و سیگار کشیدن با هم تنها طول درمان را افزایش میدهد.

READ  بوی بد دهان
لکه دار شدن دندان و دستگاه های ارتودنسی

فرقی نمیکند که شما تحت درمان ارتودنسی ثابت باشید یا ارتودنسی نامرئی، در هر صورت دود سیگار میتواند باعث لکه دار شدن و تغییر رنگ دستگاه ارتودنسی شما شود. شاید بتوان با تغییر رنگ ارتودنسی ثابت با بریس فلزی کنار آمد، اما نمیتوان به هیچ عنوان با لکه دار شدن براکت سرامیکی یا ارتودنسی سرامیکی کنار آمد. چرا؟ دندان سازی

سیگار و ارتودنسی دندان

چون کسی که ارتودنسی نامرئی یا سرامیکی انتخاب کرده دوست ندارد کسی بفهمد که تحت درمان است و یا دستگاه ارتودنسی دارد. حالا اگر همان شخص سیگاری بکشد، نه تنها ظاهر لبخندش خراب میشود بلکه همه میفهمند که براکت ارتودنسی دارد. در ثانی هزینه ارتودنسی نامردی تقریبا زیاد است و با کشیدن سیگار انگار شما پول آن را دور ریخته اید

آیا قلیان برای ارتودنسی ضرر دارد؟

اساس کار قلیان نیز دود شدن تنباکو است. رابطه ارتودنسی و قلیان نمونه پیشرفته تر رابطه ارتودنسی و سیگار است. فرقی نمیکند سیگار باشد یا قلیان! زیرا هر دوی آن ها جزء دخانیات هستند و اکیدا استعمال آن ها به هیچکسی مخصوصا کسانی که ارتودنسی شده اند توصیه نمیشود.

اما باید در جواب آیا قلیان برای ارتودنسی ضرر دارد باید گفت، هر پک قلیان طبق برآوردها حاوی دود حدود 40 نخ سیگار است. یا حتی اگر نخواهیم اغراق کنیم حداقل مطمئنیم که هر یک وعده کشیدن قلیان مساوی با کشیدن حداقل 100 نخ سیگار است. پس می بینید قلیان صرری به مراتب بیشتر از سیگار دارد و اگر میخواهید درمان ارتودنسی موفقی داشته باشید نه سیگار و نه قلیان مصرف نکنید. دندان سازی

مطالب مرتبط

8 دیدگاه‌

 1. 28/10/2020

  […] پزشکی ارتباط تنگاتنگی با رشته داخلی دارد و در حقیقت پیوند پزشکی و دندانپزشکی است. وی تاکید کرد: بسیاری از بیماریها و سرطانها با […]

 2. 28/10/2020

  […] وزیر بهداشت گفت: نکته دیگری که مانند سایر رشته‌های پزشکی گرفتار آن هستیم، بیماری مدرک گرایی است که در پزشکی و دندان پزشکی و در سایر رشته‌ها وجود دارد؛ در حالی‌که برای مثال تنها ۷ درصد از جمعیت سوییس پست گرجوییت می‌خوانند، اما در کشور ما پزشکان وقتی انترن هستند، به فکر تخصص هستند و کشیک‌های‌شان را می‌فروشند تا برای رزیدنتی درس بخوانند و وقتی رزیدنت هستند، کشیک می‌فروشند تا برای فوق درس بخوانند و بعد هم یک سری آدم تربیت می‌کنیم با دستگاه‌های گران قیمت و خدمات بسیار لوکس و کار دندان پزشکی و پزشکی عمومی، جراحی عمومی و اطفال بر زمین مانده است. آشنایی با دندان سازی […]

 3. 28/10/2020

  […] به صورت کاملا رایگان انجام می گیرد و این کار به کمک بهترین تجهیزات دندانپزشکی صورت می گیرد، همچنین از دیگر فعالیت های مهم این […]

 4. 28/10/2020

  […] محققان پیش از این، ابتدا در چند آزمایش اثرات تولیدکنندگی آیروسل ها را توسط چند ابزار دندانپزشکی آزمایش کردند. نتیجه این آزمایشات نشان داد که لرزش سریع ابزارهای دندانپزشکی که برای تمیز کردن دندان استفاده می شوند و چرخش سریع مته های دندانپزشکی به طور مؤثری موجب تولید و گسترش این قطرات ریز آب در هوا می شوند.  تجهیزات و مواد لازم دندان سازی […]

 5. 28/10/2020

  […] مطالعه محققان آلمانی نشان داده بود که بیماران مبتلا به کووید-۱۹ که سطح پروتیین IL-۶ در خون آنها بالای ۸۰ میکروگرم در لیتر بود، بیشتر احتمال داشت که به سندرم «دسترس حاد تنفسی» مرتبط با عقونت کرونا مبتلا شوند و بیشتر لازم بود که این افراد در بیمارستان بستری شوند. آشنایی با دندان سازی تجربی […]

 6. 28/10/2020

  […] در این مطب ها خدماتی مانند ترمیم دندان های پوسیده یا ساختن دندان مصنوعی بوده. البته با انجام عمل ارتودنسی باید بیمار به مراتب […]

 7. 28/10/2020

  […] دندان پزشکی بسیار مهم هستند و البته باید توجه داشت که دندان سازی از جمله تکنولوژی های نوینی است که می تواند از این چسب […]

 8. 09/11/2020

  […] آشنایی با دندان سازی […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *